آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
با سلام و احترام

تشریح تئوریه دوم یعنی حالت غیر نرمال

فرض کنید دستگاه محافظ بصورت نرمال در حال کار کردن است و به عبارتی چراغ سبز هم روشن است در همین هنگام شبکه دچار افت ولتاژی مثلا از 220 به 190 ولت میشه که خروجی u2 این وظیفه را برعهده دارد

نکته: برعکس این قضیه یعنی افزایش ولتاژ بالا هم وجود داره که خروجی اپ امپ u1 این وظیفه رو انجام میده

در کل وقتی یکی از حالتهای غیر نرمال اتفاق بیوفتد روند کار به این صورت میشه که مثال ما برای حالت اول یعنی کاهش افت ولتاژ شبکه هست:

در نتیجه ورودیه منفی u2 بزرگتر از ورودی مثبت آن شده (بخاطر کم شدن ولتاژ نمونه از برق شهر روی پایه 10) و u2 خروجی منفی میدهد که از طریق دیود d1 به کاتد ال ای دی قرمز میرود و درنتیجه ال ای دی قرمز روشن شده و در دامه مسیر ورودیه مثبت u3 زمین شده یا منفی میگیره و به عبارتی پایه ورودی منفی u3 بزرگتر از پایه مثبت ورودیه ان میشود (بخاطر ولتاژ 15 ولتی که روی این پایه از ابتدا قرار داشت) و خروجیه u3 هم طبیعتا منفی میشه و راهی هموار تر از این نداره که از دیود d3 بگذره (بخاطر بایاس موافق در مسیر ولتاژ منفی) و در ادامه پایه ورودیه مثبت u4 را منفی میکند و ورودی منفی u4 بزرگتر از وردی مثبت اون میشه (بخاطر ولتاژ 5.4 ولت زنری) درنتیجه خروجیه u4 منفی, ترانزیستور قطع و ال ای دی سبز هم خاموش میشه

بینهایت سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام و احترام

تشریح تئوریه دوم یعنی حالت غیر نرمال

فرض کنید دستگاه محافظ بصورت نرمال در حال کار کردن است و به عبارتی چراغ سبز هم روشن است در همین هنگام شبکه دچار افت ولتاژی مثلا از 220 به 190 ولت میشه که خروجی u2 این وظیفه را برعهده دارد

نکته: برعکس این قضیه یعنی افزایش ولتاژ بالا هم وجود داره که خروجی اپ امپ u1 این وظیفه رو انجام میده

در کل وقتی یکی از حالتهای غیر نرمال اتفاق بیوفتد روند کار به این صورت میشه که مثال ما برای حالت اول یعنی کاهش افت ولتاژ شبکه هست:

در نتیجه ورودیه منفی u2 بزرگتر از ورودی مثبت آن شده (بخاطر کم شدن ولتاژ نمونه از برق شهر روی پایه 10) و u2 خروجی منفی میدهد که از طریق دیود d1 به کاتد ال ای دی قرمز میرود و درنتیجه ال ای دی قرمز روشن شده و در دامه مسیر ورودیه مثبت u3 زمین شده یا منفی میگیره و به عبارتی پایه ورودی منفی u3 بزرگتر از پایه مثبت ورودیه ان میشود (بخاطر ولتاژ 15 ولتی که روی این پایه از ابتدا قرار داشت) و خروجیه u3 هم طبیعتا منفی میشه و راهی هموار تر از این نداره که از دیود d3 بگذره (بخاطر بایاس موافق در مسیر ولتاژ منفی) و در ادامه پایه ورودیه مثبت u4 را منفی میکند و ووردیه منفی u4 بزرگتر از وردیه مثبت اون میشه (بخاطر ولتاژ 5.4 ولت زنری) درنتیجه خروجیه u4 منفی ترانزیستور قطع و ال ای دی سبز هم خاموش میشه

بینهایت سپاسگزارم

آفرین آفرین

بنابرین اگه برق شهر کمتر از 190 ولت بشه خروجی U2 منفی میشه
و اگه برق شهر بیشتر از 240 ولت بشه خروجی U1 منفی میشه
و اگه خروجی هر کدام از دو آپ امپ U1 یا U2 منفی یعنی صفر ولت بشه دراینصورت خروجی U3 هم منفی یا صفر ولت میشه و لذا خروجی U4 هم صفر ولت میشه و لذا رله خاموش میشه و برق یخچال را قطع میکنه

حالا ببین U3 چه کاره است و چه وظیفه ای داره ؟
یعنی اگه U3 نباشه چی میشه و چه اشکالی اتفاق می افته؟
اگه بتونی پاسخ این سوالو هم بدی می فهمم خیلی مسلطی و باید شاگردیتو کنم .

سپاس

محافظ یخچال نقشه 3.1.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
آفرین آفرین

بنابرین اگه برق شهر کمتر از 190 ولت بشه خروجی U2 منفی میشه
و اگه برق شهر بیشتر از 240 ولت بشه خروجی U1 منفی میشه
و اگه خروجی هر کدام از دو آپ امپ U1 یا U2 منفی یعنی صفر ولت بشه دراینصورت خروجی U3 هم منفی یا صفر ولت میشه و لذا خروجی U4 هم صفر ولت میشه و لذا رله خاموش میشه و برق یخچال را قطع میکنه

حالا ببین U3 چه کاره است و چه وظیفه ای داره ؟
یعنی اگه U3 نباشه چی میشه و چه اشکالی اتفاق می افته؟
اگه بتونی پاسخ این سوالو هم بدی می فهمم خیلی مسلطی و باید شاگردیتو کنم .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 132094

درود

استاد ~H03in~ عزیز بنظر میرسه جرزنی میکنی
چون ظاهرا شاگرد نمیخوای و لذا عمدا خودتو بازنده میکنی و پاسخ نمیدی .
ولی اشکالی نداره بدون شرط بندی پاسخ بده که وظیفه u3 چیه ؟
بعبارتی اگه u3 نباشه چی میشه ؟
سپاس

محافظ یخچال نقشه 3.1.jpg

آخرین ویرایش:

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
با سلام
لطفا شرمنده نفرمایید
بدون شرط !
این شد یه چیزی حالا راحت شدم ..
من که از همون اولش بازنده بودم چون چیز خاصی برای ارائه به استادان عزیزم نداشتم
متاسفانه در این روزها وقت چندانی برای فعالیت بیشتر ندارم الانم که دارم پست میزنم ساعت 1:35 دقیقه بامداد است

ببخشید اگر به سوال شما ریزبینانه تر نگاه کنیم یعنی زمان غیر نرمال که یکی از اپ امپهای u1 و u2 فعال میشن اگر u3 نباشه چه اتفاقی میوفته یا منظور شما کلی ست؟

یعنی در حالت غیر نرمال اگر u3 و مدارش و برداریم نقطه تلاقی اندهای دو دیود d1 و d2 رو با یک خط وصل کنیم به کاتد دیود d3 و اند دیود زرد و ابتدای مقاومت 220 کیلو چه اتفاقی رخ خواهد داد ؟

استاد هر زمانی که وقت قابل توجهی پیدا کردین مدار در ادرس زیر را مد نظر تحلیل قرار بدیم خیلی عالی میشه
یکی از دوستان زحمت کشیده و این مدار با ارزش رو آپلود کردند
مخصوصا بخش کنترل جریان خروجی که فکر میکنم خیلی مفید و ارزشمند باشه اگه اشتباه نکنم چند باری دوستان درخواست داشتند

http://www.irantk.ir/irantk60546/

سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
لطفا شرمنده نفرمایید
بدون شرط !
این شد یه چیزی حالا راحت شدم ..
من که از همون اولش بازنده بودم چون چیز خاصی برای ارائه به استادان عزیزم نداشتم
متاسفانه در این روزها وقت چندانی برای فعالیت بیشتر ندارم الانم که دارم پست میزنم ساعت 1:35 دقیقه بامداد است

ببخشید اگر به سوال شما ریزبینانه تر نگاه کنیم یعنی زمان غیر نرمال که یکی از اپ امپهای u1 و u2 فعال میشن اگر u3 نباشه چه اتفاقی میوفته یا منظور شما کلی ست؟

یعنی در حالت غیر نرمال اگر u3 و مدارش و برداریم نقطه تلاقی اندهای دو دیود d1 و d2 رو با یک خط وصل کنیم به کاتد دیود d3 و اند دیود زرد و ابتدای مقاومت 220 کیلو چه اتفاقی رخ خواهد داد ؟

استاد هر زمانی که وقت قابل توجهی پیدا کردین مدار در ادرس زیر را مد نظر تحلیل قرار بدیم خیلی عالی میشه
یکی از دوستان زحمت کشیده و این مدار با ارزش رو آپلود کردند
مخصوصا بخش کنترل جریان خروجی که فکر میکنم خیلی مفید و ارزشمند باشه اگه اشتباه نکنم چند باری دوستان درخواست داشتند

http://www.irantk.ir/irantk60546/

سپاسگزارم

درود

مباحثه باید همراه با شوخی و مطالب جذاب باشه تا ملکه ذهن بشه و برای مدت طولانی در ذهن بمونه و فراموش نشه
و لذا داستان و شوخی در خلال مطالب آموزشی بسیار بسیار مهمتر از مطالب اصلی است زیرا موجب ، تفهیم عمقی و تلطیف درشتی های مطالب اساسی میشه

اما مقصودم از سوال مورد اشاره اینه که در طراحی ایده آل وجود هر قطعه باید فلسفه ای داشته باشه
و لذا ببین فلسفه وجود u3 چیه ؟
یعنی چرا طراح این سیستم از u3 استفاده کرده ؟
بعبارت دیگر آیا میتونیم همین سیستم را بدون u3 استفاده کنیم که هیچ مشکلی پیش نیاد؟

منظورم فلسفه u3 در یک حالت نیست بلکه سوال اینه که:
آیا میتونیم u3 را بگونه ای حذف کنیم که این محافظ بازم بخوبی کار کنه ؟
بعبارت دیگر حذف u3 موجب چه ضعف و نقصی میشه ؟

ضمنا فرمودی نقشه دستگاه جوش را تحلیل کنم
اما ملاحظه میکنی
1- تحلیل همین نقشه بسیار بسیار ساده تاپیک حاضر ، ساده نیست و باوجودیکه همین نقشه بسیار ساده گفتنی های بسیار مهم و بسیار جذاب و قابل هضم و بسیار ساده و اساسی به اندازه یک کتاب داره و هر کسی با اطلاعات ناچیز هم هضم میکنه معذالک مخاطب چندانی نداره و به این ترتیب تکلیف مدار های پیچیده مانند دستگاه جوش قابل تصوره.

2- از سوی دیگر کشف فلسفه وجودی قطعات و تحلیل دقیق نقشه دستگاه جوش وقت کلانی میخواد که متاسفانه در این حد وقت آزاد ندارم خصوصا که تست های فرکانس بالا می طلبه که بسیار حساس و دشواره و مشکلات پیرچشمی من هم مزید بر علته.
3- از طرفی با این فرض که پس از مدت قابل توجه و انجام تست های لازم قادر به تحلیل دقیق اون باشم دراینصورت چه ثمری داره ؟
آیا موجب ارتقاء دانش علاقمندان میشه ؟
بدون تردید سود و بازدهی تحلیل مدار های ساده هزار برابر بیشتر از مدارهای پیچیده است.
بهمین دلایل در هیچ منبع و مرجع و دانشگاهی مدارهای پیچیده مورد بررسی و تحلیل دقیق قرار نمیگیره و علاقمندان با فراگیری ظرافت های مدار ساده و نحوه تحلیل میتونن شخصا نسبت به تحلیل کلی مدارهای پیچیده اقدام کنن .

بنابمراتب و بر حسب اتفاق تاپیک حاضر نه تنها کمک قابل توجهی به تحلیل برخی از نقشه های دستگاه جوش که حاوی آپ امپ هستند میکنه بلکه اساسا تسلط بر آپ امپ در تحلیل اغلب دستگاههای الکترونیکی ( اعم از صوتی و تصویری و خانگی و صنعتی و غیره ) بسیار بسیار ضروری است و ازآنجاکه تقریبا فصل مشترک تمام دستگاههای الکترونیکی همین آپ امپه و کمک بسیار زیادی به تعمیر فوری انها میکنه لذا مورد توجه ویژه قرار دادم .

حقیقتا تسلط بر آپ امپ یعنی شاه کلید تعمیرات
در نظر داشته باش که بسیاری از آی سی ها دارای آپ امپ هستند حتی آی سی آمپلیفایر و پردازشگر و ....

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

راهنمایی

اگه u3 را بصورت نقشه زیر حذف کنیم و محل پایه 3 و 1 را اتصال کوتاه کنیم چه اشکالی پیش میاد ؟

درواقع بجای آپ امپ u3 فقط از یک تکه سیم بین پایه 1 و 3 استفاده کردم ( سمت راست بالای نقشه ) .

راهنمایی دوم
یکی از ایرادات عمده این نقشه همین آپ امپ U3 است .

و نشون میده طراح این سیستم اطلاعات عمیقی نداشته و با اطلاعات کلاسیک و محفوظات خود طراحی کرده
خوشبختانه نمونه این دستگاه متعلق به جناب فرزاد عزیز دراختیار و دسترس ایشان است لذا نتیجه اصلاحات و دخل و تصرف را تست و اعلام میفرمایند .

سپاس
Copy of محافظ یخچال بی آپ 3.1.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

راهنمایی

اگه u3 را بصورت نقشه زیر حذف کنیم و محل پایه 3 و 1 را اتصال کوتاه کنیم چه اشکالی پیش میاد ؟

درواقع بجای آپ امپ u3 فقط از یک تکه سیم بین پایه 1 و 3 استفاده کردم ( سمت راست بالای نقشه ) .

راهنمایی دوم

و نشون میده طراح این سیستم اطلاعات عمیقی نداشته و با اطلاعات کلاسیک و محفوظات خود طراحی کرده
خوشبختانه نمونه این دستگاه متعلق به جناب فرزاد عزیز دراختیار و دسترس ایشان است لذا نتیجه اصلاحات و دخل و تصرف را تست و اعلام میفرمایند .

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 132161

درود

راهنمایی سوم

پایه 3 فقط دو حالت داره یا صفر ولته و یا 20 ولته و حالت دیگری نداره
و لذا با توجه به اینکه پایه 2 همیشه 15 ولته و پایه 3 فقط میتونه دو حالت 0 یا 20 ولت باشه بسادگی ولتاژ خروجی ( یعنی پایه 1 ) در هر حالت مشخص میشه.

یعنی فقط ببینید
الف - اگه پایه 3 مقدار صفر ولت باشه خروجی (یعنی پایه 1 ) چند ولت میشه؟ و یادداشت کنید
ب - و اگه پایه 3 مقدار 20 ولت باشه خروجی (یعنی پایه 1 ) چند ولت میشه؟ و یادداشت کنید

حالا بجای آپ امپ ، سیم قرمز بین پایه 3 و 1 را فرض کنید و ببینید اگه پایه 3 (
یعنی ابتدای سیم ) صفر ولت بشه آیا ولتاژ انتهای سیم (یعنی پایه 1) شبیه بند الف میشه یا نه ؟
و اگه ابتدای سیم (یعنی پایه 3 ) 20 ولت بشه آیا ولتاژ انتهای سیم (پایه 1) شبیه بند ب میشه یا نه ؟

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 132161

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
با سلام وتشکر فراوان
استاد عزیز فرمودید که
سوال بنده این است که آیا این ایراد در کار دستگاه موثر است یعنی کار کرد دستگاه رو با خطا مواجه میکند یا این که موجب آسیب دیدن آی سی میشود و عمر دستگاه را کم میکند؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام وتشکر فراوان
استاد عزیز فرمودید که

سوال بنده این است که آیا این ایراد در کار دستگاه موثر است یعنی کار کرد دستگاه رو با خطا مواجه میکند یا این که موجب آسیب دیدن آی سی میشود و عمر دستگاه را کم میکند؟

درود

سوال خوبی مطرح کردی.
اصولا طراحی ایده آل یعنی حداقل قطعات - حداکثر کیفیت - حداکثر حفاظت و طول عمر

یعنی اگه این سیستم با همین کیفیت با 3 آپ امپ قابل طراحی باشه ولی با 4 یا 5 آپ امپ با کارآیی و کیفیت کاملا مشابه طراحی کنیم بدون کمترین تردیدی طول عمر آنرا کم کرده ایم چرا ؟

با فرض صحت این نظریه رایج که آپاندیس عضو زائد و بی ثمر انسان است
فرض کنید اگر تولد انسان بدون آپاندیس ممکن بود ( که البته به قرار معلوم بزودی ممکن میشه ) دراینصورت احتمال صدمه این عضو زائد صفر میشد (چون وجود نداشت که صدمه ببینه) و لذا احتمال بیماری انسان کمتر و طول عمر انسان بیشتر میشد.

به همین ترتیب اگر بواسطه تکامل مثلا نیاز به دندان نداشتیم دراینصورت چنانچه انسان فی ذاته فاقد دندان میشد احتمال بیماری های مربوطه صفر و طول عمر انسان بیشتر میشد
بنابرین اگر بواسطه تکامل بسیاری از اعضاء بدن انسان حذف بشه ولی کارآیی و کیفیت و توانایی انسان کمتر نشه دراینصورت بقدری عمرمون طولانی میشد که میگفتیم بیچاره نوح چقدر زود فوت کرد.

در الکترونیک هم همینطوره مضافا که وجود قطعات زائد معایب فراوانی داره بطوریکه برخلاف تصور ، حتی مقاومت ها هم مولد نویز هستند یعی در حد امکان باید از مقاومت های کمتری استفاده کنیم بشرطی که موجب نقص و تضعیف حفاظت یا کارآیی سیستم نشه .

بنابمراتب درحالیکه این سیستم با 3 آپ امپ میتونه بخوبی کار کنه استفاده از 4 آپ امپ معایب فراوانی داره ازجمله کاهش طول عمر و افزایش نویز و افزایش احتمال خطا و افزایش قیمت و غیره .

جناب فرزاد عزیز لطفا نتیجه آزمایش را اعلام فرمایید تا ایراد حاصله که لامپ قرمز همزمان با لامپ زرد با نور ضعیفی (فقط در زمان تاخیر) روشن میشه و اگرچه هیچگونه زیانی نداره و کمترین تاثیری در عملکرد سیستم نداره و حتی موجب گمراهی هم نمیشه اما سوژه خوبی برای اهداف آموزشی است بطوریکه خواهیم دید که همین نور ضعیف اضافی هم براحتی و بسادگی رفع میشه چنانکه از نظر ظاهری هم دقیقا مانند گذشته کار کنه.

لطفا نتیجه آزمایش
( استفاده از یک تکه سیم بین 3 و 1 بجای آپ امپ و متعلقاتش ) را اعلام فرمایید .
یعنی بجای قطعاتی که داخل کادر زرد رنگ نقشه است فقط یک تکه سیم روی مدار بین جای پایه 3 و 1 لحیم می کنیم

سپاس

attachment.php

آخرین ویرایش:
بالا