آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

يك منبع تغذيه ازمايشگاهي

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
] يك منبع تغذيه ازمايشگاهي
با سلام :
يكي از بهترين و امتحان شده و عملي ترين منبع تغذيه ازمايشگاهي كه تمام تعميركاران بايد داشته باشند نمونه ساخته شده تجاري در بازار به قيمت گران عرضه ميكنند خودتون به راحتي مونتاژ و استفاده كنيد نقشه و عكس و مدار چاپي كامل و قابل مونتاژ ......
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 58 کیلوبایت بازدیدها: 2,458
  • 36.1 کیلوبایت بازدیدها: 2,441
  • 47.6 کیلوبایت بازدیدها: 2,441
آخرین ویرایش:

ali_r714

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2008-08-25
404
2,338
خراسان رضوی
] يك منبع تغذيه ازمايشگاهي
با سلام :
يكي از بهترين و امتحان شده و عملي ترين منبع تغذيه ازمايشگاهي كه تمام تعميركاران بايد داشته باشند نمونه ساخته شده تجاري در بازار به قيمت گران عرضه ميكنند خودتون به راحتي مونتاژ و استفاده كنيد نقشه و عكس و مدار چاپي كامل و قابل مونتاژ ......
با تشكر .
موفق باشيد .
با تشکر از شما آقای رجبی من مدار را مونتاژ کردم اما پتانسیومترها را با این رنج پیدا نکردم. آیا میتوانم جایگزینی برای آنها پیدا کنم؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با تشکر از شما آقای رجبی من مدار را مونتاژ کردم اما پتانسیومترها را با این رنج پیدا نکردم. آیا میتوانم جایگزینی برای آنها پیدا کنم؟

با سلام :
علی اقا میتونید بجای 5 کیلو اهم از چهار و هفت کیلو اهم و در مورد 3 کیلو مقامت همراه انرا یک و هشت کیلو و پتانسیومتر 3 را به دو و هفت کیلو تقلیل دهید (البته در تغییر جریان خروجی مقداری محدودیت میشه که مهم به نظر نمیرسد .
با تشکر .
موفق باشید .

ali_r714

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2008-08-25
404
2,338
خراسان رضوی
با سلام :
علی اقا میتونید بجای 5 کیلو اهم از چهار و هفت کیلو اهم و در مورد 3 کیلو مقامت همراه انرا یک و هشت کیلو و پتانسیومتر 3 را به دو و هفت کیلو تقلیل دهید (البته در تغییر جریان خروجی مقداری محدودیت میشه که مهم به نظر نمیرسد .
با تشکر .
موفق باشید .
این رنجها در بازار به وفور هستند؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
این رنجها در بازار به وفور هستند؟
با سلام مجدد :
بله علی اقا این رنج ها که عرض کردم از استاندارد تولید e12 هستش و در هر فروشگاهی حتما گیر میاد البته 5 کیلو هم بفوره ولی حالا شما چطور پیدا نکردید نمیدونم .
با تشکر .
موفق باشید .

ali_r714

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2008-08-25
404
2,338
خراسان رضوی
باسلام آقای رجبی من پتانسیومترها را در مدار گذاشتم اما ولتاژ و جریان کم وزیاد نمیشود و ولتاژ روی مقدار 40 ولت ثابت است میشود راهنمایی کنید . البته ایسی را هم عوض کردم ترانزیستورها هم سالم است

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
باسلام آقای رجبی من پتانسیومترها را در مدار گذاشتم اما ولتاژ و جریان کم وزیاد نمیشود و ولتاژ روی مقدار 40 ولت ثابت است میشود راهنمایی کنید . البته ایسی را هم عوض کردم ترانزیستورها هم سالم است

با سلام :
دوست عزیز: برای اخذ نتیجه سریعتر و طولانی نشدن تاپیک یکبار به سوالاتزیر پاسخ دقیق بزارید امیدوارم که مشگل تان حل شود :
در حال حاضر جریان خروجی در 40 ولت چقدر است (با سری کردن حدود سه عدد لامپ 12 ولتی چراغ جلو موتورسیکلت یا ماشین میتونید جریان را اندازه بگیرید ) ودر همین حال که چراغها روشن هستند ولتاز ترانس نباید افت چشمگیری داشته باشد که بعدا جریان لازم را تامین نخواهد کرد .
ولتاز پایه های( 11 و 12 و 6 ) ایسی 723 را در حالی که پتانسیومتر ها در تنظیم وسط هستند بزارید .
با برداشتن دیود زنر (یا قطع یکی از پایه های ان ) ولتاز خروجی چقدر است ؟
بعد از قطع دیود زنر ولتاز روی پایه 11 ایسی با تغییر پتانسیومترها تغییرات ولتاز این پایه را بزارید .
در خدمتم .
با تشکر .
موفق باشید .

ali_r714

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2008-08-25
404
2,338
خراسان رضوی
با سلام :
دوست عزیز: برای اخذ نتیجه سریعتر و طولانی نشدن تاپیک یکبار به سوالاتزیر پاسخ دقیق بزارید امیدوارم که مشگل تان حل شود :
در حال حاضر جریان خروجی در 40 ولت چقدر است (با سری کردن حدود سه عدد لامپ 12 ولتی چراغ جلو موتورسیکلت یا ماشین میتونید جریان را اندازه بگیرید ) ودر همین حال که چراغها روشن هستند ولتاز ترانس نباید افت چشمگیری داشته باشد که بعدا جریان لازم را تامین نخواهد کرد .
ولتاز پایه های( 11 و 12 و 6 ) ایسی 723 را در حالی که پتانسیومتر ها در تنظیم وسط هستند بزارید .
با برداشتن دیود زنر (یا قطع یکی از پایه های ان ) ولتاز خروجی چقدر است ؟
بعد از قطع دیود زنر ولتاز روی پایه 11 ایسی با تغییر پتانسیومترها تغییرات ولتاز این پایه را بزارید .
در خدمتم .
با تشکر .
موفق باشید .
ولتاژ پایه ها در پتانسیو متر حد وسط (هر دو)
پایه 6 : 1.12 ولت
پایه11: 4.96 ولت
پایه12: 12.78ولت
بقیه رو انشاالله فردا اعلام میکنم
اگر ممکن است لامپها را با معادل مقاومت بگویید
در ضمن ledهم داعم روشن است
باتشکر از شما

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام :
دوست عزیز به نکته حساسی اشاره کردید که احتمالا بقیه موارد نیاز نباشد .
اگر نقشه را دقیق مطالعه کنید خواهید دید که (به اظهار خودتون 40 ولت در خروجی دارید ) ولتاز مرجع ای سی توسط دو مقاومت موازی هم { 7/4 کیلو } به دیود زینر 30 ولتی وصل شده که به پایه 12 ایسی وصل است شما الان روی این نقطه حدود 13 ولت دارید و چون نقطه مرجع ایسی ولتاز 30 را ندارد لذا درست عمل نخواهد کرد .
رفع معایب این سمت :
احتمالا ولتاز دیود زنر شما 30 ولت نیست در وحله اول این را تست و - دقیقا بررسی کنید تا 30 ولت را داشته باشید .
- امکان دارد باوجود دیود 30 ولتی به دلیلی ای سی شما معیوب شده و پین12 جریان اضافی میکشه که موجب افت ولتاز میشه .
- اندازه مقاومت ها را همچنین دقیقا تست کنید شاید مقدار مقاومت های موازی بیش از اندازه جا گذاشته شده (دو مقاومت موازی فوق باید حدود 35/2 اهم مقدار نشون بده ) .
بالاخره باید روی این نقطه (پین 12 ) ولتاز 30 ولت را داشته باشد تا سایر قسمت ها درست جواب دهد .
بجای لامپ میتوانید از یک مقاومت سیمی که توان تحمل 40 ولت در 4 امپر (10 اهم400 وات ) را داشته باشد که لامپ بهتر و ارزان تر از این نوع مقاومت می باشد . نتیجه را در هر حال بیان کنید .
با تشکر .
موفق باشید .

بالا