آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
درود

راهنمایی نهایی

برای تحقق هدف اول مطابق نقشه زیر یک مقاومت 470 اهم با D3 سری کردم اما این عمل صرفا خازن را برای نوبت بعدی دشارژ و آماده میکنه و سود دیگری نداره چون با این اصلاحیه ، رله با تاخیر عمل میکنه و لذا برای تاثیر فوری رله باید هدف دوم محقق بشه که بعهده شما بطوریکه

2- با شروع روند دشارژ که هنوز حتی ذره ای از ولتاژ خازن کم نشده هم رله خاموش یشه .

باور کنید اگه بهش فکر کنید و حتی اگه خودتون به پاسخ صحیح نرسید لااقل مطالب جالبی نصیبتون میشه و بیش از این خواهید دید که نقشه دستگاهها آیه نیست و قابل اصلاحه
اگه استقبال بشه بازم ادامه میدیم
بطوریکه شاید باور نکنید که در اصلاحیه بعدی میتونیم آپ امپ 4 ( u4 ) را هم حذف کنیم بدون آنکه کوچکترین لطمه ای به اهداف و عملکرد سیستم وارد بشه
و باین ترتیب بدیهیه که صرفنظر از اصلاحیه هایی که بابت رفع فشارها و مخاطرات دستگاه ، جهت افزایش عمر اعمال کردیم اساسا کاهش تعداد قطعات بویژه کم شدن نیمه هادی ها و آی سی ها بسیار مفیده و علاوه بر کاهش قیمت دستگاه بشدت موجب افزایش طول عمر دستگاه میشه
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 132823

باعرض سلام خدمت استاد گرانقدر
استاد بنده واقعا از دنبال کردن آموزش های مفید شما کمال استفاده را میکنم ولی به دلیل عدم دانش کافی قادر به همیاری در ادامه مباحث شما نیستم ولی به نوبه خودم لازم دونستم کمال تشکر را نسبت به این همه زحمت وتلاش شما در راه گسترش علمی که به دست آوردن آن به غیر از سختی و مشقت بسیار حاصل نمی شود وهرکس به راحتی در اختیار دیگران قرار نمی دهد داشته باشم
استاد اگر دیودی را مانند شکل به پایه خروجی u4 قرار بدهیم وکاتد آن را به کاتد d3 وصل کنیم به نظر بتونه در لحظه اول رله را قطع کند.البته استاد نمی دونم اضافه کردن یک مقاومت دیگر در خروجی مضر است یا نه؟ Untitled2.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

راهنمایی نهایی

برای تحقق هدف اول مطابق نقشه زیر یک مقاومت 470 اهم با D3 سری کردم اما این عمل صرفا خازن را برای نوبت بعدی دشارژ و آماده میکنه و سود دیگری نداره چون با این اصلاحیه ، رله با تاخیر عمل میکنه و لذا برای تاثیر فوری رله باید هدف دوم محقق بشه که بعهده شما بطوریکه

2- با شروع روند دشارژ که هنوز حتی ذره ای از ولتاژ خازن کم نشده هم رله خاموش یشه .

باور کنید اگه بهش فکر کنید و حتی اگه خودتون به پاسخ صحیح نرسید لااقل مطالب جالبی نصیبتون میشه و بیش از این خواهید دید که نقشه دستگاهها آیه نیست و قابل اصلاحه
اگه استقبال بشه بازم ادامه میدیم
بطوریکه شاید باور نکنید که در اصلاحیه بعدی میتونیم آپ امپ 4 ( u4 ) را هم حذف کنیم بدون آنکه کوچکترین لطمه ای به اهداف و عملکرد سیستم وارد بشه
و باین ترتیب بدیهیه که صرفنظر از اصلاحیه هایی که بابت رفع فشارها و مخاطرات دستگاه ، جهت افزایش عمر اعمال کردیم اساسا کاهش تعداد قطعات بویژه کم شدن نیمه هادی ها و آی سی ها بسیار مفیده و علاوه بر کاهش قیمت دستگاه بشدت موجب افزایش طول عمر دستگاه میشه
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 132823

درود

درواقع در زمان دشارژ خازن 470 میکرویی که قرار شد بموجب دستیابی به هدف اول با تاخیر دشارژ بشه و لذا ولتاژ خروجی U4 با تاخیر صفر ولت میشه و برای خاموش کردن ترانزیستور و رله فایده نداره باید با کلکی رله یا ترانزیستور را خاموش کنیم
یعنی بمحضیکه کاتد D3 صفر ولت میشه باید رله خاموش بشه ( که اقدام فوری از طریق آپ امپ محاله چون خروجی آپ امپ با تاخیر صفر میشه و لذا با تاخیر رله را خاموش میکنه )
پس راه میانبری پیدا کنید که وقتی کاتد D3 صفر ولت شد رله خاموش بشه .

با اضافه کردن یک دیود درست میشه
حالا دیود را در محل مناسب نقشه اضافه کنید
بطوریکه در بقیه موارد نقشی در عملکرد دستگاه نداشته باشه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
باعرض سلام خدمت استاد گرانقدر
استاد بنده واقعا از دنبال کردن آموزش های مفید شما کمال استفاده را میکنم ولی به دلیل عدم دانش کافی قادر به همیاری در ادامه مباحث شما نیستم ولی به نوبه خودم لازم دونستم کمال تشکر را نسبت به این همه زحمت وتلاش شما در راه گسترش علمی که به دست آوردن آن به غیر از سختی و مشقت بسیار حاصل نمی شود وهرکس به راحتی در اختیار دیگران قرار نمی دهد داشته باشم
استاد اگر دیودی را مانند شکل به پایه خروجی u4 قرار بدهیم وکاتد آن را به کاتد d3 وصل کنیم به نظر بتونه در لحظه اول رله را قطع کند.البته استاد نمی دونم اضافه کردن یک مقاومت دیگر در خروجی مضر است یا نه؟مشاهده فایل‌پیوست 132855
آفرین

عذرخواهی میکنم که در زمان تنظیم پست اخیر متاسفانه پست شما را ندیده بودم

بسیار عالی
راهکار شما درسته
البته حدود 48 ساعته نخوابیدم و بررسی عمقی مقدورم نیست ولی با احتمال بسیار بسیار قوی راهکار شما درسته .
بطوریکه 5 کیلو را جهت پیشگیری از صدمه U4 پیش بینی فرمودید. تا وقتی خروجی U4 مقدار 20 ولته و کاتد D3 صفر ولته صدمه ای به U4 وارد نشه. آفرین
اما راهکاری که با قطعات کمتر ارائه بشه اولویت داره .

لذا ضمن تشکر از راهکار صحیح شما ازآنجاکه بعد از پیشنهاد شما ( که ندیده بودم ) اعلام کردم ، هدف مورد نظر فقط با یک دیود محقق میشه و با توجه به اینکه راهکار شما هم صحیحه و به روش مورد نظر هم بسیار نزدیک هستید لذا راهکار خود را فقط با اضافه کردن یک دیود به نقشه ارائه فرمایید ( تغییر دیگری از جمله تغییر 10 کیلو و اضافه کردن 5 کیلو لازم نیست )

بازم آفرین

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با عرض سلام خدمت استاد گرانقدر

استاد با توجه به راهنمایی که کردید فکر می کنم با اتصال آند دیود جدید به خروجیu4 و حذف مقاومت 5کیلو که اضافه کرده بودم مشکل حل بشه
مشاهده فایل‌پیوست 132921

درود
ضمن تشکر از حضرتعالی
محل مناسبی برای دیود انتخاب نکردی و با این پیشنهاد دو آپ امپ فورا میسوزه U4 و یکی از دو آپ امپ ( U1 یا U2 )
چون در زمان دشارژ 470 میکرو که با تاخیر دشارژ میشه و لذا خازن هنوز دارای ولتاژه و لذا خروجی U4 یعنی پایه 7 دارای 20 ولته دراینصورت آند دیود اضافی 20 ولت و کاتد آن که صفر ولته و بنابرین جریان اتصال کوتاه از U4 و یکی از دو آپ امپ ( U2 یا U1 ) عبور میکنه و باباش درمیاد

اتفاقا 5 کیلو را قبلا بدرستی و برای همین منظور پیش بینی کرده بودی ولی اگه دیود را در محل مناسبی نصب کنی 5 کیلو نیاز نیست .

سپاس

آخرین ویرایش:

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
درود
ضمن تشکر از حضرتعالی
محل مناسبی برای دیود انتخاب نکردی و با این پیشنهاد دو آپ امپ فورا میسوزه U4 و یکی از دو آپ امپ ( U1 یا U2 )
چون در زمان دشارژ 470 میکرو که با تاخیر دشارژ میشه و لذا خازن هنوز دارای ولتاژه و لذا خروجی U4 یعنی پایه 7 دارای 20 ولته دراینصورت آند دیود اضافی 20 ولت و کاتد آن که صفر ولته و بنابرین جریان اتصال کوتاه از U4 و یکی از دو آپ امپ ( U2 یا U1 ) عبور میکنه و باباش درمیاد

اتفاقا 5 کیلو را قبلا بدرستی و برای همین منظور پیش بینی کرده بودی ولی اگه دیود را در محل مناسبی نصب کنی 5 کیلو نیاز نیست .

سپاس

با عرض سلام و تشکر خدمت استاد غزال

استاد در ابتدا می خواستم دیود را بعد از 10کیلو اهم قرار بدهم که به اشتباه فکر کردم که به دلیل حضور dx وd1یاd2 در مسیر دیود جدید تا زمین تقریبا سبب افت ولتاژ به اندازه 2.1ولت می شود واین از افت ولتاژ بیس امیتر و ال ای دی سبز بیشتر است پس به اشتباه دیود را به خروجی u4وصل کردم ولی اگر درست تحلیل کرده باشم افت ولتاژ ناشی از بیس امیتر و ال ای دی می تونه بیشتر از سه دیود باشه و در لحظه اول ترانزیستور قطع شودو اگر کاتد دیود جدید را به کاتد dx متصل کنیم بهتر است تا اینکه به آند آن متصل شودUntitled56.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با عرض سلام و تشکر خدمت استاد غزال

استاد در ابتدا می خواستم دیود را بعد از 10کیلو اهم قرار بدهم که به اشتباه فکر کردم که به دلیل حضور dx وd1یاd2 در مسیر دیود جدید تا زمین تقریبا سبب افت ولتاژ به اندازه 2.1ولت می شود واین از افت ولتاژ بیس امیتر و ال ای دی سبز بیشتر است پس به اشتباه دیود را به خروجی u4وصل کردم ولی اگر درست تحلیل کرده باشم افت ولتاژ ناشی از بیس امیتر و ال ای دی می تونه بیشتر از سه دیود باشه و در لحظه اول ترانزیستور قطع شودو اگر کاتد دیود جدید را به کاتد dx متصل کنیم بهتر است تا اینکه به آند آن متصل شودمشاهده فایل‌پیوست 132968

آفرین آفرین

هر دو تحلیل شما درسته و لذا کاتد دیود اضافی را چه در محلی که در نقشه مشخص فرمودید و چه به آند DX ( یا کاتد D3 ) متصل بشه بدرستی عمل میکنه و قبل از دشارژ خازن فورا ترانزیستور و رله را خاموش میکنه.

لذا برای این منظور که سوختن این دستگاه بسیار بعید و نزدیک به محال بشه جناب فرزاد عزیز در صورت امکان مقاومت 470 اهمی و این دیود را اضافه و تست فرمایند ، تا عملا نیز صحت اصلاحیه مورد تایید واقع بشه و اگر احیانا نکته ای مغفول مانده مشخص و اصلاح بشه و برای سالیان درازی سوختن این دستگاه ناممکن بشه .
مورد دیگری جهت ایرادات طراحی به ذهنم نمیرسه

اما کاهش قطعات این دستگاه مقدوره که علاوه بر کاهش هزینه تولید ، ضمنا بیش از این موجب افزایش طول عمر آن خواهد شد.
بطوریکه قادر به حذف U4 به دو صورت زیر خواهیم بود.

1- حذف بسیار ساده U4 بطوریکه با توجه به لامپ زرد که کاربرد چندانی نداره و درواقع مانند لامپ قرمز بنوعی حالت خطر را اعلام میکنه که در زمان تاخیر نیز نباید ولتاژی به یخچال اعمال بشه و لذا در برخی از محافظ ها چنین لامپی وجود نداره لذا در این مرحله بجای لامپ زرد نیز از لامپ قرمز استفاده میکنیم یعنی در زمان تاخیر هم لامپ قرمز خطر مربوطه را اعلام میکنه.

و به این ترتیب مانند برخی از محافظ ها که به هر دلیلی چه در لحظات اولیه ورود برق (زمان تاخیر) ، که وجود ولتاژ نامناسب ( ناشی از ضربه که توسط U1 , U2 قابل تشخیص نیست ) در برق شهر محتمله و باید از اعمال آن به یخچال جلوگیری بشه و چه پس از لحظات اولیه که برق شهر دارای ولتاژ غیرمجاز باشد و لذا به هر دلیلی برق شهر ، نامناسب باشه لامپ قرمز روشن بشه و در شرایط عادی لامپ سبز روشن بشه دراینصورت و با شرایط فوق نسبت به حذف U4 اقدام میکنیم.

2- حذف U4 بدون حذف لامپ زرد که بسادگی حالت اول نبوده و دشوارتر است.

فعلا میخواهیم U4 را حذف کنیم بطورکه لامپ قرمز گویای حالت زرد و قرمز باشه یعنی مخاطره و ولتاژ نامناسب را اعلام کند.

ببینم چکار میکنی
اگه در فرصت مناسب نتونستی راهنمایی میکنم ولی احتمالا میتونی.

سپاس

آخرین ویرایش:

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
با عرض سلام وتشکر خدمت استاد غزال
استاد اگر به جای u4 از یک ترانزیستور و دیود زنر استفاده کنیم به نظرم بتونه جایگزین u4بشه.
وبا حذف لامپ زرد برای اینکه در لحظه اول لامپ قرمز روشن بشه باید دیود dxرا هم برداریم
شکل چندان دقیق نیست فقط آن را جهت نشان دادن محل دیود و ترانزیستور کشیدمUntitled568.png

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با عرض سلام وتشکر خدمت استاد غزال
استاد اگر به جای u4 از یک ترانزیستور و دیود زنر استفاده کنیم به نظرم بتونه جایگزین u4بشه.
وبا حذف لامپ زرد برای اینکه در لحظه اول لامپ قرمز روشن بشه باید دیود dxرا هم برداریم
شکل چندان دقیق نیست فقط آن را جهت نشان دادن محل دیود و ترانزیستور کشیدممشاهده فایل‌پیوست 133021

درود

فعلا به لامپ زرد فکر نکن
وظیفه u4 اینه که اگر اولین ولتاژ 20 ولت اومد این 20 ولت را با تاخیر به خروجی بده همین و والسلام
اگر حذفش کنیم فقط تاخیر نداریم.

پس باید حذف کنی و برای تاخیر چاره ای کنی
ازآنجاکه زمان قابل توجهی است تاخیر بدون آپ امپ نمیشه و لذا باید از آپ امپ هم استفاده کنی ولی نه با آپ امپ
U4
خیلی ساده است.
ضمنا اگه تغییرات را روی نقشه اصلی نشون بدی برای درک ابتکار شما ، کمتر وقتم صرف میشه و ممنون میشم .

سپاس

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
درود

فعلا به لامپ زرد فکر نکن
وظیفه u4 اینه که اگر اولین ولتاژ 20 ولت اومد این 20 ولت را با تاخیر به خروجی بده همین و والسلام
اگر حذفش کنیم فقط تاخیر نداریم.

پس باید حذف کنی و برای تاخیر چاره ای کنی
ازآنجاکه زمان قابل توجهی است تاخیر بدون آپ امپ نمیشه و لذا باید از آپ امپ هم استفاده کنی ولی نه با آپ امپ
U4
خیلی ساده است.
ضمنا اگه تغییرات را روی نقشه اصلی نشون بدی برای درک ابتکار شما ، کمتر وقتم صرف میشه و ممنون میشم .

سپاس

با عرض سلام دوباره خدمت استاد غزال

استاد طبق راهنمایی شما می تونیم پتانسیومتر ومقاومت 10کیلوی متصل به u1 را برای مثال به ترتیب به مقدار 1و10مگا برسونیم و یک خازن با مقاومت 10مگا موازی کنیم در این صورت در هنگام روشن کردن محافظ تا زمان شارژ خازن به اندازه ی مورد نظر ورودی منفی u1مقدار بیشتری دارد و خروجی u1 زمین است و در این حالت رله عمل نخواهد کرد

بالا