آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام خسته نباشید
آموزش بسیار مفیدی بود
فقط من این قسمت رو متوجه نشدم که برای چی اینکارو رو کردید؟ در واقع چی میشه با این کار
"6- یک مقاومت 2 کیلو بین پایه 12 و 13 و همزمان یک مقاومت 2 کیلو هم بین پایه 9 و 10 تست کن اگه بعد از تاخیر کافی رله عمل نکرد آی سی سوخته
تمام
"

آیا ولتاژ های ورودی آپ امپ تغییر میکنه با این دو مقامت؟
اگر راهنماییم کنید ممنون میشم

درود

درک ابهام شما مستلزم جستجو بین ۱۳۰ پست است
درواقع توقع دارید پست ها رو حفظ باشم و بدونم توصیه ای که در یکی از ۱۳۰ پست مطرح شده درخصوص چه ایرادی و با چه هدفی بوده و در کدام پست مطرح شده
لذا اگر شرح اجمالی موضوع دشواره که ایراد و هدف چه بوده لااقل پست مربوطه را معرفی میفرمودید تا برای جستجو و درک سوال و ابهام شما ناگزیر به صرف وقت قابل توجه نباشم .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با عرض شرمندگی
منظورم پست 1 قسمت عیب یابی هست که بین 2 تا ورودی 2 تا آپ امپ که برای محافظت از کاهش ولتاژ و افزایش ولتاژ هست مقاومت 2کیلو قرار دادید

IMG_20190115_150026_799.jpg
درود

بشرح تحلیل پست ۱ و نقشه بالا برای اینکه رله عمل کنه باید بشکل مصنوعی به دو آپ امپ تشخیص دهنده ولتاژ غیر مجاز بالا و ولتاژ غیر مجاز پایین بفهمانیم که ولتاژ نرماله و یخچال را روشن کن
برای مهیا کردن این شرط تصنعی باید پایه ۱۰ بزرگتر از ۹ و پایه ۱۲ بزرگتر از ۱۳ باشه تا در هر شرایطی خروجی هر دو آپ امپ H بشه
لذا با توجه به اینکه پایه ۱۲ به بالاترین ولتاژ ثابت 5.1 ولت متصل و پایه ۹ بموجب تقسیم ولتاژ به پایین ترین ولتاژ ( 3.6 ) مرتبط هست بنابرین با اتصال دو مقاومت ۲ کیلو همزمان بین ۹ و ۱۰ و همچنین بین ۱۳ و ۱۲ این شرط بشکل مصنوعی حاصل میشه
زیرا ۱۰ و ۱۳ بهم متصلند و این دو پایه باید از ۹ بزرگتر و از ۱۲ کوچکتر باشه

با غلو فرض کن سه نقطه a,b,c داریم که a=10v و نقطه c=0v باشه دراینصورت اگه بخواهیم نقطه b بزرگتر از c و کوچکتر از a باشه کافیه دو مقاومت سری را بگونه ای به ۳ نقطه متصل کنی که مشترک مقاومت ها به نقطه b متصل باشه
درواقع نقطه b همان پایه ۱۰ و ۱۳ هست
و نقطه a همان پایه ۱۲ هست ( بیشترین ولتاژ)
و c همان پایه ۹ هست ( کمترین ولتاژ)

سپاس

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
البته ببخشید جسارت هست ولی فکر میکنم که توی پست 1 جایی گفتید که خروجی دو آپ امپ اصطلاحا OR میشه که فکر میکنم AND میشه چون تا 2تا خروجی 1 نباشه ولتاژ 20 ولت به پایه 3 نمیرسه

ببخشید توی دانشگاه چیز خاصی به ما یاد نمیدهند و همه چیز را می ندازند گردن خودمان که یاد بگیریم
من بخوام این ترفند های ریز و زیرکانه رو یاد بگیرم چه کتابی پیشنهاد میکنید بخونم؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
البته ببخشید جسارت هست ولی فکر میکنم که توی پست 1 جایی گفتید که خروجی دو آپ امپ اصطلاحا OR میشه که فکر میکنم AND میشه چون تا 2تا خروجی 1 نباشه ولتاژ 20 ولت به پایه 3 نمیرسه

درود

چنانچه خطایی حادث شده باشه و مسبب اصلاح خطایی گردید بسیار ارزنده و قابل تقدیر خواهد بود .
و بابت دقت نظر شما بینهایت ممنونم اما دومین باره که منو ناگزیر به جستجو میکنی
شما که موضوعی را دیده اید و از محل آن مطلع هستید چرا آدرس را بصورت مبهم مطرح میکنی و میفرمایید در پست ۱ جایی ابهامی دیده اید؟
بویژه که پست ۱ حدود ۲۰۰ سطر است
من دو بار حدود ۲۰۰ سطر پست ۱ را جستجو کردم و چنین مطلبی ندیدم
اگه من چنین ابهامی را ببینم حتما علاوه بر اعلام آدرس دقیق سطر مورد نظر ، ضمنا عین مطلب را کپی میکردم تا برای رفع ابهام خودم ، زحمات مضاعفی به پاسخگو تحمیل نکنم.

لذا اگر کپی سطر مورد نظر شما برای حضرتعالی زحمت داره لااقل سطر مورد نظر پست ۱ یا محل تقریبی آنرا اعلام فرمایید تا بررسی کنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
پست شماره 13

"اما وقتی خروجی ایندو آپ امپ عک----س یکدیگر میشه چنانچه بهم متصل کنیم دراینصورت منفی ترین و مثبت ترین ولتاژ بهم متصل میشه و درواقع صفر و 20 ولت اتصالی میکنه و گندش درمیاد و لذا برای پیشگیری از این اتصالی اصطلاحا از OR استفاده میکنیم که دو دیود متصل به خروجی هاست که فقط اجازه عبور منفی را میده
یعنی هرکدوم از خروجی U1 , U2 منفی یا صفر ولت بشه میتونه به پایه 3 آپ امپ بعدی برسه و فعالش کنه که بعدا می بینیم چه اتفاقی می افته"

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
]

پست شماره 13

"اما وقتی خروجی ایندو آپ امپ عک----س یکدیگر میشه چنانچه بهم متصل کنیم دراینصورت منفی ترین و مثبت ترین ولتاژ بهم متصل میشه و درواقع صفر و 20 ولت اتصالی میکنه و گندش درمیاد و لذا برای پیشگیری از این اتصالی اصطلاحا از OR استفاده میکنیم که دو دیود متصل به خروجی هاست که فقط اجازه عبور منفی را میده
یعنی هرکدوم از خروجی U1 , U2 منفی یا صفر ولت بشه میتونه به پایه 3 آپ امپ بعدی برسه و فعالش کنه که بعدا می بینیم چه اتفاقی می افته"

درود

بله ایراد شما وارد و کاملا درسته و اصلاح کردم و بابت دقت نظر قابل تحسین شما که بانی اصلاح خطا گردید بینهایت ممنون و سپاسگزارم اما گلایه من هم وارده که مطلب مطروحه در پست ۱۳ را منتسب به پست ۱ فرمودید آنهم پستی که حدود ۲۰۰ سطر داره آنهم بشکل مبهم و نقل به مضمون نه عین عبارت
بنحوی که بموجب خطای آدرس ، ناگزیر شدم در پست ۱ لااقل یگساعت مطالعه و جستجوی مکرر و بیهوده کنم غافل از آنکه سطر مورد نظر شما در پست ۱۳ بوده و در نهایت کم لطفی پست ۱ اعلام فرمودید ؟

در هر صورت بابت اصلاح خطای موصوف مجددا مراتب تقدیر و توقیر و سپاس خود را اعلام میدارم .

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
بله حق با شماست دیدم تا مدیر بخش مربوطه آنلاین هستید بهتون بگم و باعث شد که شماره دقیق پست رو فراموش کنم
شرمنده کار من از روی عمد نبوده و گرنه خواندن این همه مطالب مفید شما برای من هم وقت گیر بود چه برسه به شما که نوشتید و حتی نتونستم به خودم این جرات رو بدم که این خطای کلمه ای رو عنوان کنم ولی خوب گفتم که بار علمی شما بدون کوچکترین غلط املایی باشه بابت جسارتم شرمسارم

آخرین ویرایش:

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا