آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: به غیر از جوشکاری روشی برای تست اینورتر جوشکاری تعمیر شده وجود دارد؟

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام

تست بعد تعمیر اینورتر از جذاب ترین و هیجان انگیز ترین بخش تعمیرات این موجودات دوست داشتنی هستش!

اما به خاطر دود و گاز و آتیش بازی نمیشه داخل مغازه جوشکاری کرد،بیرون هم میخوای جوشکاری کنی تابلو میشه!من اکثرا دستگاهای مراجعه شده رو چند تا چند تا جمع میکنم و میبرم خونه(تو کارگاهم) تست میکنم،اما دیگه از ییلاق قشلاق خسته شدم
یه عکسی دارم تو خط تولید اینورتر جوش که خروجی های دستگاه رو با دو تا کابل به یه جا متصل کردن انگار واسه تست دستگاهه
http://uupload.ir/files/mz9b_565366115_779.jpg
آیا اساتید و دوستان پیشنهادی برای روشی جایگزین دارن؟
همکار های عزیز خودشون چطوری تست میگیرن؟

سپاس

آخرین ویرایش:

karimsh

کاربر
2015-06-19
20
28
تهران
با سلام

تست بعد تعمیر اینورتر از جذاب ترین و هیجان انگیز ترین بخش تعمیرات این موجودات دوست داشتنی هستش!

اما به خاطر دود و گاز و آتیش بازی نمیشه داخل مغازه جوشکاری کرد،بیرون هم میخوای جوشکاری کنی تابلو میشه!من اکثرا دستگاهای مراجعه شده رو چند تا چند تا جمع میکنم و میبرم خونه(تو کارگاهم) تست میکنم،اما دیگه از ییلاق قشلاق خسته شدم
یه عکسی دارم تو خط تولید اینورتر جوش که خروجی های دستگاه رو با دو تا کابل به یه جا متصل کردن انگار واسه تست دستگاهه
http://uupload.ir/files/mz9b_565366115_779.jpg
آیا اساتید و دوستان پیشنهادی برای روشی جایگزین دارن؟
همکار های عزیز خودشون چطوری تست میگیرن؟

سپاس
به نظر من تنها روش اطمینان از صحیح تعمیر کردن دستگاه فقط جوشکاری کردن است اون هم حد اقل با دو عدد الکترود.
اما درباره عکس فکر کنم دستگاه ها را به سیمولاتور وصل کردند تا دستگاه جریان بکشد تا بفهمن سالم است یا نه.
من خودم بعد تعمیر جوشکاری میکنم.

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
یعنی شما میفرمائین دستگاهی که به روشی غیر جوشکاری تست بشه ممکن هستش تو تست جوش و هنگام کار عادیش نتیجه متفاوتی داشته باشه؟
دقیقا ما به همچین چیزی نیازمندیم
صد در صد تو یه خط تولید نمیان که دستگاه ها رو دونه دونه تست جوش بگیرن!!این کار هم هزینه بر و وقتگیر هستش
به نظر من چیزی طراحی کردن که با ولتاژ کاری کم، جریان نامی زیادی مصرف میکنه و اونجا اینورتر مثل یه منبع تغذیه ای که ولتاژ خروجی ثابت داره اما جریانش قابل کنترل هستش عمل میکنه(البته این نظر بنده س تائید یا تکذیب به عهده اساتید محترم)

karimsh

کاربر
2015-06-19
20
28
تهران
بله برای من پیش اومده که نتیجه متفاوتی داشت.
تو خط تولید هر وسیله یا دستگاه و ...همیشه یه سری تست های خاص خودشون هست که انجام میدن و برچسب کیو سی میزنن اما زمانی که آن وسیله به دست مشتری میرسد وکار عادی خود را انجام می دهد عیب های ان دیده می شود و شرکت ها مجبورند خدمات پس از فروش را ارائه بدهند.

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
من یه جایی دیده بودم که به باطری وصل کرده بودن مثلا باطری 200 امپری اگر دستگاه ما 200 امپر بر ساعت خروجیش باشه میتونیه باطری 200 امپری رو تو یک ساعت شارژ کنه
تا حالا دستگاه جوش معمولی سیم پیچ رو تبدیل به شارژر یا استارتر خودرو کردین ؟
من کردم اما باهاش باطری شارز نمیکنم چون باطری باید با حداقل جریان شارژ بشه تا عمر باطری زیاد باشه
باطری اگر با یک جریان هجومی شارژ بشه به دلیل گرم شدن بیش از اندازه احتمال انفجار رو داره
به هر حال فکر میکنم برای تست دستگاه جوش از مقاومت وات بسیار بالا استفاده میشه از این مقاومت های روسی هستن سبز رنگ سرامیکی شاید 500وات خوب میتونیم طبق رابطه توان حساب کنیم توان مساوی است با مقاومت ضربدر جریان خوب اگر مقاومت ما مثلا یک فرض بشه برای جریان 200 امپری باید یک مقاومت 1 اهم حداقل 200 امپری داشته باشیم اما چون ما مثلا دستگاه رو زیر بار قرار میدیم باید مقاومتمون بیشتر از این توان باشه زیرا در لحظه اول اتصال یا t0 بیشترین مقدار جریان عبور میکنه کپس از گذشت t0+1 این مقدار کم میشه شاید بشه با المنت بخاری برقی این کارو انجام داد المنتها یا مقاونتها باید از طریق فن خنک سازی شوند
یا اینکه مقدااری اب در سطلی ریخته شود سپس دو پروب مثبت و منفی وارد سطل شود تا اب بخار شود شاید این روش هم کار ساز باشه
فکر میکنم اگر یک موتور dc 24 ولت داشته باشیم میتونیم تست کنیم
در کل فرق دستگاه جوش با دستگاه شارژر تو دوتا قسمت هستش یکی اینکه دستگاه شارژر در خروجیش خازن داره و دوم اینکه مقداری در قسمت کنترل بورد pwm فرق میکنه
در کل تمام چیزهای که نوشته شد از رایده فکر من میباشد و تا به حال هیچکدام به جز استارتر امتحان نشده است

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
باطری گزینه ی خوبی برای این کار نیستش چونکه زود خراب میشه
حدسی که بنده میزنم طبق گفته ی استاد BSTAR همون مقاومته وات بالا هستش،طرحی از جت فن باید ساخته بشه که رو در یه محفظه مکعب مانند قرار داده بشه و مقاومت های وات بالا درون این محفظه باشن،با اتصال سوکت های مثبت و منفی خروجی اینورتر به مجموعه مقاومت ها باید جت فن هم به کار بیفته و طوری هوای اطراف این مقاومت ها رو در یه لحظه بمکه که مقاومت ها یه لحظه تو حالتی مثل خلا قرار بگیرن در این صورت تلفات توان مقاومت ها که بیشتر به صورت گرما ظاهر خواهد شد به سرعت به یه مقدار خیلی کم خواهد رسید(این طرح منه)اما این مقاومت های وات بالا رو از کجا پیدا کنیم؟دست دومش تو کدوم وسیله هستش؟

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
اگر به نوشته هام دقت کرده باشی چند تا مثال زدم
میتونی با موازی کردن مثلا 10 تا المنت بخاری برقی مقاومت 1 اهم رو به دست بیاری
در صورتی که مقاومت المنت 100 اهم باشه 4 تا المنت بخاری برقی رو به 5 قسمت 20 اهمی تقسیم میکنی
سپس این 20 اهمی ها رو موازی میکنی میشه تقریبا 16 تومن
حالا هر چقدر این المنت بخاری برقی زیاد باشه توان میره بالا
قضیه توان توان مساویست با ولتاژ ضربدر جریان ولتاژ 24 ضربدر 200 با 4800 وات توان خروجی دستگاه
طبق قضیه توان میشه بقیه رو هم حساب کرد

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
با سلام
اگر به نوشته هام دقت کرده باشی چند تا مثال زدم
میتونی با موازی کردن مثلا 10 تا المنت بخاری برقی مقاومت 1 اهم رو به دست بیاری
در صورتی که مقاومت المنت 100 اهم باشه 4 تا المنت بخاری برقی رو به 5 قسمت 20 اهمی تقسیم میکنی
سپس این 20 اهمی ها رو موازی میکنی میشه تقریبا 16 تومن
حالا هر چقدر این المنت بخاری برقی زیاد باشه توان میره بالا
قضیه توان توان مساویست با ولتاژ ضربدر جریان ولتاژ 24 ضربدر 200 با 4800 وات توان خروجی دستگاه
طبق قضیه توان میشه بقیه رو هم حساب کرد

سلام مهندس
در بالا تبدیل ترانس جوش به استارتر خودرو اشاره کردین میشه بیشتر توضیح دهید باطری ماشین 12 ولته ولی خروجی ترانس جوش در حد 40 ولته ؟
آیا همین اینورتر جوش سه برده ها رو میشه به استارتر خودرو تبدیل کرد؟
دستگاه جوشهای بازاری ولتاژ خروحی در حد 70 ولت دارن شما ولتاژ 24 ولت رو در حالت بار محاسبه کردین یا بی باری فکر کنم در حالت بی باری به همون 24 ولت برسه صحیح هست؟

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
سلام مهندس
در بالا تبدیل ترانس جوش به استارتر خودرو اشاره کردین میشه بیشتر توضیح دهید باطری ماشین 12 ولته ولی خروجی ترانس جوش در حد 40 ولته ؟
آیا همین اینورتر جوش سه برده ها رو میشه به استارتر خودرو تبدیل کرد؟
دستگاه جوشهای بازاری ولتاژ خروحی در حد 70 ولت دارن شما ولتاژ 24 ولت رو در حالت بار محاسبه کردین یا بی باری فکر کنم در حالت بی باری به همون 24 ولت برسه صحیح هست؟
1 : بله ولتاژ ترانسها 40 ولت هست اما من از 40 ولت استفاده نکردم من تقریبا از وسط های سیم پیچ ثانویه سری جدا نمودم که تقریبا برابر با 14 15 ولت بود
سپس این ولتاژ را با استفاده از پل دیودی یکسو سازی نموده و برای استارتر خودرو به کار گرفتم

2 : بله چرا نشه اما باید کمی تغییرات در قسمت خروجی و کمی تغییرات در قسمت کنترل اعمال نمود
3 : ولتاژ 24 در زیر بار میباشد
البته من مورد 2 و 3 رو تست نکردم اما از لحاظ تئوری برسی نموده ام که به راحتی میتواند انجام گیرد
بله در حالت بی باری باید 24 ولت باشه که با تغییرات اعمال شده در بخش کنترل این ولتاژ به 24 ولت میرسد

بالا