آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن نشدن لپ تاپ لنوو مدل G50-70 بعد از سوختگی شدید به خاطر اتصال خازن SMD به بدنه ی لپ تاپ

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
با سلام.
یه لپ تاپ لنوو G50-70 با شماره برد
ACLU1 , ACLU2 UMA NM-A272
دستم رسیده که یه قسمت برد کلا ذوب شده.
سه روزه دارم میگردم دنبال نقشه و بالاخره پیدا کردم، مشکل اتصال روی برد رو برطرف کردم، فقط یه سوال دارم قبل روشن کردن لپ تاپ.
آیا این علامت روی نقشه به معنیه ورودی ولتاژه؟
چون روی عکس اول 20 ولت دارم و رو پایه ی 7 آی سی هیچ ولتاژی ندارم و همچنین CPU_B+ تو نقشه همین 2 جا هست.
اساتید لطفا راهنمایی کنن.

cpu  b+.jpg

cpu b+.jpg

پیوست‌ها

• 57.3 کیلوبایت بازدیدها: 236
  • 72.7 کیلوبایت بازدیدها: 247
آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NICHICON

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با سلام ،
تصاویر کیفیت مطلوبی ندارند و نوشته ها خوانا نیست،اما ظاهرا شماره این آی سی NCP81101mntxg میباشد،درسته؟ متاسفانه دیتاشیت این آی سی رو نتونستم پیدا کنم، اون مقاومت و خازن فکر کنم شماره اشون اینه: PR3331 و PC1155 رو تست کردید؟ درهیچ سمت مقاومت ولتاژ ندارید؟ ماسفت های PQ39 و PQ40 سالم هستند؟

آخرین ویرایش:

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
با سلام ،
تصاویر کیفیت مطلوبی ندارند و نوشته ها خوانا نیست،اما ظاهرا شماره این آی سی NCP81101mntxg میباشد،درسته؟ متاسفانه دیتاشیت این آی سی رو نتونستم پیدا کنم، اون مقاومت و خازن فکر کنم شماره اشون اینه: PR3331 و PC1155 رو تست کردید؟ درهیچ سمت مقاومت ولتاژ ندارید؟ ماسفت های PQ39 و PQ40 سالم هستند؟

مشاهده فایل‌پیوست cpub+.rar

با سلام . تشکر.
این هم عکس واضح خدمت شما.
نه مشکلی ندارن و ولتاژ دارند، ببینید دوست من، اتصالی باعث اتش گرفتن برد شد و لایه های روی برد به لایه های میانی اتصال شد.
هیچ سمت مقاومت و خازن ولتاژ ندارم، مسیر مقاومت رو دنبال کردم و دیدم میره به خازن SMD اون سمت برد دقیقا زیر PQ39 و PQ40 ولی ولتاژ نداره.
متاسفانه روی برد خازن های شماره ی فنی شون مشخص نیست ولی ظاهرا این دو خازن هم جز خازن های ورودی CPU_B+ هستند.
به خاطر همین اتصال فکر میکنم یه قطعی به وجود اومده، الان لپ تاپ رو روشن کردم ولی تصویر نداره و CPU گرم نمیشه، سوال اینه که میخواستم ببینم اگه CPU_B+ هر دو یکی هستند با سیم به هم وصل کنم و تست کنم.

آخرین ویرایش:

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
راستش دیتاشیت این آی سی رو نتونستم پیداکنم،اما با توجه به دیتا شیت آی سی NCP6132A ، واین توضیح در این دیتاشیت :

The ramp generator circuit provides the ramp used by the
PWM comparators. The ramp generator provides voltage
feed−forward control by varying the ramp magnitude with
respect to the VRMP pin voltage. The VRMP pin also has
a 4 V UVLO function. The VRMP UVLO is only active
after the controller is enabled. The VRMP pin is a high
impedance input when the controller is disabled.
The PWM ramp time is changed according to the following

به نظر میاد این ولتاژ در پایه 7 آی سی ،ولتاژی متغیر است و بعد از فعال شدن کنترلر این آی سی به وجود میاد (که البته نمیدونم منظورش از کنترلر این آی سی چه قطعه ایه،خود همین آی سی منظورشه یا یکی دیگه)،بنابراین فکر نمیکنم دادن این ولتاژ از جای دیگر به این پایه صحیح باشه.
در پایه درین ماسفت PQ40 چه ولتاژی دارید؟

آخرین ویرایش:

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
راستش دیتاشیت این آی سی رو نتونستم پیداکنم،اما با توجه به دیتا شیت آی سی NCP6132A ، واین توضیح در این دیتاشیت :

The ramp generator circuit provides the ramp used by the
PWM comparators. The ramp generator provides voltage
feed−forward control by varying the ramp magnitude with
respect to the VRMP pin voltage. The VRMP pin also has
a 4 V UVLO function. The VRMP UVLO is only active
after the controller is enabled. The VRMP pin is a high
impedance input when the controller is disabled.
The PWM ramp time is changed according to the following

به نظر میاد این ولتاژ در پایه 7 آی سی ،ولتاژی متغیر است و بعد از فعال شدن کنترلر این آی سی به وجود میاد (که البته نمیدونم منظورش از کنترلر این آی سی چه قطعه ایه،خود همین آی سی منظورشه یا یکی دیگه)،بنابراین فکر نمیکنم دادن این ولتاژ از جای دیگر به این پایه صحیح باشه.
در پایه درین ماسفت PQ40 چه ولتاژی دارید؟

منظور از کنترلر شاید CPU باشه!!!
روی پایه ی درین 19 ولت دارم.
امکانش هست این سوال رو جواب بدین؟
آیا این دو نقطه یکی هستند؟

111.jpg
112.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NICHICON

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
ظاهرا طبق تصاویری که شما آپ کردید،این دو مسیر دارای یک ولتاژ هستند
اما نمیتونم با قطعیت بگم، چون نتیجه اش این میشه که یه ولتاژ 19 ولت رو توسط یه مقاومت 1 کیلو اهمی به این آی سی وصل کنید و اونوقت چه اتفاقی میوفته،نمیدونم!
اساتید سایت هم اگه مشارکت کنند و نظرشون رو بگن ممنون میشم

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
ظاهرا طبق تصاویری که شما آپ کردید،این دو مسیر دارای یک ولتاژ هستند
اما نمیتونم با قطعیت بگم، چون نتیجه اش این میشه که یه ولتاژ 19 ولت رو توسط یه مقاومت 1 کیلو اهمی به این آی سی وصل کنید و اونوقت چه اتفاقی میوفته،نمیدونم!
اساتید سایت هم اگه مشارکت کنند و نظرشون رو بگن ممنون میشم
ممنون از اینکه پی گیرید دوست من، راستش من هرجوری به نقشه و مسیر نگاه میکنم میبینم باید به هم وصل باشن.
راستش خسته شدم، همین الان وصل میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم.
با تشکر

بالا