آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

روشي ديگر براي طراحي فلزياب

godsmack

کاربر
2010-05-13
14
12
با سلام . دوستان من ميخواهم از يك روش ديگر براي طراحي فلزياب استفاده كنم كه يك توضيح اجمالي ارائه مي كنم و از دوستان با تجربه خواهش مي كنم كه براي تكميل شدن اين طرح كمكم كنند و نظر خودشونو ارائه كنند كه آيا اين روش امكان پذير مي باشد يا نه ؟

من مي خواهم از يك اسيلاتور سينوسي استفاده كنم كه اين اسيلاتور از يك FET و يك خازن متغيير و كويل تشكيل شده است . چون با استفاده از اين روش ميزان هارمونيك ها خيلي كمتر مي باشد .

اسيلاتور بعدي يك اسيلاتور موج مربعي مي باشد كه با استفاده از آي سي مثلا 4060 يك فركانسي خاص كه فركانس كاري مدار مي باشد و برابر با فركانس موج سينوسي اسيلاتور اول مي باشد ايجاد مي نماييم .

حال خروجي اين دو اسيلاتور را به يك آي سي فاز دتكتور مي دهيم و خروجي فاز دتكتور را با يك طبقه تقويت به يك بلندگو يا هدفون .
در زمان استارت چون فركانس دو اسيلاتور برابر مي باشند پس خروجي در فاز دتكتور وجود ندارد ( البته قبل از جستجو در خاك مي توانيم با استفاده از خازن واريابلي كه در مدار نصب هست خروجي فاز دتكتور را صفر نماييم )

حال زماني كه شروع به جستجو نماييم با مشاهده شدن فلزي در حوزه مغناطيسي سيم پيج فركانس آن تغيير مي كند و اختلاف فركانس بين دو اسيلاتور باعث مي شود تا ما در خروجي صداي بوق داشته باشيم .

اين توضيح اجمالي از كاري هست كه بنده ميخواهم انجام دهم .
حالا چند سوال عمده باقي مي ماند كه از اساتيد فن مي خواهم كمكم كنند.

1- آيا در كل اين طرح جواب مي دهد ؟
2- فركانس كاري مدار براي دو اسلاتور را چند در نظر بگيرم كه بيشترين بازدهي و نفوذ در خاك را داشته باشد ؟ در حد كيلو هرتز باشد يا هرتز ؟
نحوه پيچيدن كويل آن ؟

البته اين طرح كلي مي باشد و ما مي توانيم آن را ارتقاء نيز بدهيم كه مثلا خروجي را به يك ميكرو بدهيم و اصلاعات را روي ال سي دي مشاهده كنيم و غيره .
ولي براي من همان صداي بوق كافي مي باشد .
منتظر نظرات سازنده شما هستم:smilie_help:

آخرین ویرایش:

hmd-sat

کاربر vip
کاربر
2006-10-30
135
373
ایده شما همون bfo است
حالا چرا یکی موج مربعی یکی دیگر سینوسی ؟
این نوع اشکار سازی فکر کنم ضعیف ترین نوع اشکازسازی میباشد !! چون هم محیط هم دما و نوع جنس خاک تاثیر گذار هستند!!
بهترین همان بر اساس سیستم pi میباشد

ar13527

کاربر
2008-04-24
19
19
با سلام
استفاده از دو اسیلاتور با خروجی متفاوت (از نظر شکل موج) چه مزیتی نسبت به اسیلاتور با خروجی هم شکل دارد ؟

godsmack

کاربر
2010-05-13
14
12
چون يكي از اسيلاتور ها يه عنوان مرجع مي باشد من اسيلاتور موج مربعي را به عنوان مرجع انتخاب كردم . در كل فكر نكنم فرقي داشته باشه . چون ما با استفاده از آي سي 4046 كه يك فاز دتكتور هست اختلاف فركانس برامون مهمه .
من فكر كنم اگر روي اين مدار كار كنيم و به اندازه كافي تقويتش كنيم خيلي خيلي ساده تر از مدارات ديگر به جواب برسيم .

safye

کاربر
2008-11-01
431
1,859
33
ساري
دوست عزیز شما اگه رو گیرنده مدار نهایت دقت رو بکنی فلزیاب فوقالاده خواهی داشت...مداری که فردا اپ میکنم قدرتش بخاطر riciveفوقالادشه

godsmack

کاربر
2010-05-13
14
12
اگر منظورتون از گيرنده همون مرحله تشخيص اختلاف فازه از آي سي 4046 استفاده ميشه كه اختلاف فركانس در حد 1 هرتز رو هم آشكار مي كنه .
پس به نظر شما اين مدار جواب ميده ؟

sx555

کاربر
2010-04-02
18
38
با سلام . دوستان من ميخواهم از يك روش ديگر براي طراحي فلزياب استفاده كنم كه يك توضيح اجمالي ارائه مي كنم و از دوستان با تجربه خواهش مي كنم كه براي تكميل شدن اين طرح كمكم كنند و نظر خودشونو ارائه كنند كه آيا اين روش امكان پذير مي باشد يا نه ؟

من مي خواهم از يك اسيلاتور سينوسي استفاده كنم كه اين اسيلاتور از يك FET و يك خازن متغيير و كويل تشكيل شده است . چون با استفاده از اين روش ميزان هارمونيك ها خيلي كمتر مي باشد .

اسيلاتور بعدي يك اسيلاتور موج مربعي مي باشد كه با استفاده از آي سي مثلا 4060 يك فركانسي خاص كه فركانس كاري مدار مي باشد و برابر با فركانس موج سينوسي اسيلاتور اول مي باشد ايجاد مي نماييم .

حال خروجي اين دو اسيلاتور را به يك آي سي فاز دتكتور مي دهيم و خروجي فاز دتكتور را با يك طبقه تقويت به يك بلندگو يا هدفون .
در زمان استارت چون فركانس دو اسيلاتور برابر مي باشند پس خروجي در فاز دتكتور وجود ندارد ( البته قبل از جستجو در خاك مي توانيم با استفاده از خازن واريابلي كه در مدار نصب هست خروجي فاز دتكتور را صفر نماييم )

حال زماني كه شروع به جستجو نماييم با مشاهده شدن فلزي در حوزه مغناطيسي سيم پيج فركانس آن تغيير مي كند و اختلاف فركانس بين دو اسيلاتور باعث مي شود تا ما در خروجي صداي بوق داشته باشيم .

اين توضيح اجمالي از كاري هست كه بنده ميخواهم انجام دهم .
حالا چند سوال عمده باقي مي ماند كه از اساتيد فن مي خواهم كمكم كنند.

1- آيا در كل اين طرح جواب مي دهد ؟
2- فركانس كاري مدار براي دو اسلاتور را چند در نظر بگيرم كه بيشترين بازدهي و نفوذ در خاك را داشته باشد ؟ در حد كيلو هرتز باشد يا هرتز ؟
نحوه پيچيدن كويل آن ؟

البته اين طرح كلي مي باشد و ما مي توانيم آن را ارتقاء نيز بدهيم كه مثلا خروجي را به يك ميكرو بدهيم و اصلاعات را روي ال سي دي مشاهده كنيم و غيره .
ولي براي من همان صداي بوق كافي مي باشد .
منتظر نظرات سازنده شما هستم:smilie_help:

سلام تا جایی که من فهمیدم طرح شما همان سیستم فلزیابهای bfo می باشد با اندکی تغییر که از 2 نوسانساز مرجع استفاده شده طرح شما در طئوری و توضیحی که دادید به نظر ساده میاد ولی در عمل بسیار پیچیده در فلزیابهای نوع bfo بدلیل استفاده از فرکانس بسیار پایین برد دستگاه نیز بسیار پایین می باشد و تنها حسن ان عدم حساسیت به لایه های زمین می باشد در مورد فرکانس به نظر من شما در این سیستم نمی توانید فرکانس را زیاد بالا ببرید بدلیل اینکه دیگر به راحتی نمی شود 2 اسیلاتور را به نقطه 0 رساند .قوی ترین و پایدارترین فلزیابها همان سیستم pi است البته هر سیستم مزایا و معایب خود را دارند و از معایب سیسیتم pi نداشتن تفکیک دقیق برای فلزات می باشد

habdot

کاربر
2010-10-15
8
8
سلام به دوستان عزیز
کسی میتونه کمکم کنه میخوام یه فلزیاب cs209بسازم ولی هیچ سررشته ای تواین زمینه ندارم؟

بالا