آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: نداشتن بک لایت asus X44H با مادربورد k43l rev 3.1

behruozt

کاربر
2011-03-25
28
21
سلام
با توجه به لینک اول که که دوست خوبم با نام کاربری NPTiak فرستاده بودن باز هم دقیق تر به مادربرد نگاه کردم و فهمیدم مشکل میتونه از پشت برد باشه!!! که اصلا بهش نگاه نکرده بودم
با تست بیزر متوجه شدم یکی از سه ترانزیستور پشت برد به کانکتور LED راه میده. سپس اونو ولتاژ گیری کردم و متوجه شدم خروجی نداره! پس متهم ردیف اول ایشون هستند!
WP_20160120_001.jpg
حالا یه سوال دارم، و اونم اینه که یه برد اوراق k43 دارم که شماره اون ترانزیستور با این، یکی نیست ولی سایز یکسانی دارند.
میشه واسه تست ازش استفاده کرد یا ممکنه به دستگاه آسیب بزنه؟
ممنون از دوستانی که وقتشون رو برای ترویج علم میگذارند.

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام،
کدام پایه اش به کدام پایه کانکتور راه میده؟ ببینید به گراند هم راه میده؟ شاید پایه گراند باشه. خود ترانزیستور رو هم تست کنید ببینید سالم است یا نه (خارج از بورد)

behruozt

کاربر
2011-03-25
28
21
سلام،
کدام پایه اش به کدام پایه کانکتور راه میده؟ ببینید به گراند هم راه میده؟ شاید پایه گراند باشه. خود ترانزیستور رو هم تست کنید ببینید سالم است یا نه (خارج از بورد)

سلام
تو همین عکسی که گذاشتم پایه پایینی به گراند هستش و حق با شما بود. پایه بالایی هم به کانکتور راه نمی ده ولی ولتاژ نداره چه در حالت روشن چه در حالت خاموش.
بیرون بورد هنوز تست نکردم
ممنون

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
تست قطعات روی برد ،غیر از موارد خاص،نمی تونه نتیجه درست و قابل اطمینانی بده .شل بودن فلت از هر دو سمت ( برد و LED ) یا وجود جرم داخل سوکت ها هم می تونه باعث بروز چنین موردی بشه .
موفق باشید .

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
با توجه به فرمایشات اساتید و ولتاژهایی که شما اعلام کردید حدس من خود فلت LED هست، مشکل مشابه داشتم که حتی با تعویض فلت نو باز هم اون فیوز سوخت که با تست اهمی فلت نو متوجه شدم فلت باز هم مشکل داره و اتصالی داشت!!!
شما فلت رو از LED جدا کن و از پایه های فلت ورودی به LED ولتاژ گیری کن ببین 3.3 و 5 و 19 رو دارید یا خیر.
در ضمن، چک کن ببین فیوزی که تعویض کردی، پایه های رو بردش به کسیر دیگه ای هم انتقال ولتاژ داره یا خیر، منظورم اینه که ممکنه مسیر پایه ی فیوز روی برد قطع شده باشه و به حای اینکه مثلا به 3 قسمت ولتاژ 19 رو برسونه الان به 2 قسمت داره میرسونه این ولتاژ رو!!
ببین پایه ی 1 و 2 و 3 کانکتور فلت روی یرد به هم راه دارن؟ اگه اره ولتاژشو اعلام کن، باید 19 باشه.
پایه ی 23 و 24 هم باید راه داشته باشن به هم، اگه اره ولتاژ اونم اعلام کن.
و همچنین ولتاژ پایه ی 25 و 26 رو هم اعلام کن.
ولتاژ پایه های 27 و 28 رو هم جداگانه اعلام کن.
منتظر اعلام نتیجه هستیم.

آخرین ویرایش:

behruozt

کاربر
2011-03-25
28
21
با توجه به فرمایشات اساتید و ولتاژهایی که شما اعلام کردید حدس من خود فلت LED هست، مشکل مشابه داشتم که حتی با تعویض فلت نو باز هم اون فیوز سوخت که با تست اهمی فلت نو متوجه شدم فلت باز هم مشکل داره و اتصالی داشت!!!
شما فلت رو از LED جدا کن و از پایه های فلت ورودی به LED ولتاژ گیری کن ببین 3.3 و 5 و 19 رو دارید یا خیر.
در ضمن، چک کن ببین فیوزی که تعویض کردی، پایه های رو بردش به کسیر دیگه ای هم انتقال ولتاژ داره یا خیر، منظورم اینه که ممکنه مسیر پایه ی فیوز روی برد قطع شده باشه و به حای اینکه مثلا به 3 قسمت ولتاژ 19 رو برسونه الان به 2 قسمت داره میرسونه این ولتاژ رو!!
ببین پایه ی 1 و 2 و 3 کانکتور فلت روی یرد به هم راه دارن؟ اگه اره ولتاژشو اعلام کن، باید 19 باشه.
پایه ی 23 و 24 هم باید راه داشته باشن به هم، اگه اره ولتاژ اونم اعلام کن.
و همچنین ولتاژ پایه ی 25 و 26 رو هم اعلام کن.
ولتاژ پایه های 27 و 28 رو هم جداگانه اعلام کن.
منتظر اعلام نتیجه هستیم.

سلام
از اینکه وقت گذاشتید و راهنمایی کردید ممنون

کابل فلت خودش که روش K84 نوشته اتصالی داره و آداپتور رو قطع میکنه. با توجه به اینکه کابل فلت دم دستم نبود از کابل فلت K43 استفاده میکنم
روی محل اتصال به LED ولتاژ 19 و 5 رو ندارم. 3.3 ولت و 1.6 ولت دارم
پایه های 23 و 24 و 25 به هم راه دارن و 19 ولت هستن.
26 و 27 و 28 ولتاژی ندارم.
از طرفی پایه 1 به 2 و 3 راه نمیده ولی 2 و 3 به هم راه میده و ولتاژ 0.7 داره. پایه 4 ولتاژ 3.3 داره
اون سلفی که تعویض کردم به خازن بالاش و پایه 23،24 و 25 راه میده و 19 ولت داره
ممنون از لطف شما

atlas98

کاربر
2009-08-14
336
527
شهر گل و بلبل
با سلام

مورد اول اون قطعه ای که دوستان گفتن خارج از مدار تست کنید خراب است و باید تعویض شود.
مورد دوم تو این 3 تا پایه باید ولتاژی داشته باشید
اگر شماتیک رو دارید چک کنید مسیر رو پیدا کنید قطعات سر راهی این مسیر ها سوخته پیدا کنید.

اعلام نتیجه کنید

موفق باشید

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
سلام
از اینکه وقت گذاشتید و راهنمایی کردید ممنون

کابل فلت خودش که روش K84 نوشته اتصالی داره و آداپتور رو قطع میکنه. با توجه به اینکه کابل فلت دم دستم نبود از کابل فلت K43 استفاده میکنم
روی محل اتصال به LED ولتاژ 19 و 5 رو ندارم. 3.3 ولت و 1.6 ولت دارم
پایه های 23 و 24 و 25 به هم راه دارن و 19 ولت هستن.
از طرفی پایه 1 به 2 و 3 راه نمیده ولی 2 و 3 به هم راه میده و ولتاژ 0.7 داره. پایه 4 ولتاژ 3.3 داره
اون سلفی که تعویض کردم به خازن بالاش و پایه 23،24 و 25 راه میده و 19 ولت داره
ممنون از لطف شما

ببینید دوست خوبم، اولین اشتباه تعویض کابل فلت با یه لپ تاپ مشابه هست، من دقیقا نمیدونم ترتیب پایه های این دو مدل مشابه هست یا خیر، ولی شما لطف کنید فلت خود لپ تاپ رو تهیه کنید یا فلت معیوب رو درست کنید و با اون تست کنید.
مشکل شما به احتمال 99 درصد از خروجی کانکتور فلت به بعد هست.
لطفا کابل فلت رو از مادربرد جدا کنید، لپ تاپ رو روشن کنید و بعد دوباره پایه ها رو تست ولتاژ بگیرید.
منتظر اعلام نتیجه هستیم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: atlas98
بالا