آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود تشکر از توجه تان قبلا مقاومت 100 اهم به رله وصل بود که دیروز آن را باز کرده و با خازن 680 نانو سری کردم که دیگر مقاومت 100 اهم نمی سوزد
ولی موقع وصل کردن محافظ به مصرف کننده هایی که وات زیادی دارند (مثل هویه و لامپ رشته ای 100 وات ) یک لحظه رله وصل می شود و دوباره بازه زمانی تاخیر را شروع می کند که با ولتاژ گیری از خروجی محافظ متوجه افت ولتاژ 220 تا حد 190 ولت شدم که با ولوم 150 کیلو نیز قابل جبران نبود به این نتیجه رسیدم که افت ولتاژ دو سر مقاومت 100 اهم باعث روشن شدن لامپ زرد می شود
یک بار مقاومت 100 اهم را حذف کردم و تست ولتاژ خروجی به حالت نرمال درآمد و چون نمی خواستم از مقاومت 100 اهم صرف نظر کنم لذا به جای خازن 680 نانو فاراد از خازن 1 میکرو فاراد استفاده کردم و افت ولتاژ دو سر مقاومت 100 اهم را با خازن 1 میکرو فارد جبران کردم و چون قبلا دیود زنر 12 ولتی را به پایه های 4 و 11 آیسی اضافه کرده بود خیالم از ولتاژ آیسی راحت بود فعلان مشکلی نداره و به صورت نرمال کار میکند .در روزهای آینده با مصرف کننده های بیشتر در حد 10 آمپری نیز تست می کنم و نتیجه را خدمتتان اعلام می کنم
ساغولون مراقب خود و خوانواده تان باشید MER30

مشاهده فایل‌پیوست 177584

درود

مقاومت ۱۰۰ اهمی نباید موجب افت ولتاژ خروجی بشه و اساسا ربطی بیکدیگر ندارند مگر در محل نامناسبی متصل کرده باشی

هیچ اقدام خودسرانه ای مانند ولوم ۱۵۰ کیلو نکن.
لذا خازن سرامیکی و ولوم را با مقدار قبلی نصب کن تا ایراد مشخص بشه
هدف از افزودن مقاومت ، افزایش طول عمر محافظ است و اگه قرار باشه اثر مقاومت را با خازن بزرگتر خنثی کنی دراینصورت چرا از مقاومت استفاده کنی ؟

زمانیکه ولتاژ خروجی افت میکنه ببین ولتاژ ور.دی محافظ هم افت میکنه یا نه ؟

اگر مقاومت را فقط با خازن سری کنی نباید ولتاژ خروجی افت کنه .

درواقع برق شهر باید مستقیما به کنتاکت رله متصل بشه و نباید از مقاومت عبور کنه ، دراینصورت محاله که ولتاژ خروجی افت کنه

البته اگر سیمکشی پریز ، نامناسب باشه و زمانیکه بار پرقدرتی به پریز متصل کنی ، ولتاژ پریز افت کنه دراینصورت هم ولتاژ ورودی و هم ولتاژ خروجی محافظ ، افت میکنه که طبیعی است.

لذا همون هویه یا بار دیگری که باعث افت ولتاژ خروجی محافظ میشه ، بدون محافظ به همون پریز متصل کن ببین ولتاژ پریز افت میکنه یا نه ؟

عکس واضح از مقاومت سری با خازن هم ارسال کن ببینم چجوری سری کردی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

habib_ghavid

کاربر
2010-08-16
50
80
تهران
ایام به کام
تشکر از حسن توجه تان استاد ولوم 150 کیلو اشتباه تایپی بوده همان 50 کیلو وصل شده.
محافظ با مقاومت 150 اهم سری شده با خازن 680 نانو فاراد زیر بار کم درست کار می کند ولی بار زیاد شدنی افت ولتاژ رخ می دهد که محافظ به تایم تاخیر می افته ( مثلا هویه و لامپ 100 وات که وصل می کنم البته مصرف کننده ها را یکی یکی به خروجی محافظ اضافه می کنم که در عین حال با ولت متر نیز ولتاژ را زیر نظر می گیرم که افت ولتاژ تا 190 هم رخ می دهد که محافظ به مود تاخیر می افتتد.
از دیروز مقاومت 150 اهم را جدا کرده و تحت بار گذاشتم بدون هیچ مشکلی بدون هیچ افت ولتازی کار می کنه و در دوره های متناوب مصرف کننده های بیشتری را نیز اضافه کردم که هیچ مشکلی به وجود نیامده و همچنان بدون مشکل کار می کند.
ساغولون بدرود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
ایام به کام
تشکر از حسن توجه تان استاد ولوم 150 کیلو اشتباه تایپی بوده همان 50 کیلو وصل شده.
محافظ با مقاومت 150 اهم سری شده با خازن 680 نانو فاراد زیر بار کم درست کار می کند ولی بار زیاد شدنی افت ولتاژ رخ می دهد که محافظ به تایم تاخیر می افته ( مثلا هویه و لامپ 100 وات که وصل می کنم البته مصرف کننده ها را یکی یکی به خروجی محافظ اضافه می کنم که در عین حال با ولت متر نیز ولتاژ را زیر نظر می گیرم که افت ولتاژ تا 190 هم رخ می دهد که محافظ به مود تاخیر می افتتد.
از دیروز مقاومت 150 اهم را جدا کرده و تحت بار گذاشتم بدون هیچ مشکلی بدون هیچ افت ولتازی کار می کنه و در دوره های متناوب مصرف کننده های بیشتری را نیز اضافه کردم که هیچ مشکلی به وجود نیامده و همچنان بدون مشکل کار می کند.
ساغولون بدرود

درود

پلسخ سوالاتم چی شد ؟
چرا عکس ارسال نکردی ؟
چرا همزمان ولتاژ ورودی و خروجی را در زمان افت ولتاژ اعلام نکردی ؟
و غیره
باوجودیکه برای شما نقاشی هم کردم و بانقاشی نشون دادم چکار کنی اما انجام ندادی و مقاومت را با خازن ، فقط در جملات سری کردی.
چرا عکس نمیفرستی که ببینم چکار کردی ؟
چون در عکس مشخص میشه که توصیه را اجرا نکردی.

محاله که مقاومت فقط با خازن سری باشه و ولتاژ خروجی محافظ افت کنه.
مدام در حال تکرار سوال هستم و اینهمه تایپ کردم و کاملا شفاف توضیح دادم ولی فقط جملاتی طبق سلیقه خودت و بدون توجه به سوالات تنظیم میکنی و پاسخ یکی از سوالات را هم ندادی و مطالب مشخصی که بارها تکرار کردی مجددا تکرار میکنی و درحالیکه نصب نامناسب مقاومت بررسی میشه ، معذالک ازآنجاکه نیازی به تست بدون مقاومت نداشتم ، مقاومت را حذف و تست میکنی و میگی بدون مقاومت مشکلی نداره ،
چون این مطالب برای خودت ارزشمند و مهم بوده لذا ازش استفاده کن.

نحوه پاسخگویی شما رو بخاطر میسپارم که برای مشکلات بعدی زحمت بی حاصل و بیهوده نکشم.

سپاس

آخرین ویرایش:

habib_ghavid

کاربر
2010-08-16
50
80
تهران
شب روز خوش
استاد بنده که عکس ارسال کردم داخل سایت چون آلان دسترسی ندارم بعدا حتما هر آن چه شما سوال کردید را پاسخ گو خواهم بود ببخشید

1.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

habib_ghavid

کاربر
2010-08-16
50
80
تهران
درود ولتاژ ورودی در زمان افت ولتاژ 220 ولت می باشد ولی ولتاژ خروجی نسبت به باری که کشیده می شود متغیر می باشد که در نهایت مصرف زیاد شدنی لامپ زرد روشن می شود و به مود تاخیر می افتتد بنده فکرمی کنم مدارهای محافظ با هم دیگر فرق دارند بفرمایید عکس با تفکیک قطعات باز هم ببخشید زحمته مرسی
این هم ذکر کنم که محافظ آلان بدون مقاومت 100 اهم کار می کند و افت ولتاژی در مدار رخ نداده است.
مشاهده فایل‌پیوست B1.jpg
امیدوارم که جوابها قانع کننده باشد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود ولتاژ ورودی در زمان افت ولتاژ 220 ولت می باشد ولی ولتاژ خروجی نسبت به باری که کشیده می شود متغیر می باشد که در نهایت مصرف زیاد شدنی لامپ زرد روشن می شود و به مود تاخیر می افتتد بنده فکرمی کنم مدارهای محافظ با هم دیگر فرق دارند بفرمایید عکس با تفکیک قطعات باز هم ببخشید زحمته مرسی
این هم ذکر کنم که محافظ آلان بدون مقاومت 100 اهم کار می کند و افت ولتاژی در مدار رخ نداده است.
مشاهده فایل‌پیوست 177682
امیدوارم که جوابها قانع کننده باشد

درود

حالا فهمیدی چرا پاسخ سوالات را نمیدادی ؟
چون نمیدونستی چکار کنی و نمیخواستی بگی متوجه نشدم.
لذا پاسخ نمیدادی تا مبهم بمونه.

اینبار بدلیل به انتها رسیدن موضوع پاسخ این مشکل را میدم اما بدلیل توهین و زحماتی که بمن تحمیل کردی و بارها سوال کردم و پاسخ نمیدادی ، نام شما رو بخاطر میسپارم که هرگز در بقیه مشکلات حضرتعالی مشارکت نکنم.

سیم آبی خروجی سمت چپی را مطابق تصویر پیوست که اصلاح کردم از برد قطع کن و به ورودی مقاومت ۱۰۰ اهمی متصل کن درست میشه.

با این صورتی که مقاومت را نصب کرده بودی همانطور که بارها اعلام کردم جریان خروجی باید از مقاومت ۱۰۰ اهمی عبور میکرد و معلومه که موجب افت ولتاژ و صدمه مقاومت میشد .

سپاس

فقط سیم آبی سمت چپ را از برد جدا کن و مطابق این تصویر به ورودی مقاومت( درواقع به سیم قرمز ورودی) متصل کن ( یعنی انگار به پریز متصل کردی )
بعبارت دیگر سیم آبی خروجی سمت چپ و سیم قرمز ورودی سمت چپ را بهم متصل کن و به ورودی مقاومت لحیم کن یعنی دو سیم و یک پایه مقاومت خارج از برد بهم متصل باشند و به هیچ قطعه دیگری متصل نباشند .
اما پایه دیگر مقاومت نیاز به جابجایی نداره و همون نقطه ای که لحیم کردی ، خوبه .

تغییر دیگری نیاز نداره.

IMG_20210723_235638_796.png

اگه مطابق نقاشی که در اولین پیشنهادم کشیدم مقاومت را با خازن سرامیکی سری میکردی بسادگی درست میشد.
اما هر چه تاکید کردم عکس ارسال کن که اشکالت مشخص بشه ولی عکس اونم نفرستادی .
این رفتار شما که موجب تحمیل تکرار سوال میشه و با تاخیر زیادی به توفیق میرسی و چه بسا نمیرسی آیا بنفع شماست ؟

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,027
2,825
31
اما هر چه تاکید کردم عکس ارسال کن که اشکالت مشخص بشه ولی عکس اونم نفرستادی .
این رفتار شما که موجب تحمیل تکرار سوال میشه و با تاخیر زیادی به توفیق میرسی و چه بسا نمیرسی آیا بنفع شماست ؟
زبان ناتوانه نمیتونه از این همه فضایل و نور ...مهر چیزی بگه و توصیف تون کنه از وجود هنگه .... بخدا هنگه!!!
شما استاد عشقی یا عشق استادی بنده لنگه شما رو ندیده ام و نخواهیم دید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
وقت بخیر دوستان کسی مقدار مقاومت های مشخص شده در تصویر را می داند بنده همه پستها را نگاه کردم ندیدم

متشکر از لطف تان

مشاهده فایل‌پیوست 178216

درود

ازآنجاکه قبلا سوالات را حتی برای رفع مشکل خودت بی پاسخ گذاشتی و زحمات پاسخگو را بی ثمر فرمودی .لذا صرفنظر از اینکه احتمال تکرار رفتار گذشته وجود داره ، متاسفانه استحقاق لازم هم احساس نمیشه.

سپاس

بالا