آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

مشارکت و پاسخ ناصحیح شما هم مفید و موثره ( هم برای خودتون و هم برای دیگران )
در زمان تاخیر ، که فقط باید لامپ زرد روشن بشه چرا ( با اتصال پایه 3 و 1 ) لامپ قرمز هم با نور کم روشن میشه ؟

سوال فوق را پاسخ ندادید و لذا با زبان دیگری مطرح میکنم

زمانیکه برق شهر نرمال و 220 ولته دراینصورت خروجی هر دو آپ امپ U1 , U2 مقدار 20 ولته
بنابرین هر دو دیود D1 , D2 قطع یا خاموشه
بنابمراتب مطابق جریان I1 , I2 که با قلم قرمز در نقشه مشخص کردم جریان ناشی از 20 ولت میتونه از یکسو بسمت لامپ زرد و از سوی دیگر از طریق 220 کیلو و 2 مگا به سمت خازن 470 میکرو (متصل به پایه 5 ) حرکت کنه

حالا با توجه به توضیحات فوق :
پس از اصلاحیه ( یعنی بعد از اتصال پایه 1 و 3)چرا زمانیکه باید لامپ زرد روشن بشه جریان ضعیف و ناخواسته ای از لامپ قرمز هم عبور میکنه و با نور کم روشنش میکنه ؟
درواقع با
اتصال پایه 1 و 3هرچند کلیه وظایف بخوبی انجام میشه اما چرا همزمان با لامپ زرد ، جریان کمی از لامپ قرمز هم عبور میکنه؟
بعبارت ساده تر = چرا جریان لامپ قرمز
که از سیم متصل بین 3 و 1 عبور میکنه ، نمیتونه قبل از اصلاح از پایه 3 آپ امپ عبور کنه؟
اگه عامل درد را پیدا کنیم خواهیم دید که بسادگی آب خوردن درمانش می کنیم.

سپاس

Copy of Copy of محافظ یخچال بی آپ 3.1.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

پاسخ سوال فبل در پاسخ سوال زیر نهفته است

چرا در شکل 1 فقط لامپ زرد روشن میشه
ولی در شکل 2 که از سیم بجای آپ امپ استفاده کردیم ، هر دو لامپ زرد و قرمز روشن میشه

آمپ ن.PNG
در شکل 2 درواقع دو لامپ سری شده اند و این دو لامپ سری به ولتاژ 20 ولت متصل شده و لذا هر دو روشن میشن
در شکل 1 که ورودی مثبت آپ امپ 20 ولته و لذا بزرگتر از ورودی منفی است لذا خروجی آپ امپ 20 ولت میشه که لامپ زرد را روشن میکنه
اما چرا جریانی از لامپ قرمز عبور نمیکنه که روشن بشه

درواقع اگر هر لامپی را با ورودی هر آپ امپی سری کنید هرگز روشن نمیشه
.چرا ؟

پاسخ بسیار بسیار ساده ای داره

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
چون هیچ جریانی به پایه های اپ امپ وارد و خارج نمیشه

درود
آفرین

چون مقاومت ورودی آپ امپ آنقدر بزرگه که نمیتونه جریان قابل توجهی ازش عبور کنه

شبیه این حالت که مقاومت 10 مگا اهم با ورودی آپ امپ سری است
آیا میتونی لامپی که با مقاومت 10 مگا اهم سری شده روشن کنی ؟
قطعا خیر زیرا جریان بسیار بسیار ضعیفی ازش عبور میکنه که در محاسبات علمی هم چشم پوشی میشه و صفر منظور میشه.

حلا به سوال قبلی برمیگردیم

پس از اصلاحیه ( یعنی بعد از اتصال پایه 1 و 3)چرا زمانیکه باید لامپ زرد روشن بشه جریان ضعیف و ناخواسته ای از لامپ قرمز هم عبور میکنه و با نور کم روشنش میکنه ؟
درواقع با
اتصال پایه 1 و 3هرچند کلیه وظایف بخوبی انجام میشه اما چرا همزمان با لامپ زرد ، جریان کمی از لامپ قرمز هم عبور میکنه؟
که از سیم متصل بین 3 و 1 عبور میکنه ، نمیتونه قبل از اصلاح از پایه 3 آپ امپ عبور کنه؟
سپاس

Copy of Copy of محافظ یخچال بی آپ 3.1.jpg

آخرین ویرایش:

moshkelp

کاربر
2015-05-08
7
21
سلام
توی اپ امپ u2 پایه ثابت شماره ی9 همواره 5.1 ولت داره و در حالت عادی و ولتاژ 220 ولت پای شماره 10 5ولت داره و خروجی اپ امپ 0ولت هست چون پایه ورودی منفی یک دهم ولت نسبت به پایه ورودی مثبت بیشتر داره.
با کاهش ولتاژ قایدتا پایه شماره 9 بخاطر وجود زینر و تغذیه مناسب 5.1 ولتش رو حفظ میکنه ولی پایه شماره 10 ممکنه از پنج ولت حتی به 4 ولت برسه ولی بازم این تغییری توی کارکرد اپ امپ ایجاد نمیکنه و همچنان خروجی 0 ولت هست.
میشه بفرمایید کدوم قسمت رو بد متوجه شدم؟؟
سلام آقا محسن صندوق خصوصیت پره لطف کن خالیش کن که اگه سوالی هم داشتی بتونیم بهت کمک کنیم
در مورد خرید گوشی پرسیده بودی مجبورم اینجا جوابتو بدم از خانوم غزال و حسین عزیز و تمامی نویسندگان این تاپیک هم عذر خواهی میکنم

خوبی محسن خان؟راستش من حدود یکسال و نیمه گوشی هواوی مدل y330 دارم ازش راضیم خیلیم ضربه خورده ولی هنوزم کار میکنه اون موقع شد حدود 260 تومن الان حدود 180 باید باشه
یکی از اقوام نزدیک هواوی مدل y360 یا همون y3 تازگیا گرفته 220 تومن ویدئوهایی که خیلی سنگین هستن و رو گوشی من جواب نمیده روی گوشیش خیلی راحت باز میکنه ولی از اون جدیدتر هواوی y5 هست که یکم بالاتر از اینم هست قیمتشم حدود 250 تومنه ولی اگه بیشتر بتونی مایه بزاری گوشی فقط مارک ال جی بگیر g2 عالیه ولی نوش گیر نمیاد g3 عالیه نوشم هست تو بازار g4 که از همه بهتر و جدیدتره ولی تو مایه های 1200 هس.یه راهنمایی هم بهت میکنم ...کلا هر گوشی رو که خواستی بگیری ببین کدوم مدلش از همه جدیدتره همونو بگیر چون همون مدل رو چند ماهه بعد از ورود به بازار اگه بگیری کیفیت قطعاتش زمین تا آسمون با سری اولیاش فرق داره هنگ میکنه... لگد میزنه... زود خالی میکنه... و ...... هواوی رو که من خودم امتحان کردم اینجوری بوده.من در خدمتم

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
444
6,822
فارس
درود
آفرین

چون مقاومت ورودی آپ امپ آنقدر بزرگه که نمیتونه جریان قابل توجهی ازش عبور کنه

شبیه این حالت که مقاومت 10 مگا اهم با ورودی آپ امپ سری است
آیا میتونی لامپی که با مقاومت 10 مگا اهم سری شده روشن کنی ؟
قطعا خیر زیرا جریان بسیار بسیار ضعیفی ازش عبور میکنه که در محاسبات علمی هم چشم پوشی میشه و صفر منظور میشه.

حلا به سوال قبلی برمیگردیم

درواقع با
سپاس
attachment.php

چون با وجود اپ امپ مقاومت اپ امپ مانع عبور جریان میشه و در صورت حذف اپ امپ چون جریان دیود زرد هم از مقاومت ۱ کیلو و هم از دیود قرمز و مقاومت ۴.۷ کیلو عبور میکنه پس باعث سری شدن دیود قرمز و زرد میشه و دیود قرمز هم روشن میشه و به دلیل وجود مقاومت ۱ کیلو موازی با دیود قرمز جریات تقسیم میشه و دلیل کم نور بودن دیود قرمز همینه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
چون با وجود اپ امپ مقاومت اپ امپ مانع عبور جریان میشه و در صورت حذف اپ امپ چون جریان دیود زرد هم از مقاومت ۱ کیلو و هم از دیود قرمز و مقاومت ۴.۷ کیلو عبور میکنه پس باعث سری شدن دیود قرمز و زرد میشه و دیود قرمز هم روشن میشه و به دلیل وجود مقاومت ۱ کیلو موازی با دیود قرمز جریات تقسیم میشه و دلیل کم نور بودن دیود قرمز همینه

درود
آفرین

دقیقا عامل نور ناخواسته و ناچیز لام قرمز همینه که فرمودید:
لذا با وجود آپ امپ درواقع لامپ قرمز با مقاومت بسیار بزرگی سی شده که روشن شدنش از طریق ورودی آپ امپ محاله و فقط میتونه از سمت چپ یعنی از طریق D1 , D2 به گراند راه پیدا کنه و روشن بشه .

حالا که علت را کشف کردیم میخواهیم با کلک ساده ای مانع عبور این جریان ضعیف لامپ بشیم بگونه ای که لطمه ای به عملکرد سیستم وارد نشه .

لذا باید کلکی بزنی که جریان ( I1 ) ناشی از 20 ولت نتونه از طریق لامپ قرمز بسمت پایه 3 جاری بشه ( جریان از طریق 1 کیلو بسمت پایه 3 باید باشه ) بطوریکه کلیه عملیات و عملکرد سیستم بخوبی کار کنه .
ببینم چکار میکنی .
فوق العاده ساده است.

سپاس
attachment.php

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
میشه یه دیود بین نقطه ۳ و نقطه اتصال کاتد دیود قرمز و دیود d1 و d2 گذاشت؟ جوری که آند این دیود به سمت نقطه ۳ باشه؟

درود

خیلی آفرین

با دیودی که فرمودید و در نقشه بنام DX بجای آپ امپ U3 اضافه کردیم دیگه این سیستم دقیقا مانند گذشته کار میکنه و لامپ قرمز هم الکی با نور ضعیف روشن نمیشه.
به این ترتیب درحالیکه آپ امپ ها از ناحیه ورودی با ولتاژ یا نویزهای ولتاژ بالا ولی بسیار ضعیف ( مانند الکتریسته بدن ) بسیار آسیب پذیرند و براحتی صدمه می بینند بجای این قطعه بسیار آسیب پذیر فقط از یک دیودی استفاده کردیم که سوختنش با توجه به شرایط این دیود بسیار بسیار محال میشه

زیرا دیود سگ جون ترین نیمه های است و ازآنجاکه این دیود در ناحیه ای قرار گرفته که هرگز فشاری تحمل نمیکنه لذا صد سال دیگه هم این دیود نمیسوزه
و با این کلک درواقع آسیب رسیدن به بخش U3 کاملا محال شد
مضافا که جایگزینی دیود بجای آپ امپ ، مزایای دیگری هم داره مانند کاهش هزینه تولید و کاهش خطای سیستم و غیره .

ایراد دیگر نقشه را در پست بعدی مطرح میکنم که خلط مبحث نشه

سپاس
Copy of محافظ یخچال بی آپ 3.1.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

یکی دیگه از ایرادات این نقشه که بدون اغراق موجب خنده های تلخ من شد بخشی است که با مستطیل زرد مشخص کردم
البته این قبیل اشتباهات از ناحیه دانشجو یا حتی تعمیرکار مجرب هم اشکالی نداره و غیر عادی نیست ولی صدور این خطا از ناحیه طراح قابل توجیه نیست و اساسا چنین شخصی در حد و اندازه طراح تولیدات انبوه نبوده
مقصود من استهزاء و تمسخر ناتوانی افراد نیست چون حتی هر اندیشمند و عالمی نیز در عمده موارد خارج تخصص خود بسیار ناتوان و چه بسا ناتوان تر از افراد عادی هم هستند که کاملا طبیعی است
و لذا طراحی افراد مبتدی نه تنها قابل تمسخر نیست بلکه قابل تقدیره ولی طراحی ضعیف افراد صادق منجر به تولید انبوه نمیشه.

و لذا این شخص بسیار بیشتر از توانایی علمی توانایی تدلیس و تلبیس و عوام فریبی داشته که نظر تولید کننده را برای تولید انبوه این طراحی ضعیف جلب کرده
و لذا ضعف فاحش و مشهود مدعیان قدرت ، قابل تمسخره ولی تلاش ضعفا قابل ستایش

به هر حال ببین ایراد داخل مستطیل زرد رنگ چیه ؟

سپاسCopy of Copy of محافظ یخچال بی آپ 3.1.jpg

آخرین ویرایش:
بالا