آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام وقت بخیر با تشکر خیلی خیلی زیاد از استاد محترم که زحمت قبول کرد و وقت گذاشتید برای تحلیل بسیار بسیار عالی
بنده از تبریز هستم یک عدد از این محافظ ها داشتم که موقع وصل کردن به برق رله جذب می شد و همزمان ال ای دی های سبز قرمز فعال که با مطالعه پستها توانستم عیب را برطرف کنم
با اجازه دو تا سوال؟
1- ولوم 50 کیلو سری شده با مقاومت 10 کیلو درست کار میکنند ولی ولوم 1 کیلو برای ولتاز بالا 220 کار نمیکند در توضیح های داده شده در پست دو ولوم 1 کیلو اضافه شده ولی در عکس زمیمه مقاومت 10 کیلو هم دیده می شود لطفا راهنمایی بفرمایید باز هم تشکر می کنم . یاشاسین استاد

درود

سوال را در مورد چه نقشه ای مطرح فرمودید.

اگر منظور شما اینه که از تصاویر ارسالی نقشه ای تهیه و تقدیم کنم تا سوال خود راروی نقشه مشخص کنید ، دراینصورت متاسفانه فرصت کافی ندارم.

اما اگر در مورد نقشه تاپیک سوالی دارید کاملا مشخص و شفاف کنید که در مورد نقشه کدام پست و چه قطعه ای سوال و ابهامی دارید؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام به مهندس
آقای غزال می تونید نظرتان را در مورد تاپیک زیر بدید
https://www.irantk.ir/threads/92957-روشن-نشدن-نمایشگر-و-ولتاژ-بالا-(24-ولت)منبع-تغذیه-adak-ps-152

درود

عکس برد تغذیه رو در تاپیک فوق ارسال کردی و گفتی خروجی ۲۴ ولت ثابت است و میخوای تشخیص بدم ایرادش چیه ؟ ! !

بنظرم منو با خدا اشتباه گرفتی ،
کسی نمیتونه با این اطلاعات ، ایراد رو تشخیص بده.
اما با احتمال زیاد بزرگترین ترانزیستورش یعنی Q1 سوخته
البته ابتدا پایه های کناری Q2 را اتصال کوتاه کن اگه بازم خروجی ۲۴ ولت بود دراینصورت Q1 سوخته و تعویض کن.

اگه میخوای بررسی کنم لااقل بخش قدرت اون تغذیه را بکش تا قابل ارزیابی بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

habib_ghavid

کاربر
2010-08-16
50
80
تهران
درود

سوال را در مورد چه نقشه ای مطرح فرمودید.

اگر منظور شما اینه که از تصاویر ارسالی نقشه ای تهیه و تقدیم کنم تا سوال خود راروی نقشه مشخص کنید ، دراینصورت متاسفانه فرصت کافی ندارم.

اما اگر در مورد نقشه تاپیک سوالی دارید کاملا مشخص و شفاف کنید که در مورد نقشه کدام پست و چه قطعه ای سوال و ابهامی دارید؟

سپاس
درود ایام به کام
نقشه موجود در صفحه یک پست یک
ویرایش نهایی
تحلیل مختصر

پس از 61 پست آتی که به تحلیل مبسوط و کامل نقشه اصلی دستگاه (نقشه بالا ) پرداختیم و ایرادات آنرا رفع و اصلاح و عملا تست کردیم
اکنون پس از 61 پست ، خلاصه تحلیل را بشرح زیر طی ویرایش اضافه کردم تا موجب اتلاف وقت دوستانی که نیاز به تحلیل مبسوط آن ندارند نشود.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود ایام به کام
نقشه موجود در صفحه یک پست یک
ویرایش نهایی
تحلیل مختصر

پس از 61 پست آتی که به تحلیل مبسوط و کامل نقشه اصلی دستگاه (نقشه بالا ) پرداختیم و ایرادات آنرا رفع و اصلاح و عملا تست کردیم
اکنون پس از 61 پست ، خلاصه تحلیل را بشرح زیر طی ویرایش اضافه کردم تا موجب اتلاف وقت دوستانی که نیاز به تحلیل مبسوط آن ندارند نشود.

درود

این نقشه پست ۱
حالا مشکل چیه؟
ببینم برای اینکه مشکل مطرح بشه باید چند تا سوال کنم ؟

سپاس

محافظ یخچال بی آپ 3.1.jpg

آخرین ویرایش:

habib_ghavid

کاربر
2010-08-16
50
80
تهران
درود

این نقشه پست ۱
حالا مشکل چیه؟
ببینم برای اینکه مشکل مطرح بشه باید چند تا سوال کنم ؟

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 177407

با درود و تشکر بابت زحمات
داخل عکس یک مقاوت و یک ولوم یک کیلو دیده می شود(متصل به پایه 12 آیسی) که در تحلیل مدار به این گونه نوشته نشده بنده هم طبق عکس تغییرات را اعمال کردم ولی ولوم یک کیلو تاثیری روی مدار نداره ( ولوم را کم یا زیاد می کنم ال ای دی قرمز روشن نمی شود .
مدار را با لامپ 100 وات تست می کنم مشکلی نداره که دیروز به کیس کامپیوتر وصل کردم در جا مقاومت ورودی 150 اهم سوخت لطفا راهنمایی بفرمایید تشکر

نوشته پست اول
آپ امپ U1 (پایه 12 و 13 و 14 )
نحوه تشخیص ولتاژ غیرمجاز بالاتر از نرمال توسط U1
ازآنجاکه ولتاژ پایه 12 (ورودی مثبت) از طریق تغذیه 5/4 ولتی تامین شده و همیشه ولتاژ ثابتی است و پتانسیومتر 1 کیلو را اضافه کردیم تا بتوانیم ولتاژ غیرمجااز بالا را بدلخواه خود تعریف و انتخاب کنیم لذا فرض کنید ولتاژ 5 ولت را با پتانسیومتر برای پایه 12 مقرر و انتخاب کردیم
حالا اگه ولتاژ نمونه که با برق شهر 220 ولتی مقدار 4/6 ولت است و به پایه 13 هدایت شده بدلیل افزایش غیرمجاز برق شهر ، این ولتاژ نمونه بیشتر از 5 ولت بشه دراینصورت ورودی منفی بیشتر میشه و لذا خروجی (پایه 14) صفر ولت میشه یعنی حالت خطر تشخیص شده و طی عملیاتی که خواهیم پرداخت موجب قطع برق یخچال میشه .
و اگه ولتاژ نمونه کمتر از 5 ولت باشه در اینصورت ورودی مثبت بیشتر میشه و لذا خروجی (پایه 14) 20 ولت میشه و دیود D2 مانع عبور 20 ولت میشه لذا u1 غیرفعال میشه

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با درود و تشکر بابت زحمات
داخل عکس یک مقاوت و یک ولوم یک کیلو دیده می شود(متصل به پایه 12 آیسی) که در تحلیل مدار به این گونه نوشته نشده بنده هم طبق عکس تغییرات را اعمال کردم ولی ولوم یک کیلو تاثیری روی مدار نداره ( ولوم را کم یا زیاد می کنم ال ای دی قرمز روشن نمی شود .
مدار را با لامپ 100 وات تست می کنم مشکلی نداره که دیروز به کیس کامپیوتر وصل کردم در جا مقاومت ورودی 150 اهم سوخت لطفا راهنمایی بفرمایید تشکر

نوشته پست اول
آپ امپ U1 (پایه 12 و 13 و 14 )
نحوه تشخیص ولتاژ غیرمجاز بالاتر از نرمال توسط U1
ازآنجاکه ولتاژ پایه 12 (ورودی مثبت) از طریق تغذیه 5/4 ولتی تامین شده و همیشه ولتاژ ثابتی است و پتانسیومتر 1 کیلو را اضافه کردیم تا بتوانیم ولتاژ غیرمجااز بالا را بدلخواه خود تعریف و انتخاب کنیم لذا فرض کنید ولتاژ 5 ولت را با پتانسیومتر برای پایه 12 مقرر و انتخاب کردیم
حالا اگه ولتاژ نمونه که با برق شهر 220 ولتی مقدار 4/6 ولت است و به پایه 13 هدایت شده بدلیل افزایش غیرمجاز برق شهر ، این ولتاژ نمونه بیشتر از 5 ولت بشه دراینصورت ورودی منفی بیشتر میشه و لذا خروجی (پایه 14) صفر ولت میشه یعنی حالت خطر تشخیص شده و طی عملیاتی که خواهیم پرداخت موجب قطع برق یخچال میشه .
و اگه ولتاژ نمونه کمتر از 5 ولت باشه در اینصورت ورودی مثبت بیشتر میشه و لذا خروجی (پایه 14) 20 ولت میشه و دیود D2 مانع عبور 20 ولت میشه لذا u1 غیرفعال میشه

درود

پتانسیومتر ۱ کیلو پایه ۱۲ در شرایط عادی هیچ تاثیری نداره اما اگر محافظ قبلا مثلا با ولتاژ غیرمجاز ۲۶۰ ولت برق را قطع میکرده با تغییر این پتانسیومتر با ولتاژ ۲۵۰ یا ۲۴۰ ولت قطع میکنه.

لذا الان که ولتاژ ۲۲۰ ولته معلومه که با چرخوندن این پتانسیومتر چیزی حس نمیکنه و برای مشاهده تاثیرش باید ولتاژهای بالاتر از ۲۲۰ ولت آماده کنی تا ببینی با تغییر پتانسیومتر در چه ولتاژهایی قطع میکنه

اما اینکه بمحض استفاده در کیس ، مقاومت ۱۰۰ الی ۲۰۰ اهم سوخت ، اساسا هیچیک از قطعات محافظ بجز رله هیچگونه ارتباطی با بار ندارند .
یعنی هر دستگاهی به محافظ متصل کنی قطعات محافظ بجز رله تحت فشار قرار نمیگیره ، بنابرین مقاومت وات پایین بوده و بدون ارتباط با کامپیوتر هم میسوخته .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام استاد عزیزم
دو تا سوال داشتم در مورد وظیفه این دو قطعه در مدار چی هست؟
دیود D4
و
خازن C5
مشاهده فایل‌پیوست 177495
متشکرم

درود

c5 از تاثیر و فعالیت نویز و پالس های فرکانس بالا جلوگیری میکنه .
درواقع اگه ولتاژ لازم در حداقل زمان ممکن حضور یافت موجبات فعالیت رله فراهم میشه وگرنه پالس های کوتاه بی اثر میشه.

در خصوص دیود d4 ، هرچند باید بقیه نقشه هم باشه تا ارزیابی دقیق میسر بشه ، اما با احتمال زیاد موجب سرعت بیشتر دشارژ خازن نسبت به شارژ میشه.
یعنی با این دیود زمان دشارژ کوتاه تر از زمان شارژ میشه.

سپاس

habib_ghavid

کاربر
2010-08-16
50
80
تهران
درود دوستان بنده نیز این محافظ را دارم که همه تغیرات مطرح شده توسط استاد را انجام داده ام ولی هر موقع به کیس کامپیوتر منزل وصل می کنم مقاومت 100 الی 200 اهم با وات بالا . به محض روشن کردن دکمه پاور این مقاومت می سوزد اندازه گر فتم که ببینم مو قع استارت کامپیوتر چقدر آمپر می کشد که بالاتر از 700 میلی آمپر نیست مشکل از کجاست لطفا راهنمایی بفرمایید

حتا این مقاومت را کم اهم تر نیز انتخاب کردم ولی باز هم می سوزد
قویدل تبریزده ن

بالا