آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
با عرض سلام خدمت استاد غزال

استاد آبا می توان گفت با توجه به اینکه هم در مدار قبلی وهم در مدار فعلی در حالت اتصال ابتدایی محافظ به برق تقریبا با رسیدن ولتاژ خازن به 5.4ولت به شرط اینکه ولتاژ در حالت نرمال باشد رله فرمان وصل شدن را از ترانزیستور میگیرد پس ثابت زمانی ها در هر دو حالت برابرند و می توان از همان مقادیر قبلی مقاومت 220kوپتانسیومتر وخازن 470 میکرو برای مقادیر جدید استفاده کرد فقط در حالت جدید دیگه خازن به خاطر وجود زنر کاملا شارژ نخواهد شد و در زمان هایی هم که u1یاu2عمل می کند این قسمت از مدار تاثیری ندارد و فقط جهت تاخیر اولیه وصل محافظ موثر است.
مشاهده فایل‌پیوست 133273

درود

قبلا تاکید میکنم که تاپیک های تحلیل مدار بابت تبادل نظر مطرح میشه و لذا مشارکت و تبادل نظر اهمیت داره نه صحت پاسخ
چون بدون اغراق ممکنه با پاسخ های نادرست نیز ایده ای ارزشمندی در ذهن مخاطب شکل بگیره

در این خصوص خاطره ای خالی از لطف نیست
یکروز که از شدت خستگی و بی خوابی در خواب عمیقی بودم و فرزند خردسالم که علاقه شدیدی برای بازی کردن با من داشت هرچه تلاش کرد نتونست بیدارم کنه
و ازآنجاکه دیده بود افراد عینکی وقت خواب عینک خود را کنار میگذارن و مانع خوابیدن میشه لذا با برداشت از این موضوع تصور کرده بود خواب افراد هم با عینک مختل شده و موجب بیدار شدن آنها میشه بالاخره عینکی روی چشمم گذاشت و هر چه یادآوری کرد که بابا برات عینک زدم ولی بازم خبری نشد و کلافه شده بود که نهایتا با سیلی محکمی بیدارم کرد و همسرم که ناظر حرکات وی بود با قهقهه به نقل ماجرا پرداخت و همین برداشت ناصحیح فرزندم ، موجب طرح ایده عینک ضد خواب شد بطوریکه عینک ضد خواب را با الهام از این ماجرا و بموجب برداشت ناصحیح وی ساختم و ازآنجاکه فرزندم عامل اصلی خلق این اثر بود عینک ضد خواب را بنام خودم و فرزندم ثبت کردم .

بنابرین در تاپیک تحلیل از این حیث که ممکنه ایده شما نادرست باشه نگران نباش خصوصا که قطعا ابهام شما در ذهن بسیاری از دوستان عزیز هم مطرحه .

اما درخصوص پاسخ شما در پست 109
ازآنجاکه در ورودی u1 , u2 از تقسیم ولتاژ با مقاومت 10 کیلو استفاده شده لذا با مقاومت سری 220 کیلو هرگز ولتاژ زینر 5/4 ولت به یک ولت هم نخواهد رسید
بنابرین در صورتی این ایده عملی است که بطریقی مقا.ومت 10 کیلو در تقسیم ولتاژ حذف بشه و یا مقاومت های بسیار بزرگ در تقسیم ولتاژ استفاده بشه )

یعنی اگر حتی مقاومت های مربوط به u2 را نادیده بگیریم دراینصورت 220 کیلو سری با 1 کیلو است که از طریق 10 کیلو به گراند متصل شده لذا اگر با همین شرایط هم ولتاژ زینر را محاسبه کنید بسیار ناچیز خواهد بود ( یعنی باید ولتاژ دو سر 11 کیلو را محاسبه کنی )
بجهت ساده کردن محاسبه میتوانید 10 و 1 کیلو را یک مقاومت 11 کیلو فرض کنید و ببینید ولتاژ 11 کیلو که همان ولتاژ زینر است چند ولت میشه ؟

پست 110 را بعدا بررسی میکنم متاسفانه فعلا فرصت ندارم .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
با عرض سلام وتشکر خدمت استاد غزال

استاد اگر اصرار من برای تحلیل این مدار از این راه بی فایده است بفرمایید تا در همین قسمت آن را ختم کنم
طبق فرمایش شما به دلیل وجود مقاومت 10کیلو در امیتر ترانزیستور جدید جریان به شدت کاهش پیدا کرده و ترانزیستور راه اندازی نمی شود
به همین دلیل در شکل زیر امیتر t1 را به صورت مستقیم به بیس t2 متصل کردم که اگر اشتباه نکنم به صورت دارلینگتون در میاد ودر این حالت دیگر آن کاهش جریان را نداریم وجهت کاهش جریان بیس ترانزیستور t2 برای اینکه نیازمند ترانزیستور قدرت برای t2 نشویم مقاومت 500اهم را قرار دادم
مشاهده فایل‌پیوست 133296

درود

در مورد پست 110
به پاسخم توجه نکردی
عرض کردم ترانزیستوری که بیس آن با مقاومت 220 کیلو سری شده باشه با 20 ولت هم هرگز روشن نمیشه
حال آنکه ترانزیستور مورد اشاره شما ممکنه با مقاومتهای بیشتر هم سری بشه (بواسطه پتانسیومتر 2 مگا ) و با زینر هم سری شده که قوز بالا قوز میشه
قبلا بحثی از 10 کیلو و امیتر نکرده بودم

سپاس

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
درود

اما درخصوص پاسخ شما در پست 109
ازآنجاکه در ورودی u1 , u2 از تقسیم ولتاژ با مقاومت 10 کیلو استفاده شده لذا با مقاومت سری 220 کیلو هرگز ولتاژ زینر 5/4 ولت به یک ولت هم نخواهد رسید
بنابرین در صورتی این ایده عملی است که بطریقی مقا.ومت 10 کیلو در تقسیم ولتاژ حذف بشه و یا مقاومت های بسیار بزرگ در تقسیم ولتاژ استفاده بشه )

یعنی اگر حتی مقاومت های مربوط به u2 را نادیده بگیریم دراینصورت 220 کیلو سری با 1 کیلو است که از طریق 10 کیلو به گراند متصل شده لذا اگر با همین شرایط هم ولتاژ زینر را محاسبه کنید بسیار ناچیز خواهد بود ( یعنی باید ولتاژ دو سر 11 کیلو را محاسبه کنی )
بجهت ساده کردن محاسبه میتوانید 10 و 1 کیلو را یک مقاومت 11 کیلو فرض کنید و ببینید ولتاژ 11 کیلو که همان ولتاژ زینر است چند ولت میشه ؟

سپاس

برای جلوگیری از موازی شدن مقاومت های تاخیر اولیه و مقاومت های ورودی u1 وu2 اگر یک دیود زنر با ولتاژ بالاتر از 5.4ولت مثلا 10 ولت قبل از مقاومت 470قرار بدهیم اگه دوباره اشتباه نکرده باشم باید مشکل حل شود Untitled55.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
برای جلوگیری از موازی شدن مقاومت های تاخیر اولیه و مقاومت های ورودی u1 وu2 اگر یک دیود زنر با ولتاژ بالاتر از 5.4ولت مثلا 10 ولت قبل از مقاومت 470قرار بدهیم اگه دوباره اشتباه نکرده باشم باید مشکل حل شود مشاهده فایل‌پیوست 133607

درود

مشکل شما اینجاست که باید بدونی برای تاخیر قابل توجه نباید بار سنگینی مثلا 500 اهم یا حتی 10 کیلو داشته باشی
چون تاخیر لازم لااقل با مقاومت 200 کیلو و خازن 470 میکرو بدست میاد
بنابرین اگه بار 10 کیلو با خازن موازی بشه دیگه ولتاژی به خازن نمیرسه چون اگه دو مقاومت 200 کیلو و 10 کیلو را سری کرده و به 21 ولت متصل کنی (جهت سهولت محاسبه و تفهیم ) دراینصورت ولتاژ مقاومت 10 کیلو که با خازن موازی است نهایتا 1 ولت میشه که بدرد نمیخوره و کمه

اگه اشکال پست 110 را هم متوجه نشدی اعلام کن

سپاس

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام خدمت تمامی اساتید بزرگوار و سلام ویژه خدمت استاد استادان جناب استاد غزال بزرگوار که سایه شون همیشه رو سر فقرای فنی بوده و هست زنده باشین

استاد عزیز بنده اکثر استابلایزر ها رو با واریاک تست کرده ام و اکثرا آنها در ولتاژ زیر 160 و بالای 250 خروجی را کاملا قطع میکنند
حال دو سوال از شما دارم
1-در استابلایزر های مختلف اون مقاومتی که مربوط به حد بالا و مقاومتی که مربوط به حد پائین ولتاژ هستش رو چه جوری تشخیص بدیم؟(برای دستکاری حد ولتاژ بالا و پائین)
2-آیا با اقداماتی میشه در استابلایزر ها برای بارهای (مثل پمپ آب کشاورزی یا کولر پنجره ای و ....)که جریان استارت بالایی دارند تغیراتی ایجاد کرد که در لحظه استارت بدلیل افت ولتاژ ناشی از جریان بالای استارت خروجی قطع نشود؟
(ببخشید اگه جای بدی سوال کردم حس کردم سوال بنده به جهت کاربرد مرتبط با موضوع هستش)
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
با سلام خدمت تمامی اساتید بزرگوار و سلام ویژه خدمت استاد استادان جناب استاد غزال بزرگوار که سایه شون همیشه رو سر فقرای فنی بوده و هست زنده باشین

استاد عزیز بنده اکثر استابلایزر ها رو با واریاک تست کرده ام و اکثرا آنها در ولتاژ زیر 160 و بالای 250 خروجی را کاملا قطع میکنند
حال دو سوال از شما دارم
1-در استابلایزر های مختلف اون مقاومتی که مربوط به حد بالا و مقاومتی که مربوط به حد پائین ولتاژ هستش رو چه جوری تشخیص بدیم؟(برای دستکاری حد ولتاژ بالا و پائین)
2-آیا با اقداماتی میشه در استابلایزر ها برای بارهای (مثل پمپ آب کشاورزی یا کولر پنجره ای و ....)که جریان استارت بالایی دارند تغیراتی ایجاد کرد که در لحظه استارت بدلیل افت ولتاژ ناشی از جریان بالای استارت خروجی قطع نشود؟
(ببخشید اگه جای بدی سوال کردم حس کردم سوال بنده به جهت کاربرد مرتبط با موضوع هستش)
سپاس

درود

خیلی لطف داری و بابت غلو شما ممنونم
بله اصول کار همینه و بهمین شیوه حد بالا و پایین قابل اصلاح و انتخاب میشه اما نقشه مورد نیازه

در خصوص مشکل شایع محافظ و استابلایزر هایی که فرمودید
ابتدا باید عامل موثر شناسایی بشه که عمدتا 3 عامله
1- مقاومت اهمی قابل توجه سیم کشی محل
بطوریکه مثلا در منزل چنانچه از سیم ضعیف ( نازک ) از کنتور تا دستگاه استفاده شده باشه دراینصورت مقاومت قابل توجهی داره و لذا با جریان زیاد استارت موجب کاهش ولتاژ زیادی میشه که در محدوده غیر مجاز قرار میگیره و خرابکاری میکنه
راه حل : استفاده از سیم ضخیم و مناسب

2- مقاومت اهمی قابل توجه شبکه و اتصالات شبکه توزیع
بطوریکه در بسیاری از موارد کیفیت اتصالات شبکه دستخوش عوامل محیطی و مرور زمان شده و یا توزیع نامناسب بار و یا ترانس نامناسب شبکه موجب افت ولتاژ شدید در جریان زیاد لحظه ای مانند جریان استارت میشه و همن داستان اتفاق می افته که با اطلاع و تذکر به شرکت برق اصلاح میشه.

3- قدرت نامناسب استابلایزر ( بواسطه مقاومت قابل توجه سیم پیچ تراس )
که با استابلایزر قویتر و مناسب رفع میشه

اما اگر استفاده از راه حل های اساسی مورد اشاره میسر نباشه در کلیه موارد فوق میتونیم از راه حل تاخیر مناسب یا لخت کردن تغییرات نمونه استفاده کنیم که البته دراینصورت باید این نقیصه را بپذیریم که سرعت عمل دستگاه کم میشه و نمیتونه فورا عکس العمل نشون بده که چندان اهمیتی نداره و من همیشه از این روش استفاده کردم که سریعتر و ارزان تر عملی میشه
بعنوان مثال در نقشه زیر باید ظرفیت خازن 22 میکرو ( پایه 13 ) بیشتر بشه و در مواردی با توجه به نقشه تغییر ناچیز دیگری هم اعمال بشه
در هر صورت باید تغییرات ولتاژ نمونه لخت ( ملایم ) بشه

سپاس
attachment.php

آخرین ویرایش:

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
درود

مشکل شما اینجاست که باید بدونی برای تاخیر قابل توجه نباید بار سنگینی مثلا 500 اهم یا حتی 10 کیلو داشته باشی
چون تاخیر لازم لااقل با مقاومت 200 کیلو و خازن 470 میکرو بدست میاد
بنابرین اگه بار 10 کیلو با خازن موازی بشه دیگه ولتاژی به خازن نمیرسه چون اگه دو مقاومت 200 کیلو و 10 کیلو را سری کرده و به 21 ولت متصل کنی (جهت سهولت محاسبه و تفهیم ) دراینصورت ولتاژ مقاومت 10 کیلو که با خازن موازی است نهایتا 1 ولت میشه که بدرد نمیخوره و کمه

اگه اشکال پست 110 را هم متوجه نشدی اعلام کن

سپاس

با سلام وسپاس خدمت استاد غزال
در پست قبل هم متوجه راهنمایی شما شدم که اضافه کردن یک مقاومت زیاد مانند 220کیلو طبق قاعده تقسیم ولتاژ باعث کم شدن ولتاژ دو سر زنر 5.4 میشود ولی به راهکار درستی برای تاخیر دست پیدا نکردم.شاید در استفاده از مسیر مثبت u1 جهت تاخیر ابتدایی اشتباه می کنم.در صورت امکان بیشتر راهنمایی کنید
طبق شکل زیر این بار از مسیر ورودی مثبت u2 استفاده کردم تا در لحظه راه اندازی تا شارژ شدن خازن ورودی منفی بیشتر از ورودی مثبت باشد و خروجی u2 را در راه اندازی اولیه زمین کند
Untitled56.jpg

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
راه حل تاخیر مناسب یا لخت کردن تغییرات نمونه استفاده کنیم که البته دراینصورت باید این نقیصه را بپذیریم که سرعت عمل دستگاه کم میشه و نمیتونه فورا عکس العمل نشون بده که چندان اهمیتی نداره و من همیشه از این روش استفاده کردم که سریعتر و ارزان تر عملی میشه
با سلام خدمت استاد غزال بزرگوار و عزیز
متاسفانه تمام راه های پیشنهادی شما رو خیلی وقت پیش انجام داده ایم و به هیچ نتیجه ای نرسیده ایم(خیلی کم)فعل حال خیلی ها سمت ما از ترانس های دستی استفاده میکنن که نتیجه ی جالبی نداره و اکثر مواقع مصرف کننده ها رو میسوزونه
استاد با توجه به مطلب فوق که فرمودین،زدین تو هدف!دقیقا چیزی که تو دلم بود رو شما بیان کردین،با این کار در اصل یه جورائی آی کیو استابلایزر رو کم میکنیم تا به تغیرات دیر پاسخ بده
فقط استاد نقشه ای ندارم متاسفانه، امکان داره بفرمائید که من این خازن مربوطه رو که کار تایم گیری انجام میده رو چه جوری تشخیص بدم؟یه راه به نظر خودم رسیده اینه که مولتی متر رو به نوبت به دو سر خازن های مشکوک رو برد اتصال بدم و ببینم با تغیر ولوم واریاک ولتاژ رو کدوم تغیر میکنه و مقدار این خازن رو تغیر بدم و تست کنم،تائید میفرمائید استاد؟
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
با سلام خدمت استاد غزال بزرگوار و عزیز
متاسفانه تمام راه های پیشنهادی شما رو خیلی وقت پیش انجام داده ایم و به هیچ نتیجه ای نرسیده ایم(خیلی کم)فعل حال خیلی ها سمت ما از ترانس های دستی استفاده میکنن که نتیجه ی جالبی نداره و اکثر مواقع مصرف کننده ها رو میسوزونه
استاد با توجه به مطلب فوق که فرمودین،زدین تو هدف!دقیقا چیزی که تو دلم بود رو شما بیان کردین،با این کار در اصل یه جورائی آی کیو استابلایزر رو کم میکنیم تا به تغیرات دیر پاسخ بده
فقط استاد نقشه ای ندارم متاسفانه، امکان داره بفرمائید که من این خازن مربوطه رو که کار تایم گیری انجام میده رو چه جوری تشخیص بدم؟یه راه به نظر خودم رسیده اینه که مولتی متر رو به نوبت به دو سر خازن های مشکوک رو برد اتصال بدم و ببینم با تغیر ولوم واریاک ولتاژ رو کدوم تغیر میکنه و مقدار این خازن رو تغیر بدم و تست کنم،تائید میفرمائید استاد؟
سپاس

درود

اگه هیچیک از راههای پیشنهادی نتیجه نداده چطور قصد شناسایی خازن مورد اشاره را دارید
مضافا که عرض کردم ابتدا باید عوامل موثر شناسایی بشه و سپس درمان بشه ولی بنظر میرسه بدون شناسایی عامل اقدام به درمان فرمودید و محاله که هر 3 راه حل را اجرا کرده باشی و از هیچکدام نتیجه ای نگرفته باشد
یعنی درصورت عدم وجود افت ولتاژ شبکه و سیم کشی محل یکدستگاه STB12000 فاراتل برای هر کولری دوست داری استفاده کن اگه کوچکترین مشکلی دیدی اطلاع بده تا خودم برای دیدن این پدیده باورنکردنی به محل شما بیام و با چشم خودم ببینم تا باور کنم.

بله شما میخوای از همون استابلایزر نامناسب و کم قدرت مشتری استفاده کنی و مشتری نمیتونه هزینه کنه که این گناه جیب مشتریه نه گناه راه حل که البته مشتری هم حق داره و باید با ابتکاراتی از گناهش بگذریم

اما اینکه نسخه ثابتی برای همه نقشه ها بپیچیم متاسفانه خارج از توانایی منه و ارائه پیشنهاد بدون بررسی و تحلیل نقشه مقدورم نیست.

ضمنا روش تست تصادفی که فرمودید ممکنه راهگشا باشه ولی اگه کشف راه حل با این روش قابل جستجو باشه وقت کلانی میبره ( لااقل برای محدود کردن تعداد خازن ابتدا خازن های ورودی آپ امپ ها را شناسایی و روی اونا تست کن البته موازی کردن ولتمتر نتیجه ای نداره و باید در زمان خاموشی استابلایزر ، موقتا خازن دیگری با خازن مدار موازی و سپس روشن و تست کنی )

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
با سلام وسپاس خدمت استاد غزال
در پست قبل هم متوجه راهنمایی شما شدم که اضافه کردن یک مقاومت زیاد مانند 220کیلو طبق قاعده تقسیم ولتاژ باعث کم شدن ولتاژ دو سر زنر 5.4 میشود ولی به راهکار درستی برای تاخیر دست پیدا نکردم.شاید در استفاده از مسیر مثبت u1 جهت تاخیر ابتدایی اشتباه می کنم.در صورت امکان بیشتر راهنمایی کنید
طبق شکل زیر این بار از مسیر ورودی مثبت u2 استفاده کردم تا در لحظه راه اندازی تا شارژ شدن خازن ورودی منفی بیشتر از ورودی مثبت باشد و خروجی u2 را در راه اندازی اولیه زمین کند
مشاهده فایل‌پیوست 133638

درود

آفرین
راه حل اخیر پیشنهادی شما قابل استفاده است و هر چند اشکال مهمی ایجاد نمیکنه اما اشکالات جزئی و ناچیزی داره که اثر سوئی در عملکرد و هدف اصلی دستگاه نمیذاره مثلا زمان تاخیر با توجه به ولتاژ غیر قابل پیش بینی شبکه متفاوت میشه

اما ازآنجاکه راه حل را پیدا کردی و متاسفانه منم وقت آزاد و شرایط خوبی برای تمرکز لازم و ادامه موضوع ندارم و در این شرایط به وفور مرتکب خطا میشم و برای دوست عزیزی که این دستگاه را در اختیار داره ، دشوار بوده که آزمایشات اخیر را عملا تست کنه تا هر گونه خطای احتمالی کشف و رفع بشه لذا راه حل نهایی و ایده آل که تفاوت ناچیزی با پیشنهاد شما داره عرض میکنم که استفاده از همین تاخیر در پایه 12 است و بنابمراتب بابت بررسی و تحلیل موضوع تاپیک بهمین مقدار بسنده میکنم .
و بابت همراهی و ارائه پیشنهادات موثر و قابل تحسین شما بینهایت سپاسگزارم.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا