آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: خطای ff دیباگر در مادربد ایسوس مدل M4N78

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
مادربرد ایسوس مدل M4N78 که وقتی روشن میکنی فن سی پی یو روشن میشه ولی تصویر نمیاد . cl rtc انجام دادم . ولی باز مشکلش حل نشده . کارت دیباگر دو عددی را وصل کردم . FF میاد و دوچراغ قرمز روشن نمیشه . از روی دفترچه راهنماش نوشته ( int 19 boot attempt ) و ( flash rom programming was successful next restarting the system bios ) اگه ممکنه راهنمایی کنید . کارهایی که انجام دادم . تمیز کاری مادربرد . و جاسازی دوباره cpu . امتحان با رم و کارت گرافیک سالم . پاورش هم نو بود . با تشکر

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با سلام،
باطری بک آپ را چک کنید
سی پی یو ولتاژ دارد؟
چراغ کلاک دیباگر روشن است؟
چراغ ریست دیباگر خاموش است؟
وضعیت دمای چیپ و آی سی های روی بورد را چک بفرمایید
بایوس را پروگرم نمایید (بک آپ از بایوس فعلی فراموش نشود)
موفق باشید

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با سلام،
باطری بک آپ را چک کنید
سی پی یو ولتاژ دارد؟
چراغ کلاک دیباگر روشن است؟
چراغ ریست دیباگر خاموش است؟
وضعیت دمای چیپ و آی سی های روی بورد را چک بفرمایید
بایوس را پروگرم نمایید (بک آپ از بایوس فعلی فراموش نشود)
موفق باشید

باتشکر
باطری 3 ولت دارد .
هردو چراغ کلاک و ریست ( 3.3 ولت ) خاموش است .
دمای چیپ و آی سی ها بعد از چند یک دقیقه . چیپ گرم است ولی داغ نیست . آی سی سرد است ( هیت سینگ را جدا کردم ) .
طریقه ولتاژ گیری سی پی رو راهنمایی کنید .
در صورت خاموش میشه بایوس را آپدیت کرد ؟
پروگرامر برای پروگرام کردن ندارم .
سپاس

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام،خواهش میکنم،
با یک یا چند سی پی یو سالم دیگر که توسط مادربورد ساپورت میشود تست بفرمایید،خاموش بودن چراغ کلاک یعنی فرکانس لازم تولید نمیشود، آی سی کلاک را ولتاژ گیری نمایید (چهار پایه گوشه های آی سی) باید ولتاژهای 3.3 و 1.7 ولت را داشته باشید،کریستال کنار آی سی کلاک را نیز چک بفرمایید.
ولتاژ سی پی یو را میتوانید از پایه درین فت های 1.5 ولت مدار تغذیه سی پی یو که در کنار سوکت سی پی یو قرار دارد این ولتاژ را اندازه گیری نمایید.
برای پروگرم کردن بایوس نیاز به پروگرمر دارید، در حالت روشن و تصویر دادن مادربورد تنها میتوانید بایوس را آپدیت نمایید.

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با تشکر
cpu مشابه نداشتم تا امتحان کنم .
راستش آی سی کلاک را نمیدونم کجاست . ( آی سی که از دو طرق پایه ها داشته باشه ) اگه درسته نتونستم پیدا کنم . داشتم دنبال آی سی که با ics شروع بشه میگشتم . ولی آی سی که از چهار طرف پایه داره را پیدا کردم . که از قسمت وسط یه تیکه پریدگی داره . عکسش رو میزارم . اگه آی سی مربوطه باشه یا به این مشکل ربطی داشته باشه راهنمایی کنید با تشکر . عکس کلی هم میزارم . اگه ممکنه آی سی کلاک را مشخص کنید . با تشکر .

20160119_170713.jpgعکس0183.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NPTiak

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با تشکر
cpu مشابه نداشتم تا امتحان کنم .
راستش آی سی کلاک را نمیدونم کجاست . ( آی سی که از دو طرق پایه ها داشته باشه ) اگه درسته نتونستم پیدا کنم . داشتم دنبال آی سی که با ics شروع بشه میگشتم . ولی آی سی که از چهار طرف پایه داره را پیدا کردم . که از قسمت وسط یه تیکه پریدگی داره . عکسش رو میزارم . اگه آی سی مربوطه باشه یا به این مشکل ربطی داشته باشه راهنمایی کنید با تشکر . عکس کلی هم میزارم . اگه ممکنه آی سی کلاک را مشخص کنید . با تشکر .

مشاهده فایل‌پیوست 129947مشاهده فایل‌پیوست 129948

سلام، همونطور که جناب AMD.POWER فرمودن،اون آی سی خال زده رو خارج کنید،متالیزه هاش رو هم تمیز کنید که اتصالی نداشته باشن،تست کنید ببینیم نتیجه چی میشه، تصویر کلی کیفیتش پایینه ،درست نمیبینم،اما ظاهرا آی سی کلاک مجزا نداره و داخل چیپ شمالی هست.

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
با برداشتن ای سی شبکه . وقتی روشن میکنی cpu داغ میکنه . هیت سینگ را سر جاش گذاشتم . ولی هنوز مثل قبل است . میشه آی سی بایوس ماردبرد ایسوس مدل P5QL PRO را برای امتحان گذاشت . شبیه هم است . ( آی سی 8 پایه کنار باطری ) روی شکل مشخص کردم این آی سی بایوس هست ؟ . در مورد آی سی کلاک در عکس دوم آی سی مورد نظر همان است ؟ با تشکر

20160120_160445.jpg20160120_160418.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NPTiak

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام
با برداشتن ای سی شبکه . وقتی روشن میکنی cpu داغ میکنه . هیت سینگ را سر جاش گذاشتم . ولی هنوز مثل قبل است . میشه آی سی بایوس ماردبرد ایسوس مدل P5QL PRO را برای امتحان گذاشت . شبیه هم است . ( آی سی 8 پایه کنار باطری ) روی شکل مشخص کردم این آی سی بایوس هست ؟ . در مورد آی سی کلاک در عکس دوم آی سی مورد نظر همان است ؟ با تشکر

مشاهده فایل‌پیوست 130004مشاهده فایل‌پیوست 130006

سلام،
چراغ کلاک دیباگر همچنان خاموشه؟
آی سی بایوس مارک و شماره اش مهم نیست،صرفا از نظر شکل ظاهری و پایه ها و همینطور از نظر ظرفیت باید یکسان باشد،میتوانید روی هر آی سی ای پرامی که ظرفیتش با آی سی اصلی مادربورد یکی باشد برای پروگرم کردن بایوس استفاده کنید،طبیعتا مشخصه که شکل پایه های آی سی هم باید با آی سی اصلی یکسان باشه تا بشه روی مادربورد قرارش داد.

خیر،اون آی سی کلاک نیست دوست عزیز

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova
بالا