آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با سلام و درود

نه استاد شما متن رو اشتباه برداشت کردید بنده نوشتم که :

این همکارمون برای تست محافظ از یک لامپ حبابی ال ای دی استفاده میکنه که درست لحظه ای که به محافظ زد ای سی سوخت

تمام سعیم رو خواهم کرد

درود

تصور کردم سوختن led محافظ مورد نظر شماست
متاسفانه بشکلی گزارش میکنی که باید چندین بار با دقت بخونم تا متوجه بشم.
بعد از صدمه اخیر هنوز اعلام نکردی که چه اتفاقی برای محافظ افتاده .
درسته که در اختیارت نیست که ببینی چه بخش و قطعه ای صدمه دیده اما میتونی بگی ایا پس از صدمه محافظ ، لامپ های محافظ روشن میشد یا نه؟
ایا صدای رله شنیده میشد یا نه ؟
و غیره

البته بار محافظ هیچ ارتباطی با صدمه بخش الکترونیکی محافظ نداره و اگه بار بسیار سنگینی باشه فقط کنتاکت رله خراب میشه همین.

ضمنا مطمئنم با توجه به led سبز که در نقشه شما تحت فشار شدیدی هست و ابتدا اشتباها برداشت کردم که سوخته ولی نسوخته و هیچوقت اشاره ای به آن نکردی بنابرین نقشه این بخش اشتباهه وگرنه این led سبز اگه مطابق نقشه متصل باشه بسرعت میسوزه.

نقشه ناقص و مبهم و ناخوانا منو گمراه و قاصر میکنه و شما رو بی حاصل.

مهمترین نکته اینه که مقصود را به پاسخگو تفهیم کنی درغیراینصورت پاسخ نامرتبط و نادرستی دریافت میکنی.

سپاس

آخرین ویرایش:

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
955
درود و تشکر
درسته که در اختیارت نیست که ببینی چه بخش و قطعه ای صدمه دیده اما میتونی بگی ایا پس از صدمه محافظ ، لامپ های محافظ روشن میشد یا نه؟
ایا صدای رله شنیده میشد یا نه ؟
بعد از خرابی کلیه ی چراغ های روی برد خاموش میشن و کلا هیچی کار نمیکنه چون پایه های تغذیه ی ای سی شرت یا تقریبا شرت (کاهش شدید مقاومت پین پایه های تغذیه) میشن و به همین خاطر ولتاژ به شدت افت میکنه

البته بار محافظ هیچ ارتباطی با صدمه بخش الکترونیکی محافظ نداره

درسته بنده هم واقفم . تعجبم و اشتراک گذاری با شما هم به همین علت بود اما دو دفعه درست در زمان اتصال همین لامپ ال ای دی محافظ سوخته که نمیتونه اتفاقی باشه
تو پست های مرتبط در مورد ضعف سیم کشی مواردی رو بیان کرده بودید که با جریان کشی باعث افت ولتاژ میشه و اسیب به محافظ میزنه یا هچین مواردی

بنابرین نقشه این بخش اشتباهه وگرنه این led سبز اگه مطابق نقشه متصل باشه بسرعت میسوزه.
چرا استاد ؟ اگر به خاطر این که با سیم پیچ رله سری هست در نقشه ی شما هم همین گونه است اگر چه بهتر است که به پایه بیس متصل می بود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود و تشکر

بعد از خرابی کلیه ی چراغ های روی برد خاموش میشن و کلا هیچی کار نمیکنه چون پایه های تغذیه ی ای سی شرت یا تقریبا شرت (کاهش شدید مقاومت پین پایه های تغذیه) میشن و به همین خاطر ولتاژ به شدت افت میکنه

درسته بنده هم واقفم . تعجبم و اشتراک گذاری با شما هم به همین علت بود اما دو دفعه درست در زمان اتصال همین لامپ ال ای دی محافظ سوخته که نمیتونه اتفاقی باشه
تو پست های مرتبط در مورد ضعف سیم کشی مواردی رو بیان کرده بودید که با جریان کشی باعث افت ولتاژ میشه و اسیب به محافظ میزنه یا هچین مواردی

چرا استاد ؟ اگر به خاطر این که با سیم پیچ رله سری هست در نقشه ی شما هم همین گونه است اگر چه بهتر است که به پایه بیس متصل می بود

درود

آفرین
برخلاف گزارشات قبلی ، گزارش مفیدی تنظیم کردی
نقشه محافظ این تاپیک توسط من طراحی نشده
بلکه نقشه تاپیک که من مورد تحلیل قرار دادم خودم از روی برد یک نمونه محافظ کپی و تحلیل کردم و لذا شواهد آنرا با اطمینان ملاک قرار دادم
و ازآنجاکه تعویض هر قطعه حکایتگر ضعف آن بخش بوده ، بنابرین تمرکز خود را برای برطرف کردن نقاط ضعفی معطوف کردم که تعویض قطعه مشاهده کردم. و به بقیه بخش ها توجه و تمرکز ویژه ای نکردم.

و لذا اگرچه در خاطرم نمانده اما مطمئنا ازآنجاکه led آن عوض نشده بود و یقینا کلیه led ها از یک نوع بوده اند و همچنین لحیمکاری نشده بودند و حاکی از آن بودند که ضعفی در این ناحیه نداشته
بنابرین بدون شک جریان led متناسب با جریان رله بوده و قطعا led ویژه با جریان قابل توجهی بوده که نسوخته.

اما با اینحال که سلامت led موجب عدم تمرکز بر آن و عامل خطای من شده معذالک میپذیرم که به این ضعف فاحش توجهی نکردم .
زیرا بسادگی با پیشنهادی که در پست قبل مطرح کردم
اولا میتونیم از هر نوع led استفاده کنیم و لذا پس از تعویض دچار دردسر نمیشیم.

ثانیا رله با تغییر محل led میتونه با قدرت بیشتری انجام وظیفه کنه.

و لذا باید این بخش را هم برای شرایط مختلف و انواع led اصلاح و پیش بینی میکردم که مغفول مانده.

زیرا بمحض تعویض led و استفاده از led های هشدار موجود در بازار که عموما حدود ۵ میلی آمپری هستند بسرعت منجر به سوختن led میشه مگر از رله ضعیف شبیه رله مودم یا تلفن استفاده کنیم که بدلیل کارآیی این محافظ ناممکنه

در خصوص محافظ شما هم ، برداشت نادرستم از گزارش شما که تصور کردم led سوخته موجب تمرکز و تشخیص ضعف فاحش آن شد و درغیراینصورت به طریق اولی به این بخش محافظ شما هم تمرکز نمیکردم و متوجه ضعف ان نمیشدم.

بنابمراتب بابت قیاس دو نقشه و توجه قابل تحسین شما و یاداوری این خطا بینهایت سپاسگزارم.

آیا موفق به تحویل گرفتن محافظ نشدی ؟
من هم شدیدا مشتاق کشف عیب هستم.
همیشه عیوب پیچیده نکات بسیار ارزشمندی داره .

متاسفانه برای تنظیم گزارش و کشیدن نقشه ، کوتاهی میکنی و کوتاهی های مشهود موجب بی اعتمادی من به نقشه و گزارش شما میشه و بروز خطا را تقویت میکنه.
باید بدونی مواردی که مطرح میکنی باید همراه با تقبل خسارت باشه و وقت. قابل توجهی مصروف آن کنی که از نظر مادی به زیان شماست اما دانش و تجربه ای کسب میکنی که در شرایط عادی بسیار بسختی حاصل میشه و ضامن پیشرفت فنی شماست .

ولی بنظر میرسه نقشه و گزارش را با محاسبه سود و زیان مادی تنظیم میکنی که منجر به زیان مادی و فنی شما میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
955
با سلام و درود دوباره
آیا موفق به تحویل گرفتن محافظ نشدی ؟
نه متاسفانه

متاسفانه برای تنظیم گزارش و کشیدن نقشه ، کوتاهی میکنی و کوتاهی های مشهود موجب بی اعتمادی من به نقشه و گزارش شما میشه و بروز خطا را تقویت میکنه.
اتفاقا بنده یک وسواس خواصی در مورد تست و گزارش و ... به خرج میدم که البته زیاد هم خود خواسته نیست و همین نقشه ای که رسم کردم بیش از سه بار به روش ها مختلف کشیدم و مقایسه کردم تا کمترین اشتباه رو داشته باشه

ولی بنظر میرسه نقشه و گزارش را با محاسبه سود و زیان مادی تنظیم میکنی که منجر به زیان مادی و فنی شما میشه.
چون بنده نسبتا تازه مغازه باز کردم به نوعی اخرین سنگر قبل سطل اشغال محسوب میشم اغلب دستگاههای که برای تعمیر میارین مشکلات عجیبی مانند این موردی دارند و همکاران یا گفتن قابل تعمیر نیست یا نتونستن و فقط دستکاری کردن که واقعا به اعصابم صدمه میزنه وقت زیادی رو میگیره و 50 درصد هم تعمیر نمیشه در صورتیه که مخارج بیشتر از در آمد میشه و وام ها سلام خودشون رو میرسونن
البته بیشتر من علاقه مند به حفظ سلامت عصبی ام هستم

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
چون بنده نسبتا تازه مغازه باز کردم به نوعی اخرین سنگر قبل سطل اشغال محسوب میشم اغلب دستگاههای که برای تعمیر میارین مشکلات عجیبی مانند این موردی دارند و همکاران یا گفتن قابل تعمیر نیست یا نتونستن و فقط دستکاری کردن که واقعا به اعصابم صدمه میزنه وقت زیادی رو میگیره و 50 درصد هم تعمیر نمیشه در صورتیه که مخارج بیشتر از در آمد میشه و وام ها سلام خودشون رو میرسونن
سلام
دوست خوبم اصلا اینطوری فکر نکن . منم روز اول که مغازه باز کرده بودم همکاران وسایلی که نمیتونستن یا هزینه بر یا وفت زیادی میخواهد یا به صرفه نیست . اینگونه مشتریها را به من میفرستادن . اما من این مشتری ها را مشتری دائم خودم کردم . این عمل همکاران به نفه شما هست . از موقعیت خوب استفاده کن . نترس . اینطوری فکر کن اگر تعمیر کنی مشتری مفهمه تو از اونا بیشتر میدوننی استاد تری که پیش تو فرستادن/
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با سلام و درود دوباره

نه متاسفانه

اتفاقا بنده یک وسواس خواصی در مورد تست و گزارش و ... به خرج میدم که البته زیاد هم خود خواسته نیست و همین نقشه ای که رسم کردم بیش از سه بار به روش ها مختلف کشیدم و مقایسه کردم تا کمترین اشتباه رو داشته باشه

درود

درسته که در شروع فعالیت ، کارهای پیچیده نصیب میشه و حق هم همینه و منم ابتدای فعالیتم با این مشکل مواجه بودم.
اما همیشه از بلا ، طلا بساز .

همونطورکه امیر جان فرمودن اتفاقا این موقعیت که کارهای پیچیده که از عهده کسی ساخته نبوده به شما محول میشه یک موقعیت عالی هست که توانایی خودتو نشون بدی و لذا باید زیان مادی را در ابتدای فعالیت قبول کنی و موفق بشی و در اینصورت مشتری صد تا هم روی توانایی تو میذاره و برات تبلیغ میکنه.

۵۰ درصد موفقیت مربوط به نحوه توجیه مشتری است و باید یاد بگیری بنحوی ادعا کنی که احتمال خرابی مجدد را پیش بینی کنی اما در عین حال با قاطعیت و با وعده صد درصدی توفیق نهایی را به مشتری اعلام کنی.

اگه تازه فعالیت را شروع کردی مطمئن باش پس از ناامیدی کامل از تعمیر دستگاه ها سراغت میان ، لذا به مشتری بگو دستکار ی شده و کوچکترین خطای دستکاری موجب پیچیدگی بسیار زیاد تعمیر میشه ولی من با قاطعیت و با ضمانت برات تعمیر میکنم.

ولی هیچوقت نسیه کار نکن چون اگه دستگاه سالم باشه هم حتما بهت میگه همون روز سوخت و اگه ضمانت هم کرده باشی میگه نمیارم که مجانی درست کنی چون مهارت نداری ( زیرا نمیتونه دستگاه سالم را بیاره ) ضمنا این مشتری رو هم از دست میدی.
و در ضمن برای اثبات ادعای دروغش همه جا علیه تو تبلیغ میکنه که باور کنی دستگاه سالم نیست.

بنابرین همیشه نقدا هزینه تعمیر را بگیر.

از خسارت ابتدای فعالیت نترس و با پشتکار ، هر کاری که قبول کردی حتما انجام بده مطمئنم موفق میشی.
اگه به مشکلی برخورد کردی بمن یادآوری کن چون ممکنه فراموش کنم.

ولی در مورد نقشه ، توجیه شما رو نمیپذیرم
من برای مطالعه نقشه کور شدم و با نرم افزار پررنگش کردم تا بتونم مطالعه کنم جوری که نهایتا بابت قصور شما عصبی شدم و اگه مقدورم بود پاسخ نمیدادم ولی چون برای نقشه زحمت کشیده بودی ناگزیر به پاسخگویی شدم ولی با اکراه.

سپاس

آخرین ویرایش:

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
955
ن برای مطالعه نقشه کور شدم و با نرم افزار پررنگش کردم تا بتونم مطالعه کنم جوری که نهایتا بابت قصور شما عصبی شدم و اگه مقدورم بود پاسخ نمیدادم ولی چون برای نقشه زحمت کشیده بودی ناگزیر به پاسخگویی شدم ولی با اکراه.
در این مورد کاملا حق با شماست . شرمنده
دفعه ی اینده سعی خواهم کرد با پروتوئس نقشه رو بکشم و فایلش هم به اشتراک بذارم که دوستان دیگه بتونن استفاده ببرن
از همراهیتون بسیار متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
در این مورد کاملا حق با شماست . شرمنده
دفعه ی اینده سعی خواهم کرد با پروتوئس نقشه رو بکشم و فایلش هم به اشتراک بذارم که دوستان دیگه بتونن استفاده ببرن
از همراهیتون بسیار متشکرم

درود

نیاز به زحمت نرم افزاری نیست ولی باید خوانا باشه و باید نهایتا با خودکار پررنگ میکردی و لااقل روی خط خوردگی ها تکه کاغذ سفید میگذاشتی و اصلاح میکردی درغیراینصورت برداشت از نقشه رو دشوار میکنه. ، خصوصا با چشم من که ضعیف شده و با تمرکز زیاد ، خیلی اذیتم میکنه و میسوزه و از چشمم اشک میاد..
اما اگه چشم سالمی هم میداشتم ، نقشه شما خارج از انصافه و دقت و تمرکز زیادی میطلبه .
زحمت پاسخگو را کمتر کن تا برات بیشتر وقت صرف کنه و با اکراه پاسخ نده.
همگی ما گرفتار و قربانی بی کفایتی ها هستیم و لذا منصفانه نیست زحماتی که برای نفع خودمان قادر به انجام هستیم ، انجام ندهیم و به پاسخگو محول کنیم که زیانش بیشتر بشه و علاوه بر وقتی که برایگان صرف مشکل ما میکنه مجبور بشه اوقات بیشتری صرف کنه .
اگه خودتو بجای پاسخگو تجسم کنی متوجه میشی چی میگم و پاسخگو باید چه زوری تحمل کنه.

شبیه اینه که میخوای شخصی رو با اتومبیلت به رایگان به مقصد برسونی و درحالیکه جوان و سالم هست معذالک بهت میگه بیا داخل خونه منو کول کن ببر داخل ماشین ، چون اگه خودم بیام خسته میشم.
در صورت کوتاهی متقاضی ، دقیقا پاسخگو با چنین احساسی با اکراه پاسخ میده و نمیتونه با جون و دل پاسخ بده و درواقع دوست داره و شونه خالی کنه.
این موضوع برام معماست که چرا بسیارانی بزیان خودشون گزارش ناقص و مبهم تنظیم مبیکنن و فقط مدام میگن چرا کسی پاسخ نمیده ؟
ولی یکبار به خودشون نمیگن چه قصوری داشتم که کسی بمن پاسخ نمیده ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

habib_ghavid

کاربر
2010-08-16
50
80
تهران
سلام و درود

دوستان فایلها در نرم افزار Proteus 8 Professional 8.10 SP3 طراحی شده

پیوست‌ها

• 282.8 کیلوبایت بازدیدها: 193