آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

hossein1354

کاربر vip
کاربر
2010-05-03
229
263
زمین خدا
سلام به استاد غزال
مهندس ما سولی که می کنیم دلیل اینکه نمی دانیم اگه بدانیم سوال نمی کنیم
من تو اینترنت مطالعه ای کردم فهمیدم خازن دربرابر ولتاژ ac مقاومت می کنه (رکتانس خازنی) مثل مقاومت
مهندس شما می دانید که سیگنال منفی موج از سر این دیود فقط می گذره و به همین دلیل فقط سیگنا منفی ما باید داشته باشیم شما سیکنال مثبت کشیدید
حرفم درسته یا خرابه آنچه می دانستم گفتم باز از شما بزرگور که برادری کردی ممنون
IMG_20210619_184816_082.jpg

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,044
2,864
32
مهندس شما می دانید که سیگنال منفی موج از سر این دیود فقط می گذره و به همین دلیل فقط سیگنا منفی ما باید داشته باشیم شما سیکنال مثبت کشیدید
با اجازه استاد بزرگوار...
کاربر hossein1354 شما هنوز به مقدمات و الفبای برق و سیگنال آشنایی ندارید چرا اصرار بر به کرسی نشاندن حرفتان دارید؟
سیگنال برق شهر Ac 220v 50Hz به این صورت هست که هر 1 ثانیه 50 بار جای قطب مثبت و منفی عوض میشود لذا گفتن اینه کدوم سیم مثبت یا منفی هست بی معناست لذا شما به دلیل کم بودن اطلاعات اساتید را مقصر ندادنید آنها اساتید هستند ولی سعی خواهند نمود چیزی که ارائه می دهند به نحوه احسن باشد و که همین طور هم هست

آخرین ویرایش:

hossein1354

کاربر vip
کاربر
2010-05-03
229
263
زمین خدا
سلام دوست گرامی
ما شاگرد هستیم باید بپرسیم تا یا بگیریم
شما چیزی بلد نباشی نمی پرسی اساتید معلمان خوب ما هستند باید از آنها چیزی یاد بگیریم هدف این سایت هم همین
متوجه موضوع شدم ممنون از استاد غزال نیازی نیست توضیع بدن

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام به استاد غزال
مهندس ما سولی که می کنیم دلیل اینکه نمی دانیم اگه بدانیم سوال نمی کنیم
من تو اینترنت مطالعه ای کردم فهمیدم خازن دربرابر ولتاژ ac مقاومت می کنه (رکتانس خازنی) مثل مقاومت
حرفم درسته یا خرابه آنچه می دانستم گفتم باز از شما بزرگور که برادری کردی ممنون
مشاهده فایل‌پیوست 176901

درود

عزیزم مشکل تو سه تاست
اول اینکه اطلاعات ناچیز و ناکافی داری
و دیگری اینه که نمیدونی باید پله ها رو یکی یکی بالا بری .
و سوم اینکه نمیدونی از چه کسی سوال کنی.

برات مثال هم زدم بازم متوجه نشدی
به همین دلیل هر پاسخی بدم مدام چند تا سوال دیگه داری که پاسخ را درک کنی چی گفتم .

باید بدونی که هر کسی نمیتونه هر سوالی مطرح کنه درغیراینصورت خودشو بی اعتبار میکنه و پاسخی نمیگیره.

اگه دانش آموز دبستانی سوال دانشگاهی داشته باشه نتیجه ای نمیگیره و باید در سطح خودش سوال کنه.

درسته که هر کسی سوال میکنه قطعا نمیدونه که سوال میکنه ولی سوالی که در حد و اندازه سوال کننده باشه قابل پاسخگویی است وگرنه متوجه نمیشه و وقت بیهوده ای تلف شده.

همانطور که گفتم کسی که جمع و تفریق و انتگرال و مشتق نمیدونه اگه دیورژانس را سوال کنه مانند تو تمام جمله های پاسخ براش نامفهومه چون باید ابتدا تحصیلات ابتدایی و دبیرستانی و چند ترم دانشگاهی رو بگذرونه تا جملات پاسخ را درک کنه .

لذا دیگه قبل از مطالعه مقدمات الکترونیک پاسخی برای اینگونه سوالات ندارم و میدونستم پاسخم را متوجه نمیشی و سوالات جدید برای درک پاسخم مطرح میکنی که تمومی نداره .

ضمنا باوجودیکه میگی نمیدونم ولی مدعی هستی بیشتر از من میدونی چون در اینترنت فلان نظر را دیدی .
بنابرین لااقل از کسی سوال کن که بیشتر از تو بدونه ولی از من سوال میکنی که کمتر از تو میدونم و هر پاسخی میدم اصلاح میکنی.

سپاس

آخرین ویرایش:

hossein1354

کاربر vip
کاربر
2010-05-03
229
263
زمین خدا
سلام استاد
ممنون از وقتی که گذاشتی بزرگوار
متوجه موضوع شدم و پیام هم دادم که نیازی به توضیع نیست
من یه شاگردی بیش نیستم اما اگر کسی سوالی از من بپرسه من راه های مختلفی را برای او بیان می کنم تا اخر بفهمه
بعضی ها چون خودشان می فهمن باید طرف مقابل هم سری بفهمه که این اشتباه است
به قول یکی از دوستان گفت تو اگر نفهمیدی تقصیری نداری تقصیر منه که نتونستم به تو بفهمونم
باز ممنون از شما بزرگوار

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
محافظ برق.png

سلام به استاد مهربانم غزال و همکاران عزیزم
با اجازه استاد مهربانم مدار محافظ یخچال را به صورت مختصر تحلیل میکنم.
ولتاژ برق 220 ولت توسط ترانس کاهنده کاهش پیدا میکند و به وسیله پل دیود یک سوسازی میشود. و با خازن c1 ریپ یک سوسازی گرفته میشود . تا dc صافتر شود . برای تغذیه مدار و نمونه برداری از ولتاژ جهت تشخیص کاهش یا افزایش ولتاژ .
از رگلاتور 7812 جهت تامین تغذیه رله 12 ولت و همچنین تغذیه ای سی ( اپ امپ) استفاده کرده است .
در این مدار جهت محافظت از ولتاژ بالا از اپ امپ n1 استفاده کرده است و با R3 و دیود زنر 6/8 ولت ولتاژ مرجع درست کرده است. وبه پایه 2( منفی) اپ امپ داده است . و به پایه 3(مثبت) اپ امپ با مقاومت های R1 , VR1 , R2 از ولتاژ برق نمونه برداری کرده است.
کارکرد اپ امپ به صورت مختصر
پایه 2 (منفی ) با ولتاژ ثابت 6.8 ولت است . و پایه 3 (مثبت ) از ولتاژ برق شهری نمونه برداری میکند. اگر کوچکتر از یایه منفی باشد . خروجی اپ امپ منفی است . و خاموش بودن ترانزیستور و رله است ودر هر صورت با افزایش ولتاژ. ولتاژ پایه 3 بیشتر از پایه دو میشود . خروجی اپ امپ مثبت میشه . روشن شدن ترانزیستور و رله میشود قطع برق مصرف کننده.
--------------------------------------------------------------------------------------------
در این مدار جهت محافظت از ولتاژ پایین از اپ امپ N2 استفاده کرده است. و با R7 و دیود زنر 6.0 ولت ولتاژ ثابت و مرجع درست کرده است . وبه پایه 5 ( مثبت) اپ امپ داده است . و به پایه6 ( منفی) با مقاوت های R5, VR2 , R6 از ولتاژ برق نمونه برداری کرده است.
کارکرد اپ امپ در ولتاژ پایین به صورت مختصر
پایه 5 ( مثبت ) با ولتاژ ثابت 6 ولت است. و پایه 6 ( منفی ) از ولتاژ برق شهر نمونه برداری میکند. اگر ولتاژ پایه 6 ( منفی ) بزرگتر از پایه 5 مثبت باشد. خروجی اپ امپ منفی است . خاموشی ترانزیستور و رله است. با کاهش ولتاژ برق شهر . ولتاژ پایه منفی از پایه مثبت کمتر میشود و خروجی مثبت میشود . و روشن شدن ترانزیستور و رله میشود و قطع برق .

و وظیفه دیود D6 هم حذف ولتاژ منفی اپ امپ است .تا جای که اطلاع دارم خروجی اپ امپ ها منفی منفی نیست دارای ولتاژی است جهت حذف این ولتاژ است
پایان
در هر صورت اگر مشکلی در تحلیل است راهنمایی کنید متشکرم .

استاد عزیزم یک سوال داشتم
در مدار محافظ برق که ساده و زیبای توضیح دادید .میشد مدار نمونه برداری از ولتاژ برق در مدار بالا توضیح دادم استفاده کرد و قطعات کمتری هم استفاده میشد؟
متشکرم.

mohasalman

کاربر
2021-04-20
81
104
با سلام سوالی داشتم درباره امکان جایگزینی خازن پلیستری کاربرده در اغلب محافظ های لوازم الکترونیکی که مقادیری مانند 680n یا 470n با 650 یا 450 ولت دارند.و ایا میشود هنگامی که به خازن 470 دسترسی نداریم از 680 استفاده نمایم یا برعکس و شرایطش چیست یعنی چه قطعه دیگری را باید تغییر دهیم تا مدار اسیب نبیند.چون اغلب این مدارات نسبت به ظرفیت این خازن های mkt حساس هستند یعنی با کاهش ظرفیتش جریان خروجی کاهش پیدا میکند و مثلا کامپیوتر ریستارت میکند وقتی زیر فشار باشد.اگر امکان دارد برای مدارات عمومی که با ای سی 324lm طراحی شده اند توضیح دهید.ممنون از مدیر این تاپیک مفید.

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
با سلام سوالی داشتم درباره امکان جایگزینی خازن پلیستری کاربرده در اغلب محافظ های لوازم الکترونیکی که مقادیری مانند 680n یا 470n با 650 یا 450 ولت دارند.و ایا میشود هنگامی که به خازن 470 دسترسی نداریم از 680 استفاده نمایم یا برعکس و شرایطش چیست یعنی چه قطعه دیگری را باید تغییر دهیم تا مدار اسیب نبیند.چون اغلب این مدارات نسبت به ظرفیت این خازن های mkt حساس هستند یعنی با کاهش ظرفیتش جریان خروجی کاهش پیدا میکند و مثلا کامپیوتر ریستارت میکند وقتی زیر فشار باشد.اگر امکان دارد برای مدارات عمومی که با ای سی 324lm طراحی شده اند توضیح دهید.ممنون از مدیر این تاپیک مفید.

سلام
با اجازه استاد مهربانم
در مورد خازن در ورودی مدار به کار رفته به عنوان کاهش ولتاژ به کار رفته است . جهت کم کردن هزینه ترانس را حذف کرده اند .و از خازن استفاده کرده است .به اینگونه تغذیه ها بدون ترانس میگویند با سرج در اینترنت میتونی مطاله کنی.
خازن را در مدارات ac مانند یک مقاومت در نطر بگیر جهت کاهش ولتاژ
در خازن هر چه ظرفیتش بزرگتر شود مقاومتش کوچکتر میشود. یعنی هر چقدر ظرفیت خازن بالاتر بره مقاومت خازن کمتر میشه و ولتاژ بیشتر به مدار میرسه.
مثلا در فرکانس 50 هرتز مقاومت های خازن به این صورت است
خازن 1 میکرو مقاومتش 3000 اهم است
خازن 10 میکرو مقاومتش 300 اهم است
خازن 100 میکرو مقاومتش 30 اهم است.
پس ظرفیت خازن را نباید خیلی زیاد بزرگتر و خیلی کمتر انتخاب کنیم . اگر ظرفیت خازن را زیاد در نظر بگیریم ولتاژ در مدار بالاتر میره و سوختن ای سی و....... است.اگر هم ظرفیت خازن را هم کمتر انتخاب کنیم مدار کار نمیکنه. به احتمال زیاد هم قطعی نسوزه.
متشکرم

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
ممنون برای توجه اساتید و دوستان با تجربه.راه حلی برای جایگزینی خازن ها دارید مثلا 680 نانو با 470 لطفا برای ای سی 324 باشد
سلام
خازن ها دقیقا برعکس مقاومت ها هستند یعنی برای اینکه مقدار دو یا چند خازن با هم جمع شود باید انها را باهم موازی کنید.

فرض کنید که شما به یک خازن 250 پیکو فاراد نیاز دارید و نتوانستید ان را پیدا کنید. مانند مقاومت ها, برای خازن ها هم نزدیک ترین مقدار کمتر از ان را انتخاب می کنید مثلا برای 250 پیکو ما می توانیم یک خازن 220 پیکو را با یک خازن 30 پیکو موازی کنیم تا به مقدار 250 پیکو دست یابیم. همچنین اگر 30 پیکو پیدا نکردیم, می توانیم با 27 پیکو یا 33 پیکو موازی کنیم تا به مقدار 250 پیکو نزدیک شویم. مقدار کمی اختلاف معمولا مشکلی ایجاد نمی کند چون خازنها خود دارای مقداری خطا هستند و این مقدار کم تفاوت, نسبت به خطای انها ناچیز است و می توان از ان چشم پوشی کرد. حتی اگر 220 پیکو هم پیدا نکردیم می توانیم مثلا با موازی کردن یک خازن 180 پیکو با 68 پیکو تقزیبا به مقدار 250 پیکو برسیم. با موازی کردن مقادیر مختلف خازنها به مقدار مورد نظر دست یابید.

متشکرم

بالا