آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل در اینورتر درایور Yolico مدل YD57P5-T4

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,672
176,782
iRanTK.iR
درود

یک اینورتر Yolico مدل YD57P5-T4 دارم که به گفته مشتری روی کار خطای Failure میده و کار نمیکنه ، اینورتر مربوط به آسانسور هست و موتور آسانسور رو راه اندازی میکنه ، چون اینطور دستگاه ها راسته کار من نیست و به خاطر آشنا بودن مشتری قبولش کردم ، چند سوال داشتم ؟

این اینورتر یک اینورتر سه فاز 14KVA 18A هست ، میشه برای تست با تک فاز راه اندازیش کرد ؟

04.jpg

همونطور که میدونید اتصال های R,S,T برای اتصال به سه فاز هستند ، در اینورترهای مدل LS میشه برق تک فاز که شامل فاز و نول میشه به ورودی های R,S وصل کرد ، آیا در این مدل هم میشه اینکار رو کرد ؟

RST.jpg

یک IGBT MODULE روی هیت سینک بسته شده که یک Three Phase IGBT Inverter به نام 7MBR50SB120-50 هست و به نظرم باید مشکل از این قطعه باشه ، چون دو تا از پایه هاش اتصال کامل هست ، چطوری میشه این قطعه رو تست کرد ؟

7MBR50SB120-50.jpg

با تشکر

01.jpg

02.jpg

03.jpg

05.jpg

پیوست‌ها

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,672
176,782
iRanTK.iR
درود

قطعه را از مدار خارج کردم و پایه ها رو مشخص کرده و تست کردم ، ظاهرا IGBT سالم هست و مشکلی نداره ، پایه های 23 و 24 به هم اتصال بودند که قسمت نول بخش Converter و Inverter رو به هم متصل می کنند ، پایه 21 و 22 هم روی مدار به هم متصل هستند . طبق شماتیک مدار پایه های 21 و 22 مدار هم به هم متصل هستند که قسمت فاز بخش Converter و Inverter را به هم متصل می کنند .

با این تفاصیل میشه برای تست مدار الکترونیک ، برق 220 ولت شهر رو به پایه های R,S متصل کرد ؟

با تشکر

7MBR50SB120-50.jpg

Schematics.jpg

سفیر امید

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-11-29
1,058
10,007
با سلام خدمت جناب شاطی زاده البته ببخشید که اظهار نظر میکنم ولی فکر کنم چون در موتورهای سه فاز برای هر فاز یه سیم پیچ وجود داره یعنی r-s-t پس با برق تکفاز کارنمیکنه هرجور سربندی کنی حتی به حالت ستاره ویا مثلث ولی با خازن میشه موتورو با برق تکفاز راه اندازی کرد البته مورد اشاره شما برده در اون مورد اطلاعی ندارم

آخرین ویرایش:

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,672
176,782
iRanTK.iR
با سلام خدمت جناب شاطی زاده البته ببخشید که اظهار نظر میکنم ولی فکر کنم چون در موتورهای سه فاز برای هر فاز یه سیم پیچ وجود داره یعنی r-s-t پس با برق تکفاز کارنمیکنه هرجور سربندی کنی حتی به حالت ستاره ویا مثلث

درود

من نمیخوام موتور رو با تک فاز راه اندازی کنم ، فقط میخوام دستگاه روشن بشه ببینم روی صفحه چه خطایی میده ، تا ببینم خطا مربوط به چی هست .

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,672
176,782
iRanTK.iR
درود

با وصل کردن ولتاژ 220 ولت به خطوط R,S دستگاه روشن شد ، اما روی صفحه نمایش نوشته UV DC Bus Undervolt نمایش داده میشه ، که به نظرم به خاطر وصل نبودن سه فاز باشه :

UV DC Bus Undervolt.jpg

با ورود به منوی دستگاه و ورود به منوی Last Fault هم نوشته Motor Overloaded مشاهده شد .

Motor Overloaded.jpg

با توجه به اینکه آخرین خطایی که از دستگاه ثبت شده مربوط به اورلود کردن موتور بوده و حقیقتا من متوجه خرابی قطعه خاصی روی دستگاه نشدم ، به نظر دوستان اشکال از دستگاه هست یا موتور ؟

البته همون ابتدا به کسی که دستگاه رو آورده بود گفتم که از سالم بودن موتور مطمئن هستید که گفتند موتور سالم هست ؟ البته کسی که دستگاه رو آورده تعمیرکار آسانسور هست اما نمیدونم چطوری موتور رو تست کرده ؟

دوستان نظری دارند ؟

جمشيدا

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-03-13
4,048
19,264
تهران - ساوه
با سلام و وقت بخیر

در مورد تفکیک عیب بین موتور سه فاز و برد مین و اینورتر

موتور را با در اختیار داشتن سه فاز در محل کار ( ابتدا تسمه یا چرخ دنده متصل به بار از قسمت پولی موتور جدا شود ) در حالت ستاره با اتصال کوتاه کرد ن

سه سر پایینی در جعبه بالای سر موتور و وصل کردن سه فاز RST موتور به حالت ستاره شروع به کار می کند و با استفاده از آمپر متر کلاغی میتوان جریان هر کدام از

سیم ها را اندازه گیری کرد

در مرحله دوم و کامل استفاده از مدار فرمان ستاره - مثلث اتوماتیک آماده شرکت زیمنس

××××××××××××××××××××

اگر ما با یکی از 3 سیم های فاز و نول به عنوان ولتاژ اندازه گیری کنیم به ما 220 ولت AC میدهد

و اگر ما از دو سیم از سیم های 3 فاز ( فرقی نمیکند که کدام باشد ) به عنوان ولتاژ اندازه گیری کنیم 380 ولت خواهیم داشت

وقتی شما 220 ولت به سیم های R S ولتاژ اعمال میکنید عملا از ولتاژ نامی 380 ولت 3 فاز کمتر است

پس در خروجی با ارور

DC BUS UNDER VOLT

مواجه می شوید

در آخر با توجه به توضیحات کامل شما در بالا پیشنهاد میشود

سری به محل نصب آسانسور بزنید و خودتان موتور را از نزدیک مورد بررسی قرار دهید

آخرین ویرایش:

glxdimo

کاربر vip
vip
کاربر
2013-11-26
35
105
AHVAZ
and-roid.ir
سلام .با دوفاز به ورودی لینک dcمورد نیاز ساخته میشود و میتوانید برای تست خروجی از سه عدد لامپ 200وات سیمی استفاده کنید.باید یکسر هر سه لامپ به هم وصل شود و سرهای دیگر به خروجی اینورتر نصب شود.باید فرکانس را روی50hzقرار دهید و استارت کنید لامپها روشن و خاموش میشن اگر فرکانس پایینتر باشه عملکرد آن را بهتر مشاهده میکنید

بالا