آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: عیب یابی پاور ساپلای به کمک اسیلوسکوپ

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
سلام

کاملا درسته

اما باید در نظر داشته باشیم که برای تست هر قطعه ای با هر وسیله ای خواه مولتی متر خواه اسکوپ باید اصول کار اون قطعه را بدونیم

مثلا نمیشه همینجوری پراب اسکوپ رو به هر جایی بزنیم و انتظار داشته باشیم که عیب و ایراد برد کشف شه

تعمیرات اصولی علاوه بر ابزار خوب نیازمند نقشه از برد و همچنین توانایی خواندن دیتا شیت قطعات است

کسی که از اصول کار هر سیستمی سر در نیاره نمی تونه اونو تعمیر کنه حتی اگه وسیله ای ساده مثل دوچرخه باشه

بنده همیشه به کارآموزایی که تا حالا داشتم یک نکته را گوشزد میکردم

اگر سیستمی که با ان روبرو هستید به درستی درک نکنید

1:نمی توانید انرا تعمیر کنید
2:نمی توانید انرا بهبود بخشید
3:نمی توانید انرا سفارشی کنید

پس به این دوست عزیزمون هم این نکته را گوشزد میکنم البته ایشون استاد ما هستند اما باید پروسه تعمیرات اصولی باشه نه به قول معروف الله بختکی

موفق باشید

این حرف درسته . دقیقا هر قطعه را باید بتونند تحلیل کنند که در هر قسمتش چه کاری انجام میشه .

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
طبق دیتاشیت قطعه وقتی روی پایه 5 یا همون CT که با یک خازن گراند شده ،موج دندان اره ای داشته باشید ،یعنی داره کارش رو درست انجام می ده و سالمه .شکل زیر
TL494.jpg

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
بله عزیز کسی که با اسکوپ میخواد کار بکنه یعنی اصول و قواعد و نقشه دستگاه رو باید بدونه و برای تسریع کارش از اسکوپ استفاده میکنه
منم تا حد زیادی اصول و سیستم پاور رو میدونم و به دیتاشیت قطعات آشنایی دارم
برای خودم دیتاشیت تمام آی سی های پاور هم پرینت کردم روی میز کارم دارم که اصولی ولتاژگیری و ... کنم
پایه هشت tl494 رو من به اسکوپ وصل میکردم و سیگنال خروجیش رو می دیدم
منتها چون اسکوپ من 20MHZ هست شکل موج زیاد مربعی نیست برای من یعنی فکر میکنم که موج خروجی آی سی فرکانسش خیلی بالاتر باشه درسته؟

بالا