آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: ساخت پاور بانک با باطری موتور

abbas006

کاربر vip
کاربر
2013-07-13
109
289
سلام دوستان
من یه پاوربانک ساختم با باطری موتور به این شرح :
یه کابل از USB ( کیس شارژر گوشی ) وصل کردم به مدار افزاینده ولتاژ ( ماژول مبدل XL6009 ) که 5 رو به حدود 6.3 ولت تبدیل میکنه و 6.3 ولت رو به باطری موتور میده برای شارژ

بعد یه سیم از باطری موتور میاد به برد دوم که کاهنده ولتاژ هست ( ماژول مبدل DC-DC LM2596 کاهنده خروجی 1.23V-30V 3A ) و برق حدود 6 ولت باطری رو به 5.1 ولت برای تزریق به موبایل تبدیل میکنه

با این کار موبایل شارژ شد و میخوام یه آیسی 7805 هم بزارم بعد از برد کاهنده که ولتاژ 5.1 رو تولید میکنه تا از افت و خیز ولتاژ جلوگیری کنه

حالا چند تا سوال دارم :
1.طراحی و کارکرد این مدار اصولی هست ؟
2.گزاشتن آیسی 7805 تو مسیر شارژ گوشی فایده و کارایی داره ؟
3.برای بهتر شدنش چه کارایی میتونم یا باید انجام بدم ؟
4. از چه روشی میتونم بدونم باطری موتور چند درصد شارژ داره ؟
5.گزاشتن دیود تو مسیر رفت و برگشت جریان به باطری موتور الزامی هست و یا گزاشتنش بهتره ؟

ممنون میشم اگه جواب بدید و اظهار نظر کنید و انتقاد و پیشنهاداتون رو بگید

king*67

کاربر
2011-09-05
10
60
نه نمیشه باگری موبایلو خراب میکنه.خروجی شارژه موبایل نیم موجه .ولی باطری موتور DC هستش

david65

کاربر
باتري موبايل رو خراب ميكنه يا نه بايد تست بشه، ولي ميخوام اينه بدونم كجا نوشته شده كه خروجي شارژر موبايل نيم موجه؟
شارژرهاي موبال از نوع تغذيه سوييچينگ هستن و به خاطر اينكه تو فركانس بالا كار ميكنن ريپل ولتاژ كمتري نسبت به آداپتور دارن و بيشتر به دي سي نزديكند

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
به نظرم بهترین کسی که میتونه توی این موضوع کمک کنه استاد غزال هستن. البته اگه وقت داشته باشن.

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
سلام دوستان
من یه پاوربانک ساختم با باطری موتور به این شرح :
یه کابل از USB ( کیس شارژر گوشی ) وصل کردم به مدار افزاینده ولتاژ ( ماژول مبدل XL6009 ) که 5 رو به حدود 6.3 ولت تبدیل میکنه و 6.3 ولت رو به باطری موتور میده برای شارژ

بعد یه سیم از باطری موتور میاد به برد دوم که کاهنده ولتاژ هست ( ماژول مبدل DC-DC LM2596 کاهنده خروجی 1.23V-30V 3A ) و برق حدود 6 ولت باطری رو به 5.1 ولت برای تزریق به موبایل تبدیل میکنه

با این کار موبایل شارژ شد و میخوام یه آیسی 7805 هم بزارم بعد از برد کاهنده که ولتاژ 5.1 رو تولید میکنه تا از افت و خیز ولتاژ جلوگیری کنه

حالا چند تا سوال دارم :
1.طراحی و کارکرد این مدار اصولی هست ؟
2.گزاشتن آیسی 7805 تو مسیر شارژ گوشی فایده و کارایی داره ؟
3.برای بهتر شدنش چه کارایی میتونم یا باید انجام بدم ؟
4. از چه روشی میتونم بدونم باطری موتور چند درصد شارژ داره ؟
5.گزاشتن دیود تو مسیر رفت و برگشت جریان به باطری موتور الزامی هست و یا گزاشتنش بهتره ؟

ممنون میشم اگه جواب بدید و اظهار نظر کنید و انتقاد و پیشنهاداتون رو بگید

سلام اقا عباس عزیز

روز جمعه شما بخیر باشه:khandehhh:

من از حرف های شما هیچی نفهمیدم و دلیل اینهمه روند پیچ و خم رو نفهمیدم اگه امکانش هست واضح تر توضیح بدید!

برای اینکه پاور بانک بسازید باید از باتری استفاده کنید که قابل حمل باشه
به چه دلیل ؟ به این دلیل که زمانی که مغازه هستیم خونه هستیم پریز برق هست و در مواردی که وقت نداریم وایستیم تا گوشی شارژ بشه توسط پاور بانک که کوچک هست و با قرار دادن در جیب و یا کیف به راحتی میتونین به گوشی اتصال بدید وگوشی شما شارژ بشه

اما معایبی که باتری موتور داره : سنگین بودنش هست و شارژ کردن باتری موتور!
اما مزایا : امکان شارژ دفعات زیاد یا قدرت بالا!

---------

پیش نهاد من:

به نظر من برای ساخت پاور بانک طبق اموزش ویدیویی خارجی که دیدم شما از یک باتری کتابی و یک رگلاتور استفاده کنید و ای سی سوعییچ
به راحتی میتونین 3 بار گوشیتون رو شارژ کامل کنید و همچنین می توانید یک قاب تهیه کنید و از باتری شارژ استفاده کنید و با یک اداپتور 9 ولت باتری کتابی رو شارژ کنید

اگه امکانش هست عکس و یا نقشه ای ازمدار خودت بزاری خیلی عالی میشه.(فقط با کیفیت باشه)
موفق باش آقا عباس عزیز:43000000:

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,512
شوش شهر دانیال نبی (ع)
سلام دوست عزیز پاور بانک باید قابل حمل باشه و باطری موتور عمر طولانی نداره و به صرفه نیست
اما اگر از ماژول تبدیل برای تبدیل ولتاژ 6 ولت به 5 ولت استفاده میکنید دیگه نه دیود نیازه نه رگلاتور که اصلا اگر شما یک گلاتور 5 ولت رو به ورودیش 5 ولت بدید قطعا خروجیش کمتر از 5 ولت میشه و ناکار آمد میشود و اصلا نیاز نیست
شما میتوانید برای ساخت 5 ولت از باطری 6 ولتی اول ولتاژ باطری رو اندازه بگیرید چون بعضی از باطری ها ولتاژهاشون ممکنه زیاد تر باشه بعد می توانید برای کم کردن در مقابل کم کردن هر 0.7 ولت از یک دیود استفاده کنید
یا اینکه مستقیم از یک رگلاتور 7805 استفاده کنید
در ضمن به دوست عزیزمون بگم شارژر موبایل هم dc هستش و نیم موج بودنش رو متوجه نمیشم

psdkhdsd

کاربر vip
کاربر
2011-11-29
97
295
سلام من روی این قضیه کار میکنم باتری از 12ولتی 7امپر یا 4 امپرکمتر بدرد نمیخوره نسبت به پاور بانک سنگین تره و کار ایی بهتر و قیمت مناسبتر اما جهت 5ولت باید از ماژول شارژر استفاده کنین عکس ها جفتشون تست شده و فست شارژ هست از سایت eca ورودی از 6ولت تا 36
ماژول-شارژ-با-خروجی-usb-مدل-qc30.jpg
1686388472205.jpeg

بالا