آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

پریدن فیوز کنتور در هنگام روشن کردن اینورتر جوشکاری "MMA200 "MTA

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی
چند روز پیش دستگاهی برا تعمیر مراجعه شد که مشکلش این بود وقتی روشنش میکردی فیوز کنتور می پرید،با بررسی های بعمل آمده متوجه اتصالی کنتاکت های رله شدم که مجموع PTC و NTC های دستگاه جمپر کرده بود و با اتصال دستگاه به برق جریان هجومی شارژ خازن های پاور موجب پریدن فیوز میشد،بعد از کش و قوس فراوان و تکرار عیب در طی دو بار تعویض رله نو عیب دستگاه بر طرف و تحویل شد اما........الان دوباره با همون عیب برگشته!!!چرا رله ی سالم و نو کنتاکت هاش خال میزنه و پس از خاموش کردن دستگاه کنتاکت ها جدا نمیشن؟؟؟
از کیفیت رله ها مطمئنم
عامل دیگه ای هستش
اساتید صاحب نظر راهممائی بفرمایند
سپاس

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام خدمت دوست گلم جناب مهندس دارابی عزیز

پل دیود و خازن ها در نخستین مرحله تست شدند و نقصی ندارند حتی به جهت اطمینان بیشتر تعویض شدن که فایده ای در پی نداشت
یادآوری عیب:دستگاه موقع اتصال به برق فیوز میپرونه
موقع تست با لامپ سری لامپ کم نور روشن میمونه اما تو دستگاه های دیگه لامپ اول پرنور روشن میشه و بعدا خاموش میمونه همین کم نور روشن شدن لامپ سری بیانگر جریان کشی برد مین هستش
مشکل اصلی برد مین دستگاه هستش که جریان غیر عادی میکشه حتی زمانی که سوکت برد ترانس از برد مین جداست
دامنه و فرکانس سیگنال فت ها استاندارد و صحیح هستش
جهت اطمینان 4 فت نو نصب شد که تاثیری نداشت
تمام قطعات برد مین از لحاظ سلامت چک شده اند
با برد پاور دستگاه دیگه هم تست کرده ام نتیجه ای نداشت
سپاس بی کران

آخرین ویرایش:

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
با سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی
چند روز پیش دستگاهی برا تعمیر مراجعه شد که مشکلش این بود وقتی روشنش میکردی فیوز کنتور می پرید،با بررسی های بعمل آمده متوجه اتصالی کنتاکت های رله شدم که مجموع PTC و NTC های دستگاه جمپر کرده بود و با اتصال دستگاه به برق جریان هجومی شارژ خازن های پاور موجب پریدن فیوز میشد،بعد از کش و قوس فراوان و تکرار عیب در طی دو بار تعویض رله نو عیب دستگاه بر طرف و تحویل شد اما........الان دوباره با همون عیب برگشته!!!چرا رله ی سالم و نو کنتاکت هاش خال میزنه و پس از خاموش کردن دستگاه کنتاکت ها جدا نمیشن؟؟؟
از کیفیت رله ها مطمئنم
عامل دیگه ای هستش
اساتید صاحب نظر راهممائی بفرمایند
سپاس

سلام
نوع دستگاه رو مشخص کن؟
از برد پاور چند عکس بزار
تعداد ان تی سی ها و نوعشون وهمینطور نوع پی تی سی رو اعلام کن
موفق باشی

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
سلام
نوع دستگاه رو مشخص کن؟
از برد پاور چند عکس بزار
تعداد ان تی سی ها و نوعشون وهمینطور نوع پی تی سی رو اعلام کن
موفق باشی

با سلام خدمت آقای جواد بزرگوار

دستگاه سه برده ماسفت(12عدد23n50) هستش که صدها بار مشاهده و تعمیر کرده این و دستگاه تابلوئی هستش!

در حال حاضر نمیتونم عکس بزارم ولی دقیقا تشریح میکنم،4عدد خازن 470 داره دو محل سوکت پل دیود داره ،1 عدد رله T داره،

ntcها 3عدد 47D-15 و ptc مربعی 18 اهم 1عدد،رله مدار درایور و محافظ وریستور و کوپلر نداره،یه دیود رکتیفایر با بوبین رله موازی هستش کل برد پاور همین قطعات بالا هستش

قطعات بالا تست شده ان و سالمن

اشکال از برد پاور نیستش چونکه برد پاور دستگاه سالم رو سوار این دستگاه کردم که باز لحظه استارت فیوز میپره،اگه دستگاه روشن بشه بخوبی کار میکنه و ولتاژ ها اوکی هستن و جوش هم میده

تنها ایراد لحظه ی اول استارت هستش

سپاس

آخرین ویرایش:

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
با سلام خدمت آقای جواد بزرگوار

دستگاه سه برده ماسفت(12عدد23n50) هستش که صدها بار مشاهده و تعمیر کرده این و دستگاه تابلوئی هستش!

در حال حاضر نمیتونم عکس بزارم ولی دقیقا تشریح میکنم،4عدد خازن 470 داره دو محل سوکت پل دیود داره ،1 عدد رله T داره،

ntcها 3عدد 47D-15 و ptc مربعی 18 اهم 1عدد،رله مدار درایور و محافظ وریستور و کوپلر نداره،یه دیود رکتیفایر با بوبین رله موازی هستش کل برد پاور همین قطعات بالا هستش

قطعات بالا تست شده ان و سالمن

اشکال از برد پاور نیستش چونکه برد پاور دستگاه سالم رو سوار این دستگاه کردم که باز لحظه استارت فیوز میپره،اگه دستگاه روشن بشه بخوبی کار میکنه و ولتاژ ها اوکی هستن و جوش هم میده

تنها ایراد لحظه ی اول استارت هستش

سپاس
سلام
این مشکل فقط یک علت داره و اون اینه که رله زود عمل میکنه قبل از اینکه خازن ها شارژ( تقریبا) کامل بشن رله عمل میکنه در نتیجه جریان شارژ هجومی یا باعث پریدن فیوز میشه یا اینکه کنتاکت رله رو معیوب میکه .
ببین مدار 24 که رله رو تغذیه میکنه مدار فابریکه یا تعویض شده ؟
و اینکه مدار 24 سیصد ولت تغذیه شو از خازنها ی اصلی میگیره یا یه مدار مجزا داره؟
موفق باشی

heydari37

کاربر vip
کاربر
2014-11-02
50
362
سلام دوست عزیز
خازنی روی برد تغذیه وجود داره که باعث تاخیر در جذب رله از طریق گیت ماسفت برد تغذیه میشه تعویض کن و مقدارشو ببر بالا و اگر درست نشد یک مقاوت 100 اهم ده وات
سری با ان تی سی ها و پی تی سی که مدار شارژ خازن ها رو به عهده دارند بزار در بعضی مدل ها هیچ خبری از این قطعات نیست فقط یک مقاومت 120 اهم ده وات موازی با کنتاکت رله پاور وجود دارد که به خوبی خازنها را شارژ میکند و شیب جریان هم خوب است و هرگز فیوز نمی پرد. با تشکر حیدری

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با تشکر از توجه دوستان عزیز انجمن

اول پاسخ استاد جواد بزرگوار

دستگاه آک آک هستش و اولین باره داره تعمیر میشه و هیچگونه دستکاری روش صورت نگرفته،300 ولت برای تغذیه 24 ولت از سوکتی که مستقیما از خازن های پاور به سمت برد مین میاد تامین میشه

پاسخ استاد حیدری عزیز

برد پاور مذکور فاقد ماسفت و قطعات مرتبط هستش فقط یه دیود رکتیفایر با بوبین رله موازی شده و دو سر رله به برد مین و ولتاژ 24 ولت وصل شده

حل عیب

دو مقاومت 47 اهم 10 وات باهم سری کردم و این دو رو تو مسیر NTC ها قرار دادم،تایمر 0-60 ثانیه رو 3 ثانیه تنظیم و مابین ولتاژ تغذیه رله قرار دادم به نحوی که پس از اتصال به برق خازن ها با شیب بسیار ملایم شارژ میشوند و رله 3 ثانیه بعد از ساخته شدن ولتاژ 24 ولت جذب میکنه،دستگاه حتی با فیوز 6آمپر هم روشن میشه و هیچ مشکلی نداره

دستگاه تحویل داده شده

سوالی که بنده دارم اینه که وقتی دستگاه با لامپ سری تست میشه چرا لامپ سری نیمه روشن میمونه در حالی که در سایر دستگاه ها ابتدا پرنور روشن میشه و بعد کاملا خاموش میشه؟با برد پاور مجزا تست کردم همین حالت بود و لامپ نیمه روشن میموند،آیا برد مین جریان میکشه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
با تشکر از توجه دوستان عزیز انجمن

اول پاسخ استاد جواد بزرگوار

دستگاه آک آک هستش و اولین باره داره تعمیر میشه و هیچگونه دستکاری روش صورت نگرفته،300 ولت برای تغذیه 24 ولت از سوکتی که مستقیما از خازن های پاور به سمت برد مین میاد تامین میشه

پاسخ استاد حیدری عزیز

برد پاور مذکور فاقد ماسفت و قطعات مرتبط هستش فقط یه دیود رکتیفایر با بوبین رله موازی شده و دو سر رله به برد مین و ولتاژ 24 ولت وصل شده

حل عیب

دو مقاومت 47 اهم 10 وات باهم سری کردم و این دو رو تو مسیر NTC ها قرار دادم،تایمر 0-60 ثانیه رو 3 ثانیه تنظیم و مابین ولتاژ تغذیه رله قرار دادم به نحوی که پس از اتصال به برق خازن ها با شیب بسیار ملایم شارژ میشوند و رله 3 ثانیه بعد از ساخته شدن ولتاژ 24 ولت جذب میکنه،دستگاه حتی با فیوز 6آمپر هم روشن میشه و هیچ مشکلی نداره

دستگاه تحویل داده شده

سوالی که بنده دارم اینه که وقتی دستگاه با لامپ سری تست میشه چرا لامپ سری نیمه روشن میمونه در حالی که در سایر دستگاه ها ابتدا پرنور روشن میشه و بعد کاملا خاموش میشه؟با برد پاور مجزا تست کردم همین حالت بود و لامپ نیمه روشن میموند،آیا برد مین جریان میکشه؟

سپاس
سلام
تو دستگاههای مختلف جریان حالت بیکاری متفاوته ومشکلی نیست
موفق باشی

heydari37

کاربر vip
کاربر
2014-11-02
50
362
دوست عزیز ممکن است جریان جذب و نگهداری رله کم است یا در مسیر شارژ خازنها که متشکل از چند ان تی سی و یک پی تی سی است و مجموعا با کنتاکت کار رله موازی هستند مشکلی باشد و یا حین جوشکاری ولتاژ 24 ولت که رله را جذب نگه میدارد دچار کمبود و یا پرش میشود.
توصیه میکنم خازنی که روی گیت ماسفت در مسیر جذب رله برد پاور وجود دارد را عوض کن و یک خازن 100 میگروفاراد 50 یا 63 ولت بگذار تا رله دیر تر جذب شود و خازنها ی برد بیشتر پر شوند. با آرزوی موفقیت شما

بالا