آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام،شب بخیر.
اقا خازن ورودی رو تعویض کردم فعلا درست شده خیلی هم خاموش روشنش کردم دیگه اون اتفاق نیفتاد،حالا برام سوال که چرا با حرارت به اون خازن ها هم سیستم کار میکرد،قابل ذکر اینکه من برای حرارت دادن از کوچیکترین نازل هیتر استفاده میکنم و شدت باد هم به مقداری تنظیم میکنم که فقط به نقطه مورد نظرم حرارت برسه و فقط همون قطعه رو گرم میکنم.
تشکر مجدد.

درود

حالا برام سوال که چرا با حرارت به اون خازن ها هم سیستم کار میکرد

چون با گرما ، نون بیات هم ، تازه میشه و قابل استفاده.
گرما انرژی میده و مرده رو زنده میکنه و سرما انرژی میگیره و زنده رو مرده و منجمد میکنه.
به همین دلیل همواره گرمای زندگی و گرمای عشق و امثالهم مورد آرزوست.

اما چرا با گرم کردن خازن های مجاور هم کار میکرد؟
چون اگه با هوای گرم ، تکه چوبی را هم در مجاورت قطعاتی ، گرم کنید نمیتوانید مانع گرم شدن قطعات مجاور شوید و لذا خازن معیوب هم گرم میشه.
البته قطعات مجاور ، دیرتر گرم میشن ولی بالاخره گرم میشن.
دلیل دیگری هم محتمله که خارج از این مورد بنظر میرسه.

سپاس

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک
استاد در مورد همین موضوع هم میشه صحبت کنید.
این نکته رو هم نگفتم :روی خازن یک میکروی ورودی قبل تعویض هم کلی حرارت دادم دیگه داشت سخاری میشد هیچ اتفاقی نیفتاد و بی تاثیر بود!!! اما با کمی حرارت به نقاط ذکر شده کار میکرد.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود

چون با گرما ، نون بیات هم ، تازه میشه و قابل استفاده.
گرما انرژی میده و مرده رو زنده میکنه و سرما انرژی میگیره و زنده رو مرده و منجمد میکنه.
به همین دلیل همواره گرمای زندگی و گرمای عشق و امثالهم مورد آرزوست.

اما چرا با گرم کردن خازن های مجاور هم کار میکرد؟
چون اگه با هوای گرم ، تکه چوبی را هم در مجاورت قطعاتی ، گرم کنید نمیتوانید مانع گرم شدن قطعات مجاور شوید و لذا خازن معیوب هم گرم میشه.
البته قطعات مجاور ، دیرتر گرم میشن ولی بالاخره گرم میشن.

سپاس

سلام استاد با توجه به گرونی قطعات مخصوصا ترانس در بازار و نیاز مبرم به تغذیه ۲۵ الی ۲۶ ولت زیر یک آمپر (فقط جهت راندازی فن ۲۴ ولت ۳۰۰میلی آمپر ) آیا میشه یه تغذیه شبیه مدار محافظ یخچال با کمترین قطعات طراحی کرد که حداقل نویز بر اثر نوسان برق شهر داشته باشه
تقریبا شبیه این مدار ..
سپاس
https://uupload.ir/files/b5dr_sd.jpeg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد در مورد همین موضوع هم میشه صحبت کنید.
این نکته رو هم نگفتم :روی خازن یک میکروی ورودی قبل تعویض هم کلی حرارت دادم دیگه داشت سخاری میشد هیچ اتفاقی نیفتاد و بی تاثیر بود!!! اما با کمی حرارت به نقاط ذکر شده کار میکرد.

درود

ارزیابی صحیح با تست های لازم میسر میشه که امتناع فرمودید.
و لذا ارزیابی حدس و گمانی را ناگزیر ساختید که نیاز به تشریح چند صفحه ای داره.

من نمیدونم خازن ۱ میکرو در چه فاصله و موقعیتی نسبت به خازن های موثر و معیوب قرار داره .
زیرا ممکنه در ناحیه ای باشه که با گرم کردن ان ، حرارت کافی به خازن معیوب نرسه .
همچنین نمیدونم خازن ۱ میکرو و خازنی که تعویض شد به چه قطعاتی متصله که از حیث تاثیر متقابل بر یکدیگر بررسی کنم

اصولا گزارش ناقص و مبهم و نامشخص قابل پاسخگویی نیست زیرا باید تمامی احتمالات منعکس بشه تا ایراد مورد نظر شما منطبق با یکی از انها باشه و لذا نیاز به ساعت ها تایپ و توضیح داره .

من چند بار تاکید کردم اگر کشیدن نقشه کامل مقدورتان نیست لااقل قطعات مرتبط با چند خازن مورد نظر و موثر را مشخص کنید اما حاضر به تحمل زحمت ناچیز هم نشدید که دراینصورت باید چندین برابر وقت صرف کنم و کلیه احتمالات را تقدیم کنم که اگر مقدورم بود قبل از درخواست تقدیم میکردم و اینهمه دلایل فوق الذکر را مطرح نمیکردم.

سپاس

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک
حاضر به تحمل زحمت ناچیز هم نشدید
سلام
وقت بخیر.
بله دستور شما توی ذهنم بود اما به دلیل اینکه با تعویض اون خازن دستگاه راه افتاد و دیگه هم اذیتم نکرد از کشیدن نقشه صرف نظر کردم وگرنه حتما تقدیم حضور ارزشمند شما ارائه میشد،این مورد رو از سمت من کوتاهی در نظر نگیرید به لطف شما و دوستان مشک رفع شد.
سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
وقت بخیر.
بله دستور شما توی ذهنم بود اما به دلیل اینکه با تعویض اون خازن دستگاه راه افتاد و دیگه هم اذیتم نکرد از کشیدن نقشه صرف نظر کردم وگرنه حتما تقدیم حضور ارزشمند شما ارائه میشد،این مورد رو از سمت من رو کوتاهی در نظر نگیرید به لطف شما و دوستان مشک رفع شد.
سپاس.

درود

رفع مشکل بخش بسیار ناچیزی از اهداف تاپیک هاست و شما نیز بعد از رفع ظاهری عیب با سوالات مستمر خود ، این حقیقت را اثبات و پررنگ فرمودید و مترصد کسب اطلاعات ارزشمند تر از آن شدید .

اما با این شیوه که بمحض غیبت عیب از انجام آزمایش منصرف شدید .

اولا هنوز عیب مشخص نشده و شبیه اتومبیلی که ریپ میزنه با چند تقه به موتور رفع شده و از جستجوی عیب منصرف شدید غافل از آنکه ممکنه در محل نامناسبی ، مایه دردسر بشه و تقه هم افاقه نکنه.

ثانیا بخاطر داشته باش هر عیبی ، سرقفلی داره ، چرا که اطلاعات و تجربیاتی بهمراه داره که ممکنه در دانشگاه و اینترنت و هیچ کتابی کسب نکنید و بنفع شماست که تا حد ممکن تعقیب و استفاده کنید.

ثالثا این سوی بازار هم کسی که بشما کمک میکنه بوق نیست و اگه به خواسته شما توجه کرده و برایگان درخدمت شما بوده ، در راستای منافع جمعی از جمله منافع خود شما و بدون کوچکترین نفعی برای خودش ، انتظار داره تاپیک را ناقص نسازید و حتی اگر برای دل خودش هم خواسته ای مطرح کرد لااقل خواسته سهل الوصول و ساده ای که بسادگی قابل اجراست ، انجام دهید .

درحالیکه آزمایش مربوطه بسود شما و در راستای رفع ابهامات خوانندگان بوده و منافع شخصی در ان نداشته .

اما شما میفرمایید مشکل حل شد و دیگه درشو بستم و حالا اشکالی نداره که مجبوری بدلیل امتناع از آزمایش ساعت ها تایپ کنی و کلیه احتمالات را مطرح کنی لذا من یک جمله سوال میکنم و تو حالا حالا تایپ کن که قابل اثبات و احراز هم نیست که درست گفتم یا نادرست .

اگر ازمایش میفرمودید ، مشاهدات عینی اثبات میکرد که نظر و ارزیابی مربوطه صحیحه یا ناصحیح .
ولی اظهارنظر بدون تست قابل اعتماد نیست و تا زمانیکه صحت نظرم را تست نکنم خودم به نظرم اعتماد ندارم چه رسد به مخاطبان .

از طرفی عیب هم کاملا مشخص میشد و بصورت کیلویی انجام نمیشد .
از دیگرسو سوال بی پاسخی هم باقی نمی ماند و تاپیک را ناقص نمیکرد .
لذا برای موارد بعدی ، نکات فوق الذکر را لحاظ فرمایید.
که ناگزیر نباشم بدلیل ممانعت از انجام آزمایش اینهمه مطلب تایپ کنم که فاقد اطلاعات فنی و فقط توصیه اخلاقی بوده.

سپاس

آخرین ویرایش:

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
اینجانب کاربر تازه وارد از کرج هستم که شوق خیلی زیادی برای یادگیری اپ امپ داشتم پاره شدم از بس توی اینترنت رفتم و انصافا بهترین بهترینا استاد غزل زنده باد اپ امپ را بسیار عالی توصیف کردید به قول بچه های کرج رفت تو مخم و همچنین تحلیل بسیار عالی و با حوصله تان در مورد حفاظت ولتاژ را سپاس می گویم

com-service

کاربر vip
کاربر
2017-08-08
68
464
با عرض سلام و خدا قوت خدمت استاد گرامی سایه تان مستدام
هر چند حدود 5سال از اغاز این تاپیک می گذرد و بنده تازه این رو خوندم
به هر حال بعضی از قسمت ها رو متوجه نشدم تحلیل مدار هر بلد نیستم خلاصه
1- فرمودید ولتاژ نمونه که جهت مقایسه با ولتاژ پایه (5.4ولتی )استفاده می شود از دیود قرمز رنگ پل دیود که نیم موج dc شده استفاده شده است اما در عکس ارسالی از قبل پل دیود گرفته شده است لطفا مدار را اصلاح بفرماید تا درکش راحتر باشه
2-در پست 96 فرمودید یک مقاومت و دیود جهت تخلیه خازن 470میکرو به مدار اضافه بشه وسپس مدار رو تحلیل نکردید که متوجه بشم چی میشه لطفا زحمت بکشید
3- در پست 98 به بعد موضوع حذف آپ امپ u4 مطرح شد و دوستان ترانزیستور وخازن و. . . در محل ها ی مختلف اضافه کردن و در پایان به جواب اخر که (2x2) مساوی 4 میشود نرسیدیم و همچنین تحلیل این قسمت که چه اتفاقی می افتد
تشکر فراوان از استاد گرامی
لطفا در مورد دیود موازی با بوبین رله هم توضیح بفرماید و چرا در بعضی مدارات نداریم
(در مداراتی که با ترانزیستور رله تحریک میشه داریم اما در مدارات با تحریک ای سی مثل uln2003 نداریم)

پیوست‌ها

• 120.6 کیلوبایت بازدیدها: 130
  • 63.7 کیلوبایت بازدیدها: 123
  • 60.4 کیلوبایت بازدیدها: 119
آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,027
2,825
31
درود

چرا در تاپیک مستقلی مطرح نکنید ؟
بفرمایید ، اگه در یکی دو پست رفع نشد در تاپیک مستقلی مطرح میکنید .
و یا در تاپیک مستقلی مطرح و ادرس انرا اینجا معرفی فرمایید.

سپاس
سلام استاد عرض ادب و احترام خدمت شما
فکر کنم چون میدونست و میترسید برای که تاپیک جداگانه برای مشکلش و چالش پیش رو بزنه کسی به تاپیک جواب نده و محل نگذاره...به خاطر همین ادامه تاپیک تحلیل محافظ برق شروع به مطرح کردن این مشکل کرده که نظر شما را برای حل و فصل چالش به خودش جلب کنه....کارش از ارتعاش پایین تر از دیدگاه شاگرد یک زرنگی به الفطره محسوب میشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با عرض سلام و خدا قوت خدمت استاد گرامی سایه تان مستدام
هر چند حدود 5سال از اغاز این تاپیک می گذرد و بنده تازه این رو خوندم
به هر حال بعضی از قسمت ها رو متوجه نشدم تحلیل مدار هر بلد نیستم خلاصه
1- فرمودید ولتاژ نمونه که جهت مقایسه با ولتاژ پایه (5.4ولتی )استفاده می شود از دیود قرمز رنگ پل دیود که نیم موج dc شده استفاده شده است اما در عکس ارسالی از قبل پل دیود گرفته شده است لطفا مدار را اصلاح بفرماید تا درکش راحتر باشه
2-در پست 96 فرمودید یک مقاومت و دیود جهت تخلیه خازن 470میکرو به مدار اضافه بشه وسپس مدار رو تحلیل نکردید که متوجه بشم چی میشه لطفا زحمت بکشید
3- در پست 98 به بعد موضوع حذف آپ امپ u4 مطرح شد و دوستان ترانزیستور وخازن و. . . در محل ها ی مختلف اضافه کردن و در پایان به جواب اخر که (2x2) مساوی 4 میشود نرسیدیم و همچنین تحلیل این قسمت که چه اتفاقی می افتد
تشکر فراوان از استاد گرامی
لطفا در مورد دیود موازی با بوبین رله هم توضیح بفرماید و چرا در بعضی مدارات نداریم
(در مداراتی که با ترانزیستور رله تحریک میشه داریم اما در مدارات با تحریک ای سی مثل uln2003 نداریم)

درود

در خصوص ایراد بند اول که راهنمایی فرمودید ، قبل از دیود پل نمونه گیری شده از راهنمایی شما سپاسگزارم اما نمونه گیری بعد از دیود پل صورت گرفته ولی شما ناگزیر به قبول هر تحلیلی نیستید و تحلیل خود را مبنا قرار دهید.

اما اگر سوالی داشتید که چرا نمونه گیری بعد از دیود محسوب میشه دراینصورت سوال میفرمودید که بنظر میرسه سوال و ابهامی ندارید و به نظر خود اطمینان دارید و امر فرمودید مدار را مطابق سلیقه و دانش حضرتعالی اصلاح کنم که درک فرمایید.

اما قرار نیست با روش ناصحیحی تحلیل بشه که برای حضرتعالی قابل درک بشه بلکه وظیفه جملگی ما اینه که حقایق را منعکس کنیم و اگه توسط یک علاقمند درک نشد نسبت به رفع خطا و کسب دانش کافی اقدام بشه و البته اگه خطایی از ناحیه تحلیلگر اتفاق بیافته ، بدیهی است که در صورت احراز خطا اصلاح و از بانی اصلاح تقدیر هم میشه.

اگه قرار باشه تحلیل حقایق پدیده ها مطابق میل شما تغییر کنه که درک کنید دراینصورت معلوم نیست چرا مطالعه میکنید؟
زیرا هر مطلب مغایر با دانش خود دیدید مطابق سلیقه خود ، خواستار تغییر آن میشوید و دراینصورت دانشی دریافت نمیکنید
در هر صورت راهنمایی ناصحیحی فرمودید و مردود است.

اما بابت بقیه موارد بهتره عمیق تر مطالعه فرمایید چون پاسخ کلیه ابهامات بعدی شما به تفصیل وجود داره .
بنظر میرسه چند پست را مطالعه فرمودید و سوالات و ابهاماتی مطرح شده که قصد دارید جستجوی پاسخ را بمن محول فرمایید اما باور بفرمایید فرصت کافی ندارم وگرنه اطاعت میکردم.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا