آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: علت سوختن مداوم آی سی LM324در محافظ یخچال بست

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود

آی سی را نصب و تست کن

سپاس
استاد تست کردم و مدار کار کرد.الان به این صورت مدار رو داخل جعبش بذارم یا پیشهاد دیگه ایی دارین؟
ممنون
استاد این رو هم درنظر بگیرین که وقتی دو سه بار پشت سرهم مدارو رو به برق زدمو قطع کردم دیود زنر سوخت

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد تست کردم و مدار کار کرد.الان به این صورت مدار رو داخل جعبش بذارم یا پیشهاد دیگه ایی دارین؟
ممنون
استاد این رو هم درنظر بگیرین که وقتی دو سه بار پشت سرهم مدارو رو به برق زدمو قطع کردم دیود زنر سوخت

درود

حالا که درست شده ایرادات اصلی هم کاملا مشخص شده
اولا زینر باید حدود ۱۶ الی ۲۰ ولت باشه
ثانیا ۶۸۳ خرابه و نشتی داره و بهمین دلیل گفتم با ۱۰۵ سری کنی که ولتاژ کمتری به دیود پل بده لذا باید ۶۸۳ سالم تهیه کنی یا دو تا ۱۰۴ تهیه و سری کنی و البته با همین وضعیت هم اگه زینر حدود ۱۶ ولت الی ۲۰ ولت نصب کنی کار میکنه

ثالثا باید یک مقاومت ۲ وات حدود ۴۰۰ اهم با خازن ۶۸۳ سری کنی که مانع ضربه و سوختن زینر و آی سی بشه
اگه سه توصیه بالا رو انجام بدی عمرش خیلی زیاد میشه
البته طراحی این محافظ هم مافوق کلنگی هست .

ولی با این پاسخ دادنت بابای منو درآوردی
در هر صورت دیگه نیازی بمن نداری و بقیه کارها رو میتونی انجام بدی
خسته نباشی و موفق و موید باشی

سپاس

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود

حالا که درست شده ایرادات اصلی هم کاملا مشخص شده
اولا زینر باید حدود ۱۶ الی ۲۰ ولت باشه
ثانیا ۶۸۳ خرابه و نشتی داره و بهمین دلیل گفتم با ۱۰۵ سری کنی که ولتاژ کمتری به دیود پل بده لذا باید ۶۸۳ سالم تهیه کنی یا دو تا ۱۰۴ تهیه و سری کنی و البته با همین وضعیت هم اگه زینر حدود ۱۶ ولت الی ۲۰ ولت نصب کنی کار میکنه

ثالثا باید یک مقاومت ۲ وات حدود ۴۰۰ اهم با خازن ۶۸۳ سری کنی که مانع ضربه و سوختن زینر و آی سی بشه
اگه سه توصیه بالا رو انجام بدی عمرش خیلی زیاد میشه
البته طراحی این محافظ هم مافوق کلنگی هست .

ولی با این پاسخ دادنت بابای منو درآوردی
در هر صورت دیگه نیازی بمن نداری و بقیه کارها رو میتونی انجام بدی
خسته نباشی و موفق و موید باشی

سپاس
ممنون که راهنمایی کردین.:icon26:
منظورتون از خازنهای 683 و 104 همون خازنهای 105 و 684 بود دیگ.درسته؟
اون زنر 16 ولتم که گفتین میتونم بجای این بزارم برای نسوختن دیود گفتین؟
اون مقاومت 400 اهم از 2 وات بیشتر باشه ایرادی که نمیده؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
ممنون که راهنمایی کردین.:icon26:
منظورتون از خازنهای 683 و 104 همون خازنهای 105 و 684 بود دیگ.درسته؟
اون زنر 16 ولتم که گفتین میتونم بجای این بزارم برای نسوختن دیود گفتین؟
اون مقاومت 400 اهم از 2 وات بیشتر باشه ایرادی که نمیده؟

درود

بله اشتباه گفتم
بجای ۶۸۴ میتونی دو تا ۱۰۵ سری استفاده کنی یه دون داری یکی دیگه تهیه و باهاش سری کن دیگه این دو خازن سری تا ابد هم نمیسوزه
زینر ۱۶ الی ۲۰ ولت خوبه
مقاومت سری ۴۰۰ الی ۳۰۰ اهم ، هم با توان بالاتر اشکالی نداره بهترم هست.
قبل از نصب ۱۲ ولت هم گفتم ممکنه کار کنه و ممکنه با زینر ۱۲ کار نکنه ولی برای مراحل تست خوب بود نه برای استفاده دائم

سپاس

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود

بله اشتباه گفتم
بجای ۶۸۴ میتونی دو تا ۱۰۵ سری استفاده کنی یه دون داری یکی دیگه تهیه و باهاش سری کن دیگه این دو خازن سری تا ابد هم نمیسوزه
زینر ۱۶ الی ۲۰ ولت خوبه
قبل از نصب ۱۲ ولت هم گفتم ممکنه کار کنه و ممکنه با زینر ۱۲ کار نکنه ولی برای مراحل تست خوب بود نه برای استفاده دائم

سپاس
ممنون که این دو روز حوصله کردین و بنده رو راهنمایی کردین.برا من این یک تجربه شد برای موارد اینچنینی
سپاسگذارم:icon26:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

بله اشتباه گفتم
زینر ۱۶ الی ۲۰ ولت خوبه

سپاس
سلام استاد دو خازن 105 سری 500 نانو میشه در حالی که از 680 نانو 160نانو کمتر داره این 160 نانو کمتر مشکلی ایجاد نمیکنه ؟
چرا استفاده از دو خازن 105 سری ابدی میشه نسبت به یک خازن 684 ؟ شاید بخاطر نصف ولتاژیه که روی هر کدام میوفته و فشار نصف میشه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد دو خازن 105 سری 500 نانو میشه در حالی که از 680 نانو 160نانو کمتر داره این 160 نانو کمتر مشکلی ایجاد نمیکنه ؟
چرا استفاده از دو خازن 105 سری ابدی میشه نسبت به یک خازن 684 ؟ شاید بخاطر نصف ولتاژیه که روی هر کدام میوفته و فشار نصف میشه؟

درود

اصولا مقادیر قطعات وحی منزل نیست زیرا بدلیل محدودیت های مقادیر قطعات موجود ، یک طراح نمیتونه از قطعاتی با مقادیر ایده آل استفاده کنه و مثلا خازن 110 میکرو و یا مقاومت 1005 اهم وجود نداره و یا تهیه آن مقرون بصرفه نیست
بنابرین در طراحی از بازه بین اختلال بالا و پایین استفاده میشه یعنی اگه مقاومت در مداری کمتر از ۱ کیلو باشه و یا بیشتر از ۲۰ کیلو باشه موجب اختلال سیستم میشه و لذا با فاصله معقولی از ۱ کیلو و ۲۰ کیلو و با توجه به مقادیر موجود بازار قادر به انتخاب هستیم.
اما بدیهی است که تهیه مقدار ایده آل موجب افزایش کیفیت و گاها افزایش طول عمر میشه و بهمین علت تعمیرکار مجرب میتونه موجب بهبود کیفیت و افزایش عمر گرانترین و پیشرفته ترین دستگاهها بشه چرا ؟
چون فاکتور دیگری در تولید انبوه مزاحم میشه که تلرانس قطعات است
یعنی اگه از گرانترین قطعه با کمترین تلرانس هم استفاده بشه بازم تلرانسی داره که در هر دستگاه قابل پیش بینی نیست و لذا طراح باید بگونه ای طراحی کنه که تلرانس تصادفی قطعات در بدترین وضعیت پیش بینی بشه تا مرجوع نشه.

اما برای تعمیرکار مقرون بصرفه است که قطعات را برای هر دستگاه اصلاح کنه بطوریکه در دو دستگاه کاملا مشابه ممکنه قطعات متفاوتی بطلبه.
و لذا هدف خازن موصوف انتقال انرژی کافی است و اگر کمتر از نیم میکرو هم باشه اشکالی نداره همانطور که ملاحظه فرمودید با مشکلی مواجه نشد و با نیم میکرو هم جواب داد.
اساسا بعد از تجربه طولانی ، عمدتا محاسبه مقادیر بصورت ذهنی هم انجام میشه و میتونی حتی دقیق تر از محاسبه علمی ، پاسخ و رفتار قطعات را بدرستی حدس بزنی

بابت خازن هم درست فرمودید یعنی از یکسو کاهش ظرفیت کلی موجب کاهش جریان دو خازن و افزایش طول عمر میشه و از سوی دیگر اگه از خازن ها با ولتاژ دو برابر مقدار لازم استفاده کنید هرگز صدمه نمی بینه .

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم

درود بر استاد بزرگوارمان جناب غزال
جناب استاد بنده یک محافظ۲۰۰۰ وات اسمی رو تعمیر کردم. آی سی ۳۲۴ سوخته بود. یه سئوال بعد از تعمیر برام ایجاد شد. قصد کردم که ولتاژ حداقل و قطع مدار رو تست کنم. برای این کار از یک دیمر استفاده کردم. به خروجی محافظ هم بار وصل کردم. زمانی که تاخیر مد نطر سپری شد و محافظ فعال شد، با استفاده از دیمر ولتاژ رو نم نم کم کردم. روی اطلاعات قید شده محافظ ولتاژ حداقل برای قطع ۱۸۰ ولت قید شده. اما زمانی که ولتاژ رو کم کردم متاسفانه تا ولتاژ ۷۰ ولت هم مدار قطع نکرد. لازم بذکر هست در تمام مدت پرابها متصل بودند و ولتاژ ورودی اندازه گیری میشد

سئواا اینه آیا این تست اصلا درست هست و با دیمر میشه این تست رو ملاک قطع حداقل ولتاژ دانست یا خیر

اگر درسته چرا مدار در کاهش ولتاژ تا حدود ۷۰ ولت قطع نکرد

از طرفی این مدار دارای ولوم نیست و مقاومتهای مدار به صورت ثابت استفاده شده. با توجه به مبحث تحلیل و ارزیابی که توسط شما ارائه شده باید مقاومتهای منتهی به پایه های مورد نظر آی سی رو تغییر بدم و آیا باید ظرفیت اونها افزایش پیدا کنه یا کاهش؟

سپاس از شما استادِ عزیز

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود بر استاد بزرگوارمان جناب غزال
جناب استاد بنده یک محافظ۲۰۰۰ وات اسمی رو تعمیر کردم. آی سی ۳۲۴ سوخته بود. یه سئوال بعد از تعمیر برام ایجاد شد. قصد کردم که ولتاژ حداقل و قطع مدار رو تست کنم. برای این کار از یک دیمر استفاده کردم. به خروجی محافظ هم بار وصل کردم. زمانی که تاخیر مد نطر سپری شد و محافظ فعال شد، با استفاده از دیمر ولتاژ رو نم نم کم کردم. روی اطلاعات قید شده محافظ ولتاژ حداقل برای قطع ۱۸۰ ولت قید شده. اما زمانی که ولتاژ رو کم کردم متاسفانه تا ولتاژ ۷۰ ولت هم مدار قطع نکرد. لازم بذکر هست در تمام مدت پرابها متصل بودند و ولتاژ ورودی اندازه گیری میشد

سئواا اینه آیا این تست اصلا درست هست و با دیمر میشه این تست رو ملاک قطع حداقل ولتاژ دانست یا خیر

اگر درسته چرا مدار در کاهش ولتاژ تا حدود ۷۰ ولت قطع نکرد

از طرفی این مدار دارای ولوم نیست و مقاومتهای مدار به صورت ثابت استفاده شده. با توجه به مبحث تحلیل و ارزیابی که توسط شما ارائه شده باید مقاومتهای منتهی به پایه های مورد نظر آی سی رو تغییر بدم و آیا باید ظرفیت اونها افزایش پیدا کنه یا کاهش؟

سپاس از شما استادِ عزیز

درود

قطعا محافظ سالمه
زیرا دیمر ولتاژ سینوسی نمیده و ولتاژ موثر خروجی دیمر که با ولتمتر می بینی دارای ماکزیمم ولتاژ خیلی بالاتر از ۷۰ ولته .

و اساسا با اسیلوسکوپ قابل مشاهده است

برای کاهش ولتاژ برق شهر
یک المنت نازک مانند المنت سشوار را با ورودی یک لامپ قدیمی یا مصرف کننده حدود ۲۰ یا ۳۰ وات و یا با لامپ یخچال و یا با ترانس کوچکی سری کنید و دو سر مصرف کننده و یا ترانس را بجای برق شهر به محافظ متصل کنید و بخشی از المنت را اتصال کوتاه کنید تا ولتاژ دلخواه شما در سر اولیه ترانس ظاهر شود و بقیه روی المنت افت کند .
یعنی بخشی از المنت را اتصال کوتاه کنید که ۱۸۰ ولت به پو سر ترانس برسه و ۴۰ ولت دو سر المنت باشه.

البته با این وضعیت باید با ۱۸۱ ولت مانعی ایجاد نکنه که بابای یخچال درمیاد و ۱۸۰ ولت خیلی کمه

۲- هیچ مصرف کننده ای بجز ولتمتر به خروجی محافظ متصل نکنید یعنی فقط ولتمتر بجای مصرف کننده باشه .

روش دوم - میتوانید دو المنت را سریذکنید و بدون زحمت و بدون آنکه سرخ شود و موجب دردسر شوذد ولتاژ ۱۸۰ ولت را نسبت به ابتدا یا انتهای المنت پیدا کنید و به محافظ متصل کنید .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا