آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن نشدن مادر برد گیگا بایت مدل 945pl-s3

ebrahim298

کاربر
2011-09-08
22
49
کرج
در اثر اتصالی شدن سیم های ماوس که به USB جلو وصل بوده سیستم خاموش شده و دیگه با زدن دکمه پاور روشن نمیشه. ظاهرا قسمتی از مادر بورد آسیب دیده ولی نمیدونم کدوم قسمت. از دوستانی که تجربه دارن خواهش میکنم کمک کنن. ایا فیوزی روی مادر برد وجود داره که سوخته؟

ebrahim298

کاربر
2011-09-08
22
49
کرج
یک عکس واضح از مادربردتون بگذارید .

این هم یک عکس از مادربرد :
Ga-945pl-s3
ضمنا ولتاژ 5 ولت استندبای هم بر روی سوییچ پاور و هم پین Vcc یو اس بی وجود دارد که تو عکس نشان داده شده.
giga mainboard.jpg

ebrahim298

کاربر
2011-09-08
22
49
کرج
ولتاژ رگولاتورهای 3.3 ولت در اطراف چیپ جنوبی و آی سی صدا وجود دارد. کریستال لوله ای نسبت به زمین دارای ولتاژ 0.24 و 0.11 ولت می باشد. کریستال آی سی کلاک هیچ ولتاژی ندارد. یادآوری میکنم در این حالت فقط ولتاژ 5 ولت استندبای (سیم بنفش) و 5 ولت PS-ON ( سیم سبز) در مدار وجود دارد . power supply سالمه و مشکلی نداره. هیچ یک از قطعات یا چیپ ها داغ نمی کند.

ajamee

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-14
1,727
4,739
همکار گرامی
لطفا برق سی پی یو را از مادر بورد جدا کنید ببینید دستگاه روشن میشود. اگر روشن شد اتصالی در اطراف سی پی یو است
یک راه دیگر هم می توانید سیم سبز و سیاه پاور را به هم بزنید ببینید مادر بورد روشن میشود و به کمک انگشت ببین ای سی صدا یا دیگر چیپ ها گرما چگونه است
و اعلام نتیجه فرماید.

ebrahim298

کاربر
2011-09-08
22
49
کرج
با سلام

من همه ی این تست ها رو بدون cpu انجام دادم. متاسفانه بدون cpu هم راه اندازی نمیشود. با اتصال سیم سبز به سیم مشکی بر روی سوکت ATX، فن پاور شروع به کار میکند و تمام ولتاژها بر روی این سوکت وجود دارد . در این حالت هرچند آی سی جنوبی و I/O کمی گرم میشوند ولی داغ نمیشوند. هیچکدوم از قطعات یا آی سی های صدا و lan داغ نمیشوند. با اتصال cpu و برق آن، سی پی یو شروع به گرم شدن میکند و دیگر قطعات و چیپ ها کماکمان داغ نمیشوند ( کمی گرم هستند) بجز آی سی کلاک که قبل از اتصال cpu تقریبا سرد بوده ولی بعد از اتصال cpu نسبتا داغ می شود. بر روی کریستال کلاک، ولتاژ 0.3 ولت وجود دارد. در این حالت هیچ تصویری وجود ندارد. همچنین پین های دیتا و تغذیه USB هیچگونه اتصالی و شورتی ندارد. ماسفت ها با تست بوق هیچگونه شورتی ندارند و حداقل یکی از پایه ها دارای ولتاژ می باشد. رگولاتورهای 3.3 ولت سالمند. فیوزهای F1(p260 و F2 , F3 (p160 سالمند.

ajamee

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-14
1,727
4,739
همکار گرامی لطفا کد دیباگر را بفرماید من شک بهi/oدارم قبل از تعویض i/oبهتر است ای سی بایوس را پروگرام کنید .

ebrahim298

کاربر
2011-09-08
22
49
کرج
ممنون از پاسختون
کارت دیباگر ندارم. اول خودم هم بیشتر به I/O شک داشتم ولی با تست های بیشتر به نظر میرسه که I/O مشکلی نداشته باشه . فکر کنم پل جنوبی دچار مشکل شده.
دلایل:
1- در حالت استندبای ، پایه های مختلف I/O یعنی آی-سی IT8718F دارای ولتاژ میباشد و نشانی از شورتی نیست.
2- با اتصال پین پاور پنل جلویی، پایه 106 آی-سی که پایه PANSWT می باشد از 5 ولت به صفر تغییر ولتاژ داده و باعث می شود تا پایه 103 که PWRON می باشد از 1.7 ولت به صفر ولت تغییر کند. این پایه که power on request نام دارد درخواست روشن شدن را به چیپ جنوبی ارسال می کند. درصورت وجود نداشتن شورتی در مدار و سالم بودن چیپ جنوبی باید سیگنال high از چیپ جنوبی به پایه 102 آی-سی I/o که SUSB نام دارد ارسال گردد و متعاقبا آی- سی I/O با دریافت این سیگنال، پایه 107 خود را که PS-ON می باشد low (صفر ولت) کند و در نتیجه باعث روشن شدن POWER SUPPLY و راه اندازی مادر برد شود. ( اما در این مادر برد سیگنال روشن شدن از طرف چیپ جنوبی صادر نمی شود)
3- بصورت force پایه SUSB مربوط به I/O را high کردم. ( به 5 ولت وصل کردم) یعنی خودم دستور روشن شدن را صادر کردم. در این حالت I/O با low کردن پایه PS_ON خودش باعث روشن شدن POWER SUPPLY و راه اندازی مادر برد شد. بعد از راه اندازی پاور ساپلای پایه 63 آی -سی I/O که PWROk1 نام دارد از صفر ولت به حدود 3 ولت تغییر مقدار داد.

kiyann

کاربر
2015-11-22
23
27
عجب تحلیلی مهندس من که حرفی ندارم خودت نتونی درستش کنی منم مطمعنم نمیتونم همون که شما میگید

بالا