آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
435
1,114
55
کبودراهنگ همدان
با سلام ، منم با چند نمونه سر و کار داشتم دو سه مورد بود که کل قطعات عوض کردم باز کار نکرد، چند تا نقشه هم دارم دوستان خواستن پست میزارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با سلام ، منم با چند نمونه سر و کار داشتم دو سه مورد بود که کل قطعات عوض کردم باز کار نکرد، چند تا نقشه هم دارم دوستان خواستن پست میزارم

درود

باید مطرح کنین تا عیب مشخص بشه
تعویض شانسی قطعات ، روش خوبی نیست ؟
ضمنا با توجه به اینکه نقشه هایی دراختیار دارید از ارسال نقشه ها دریغ نفرمایید.

سپاس

آخرین ویرایش:

yaghot

کاربر
2012-08-26
60
158
سلام
براي من اكثرا محافظ كه مي اوردنند جهت تعمير

چراغ سبز روشن مي شود
ولي در خروجي ولتاز نيست

با سلام
اکثر این مدارات ( معمولا قیمت متوسط ) دارای یک آی سی LM324 هستن که اون خراب میشه و یا رله خروجی که بار اصلی روی دوشش هست و معمولا بخاطر وصل کردن بارهای سنگین مثل یحچال و .. مستهلک میشه . باید دید در زمان وصل چراغ سبز رله صدا داره یانه. اگه نداره که وضعیتش معلومه . اگه داره ممکنه کنتاکنتها خراب شده باشن.

micromg

کاربر
2018-03-26
84
124
درود

آیا نقشه شما مشابه نقشه این تاپیکه ؟

سپاس
سلام وقت بخیر استاد غزال من درمورد 1مدار محافظ با مارک میکرو با ولتمتر دیجیتالی گیر دارم که آیسی روی برد تاحدی سوخته که مشخصاتش ازبین رفته اگه مقدوره برای شما یا دوستان دیگه راهنمایی کنید ممنون میشم ۲۰۲۰۰۳۱۲_۱۵۱۶۵۷.jpg ۲۰۲۰۰۳۱۲_۰۳۰۶۱۳.jpg ۲۰۲۰۰۳۱۲_۱۵۱۷۰۸.jpg اینها عکس برد موردنظر هستن تشکر ازشما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام وقت بخیر استاد غزال من درمورد 1مدار محافظ با مارک میکرو با ولتمتر دیجیتالی گیر دارم که آیسی روی برد تاحدی سوخته که مشخصاتش ازبین رفته اگه مقدوره برای شما یا دوستان دیگه راهنمایی کنید ممنون میشممشاهده فایل‌پیوست 163953 مشاهده فایل‌پیوست 163954 مشاهده فایل‌پیوست 163955 اینها عکس برد موردنظر هستن تشکر ازشما

درود

با این اطلاعات فقط افرادی قادر به پاسخگویی هستند که این برد را دیده باشند.
متاسفانه این بردها را تعمیر نمیکنم که دیده باشم
لااقل تصویر باقیمانده همون آی سی سوخته را پیوست میکردی شاید کمک کنه.

اما احتمالا با استفاده از نقشه قابل شناسایی هست لذا اگه مقدوره نقشه قطعات مرتبط به پایه های آی سی را ارسال کن.
مطمئنا آپ امپ هست ولی باید پایه ها مشخص بشه تا انطباق آی سی بررسی بشه.
اگه تغذیه آی سی پایه ۴ و ۱۱ باشه و پایه ۴ولتاژ مثبت و ۱۱ هم گراند یا منفی باشه دراینصورت LM324 یا LM124 هست ک تفاوتی ندارند

سپاس

آخرین ویرایش:
سلام با اجازه استاد غزال
این یک نقشه محافظ که بنده با تولید محدود به بازار دادم و تا الان خوب کار کرده اند البته با قطعات مرغوب
مشاهده فایل‌پیوست shematic pdf.pdf

خازن شماره 3 با ظرفیت 33 میکروفاراد برای تاخیر حدودا 5 دقیقه
22 میکروفاراد حدودا 2 دقیقه
10 میکروفاراد حدودا 1 دقیقه

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mhf6687
سلام وقت بخیر استاد غزال من درمورد 1مدار محافظ با مارک میکرو با ولتمتر دیجیتالی گیر دارم که آیسی روی برد تاحدی سوخته که مشخصاتش ازبین رفته اگه مقدوره برای شما یا دوستان دیگه راهنمایی کنید ممنون میشممشاهده فایل‌پیوست 163953 مشاهده فایل‌پیوست 163954 مشاهده فایل‌پیوست 163955 اینها عکس برد موردنظر هستن تشکر ازشما

سلام دوست عزیز ای سی به کار رفته به احتمال زیاد میکرو باید باشد و از خانواده pic که ملزم به داشتن برنامه است

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
سلام
براي من اكثرا محافظ كه مي اوردنند جهت تعمير

چراغ سبز روشن مي شود
ولي در خروجي ولتاز نيست

اولین کاری که باید بکنی تست خازن سرامیکی بزرگ 680 یا 470 نانو فاراد است حتی اگر 20 درصد ظرفیت خودش را از دست داده باشد تعویض کن

پایه 11 و 4 ای سی را اندازه بگیر اینطوری سلامت حدودی خازن به دست می اید

دوست عزیز سری کردن یک مقاومت 220 اهم 2 وات در خط تغذیه مثبت که به پایه 4 ای سی میره و قرار دادن یک دیود زنر 18 ولت مابین پایه 4 و 11 ای سی عمر محافظ را زیاد میکنه

بالا