آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: علت سوختن مداوم آی سی LM324در محافظ یخچال بست

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
با سلام
محافظ یخچال با مارک بست تا الان 4 با آی سی LM324 رو عوض کردم.اول که تست میکنم درسته ولی دفعه دوم آی سی میسوزه!!!!!!!وقتی که آی سی سالمه ولتاژ ACCبرابر با 26 ولته ولی وقی میسوزه میشه 8 ولت. دیود ها و خازن ها و ترانزیستور و مقاومت رو بررسی کردم بدجور کلافه ام کرده ممنون میشم راهنمایی فرمایید.

باباخاني

ناظم انجمن
2010-12-18
6,494
74,603
با سلام
محافظ یخچال با مارک بست تا الان 4 با آی سی LM324 رو عوض کردم.اول که تست میکنم درسته ولی دفعه دوم آی سی میسوزه!!!!!!!وقتی که آی سی سالمه ولتاژ ACCبرابر با 26 ولته ولی وقی میسوزه میشه 8 ولت. دیود ها و خازن ها و ترانزیستور و مقاومت رو بررسی کردم بدجور کلافه ام کرده ممنون میشم راهنمایی فرمایید.

به نام خدا
تغذيه را بررسي كنيد يك خازن سراميكي يا چندتا مقاومت بااهم بالا هستش علت سوختن بالارفتن ولتاژ هستش

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام

درود

همانطور که استاد عزیزم جناب آقای باباخانی فرمودند ولتاژ تغذیه آی سی مسبب خرابی است
تغذیه باید کمتر از ولتاژی باشه که تولید کننده در برگ مشخصات آن اعلام کرده
هرچند 26 ولت بد نیست اما
اولادر این مدار 26 ولت ضروررتی نداره و میتونی از تغذیه با مقاومت داخلی بالا و ولتاژ پایین تر استفاده کنی که طول عمر نوح به آی سی بده
ثانیا با ولتمتر مقدار ولتاژ موثر را می بینی و با توجه به اینکه فرمودی ولتاژ مستقیم 26 ولته لذا قطعا ولتاژش متغیره و ماکزیمم ولتاژ بالای 30 ولته که بابای آی سی را درمیاره

اگه نقشه داری ارسال کن تا عیب را دقیقا مشخص کنم
درغیراینصورت چنانچه با تعویض آی سی مدت کوتاهی کار میکنه
دراینصورت بجای رفع عیب ، پایه تغذیه آی سی را با یک مقاومت حدود 30 اهم سری کن و یک زینر حدود 15 ولت با پایه تغذیه آی سی موازی کن بعد اگه تونستی بسوزونش
اگه احیانا موجب ضعف عملکرد شد اعلام کن اصلاح کنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
درود

همانطور که استاد عزیزم جناب آقای باباخانی فرمودند ولتاژ تغذیه آی سی مسبب خرابی است
تغذیه باید کمتر از ولتاژی باشه که تولید کننده در برگ مشخصات آن اعلام کرده
هرچند 26 ولت بد نیست اما
اولادر این مدار 26 ولت ضروررتی نداره و میتونی از تغذیه با مقاومت داخلی بالا و ولتاژ پایین تر استفاده کنی که طول عمر نوح به آی سی بده
ثانیا با ولتمتر مقدار ولتاژ موثر را می بینی و با توجه به اینکه فرمودی ولتاژ مستقیم 26 ولته لذا قطعا ولتاژش متغیره و ماکزیمم ولتاژ بالای 30 ولته که بابای آی سی را درمیاره

اگه نقشه داری ارسال کن تا عیب را دقیقا مشخص کنم
درغیراینصورت چنانچه با تعویض آی سی مدت کوتاهی کار میکنه
دراینصورت بجای رفع عیب ، پایه تغذیه آی سی را با یک مقاومت حدود 30 اهم سری کن و یک زینر حدود 15 ولت با پایه تغذیه آی سی موازی کن بعد اگه تونستی بسوزونش
اگه احیانا موجب ضعف عملکرد شد اعلام کن اصلاح کنم.

سپاس
با سلام وتشکر
استاد عزیز اول این که عرض کنم تک تک قطعات رو در خارج از مدار تست کردم و همگی سالم هستند.فرمایش جنابعالی رو با دیود 18 ولت که موجود داشتم انجام دادم ولی وقتی آی سی رو در سوکت نصب میکنم ولتاژ به 10 ولت افت میکنه و مدار اصلا روشن نمیشه!!!بنده به جایی خازن 680nf-400vخازن با ظرفیت 470nf-400vدر مدار قرار دادم که ولتاژ به 20وات کاهش پیدا کرد ولی مجددا آی سی lm324 در بار دوم سوخت!!!!!!!!!

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
به نام خدا
لطفا ای سی دیگری از فروشنده دیگر خرید کنید
امکان خرابی خود قطعه زیاد می باشد
با سلام و تشکر
3نوع آ سی(3مارک از یک شماره ) قرار دادم که همگی سوختند!!!!!!!!!!!!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام وتشکر
استاد عزیز اول این که عرض کنم تک تک قطعات رو در خارج از مدار تست کردم و همگی سالم هستند.فرمایش جنابعالی رو با دیود 18 ولت که موجود داشتم انجام دادم ولی وقتی آی سی رو در سوکت نصب میکنم ولتاژ به 10 ولت افت میکنه و مدار اصلا روشن نمیشه!!!بنده به جایی خازن 680nf-400vخازن با ظرفیت 470nf-400vدر مدار قرار دادم که ولتاژ به 20وات کاهش پیدا کرد ولی مجددا آی سی lm324 در بار دوم سوخت!!!!!!!!!

درود

باوجود چند پست هنوز گزارش شما ناقصه و لذا توصیه را مشروط تقدیم کردم و گفتم
چنانچه با تعویض آی سی مدت کوتاهی کار میکنه

و تاحال نگفتی آیا مدتی کار میکنه و میسوزه ؟
یا اصلا کار نمیکنه و میسوزه

ضمنا چطور میفهمی سوخته ؟
آیا تصور میکنی سوخته یا بطریقی مطمئن میشی که سوخته ؟

مشکی ولتمتر را به پایه 11 متصل کن و قرمز را به تک تک پایه متصل و ولتاژها را اعلام کن

سپاس

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
درود

باوجود چند پست هنوز گزارش شما ناقصه و لذا توصیه را مشروط تقدیم کردم و گفتم

و تاحال نگفتی آیا مدتی کار میکنه و میسوزه ؟
یا اصلا کار نمیکنه و میسوزه

ضمنا چطور میفهمی سوخته ؟
آیا تصور میکنی سوخته یا بطریقی مطمئن میشی که سوخته ؟

مشکی ولتمتر را به پایه 11 متصل کن و قرمز را به تک تک پایه متصل و ولتاژها را اعلام کن

سپاس
با سلام وتشکر
آی سی رو که تعویض میکنم بار اول درست کار میکنه ولی کافی هست که مدار رو از برق جدا کرده و دوباره به برق متصل کنیم یا هیچ کدام از ledها روشن نمیشن یا به اشتباه روشن میشن و بعد از تایم مشخص هم رله خروجی فعال نمیشه.از اونجایی که آی سی رو تعویض میکنم و مجدد مدار راه می افته تشخیص دادم که آی سی lm324سوخته.
در اولین فرصت فرمایش شمات رو انجام میدم و به اطلاع میرسونم.

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,653
176,703
iRanTK.iR
درود

در این آی سی پایه 11 پایه GND و پایه 4 پایه VCC هست .

توصیه می کنم یک آی سی نو روی مدار قرار بدید و یک ولتاژ 16 ولت بوسیله منبع تغذیه به آی سی اعمال کنید و ببینید مدار کار خودشو انجام میده یا نه ؟

اگر به درستی کار کرد مشکل از مدار تغذیه آی سی هست ، در غیر اینصورت خود آی سی ها مشکل داره / یا حق

بالا