آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
به نام خدا
استاد بنظرتون این محافظ ولتاژ زمانی که دوفاز میشه برق آیا جلوگیری میکنه
از سوختن vdr دستگاه یا بی فایدست

درود

این محافظ بابت حفاظت دستگاه های الکترونیکی از ولتاژ غیرمجاز بالا ، هیچ ثمری نداره و دستگاه میسوزه و حتی باعث کاهش خسارت هم نمیشه
زیرا قبل از عمل کردن رله کار از کارخونه گذشته
و ولتاژ پایین غیرمجاز هم هیچگونه خسارت و زیانی به دستگاه های الکترونیکی وارد نمیکنه
و لذا این محافظ برای دستگاه الکترونیکی چندان سودی نداره و انواع نامرغوبش که گاها در شرایطی شببیه مسلسل قطع و وصل میکنه زیان بار هم هست

این محافظ صرفا برای وسایلی گه دارای کمپرسور است مانند یخچال و کولر مفیده .

سپاس

آخرین ویرایش:

mmm200

کاربر vip
کاربر
2013-07-18
60
109
درود

این محافظ بابت حفاظت دستگاه های الکترونیکی از ولتاژ غیرمجاز بالا ، هیچ ثمری نداره و دستگاه میسوزه و حتی مانع افزایش خسارت هم نمیشه
زیرا قبل از عمل کردن رله کار از کارخونه گذشته
و ولتاژ پایین غیرمجاز هم هیچگونه خسارت و زیانی به دستگاه های الکترونیکی وارد نمیکنه
و لذا این محافظ برای دستگاه الکترونیکی چندان سودی نداره و انواع نامرغوبش که گاها در شرایطی شببیه مسلسل قطع و وصل میکنه زیان بار هم هست

این محافظ صرفا برای وسایلی گه دارای کمپرسور است مانند یخچال و کولر مفیده .

سپاس

البته دستگاه های الکترونیکی جدید که همگی دارای منبع تغذیه سوئیچینگ هم به قطع و وصل سریع برق حساس هستند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
البته دستگاه های الکترونیکی جدید که همگی دارای منبع تغذیه سوئیچینگ هم به قطع و وصل سریع برق حساس هستند

درود

اگر اطلاعات جدید و تازه ای دارید دریغ نفرمایید و لذا
لطفاً توضیح دهید دستگاههایی که دارای سوئیچینگ است ، محافظ یخچال چگونه از خسارت احتمالی ناشی از قطع و وصل برق شهر جلوگیری می‌کند.

و در یخچال که عمدتا سوئیچنگی نداره چگونه مانع ورود خسارت میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

giminotron

کاربر
2016-05-02
1
4
اردبیل
سلام خدمت همه دوستان عزیز
من مقداری از پست ها رو خوندم ولی چیزی درمورد اسم ترانزیستور استفاده شده ندیدم باید از چه ترانزیستوری استفاده کنیم؟ می خوام قطعاتش رو SMD بزنم ولی نمیدونم از چه ترانزیستوری استفاده کنم و لطفا مقاومت هایی که واتشون بالاست رو بفرمایید.

با تشکر فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام خدمت همه دوستان عزیز
من مقداری از پست ها رو خوندم ولی چیزی درمورد اسم ترانزیستور استفاده شده ندیدم باید از چه ترانزیستوری استفاده کنیم؟ می خوام قطعاتش رو SMD بزنم ولی نمیدونم از چه ترانزیستوری استفاده کنم و لطفا مقاومت هایی که واتشون بالاست رو بفرمایید.

با تشکر فراوان

درود

بنظر میرسه به هدف تاپیک توجه نفرمودید که درخصوص تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال است نه طراحی و مونتاژ آن
و در تحلیل و عیب یابی صرفا عملکرد قطعات اهمیت داره و مورد توجه است
و مثلا عملکرد یک ترانزیستور ، تحلیل میشه که اگر سیگنال و یا ولتاژی به نقطه ای اعمال بشه این ترانزیستوری روشن یا خاموش میشه
ولی شماره و مشخصات ترانزیستور در صورتی مورد بررسی قرار میگیره که محاسبات طراح غلط باشه و ناگزیر به اصلاح و تغییر ترانزیستور باشیم.

لذا بجز موارد استثنایی که ذکر شد در تحلیل و عیب یابی هر سیستمی ، شماره و مشخصات کلیه قطعات همان است که تولید کننده استفاده کرده
ولی ازآنجاکه بنظر میرسه قصد مونتاژ دارید نه عیب یابی
لذا در راستای تامین لوازم مونتاژ و آزمایش های مختلف ، توصیه میکنم ۳ نوع ترانزیستور همیشه در دسترس داشته باشی ترانزیستور با قدرت پایین و قدرت متوسط و قدرت بالا

در این سیستم از ترانزیستوری با قدرت متوسط استفاده میشه و لذا همیشه برای این رنج ، bc639 و bc640 که زوج مکمل و یکی مثبت و دیگری تیپ منفی است در یدکی های خود آماده داشته باش که ترانزیستورهای کلیدی هستند و غالبا در قدرت پایین هم قابل استفاده هستند.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
باسلام خدمت استاد غزال گرامی
بسیار ممنون از مطالبی که مطرح میفرمایید
سوالی دارم از خدمتتون
برای بالا بردن زمان تاخیر (وقفه در وصل نمودن رله)مدار محافظ، کدوم خازن رو باید افزایش بدیم؟

درود
فردا بررسی میکنم
اگه دوستانی محبت و یاری کنند ممنون میشم
سپاس

هرمز1350

کاربر
2018-11-24
117
124
سلام و شب بخیر خدمت استاد غزال ...
یه سوال ایا کارهایی و ازمایشهایی که در نت در باره برق رایگان انجام میشه نظرتان چیست ... مثلا با تو تا موتور dc ... که بوسیله یه تسمه میچرخه برق تولید میکنه ... یا با یه اهن ربا و سیم پیچ بذون حرکت اهن ربا برق تولید میکنه .... راجب اینگونه ازمایشات نظرتان چیست ... با سپاس فراوان

بالا