آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: علت سوختن مداوم آی سی LM324در محافظ یخچال بست

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود

جناب آقای محمدی عزیز لطف فرمودید.
تاپیک زیر را مخصوص نقشه های محافظ یخچال آماده کردم تا نقشه های خود را بنام خود در تاپیک زیر محبت فرمایید تا بسادگی قابل استخراج و جستجو باشه و در دسترس متقاضیان محترم قرار بگیره .
https://www.irantk.ir/threads/106819-نقشه-های-محافظ-یخچال
سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:
سلام
اگر واریاک باشه که خیلی عالی میشه
گزینه دوم استفاده از چند ترانس هست مثلا 2 عدد 80 ولت برابر با 160 ولت حالا یک عدد 20 ولت اضافه کنی 180 و یک عدد 40 ولت 220 و الی تا 260 ولت میتونی ادامه بدی یک کلید بزار و ولتاژ را تنظیم کن
گزینه سوم استفاده از مدار تبدیل dc به ac که نقشه اش در اینترنت موجود است فکر کنم از 0 الی 450 ولت با جریان خروجی 100 میلی امپر که برای تست محافظ خوبه

درود

جناب آقای محمدی عزیز لطف فرمودید.
تاپیک زیر را مخصوص نقشه های محافظ یخچال آماده کردم تا نقشه های خود را بنام خود در تاپیک زیر محبت فرمایید تا بسادگی قابل استخراج و جستجو باشه و در دسترس متقاضیان محترم قرار بگیره .
https://www.irantk.ir/threads/106819-نقشه-های-محافظ-یخچال
سپاس و تقدیر
سلام استاد محبت کردید به روی چشم اطلاع نداشتم حتما

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
درود

حالا که درست شده ایرادات اصلی هم کاملا مشخص شده
اولا زینر باید حدود ۱۶ الی ۲۰ ولت باشه
ثانیا ۶۸۳ خرابه و نشتی داره و بهمین دلیل گفتم با ۱۰۵ سری کنی که ولتاژ کمتری به دیود پل بده لذا باید ۶۸۳ سالم تهیه کنی یا دو تا ۱۰۴ تهیه و سری کنی و البته با همین وضعیت هم اگه زینر حدود ۱۶ ولت الی ۲۰ ولت نصب کنی کار میکنه

ثالثا باید یک مقاومت ۲ وات حدود ۴۰۰ اهم با خازن ۶۸۳ سری کنی که مانع ضربه و سوختن زینر و آی سی بشه
اگه سه توصیه بالا رو انجام بدی عمرش خیلی زیاد میشه
البته طراحی این محافظ هم مافوق کلنگی هست .

ولی با این پاسخ دادنت بابای منو درآوردی
در هر صورت دیگه نیازی بمن نداری و بقیه کارها رو میتونی انجام بدی
خسته نباشی و موفق و موید باشی

سپاس

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام رحمن بر استاد غزال عزیز

نازنین استاد بنده مهندس عمران هستم و معتاد الکترونیک...
17 سال مغازه تعمیرات صوت و تصویر داشتم از 67 تا 84 و دیونه عیب یابی بودم تا کسب پول و درامد!!!
گاهی برای تعمیر یک سیتم و پیدا کردن عیبش چندین روز وقت میزاشتم و هرگز مغزم اجازه نمیداد ببندم و بگم فایده ای نداره.
از لامپی شروع کردم تا تعویض چیپس ای سی و ....
البته دبیر ساختمان هم هستم .
ولی امروز که این همه حوصله و صبر شما را برای پاسخگویی به عیب یابی یه محافظ دوزاری دیدم واقعا شگفت زده شدم و این همه تواضع و پاکی و صداقت شما را ستودم .
اگه از سال 83 به بعد که دنیا را سه طلاقه کردم و رفتم دنبال علوم قرآنی و کشف رمز آیات نورانی قرآن مجید .. نبود حتما برای تلمذ در تدریس شما ثبت نام میکردم ولی وقتی رفتم سفر حج و برگشتم عوضی شدم و دیگه دنیا برام هیچ و پوچ شد جز قرآن مجید که از بالاست و هم و غمم شد تدبر در قرآن هرچند الان مسلمان بودنم شده خاص خودم و هیچ فرقه ای اینگونه مسلمان نیست که منم ولی هدفم ار ارسال این کامنت فق و فقط تشکر و تبریک فراوان بخاطر صفات عظیم الهی است که با خواندن مطالبتان در این پست برام مسجل شد که در شما وجود دارد امیدوارم همه ی عزیزانی که در این سایت از شما بهره میگیرند قدردان شما باشند و متعاقب آن از شما درس خدامحور بودن را بگیرند.
خیلی خندیدم از جمله ی " باباش در میاد" و در اینجا از جمله ی " بابام رو درآوردی" فدات بشم عزیز دوست داشتنی که ماتشوشیتا که اسم مغازه ام بود حتما به پیش تواضع شما سر تعظیم فرود می آورد چون در ایران کمتر عزیزی دیدم که زکات علمش را بپردازد و فقط نخواهد دریافت کند بلکه جایی از خود بپرسد که من چه چیز باید به هستی بدهم؟؟( زکات)
قربونت برم استاد غزال عزیز که امروز خیلی ار حلمت لذت بردم و البته غبطه خوردم.
این هدیه هم تقدیم به شما استاد ارجمند و مهربان و دوست داشتنی .

وَ مِنَ اَلنّٰاسِ مَنْ يَشْرِي نَفْسَهُ اِبْتِغٰاءَ مَرْضٰاتِ اَللّٰهِ وَ اَللّٰهُ رَؤُفٌ بِالْعِبٰادِ ﴿البقرة، 207﴾
و از مردم کسی است که جانش را برای خشنودی خدا می فروشد [مانند امیرالمؤمنین (علیه السلام)] و خدا به بندگان مهربان است.
وَ مَثَلُ اَلَّذِينَ يُنْفِقُونَ أَمْوٰالَهُمُ اِبْتِغٰاءَ مَرْضٰاتِ اَللّٰهِ وَ تَثْبِيتاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ كَمَثَلِ جَنَّةٍ بِرَبْوَةٍ أَصٰابَهٰا وٰابِلٌ فَآتَتْ أُكُلَهٰا ضِعْفَيْنِ فَإِنْ لَمْ يُصِبْهٰا وٰابِلٌ فَطَلٌّ وَ اَللّٰهُ بِمٰا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ ﴿البقرة، 265﴾
ومثل کسانی که اموالشان را برای طلب خشنودی خدا و استوار کردن نفوسشان [بر حقایق ایمانی و فضایل اخلاقی] انفاق می کنند، مانند بوستانی است در جایی بلند که بارانی تند به آن برسد، در نتیجه میوه اش را دو چندان بدهد، و اگر باران تندی به آن نرسد باران ملایمی می رسد [و آن برای شادابی و محصول دادنش کافی است] و خدا به آنچه انجام می دهید، بیناست.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام رحمن بر استاد غزال عزیز

نازنین استاد بنده مهندس عمران هستم و معتاد الکترونیک...
17 سال مغازه تعمیرات صوت و تصویر داشتم از 67 تا 84 و دیونه عیب یابی بودم تا کسب پول و درامد!!!
گاهی برای تعمیر یک سیتم و پیدا کردن عیبش چندین روز وقت میزاشتم و هرگز مغزم اجازه نمیداد ببندم و بگم فایده ای نداره.
از لامپی شروع کردم تا تعویض چیپس ای سی و ....
البته دبیر ساختمان هم هستم .
ولی امروز که این همه حوصله و صبر شما را برای پاسخگویی به عیب یابی یه محافظ دوزاری دیدم واقعا شگفت زده شدم و این همه تواضع و پاکی و صداقت شما را ستودم .
اگه از سال 83 به بعد که دنیا را سه طلاقه کردم و رفتم دنبال علوم قرآنی و کشف رمز آیات نورانی قرآن مجید .. نبود حتما برای تلمذ در تدریس شما ثبت نام میکردم ولی وقتی رفتم سفر حج و برگشتم عوضی شدم و دیگه دنیا برام هیچ و پوچ شد جز قرآن مجید که از بالاست و هم و غمم شد تدبر در قرآن هرچند الان مسلمان بودنم شده خاص خودم و هیچ فرقه ای اینگونه مسلمان نیست که منم ولی هدفم ار ارسال این کامنت فق و فقط تشکر و تبریک فراوان بخاطر صفات عظیم الهی است که با خواندن مطالبتان در این پست برام مسجل شد که در شما وجود دارد امیدوارم همه ی عزیزانی که در این سایت از شما بهره میگیرند قدردان شما باشند و متعاقب آن از شما درس خدامحور بودن را بگیرند.
خیلی خندیدم از جمله ی " باباش در میاد" و در اینجا از جمله ی " بابام رو درآوردی" فدات بشم عزیز دوست داشتنی که ماتشوشیتا که اسم مغازه ام بود حتما به پیش تواضع شما سر تعظیم فرود می آورد چون در ایران کمتر عزیزی دیدم که زکات علمش را بپردازد و فقط نخواهد دریافت کند بلکه جایی از خود بپرسد که من چه چیز باید به هستی بدهم؟؟( زکات)
قربونت برم استاد غزال عزیز که امروز خیلی ار حلمت لذت بردم و البته غبطه خوردم.
این هدیه هم تقدیم به شما استاد ارجمند و مهربان و دوست داشتنی .

وَ مِنَ اَلنّٰاسِ مَنْ يَشْرِي نَفْسَهُ اِبْتِغٰاءَ مَرْضٰاتِ اَللّٰهِ وَ اَللّٰهُ رَؤُفٌ بِالْعِبٰادِ ﴿البقرة، 207﴾
و از مردم کسی است که جانش را برای خشنودی خدا می فروشد [مانند امیرالمؤمنین (علیه السلام)] و خدا به بندگان مهربان است.
وَ مَثَلُ اَلَّذِينَ يُنْفِقُونَ أَمْوٰالَهُمُ اِبْتِغٰاءَ مَرْضٰاتِ اَللّٰهِ وَ تَثْبِيتاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ كَمَثَلِ جَنَّةٍ بِرَبْوَةٍ أَصٰابَهٰا وٰابِلٌ فَآتَتْ أُكُلَهٰا ضِعْفَيْنِ فَإِنْ لَمْ يُصِبْهٰا وٰابِلٌ فَطَلٌّ وَ اَللّٰهُ بِمٰا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ ﴿البقرة، 265﴾
ومثل کسانی که اموالشان را برای طلب خشنودی خدا و استوار کردن نفوسشان [بر حقایق ایمانی و فضایل اخلاقی] انفاق می کنند، مانند بوستانی است در جایی بلند که بارانی تند به آن برسد، در نتیجه میوه اش را دو چندان بدهد، و اگر باران تندی به آن نرسد باران ملایمی می رسد [و آن برای شادابی و محصول دادنش کافی است] و خدا به آنچه انجام می دهید، بیناست.

درود

چه خوشآهنگ و خوش ترانه است استخراج هنجارهای زیبا از ناهنجاری های نازیبا

و اینچنین در نظاره زیبا و پرفراز آن استاد جلیل ، جمیل مینماید جمال نازیبا

سپاس

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,041
2,861
32
درود

چه خوشآهنگ و خوش ترانه است استخراج هنجارهای زیبا از ناهنجاری های نازیبا

و اینچنین در نظاره زیبا و پرفراز آن استاد جلیل ، جمیل مینماید جمال نازیبا

سپاس
با سلام خدمت نازنین استاد گرامی بنده فارغ التحصیل کارشناسی رشته قدرت چون از دوران کودکی اسباب وسایلم تجهیزات و بردهای خراب و قطعات به عنوان سرگرمی بود چون ذاتا کمال گرا بودم خواستم هم خدا و هم خرما رو یکجا داشته باشم رشته برق رو انتخاب کردم ولی هنر و عشقم دنیای الکترونیک هست خواستم درحد وسع و توان علمی وعملی خود چون به علم دنیای زیبای هوشمندی هست و خواهد بود از نازنین استاد به خاطر وقتو انرژی و فعالیت در سایت به هنرآموزان همچون خود و بقیه کامل قدرانی بی وصف و بی اغراق رو داشته باشم
نازنین استاد و سرحال و سلامت پر انرژی و پاینده باشید

حسام حسنی

کاربر
2022-04-10
1
0
43
سلام وقت بخیر،

عینا همین مشکل رو من با محافظ مدل پارت الکتریک داشتم.بار اول که lm324 رو وصل میکنی کار میکنه اما یکبار که برق روشن و خاموش میشه، این IC میسوزه.
اگر بدون IC پایه 4 و 11 رو بگیری ولتاژ 28 ولت نشون میده.من خازنهای بورد رو عوض کردم مشکل حل شد.اول از همه خازن مولتی لایر متصل به پل دیود رو تعویض کنی و خازن بالاتر بندازی حل میشه.من بجای خازن مولتی 104، خازن مولتی 224 انداختم حل شد.بی خودم به قطعات شک نکن.همشون سالمن.

موفق باشی.

آخرین ویرایش:

sky_man847

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-07-23
390
5,227
تبریز
من در این مواقع یه دیود زنر ۱۲ولت با یه مقاومت به پایه های ۴و۱۱میزنم اینجوری از ایسی محافظت میشه

Anahita008

کاربر
2014-08-18
141
361
بهترین کار در چنین مواقعی استفاده از یک زینر 12 الی 16 ولت نیم آمپر سری شده با یک مقاومت 10 اهم الی 33 اهم نیم وات میباشد .
که در خروجی یک سو ساز تغذیه باید نصب شود .( پایه های بزرگترین خازن شنت مدار )
که بخش کاتد زینر باید به ولتاژ مثبت
و آند با مقاومت ،به منفی متصل شود .

بالا