آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,044
2,864
32
بنظر من این زنر تو قسمت تایمر استفاده شده یا برای ثتبیت ولتاژ ای سی نصب شده...
زنر برای تایمر استفاده نمیشه زنر برای ساختن ولتاژ مرجع برای قط بالا و پایین استفاده میشه ...و یک دیگه برای ثابت نگه داشتن ولتاژ تغذیه ایسی هست چون گفتید یه پایه ش رفته به شماره 9 پس این زنر شما کارش تثیبت ولتاژ مرجع برای پایه 9 ایسی 324 می باشد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام مجدد.
وقت بخیر
خازن پلی استر ورودی و دیودهای یکسوساز سوخته بودن،سه تا از ترک های برد هم به علت اتصالی یا جریان کشی بالا ذوب شده بودن که سیم کشی کردم الان وقتی به برق میزنم چراغ تایمر قرمز روشن می مونه و سبز نمیشه که عمل کنه گاهی هم به محض اتصال به برق چراغ سبز روشن میشه.
این زنر تنها قطعه معیوب هست اگر ای سی هم نسوخته باشه ،به گمونم یه سر زنر از طریق مقاومت پاینیش به پایه نه ای سی رفته بود...
اگه لازم هست با دقت مسیر زنر رو نگاه کنم.

درود

گزارشی که بر پایه حدس و گمان باشه، ارزش بررسی نداره.
فقط ارزیابی بر پایه حدس و گمان قابل قبول است نه گزارش.

شما باید با دقت بسیار زیادی مشاهدات و یا پاسخ سوالات را گزارش کنی ،
گزارشات حدسی ، هیچ ارزشی برای اوقات پاسخگو قائل نیست و درواقع میگه من فرصت ندارم برای مشکل خودم ، مشاهداتم را بدقت گزارش کنم ، بنابرین فرض کن چنین حالتی دیدم و بررسی کن و اگه گزارشم اشتباه بود اشکالی نداره حدس های بعدی را مطرح میکنم که وقتم تلف نشه و اگه بابای تو درمیاد و اوقات فراوانی تلف میشه ، عیبی نداره چون تو باید دردسر و اتلاف وقت را تحمل کنی نه من .

باوجودیکه تاکید کردم لااقل نقشه ۱۰ قطعه مرتبط با زینر را بکش ، معذالک در پاسخ فرمودی شاید به پایه ۹ آی سی متصل باشه.

سپاس

Mr_shahrokh

کاربر
2019-10-28
44
246
کردستان
سلام استاد بنده امسال در اوقات فراغت جزوه کاملی نوشتم که محافظ رو از صفر تا صد به زبان ساده و با مثال های عملی توضیح دادم
جزوه شامل دو بخشه مقدماتی درجه یک و دو هست

مقدماتی درجه 1 برای دوستانی هست که از برق سر در نمیارن و قطعات رو نمیشناسن که اشنایی کاملی بهشون میده.

مقدماتی درجه دو از مدار و بخش های مختلف مدار شروع به توضیح و تحلیل میکنه که تا مرحله اخر که میتوان راحت طراحی کرد
و در بخش آخر هم یه عیب یابی کاملی از مشکلات محافظ اشاره شده.

البته نا گفته نمونه بنده از این تایپیک و نحوه توضیحات شما هم در تایپیک استفاده کردم و نام شما استاد عزیز نیز در منابع هست.استاد غزال با نحوه کار سایت اشنایی کاملی ندارم اما اگر ممکنه سنجاق کنید تا دوستانی که میان و مطالب رو از اول میخونند زود تر بتوانند به جزوه دسترسی پیدا کنند .

جهت دانلود کتاب روی لینک زیر کلیک کنید!

https://www.uplooder.net/files/a044...123b54/تحلیل-و-برسی-محافظ-به-روش-طنز.pdf.html

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام استاد بنده امسال در اوقات فراغت جزوه کاملی نوشتم که محافظ رو از صفر تا صد به زبان ساده و با مثال های عملی توضیح دادم
جزوه شامل دو بخشه مقدماتی درجه یک و دو هست

مقدماتی درجه 1 برای دوستانی هست که از برق سر در نمیارن و قطعات رو نمیشناسن که اشنایی کاملی بهشون میده.

مقدماتی درجه دو از مدار و بخش های مختلف مدار شروع به توضیح و تحلیل میکنه که تا مرحله اخر که میتوان راحت طراحی کرد
و در بخش آخر هم یه عیب یابی کاملی از مشکلات محافظ اشاره شده.

البته نا گفته نمونه بنده از این تایپیک و نحوه توضیحات شما هم در تایپیک استفاده کردم و نام شما استاد عزیز نیز در منابع هست.استاد غزال با نحوه کار سایت اشنایی کاملی ندارم اما اگر ممکنه سنجاق کنید تا دوستانی که میان و مطالب رو از اول میخونند زود تر بتوانند به جزوه دسترسی پیدا کنند .

جهت دانلود کتاب روی لینک زیر کلیک کنید!

https://www.uplooder.net/files/a044...123b54/تحلیل-و-برسی-محافظ-به-روش-طنز.pdf.html

درود

بابت زحماتی که بمنظور گردآوری مطالب ، تحمل فرمودید سپاسگزارم و امیدوارم همواره موفق و پیروز باشید.
اما جهت معرفی ویژه مطالب یاد شده ، ازآنجاکه من دارای اراده و اختیاری نیستم ، لذا باید نظر مسئولین محترم انجمن را در این خصوص جلب فرمایید .

سپاس و تقدیر

Mr_shahrokh

کاربر
2019-10-28
44
246
کردستان
سلام بنده به فکر معرفی و پست و مقام نیستم اشتباه منظور بنده حقیر رو متوجه شدین !
در پست اول که مطالب رو قرار دادین لینک دانلود کتاب را جهت راحتی دوستان قرار بدین منظور بنده این بود.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام چجوری میشه تایم وصل رو کاهش یا افزایش داد؟

درود

در نقشه پست اول تاپیک پتانسیومتر 2 مگا اهم زمان فعال شدن رله و یا مصرف کننده رو تعیین میکنه بطوریکه کاهش مقاومت این پتانسیومتر موجب کاهش زمان میشه.

سپاس

ali099

کاربر
2010-10-26
93
41
مازندران
درود

در نقشه پست اول تاپیک پتانسیومتر 2 مگا اهم زمان فعال شدن رله و یا مصرف کننده رو تعیین میکنه بطوریکه کاهش مقاومت این پتانسیومتر موجب کاهش زمان میشه.

سپاس

بله ولی اگه در مدار پتانسیومتر استفاده نشده بود چه باید کرد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
بله ولی اگه در مدار پتانسیومتر استفاده نشده بود چه باید کرد؟

درود

بدون نقشه چطور راهنمایی کنم؟
بجای مقاومت ثابتی که در محافظ شما در محل مشابه قرار گرفته پتاسیومتر جایگزین کن .
اگر تحلیل این تاپیک را هم مطالعه کنی میتونی مشکل خود را رفع کنی.
و یا نقشه بخشی که شامل رله و آپ امپ نهایی است بکش تا مقاومت مورد نظر را معرفی کنم.

سپاس

بالا