آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
زبان ناتوانه نمیتونه از این همه فضایل و نور ...مهر چیزی بگه و توصیف تون کنه از وجود هنگه .... بخدا هنگه!!!
شما استاد عشقی یا عشق استادی بنده لنگه شما رو ندیده ام و نخواهیم دید

درود بر شما
و بر لطف بیدریغ شما
و تشکر بابت اینهمه غلو و اغراق بزرگوارانه
.

سپاس

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
952
با سلام خدمت استاد گرامی
امروز به یک مورد نسبتا جالب برخوردم یک محافظ برق که روشن نمیشد و گفته شد ابتدا که خراب شده بود با هر بار قطع وصل برق، به صورت تصادفی یک یا چند ال ای دی روشن میشده که با ولتاژگیری دو سر زنر 5.1 نزدیک 2.5 ولت اندازه گرفتم با تست خازن پلی استر ورودی و سلامت دیود ها و زنر روی برد و برخی خازن الکترولیت خارج برد احتمال اتصال و خرابی اپ امپ را دادم و انرا همراه با گذاشتن سوکت تعویض کردم به نظر درست کار می کرد بعد از اتصال رله ولتاژ را روی پریز اندازه گرفتم که خروجی داشت اما بعد از تحویل، مشتری تماس گرفت و اطلاع داد که برد همچنان روشن نمی شود و بار دیگر ای سی سوخته بود پس از تعویض دوباره مشکلی وجود نداشت تا اینکه درست هنگام اتصال لامپ برای تست دوباره ای سی سوخت
این مشکل به خاطر وجود فقط زنر 5 ولت اتفاق می افتد اما ارتباط انرا با زمان اتصال لامپ درک نکردم 1 ایا فقط یک همزمانی اتفاقی بوده (به نظر دیود هرز گرد مشکلی ندارد)
2 چرا قبلا این مدار (با وجود نداشتن زنر 12 یا ...) مشکلی نداشته اما حال مشکل پیدا کرده خرابی چه عنصری تاثیر گذار خواهد بود
(برد تحویل داده شد در صورت لزوم بازپس گیری شود)
۲۰۲۱۰۸۲۱_۲۰۴۴۰۳.jpg
۲۰۲۱۰۸۲۱_۲۰۴۴۳۹.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام خدمت استاد گرامی
امروز به یک مورد نسبتا جالب برخوردم یک محافظ برق که روشن نمیشد و گفته شد ابتدا که خراب شده بود با هر بار قطع وصل برق، به صورت تصادفی یک یا چند ال ای دی روشن میشده که با ولتاژگیری دو سر زنر 5.1 نزدیک 2.5 ولت اندازه گرفتم با تست خازن پلی استر ورودی و سلامت دیود ها و زنر روی برد و برخی خازن الکترولیت خارج برد احتمال اتصال و خرابی اپ امپ را دادم و انرا همراه با گذاشتن سوکت تعویض کردم به نظر درست کار می کرد بعد از اتصال رله ولتاژ را روی پریز اندازه گرفتم که خروجی داشت اما بعد از تحویل، مشتری تماس گرفت و اطلاع داد که برد همچنان روشن نمی شود و بار دیگر ای سی سوخته بود پس از تعویض دوباره مشکلی وجود نداشت تا اینکه درست هنگام اتصال لامپ برای تست دوباره ای سی سوخت
این مشکل به خاطر وجود فقط زنر 5 ولت اتفاق می افتد اما ارتباط انرا با زمان اتصال لامپ درک نکردم 1 ایا فقط یک همزمانی اتفاقی بوده (به نظر دیود هرز گرد مشکلی ندارد)
2 چرا قبلا این مدار (با وجود نداشتن زنر 12 یا ...) مشکلی نداشته اما حال مشکل پیدا کرده خرابی چه عنصری تاثیر گذار خواهد بود
(برد تحویل داده شد در صورت لزوم بازپس گیری شود)
مشاهده فایل‌پیوست 178370
مشاهده فایل‌پیوست 178371

درود

تا جایی که از زمان تحلیل این محافظ بخاطر دارم ضعف این محافظ را به تفصیل توضیح داده ام و حتی تاکید کردم ، این محافظ زمان قطع و وصل برق عمل میکنه و لذا اگه ۱۰ سال قطع و وصلی اتفاق نیافته طول عمر آن ۱۰ سال نبوده بلکه زمان قطع و وصل برق ضعف و قوت خود را نشان خواهد داد و ازآنجاکه این روزها برق شبکه به وفور قطع میشه لذا ضعفش مشخص میشه و لذا عملکرد سالهای قبل که نسوخته است ملاک سلامت آن در گذشته نیست .

یعنی اگه سالهای قبل هم برق شبکه قطع و وصل مکرر میشد حتما میسوخت

اما همانطور که در یکی از پست ها تشریح و تحلیل کردم ضعف و طراحی ناقص مربوط به خازنی است که یکباره در آپ امپ تخلیه میشه و لحظه اول جریان شدیدی به آی سی میده .

ببین میتونی تشخیص بدی کدوم آپ امپ میسوزه ؟
اگر خازن الکترولیتی مورد نظر ( غیر خازن صافی) را عوض کرده باشی و ظرفیت بالاتر جایگزین کرده باشی ، ضعف طراحی شدیدتر شده و زودتر میسوزه .

نقشه قطعات متصل به پایه ها اون آپ امپ که میسوزه را بکشی میتونم ایراد را مشخص کنم.

مطمئنم با تغییراتی ضعف طراحی را زمان تحلیل رفع کردم و حتی یکی از آپ امپ ها را حذف و تست کردیم.

سپاس

آخرین ویرایش:

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
952
با سلام خدمت دوستان و استاد غزال
کنجکاو بودم دوباره برد رو تحویل گرفتم تا مزاحم وقتتون بشم
ببین میتونی تشخیص بدی کدوم آپ امپ میسوزه ؟
اگر خازن الکترولیتی مورد نظر ( غیر خازن صافی) را عوض کرده باشی و ظرفیت بالاتر جایگزین کرده باشی ، ضعف طراحی شدیدتر شده و زودتر میسوزه .
نه استاد چیزی رو جز ای سی تعویض نکردم

نقشه قطعات متصل به پایه ها اون آپ امپ که میسوزه را بکشی میتونم ایراد را مشخص کنم
با تست دیود پایه های ای سی و مقایسه با ای سی سالم به نظر پایه 2 خرابه و مقدار 0.200 نشون میده
1629832716420-2042395295.jpg

فعلا مسیر رو روی برد رسم کردم تا زمانی که بتونم شماتیک رو بکشم

تا جایی که از زمان تحلیل این محافظ بخاطر دارم ضعف این محافظ را به تفصیل توضیح داده ام
در همین تاپیک مرقوم فرمودید یا تاپیکی دیگر و به چه عنوانی
با سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام خدمت دوستان و استاد غزال
کنجکاو بودم دوباره برد رو تحویل گرفتم تا مزاحم وقتتون بشم

نه استاد چیزی رو جز ای سی تعویض نکردم

با تست دیود پایه های ای سی و مقایسه با ای سی سالم به نظر پایه 2 خرابه و مقدار 0.200 نشون میده
مشاهده فایل‌پیوست 178442

فعلا مسیر رو روی برد رسم کردم تا زمانی که بتونم شماتیک رو بکشم

با سپاس

درود

در همین تاپیک یکی از مدل های مختلف و مشابه محافظ یخچال را بدقت و بصورت عمیق تحلیل کردم و نقاط ضعف آنرا شناسایی و پس از آنکه نقائص طراحی را برطرف و از منظر علمی راهکار لازم را پیشنهاد کردم ، یکی از کاربران محترم اقدام به تست عملی آن نمود و پاسخ صحیح و مورد انتظار سیستم را اعلام و تایید فرمود .

بنحویکه یکی از ۴ آپ امپ آی سی حذف گردید تا ضمن افزایش کیفیت نقشه ، موجبات افزایش شدید طول عمر آن نیز فراهم گردید.
که اگرچه شماره پست مربوطه را بخاطر ندارم ، اما چنانچه از پست اول اقدام به مطالعه عمیق فرمایید و از مطالعه سطحی امتناع فرمایید ، بدون تردید شبیه داستان ، شما را جذب و ناگزیر به تعقیب و پیگیری لذت بخشی خواهد کرد و در اینصورت بسرعت ، بخش مورد نظر خود را خواهید دید و به تسلط کافی خواهید رسید.

قابل ذکر است که عمده محافظ ها مشابه یکدیگرند و تنها تفاوت آنها در استفاده از آپ امپ دلخواه است .
مثلا در یک مدل آپ امپ اول بعنوان محافظت از ولتاژ غیرمجاز بالا استفاده شده و در مدل دیگر آپ امپ چهارم و در مدل دیگر آپ امپ سوم برای این منظور استفاده شده و لذا تقریبا جملگی آنها مشابه یکدیگرند .

اما بابت شناسایی صدمه فرمودید :
درحالیکه مقاومت یک پایه معنی و مفهومی نداره و باید نسبت به نقطه یا پایه دیگری اعلام فرمایید و نیز بفرمایید از دو طرف ( و با جابجایی پروب ها هم ) چنین مقاومتی داره یا از یکطرف .

و با توجه به صدمه پایه ۲ باید نقشه قطعات متصل به پایه های ۱ و ۲ و ۳ را بکشید.
اما ازآنجاکه محافظ دارای نقشه ساده ای است میتوانید نقشه کامل آنرا بکشید و اثر خود را برای همیشه در انجمن ، ماندگار و قابل استفاده سازید ، همانگونه که من علیرغم ضیق وقت آزاد ، یک نمونه را کشیدم و تقدیم کردم.

بخصوص که میتوانید از نقشه دستی که تقدیم کردم الگو بگیرید و مشابه ان بکشید و جابجایی لازم را لحاظ فرمایید ، یعنی فقط شماره پایه ها و احیانا مقادیر قطعات ، متفاوت خواهد شد .

مطمئنم در صورتیکه نقشه کامل را بکشید از این فرصتی که حاصل شده ، در راستای تسلط قابل توجه و تحول و جهش علمی فنی خود استفاده خواهید کرد. و یکی از لذتبخش ترین خاطرات شما خواهد شد.

سپاس

آخرین ویرایش:

heical

کاربر
2011-05-13
306
531
سلام بر عزیزان.
یک سوال فنی در‌مورد همین مدلهای مختلف محافظ دارم. اکثر این محافظ ها از رله ۱۰ آمپری استفاده می کنن. می خواستم بدونم امکانش هست این رله را با رله ۳۰ آمپری تعویض کنیم و در ورودی برق ساختمان قرار بدیم یا اینکه برای این کار نیاز هست بقیه مدار هم تغییر کنه؟
ممنونم

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,041
2,861
32
سلام بر عزیزان.
یک سوال فنی در‌مورد همین مدلهای مختلف محافظ دارم. اکثر این محافظ ها از رله ۱۰ آمپری استفاده می کنن. می خواستم بدونم امکانش هست این رله را با رله ۳۰ آمپری تعویض کنیم و در ورودی برق ساختمان قرار بدیم یا اینکه برای این کار نیاز هست بقیه مدار هم تغییر کنه؟
ممنونم
بله میشه خیر نیاز نیست مدار تغییر کنه ولی اگر بخوای پارامترای رله رو تغییر بدید ...فابریک 12 ولت بوده بخواهید از رله 24 استفاده کنید بله باید پارامترهای تغذیه تغییر کنه

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام بر عزیزان.
ممنونم
سلام
به گفته دوست خوبم آقای electronium بله میشه این کار را کرد.
من از این روش استفاده کردم . به جای تعویض رله از کنتاکتور 220 ولت 25 آمپری استفاده کردم.
اما معایبی دارد .
یکی از روزها از منزل زنگ میزنه بیا این چی وصل کردی ؟ محافظ قطع و وصل میکند. چرا؟
دلیلش در روز های پر مصرف به خصوص وسایل اتوماتیک مانند کولر گازی .
موقعی که یخچال و فریز ها و ..... کار میکنند . کولر گازی یا وسایل پر مصرف اتوماتیک میکنه و خاموش میشه بعد از گذشته زمانی کولر گازی روشن میشه با کشیدن جریان لحظه ای ولتاژ پایین مییاید و این پایین آمدن ولتاژ باعث میشه محافظ عمل کنه و دوباره با استارت خوردن کولر گازی این قطع و وصل ها ادامه پیدا میکنه.
راه حل
باید روی اپ امپ کاهش ولتاژ را پایین بیاری تا اپ امپ تشخیص افت ولتاژ را نده .و این کار هم محافظ در ولتاژ پایین به درد نمیخورد.به این علت از محافظ تکی وسایل استفاده میکنم.
ببینم نظر استاد عزیزم غزال چی هست؟
متشکرم
در ضمن استفاده از کنتاکتور 220 ولت بهتره . از رله 12 و 24 ولت است چرا؟
بوبین کنتاکتور ها یا رله ها 220 ولت . به علت کاهش ولتاژ مغناطیسی جهت جذب تیقه ها کمتر میشه و نمیتونه تیقه ها را وصل کنه . و یک نوع محافظ برق در زمان کاهش برق است.

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,041
2,861
32
باید روی اپ امپ کاهش ولتاژ را پایین بیاری تا اپ امپ تشخیص افت ولتاژ را نده .و این کار هم محافظ در ولتاژ پایین به درد نمیخورد.به این علت از محافظ تکی وسایل استفاده میکنم.
و اینکه عرض کردم چرا میشه به این علته که بیشتر مدارات محافظ از نسبت تبدیل از 10.. 15 استفاده میکنند و اختلاف جزیی در محدوده ولتاژ ندارند که حساس باشند و عکس العمل سریع با توجه به افت ولتاژ حاصل از جریان راه اندازی مثلا کولر گازی نشان بدهند

آخرین ویرایش:
بالا