آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن نشدن لپ تاپ دل مدل n5010

saeidgbg

کاربر
2014-02-21
111
66
گرگان
سلام یک لپ تاپ دل مدل 5010 که تصویر نمی داد و 8 تا بوق می زد رو برام آوردن اومدم گرافیکش رو با هیتر گرما دادم ولی الان دیگه اصلاً سیستم روشن نمی شه روی سوکت پاور روی مادربرد ولتاژ 3.3 رو دارم توی مدار ولتاژ 19 ولت رو هم دارم ولی روی بایوس هیچ ولتاژی ندارم مشکل از کجا می تونه باشه؟
البته این رو هم بگم که بعد از گرما دادن به چیپ متوجه شدم که باتری بایوس رو جدا نکرده بودم آیا احتمال داره به این خاطر باشه و جایی از برد یا چیپی آسیب دیده باشه؟

brutalfast

کاربر
2012-04-19
229
316
مشهد
به احتمال زیاد I/o دستگاه سوخته است

ولتاژ 5 ولت را هم دارید یا نه؟ ببینید روی پایه های I/o ولتاژ دارید یا نه

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,204
تهران
احتمالا مشکل سویچ نشدن به خاطر اتصال پایه ها بعد از هیت مستفیم چیپ گرافیک هست .باتری بایوس ربطی به این جریان ندارد . مشکل خرابی چیپ هست .

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
سلام یک لپ تاپ دل مدل 5010 که تصویر نمی داد و 8 تا بوق می زد رو برام آوردن اومدم گرافیکش رو با هیتر گرما دادم ولی الان دیگه اصلاً سیستم روشن نمی شه روی سوکت پاور روی مادربرد ولتاژ 3.3 رو دارم توی مدار ولتاژ 19 ولت رو هم دارم ولی روی بایوس هیچ ولتاژی ندارم مشکل از کجا می تونه باشه؟
البته این رو هم بگم که بعد از گرما دادن به چیپ متوجه شدم که باتری بایوس رو جدا نکرده بودم آیا احتمال داره به این خاطر باشه و جایی از برد یا چیپی آسیب دیده باشه؟

سلام

چیپ پایه چسبونده

باید عوض شه

تو این مدل 3 نوع چیپ بکار رفته 2000 و 2001 و 407

که عملا ریسولد پذیر نیستن باید نو بزنی

کاشکی قبل از هیت بایوس میزدی 50 درصد مشکلش حل میشد

atlas98

کاربر
2009-08-14
336
527
شهر گل و بلبل
با سلام

حرارت دادن به چیپ یه کار غیر اصولی هست.
در چیپ های Nvidia گاهی این کار شدنی هست
ولی بازم هم هرچقدر که شما کارتونو خوب انجام بدید
و سیستم خنک کنندگی رو تمیز و سرویس کنید باز هم چیپ بعد از مدتی خراب میشه.
دوستان سابقه ی تعمیراتی خود رو با راه انداختن موقتی زیر سوال نبرید.
وقتی ایراد در دستگاهی به چیپ میخوره بسته به هزینه ی مشتری
و ایرادی که دستگاه داشته مشکل رو حل کنید.
ریبال کردن هم همیشه جواب نمیده گاهی خود چیپ مشکل داره.
باید اینو تشخیص بدید بعد ریبال کنید

تو شیراز چند تا تعمیرکار خیلی خوب مطرح شده اسمشون
فقط بخاطر اینکه اصلا ریبال نمیکنن فقط تعویض میکنن و دستگاه دیگه برنمیگرده.
در مورد مشکل دوستمون باید بگم که همکاران خدمتتون عرض کردند
که پایه های چیپ یا بخاطر فشار آوردن به چیپ یا برای
ذوب شدن بیش از حد قلع به هم چسبیده اند و شما باید چیپ رو بردارید
تا بتونید یا شابلون بزنید یا تعویض کنید.

نکته ای دیگه که باید عرض کنم گاهی اتصالی به مدار فشار
میاره و باعث خرابی در دیگر قطعات میشه.

پیروز باشید

saeidgbg

کاربر
2014-02-21
111
66
گرگان
تشکر بابت پاسخ ها تون. این مشکلی که این لپ تاپ داشت توی همین فروم گفته شده بود که با حرارت دادن حل می شود من هم سرچ کردم توی اینترنت و سایت های خارجی که آن ها هم با همین روش مشکل رو حل کرده بودند . من هم طبق اون فیلم ها و روشی که استفاده می کردند شروع به هیت دادن کردم. به هر حال این هم یک تجربه بود برای ما (تجربه بد) .
ولتاژ های I/O رو هم چک می کنم بهتون اطلاع می دهم.
یعنی پس بودن باتری بایوس در مدار هنگام این کار مشکلی نداشته؟
چطور باید بفهمم که گرافیکش خراب شده؟

ardalans

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2014-01-26
516
1,353
عزیز جان شماره چیپ گرافیکیت چنده ؟

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,204
تهران
تشکر بابت پاسخ ها تون. این مشکلی که این لپ تاپ داشت توی همین فروم گفته شده بود که با حرارت دادن حل می شود من هم سرچ کردم توی اینترنت و سایت های خارجی که آن ها هم با همین روش مشکل رو حل کرده بودند . من هم طبق اون فیلم ها و روشی که استفاده می کردند شروع به هیت دادن کردم. به هر حال این هم یک تجربه بود برای ما (تجربه بد) .
ولتاژ های I/O رو هم چک می کنم بهتون اطلاع می دهم.
یعنی پس بودن باتری بایوس در مدار هنگام این کار مشکلی نداشته؟
چطور باید بفهمم که گرافیکش خراب شده؟

بارها مورد هیت گرفتن رو به همکاران تذکر دادم . چون برد باید از هر دو دو طرف حرارت ببینه . اون هم با دستگاه BGA نه هیتر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ardalans

ajamee

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-14
1,727
4,738
همکار گرامی خود بنده چند بار همین مدل را هیت گرفتم و بدون مشکل تا حالا کار کردن .
روش من این است اول اطراف چیپ گرافیک را تمیز میکنم بعد از روغن فلکس را به اطراف چیپ میزنم بعدروغن فلکسی را به زیر چیپ هدایت میکنم و بعد به چیپ گرما می دهم و به بورد دست نمی زنم تا خوب خنک شود

atlas98

کاربر
2009-08-14
336
527
شهر گل و بلبل
با سلام خدمت دوستان

موردی رو که شما گفتید جناب ajamee عزیز در همه ی لپ تاپ ها کاربرد ندارد گاهی آن طرف برد چیپ دیگری وجود دارد یا مواردی از این قبیل که اگر کمی بیشتر دستگاه هیت داده شود یا برد تاب بر میدارد یا قطعی در مدار یا لحیم سردی به وجود می آید در لپ تاپ بعلت بردی که دارد تحمل حرارت زیاد رو ندارد دوست گرامی
چند سال پیش بنده هم طرز فکر شما رو داشتم وقتی 2 تا لپ تاپ زیر دستم خاموش شد و مجبور شدم کلی هزینه بابت دستگاه پرداخت کنم سعی کردم روش کارمو عوض کنم.
بنده تجربه ی چند ساله ی خود را دارم عرض میکنم شاید نتوانم اینجا مطالبی را که تجربی یاد گرفتم رو در این تاپیک ها درست منتقل کنم ولی تا الان بالای 35 تا شاگرد داشتم در زمینه ی تعمیرات موبایل و کامیپوتر و لپ تاپ بنده به همه شاگردانم گفتم که موقعی که ایراد به زیر چیپ میره با هیت دادن بهش سعی نکنید دستگاه رو روشن کنید.مگر با تعویض چیپ یا ریبال کردن.البته در موبایل کمی قضیه فرق داره.
در لپ تاپ های Dell و HP این موارد خیلی بیشتر از سایر دستگاه های دیگر هست.
در کل خرابی لپ تاپ های Acer و Toshiba کمترین موردهای تعمیراتی بنده بوده.
و بیشترین خرابی در لپ تاپ های Asus و Dell و HP جدیدا هم Lenovo اضافه شده
بنده به تمامی همکاران توصیه میکنم که سعی نکنید فقط مشکل رو حل کنید بلکه سعی کنید بفهمید ایراد از چی بوده.
خیلی از کسانی که اسم خودشونو گذاشتن تعمیرکار فقط بلد هستن تویض قطعات کنن البته اینم خودش یه هنره ولی پیدا کردن عیب خیلی هنر بزرگی حساب میاد در تعمیرات.

زیاد گویی کردم دوستان ما رو ببخشن

سلامت باشید

بالا