آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

آموزشی: چگونه تجهیزات رنگ کوره ای بسازیم -ساخت پیستوله رنگ پودری استاتیکی با ساده ترین روش ممکن

پنام

کاربر
2014-08-30
8
56
بنام خدا
سلاااام به مهندسین و نخبگان باهوش و با استعداد کشورم ایران
خووووبید؟؟؟؟
قصد دارم توی این تایپک نحوه ساخت یک پیستوله رنگ پودری الکترواستاتیکی به ساده ترین شکل ممکن با وسائل خونه رو تا جایی که اطلاعاتم میکشه براتون تقدیم بکنم شاید به دردتون بخوره

حالا چرا میخوام یاد بدم بخاطره اینکه اماده اش تو بازار خیلی گرونه و جوانی مثله من که سرمایه ی اولیه اش بسیار کمه و میخواد کار رو از اول شروع بکنه براش خرج کردن 4 یا 5 میلیون خیلی سنگینه بخاطره همین تصمیم گرفتم خودم بسازمش با کمک شما دوستان و توی این راه شمام یاد بگیرین شاید بعدنا شمام بدردتون بخوره!

از اول بگم که خیلی خیلی خیلی ساده است حتی آسونتر از آب خوردنه!!!!!

سخت ترین قسمتش ساختش؛ ساخت مدار های ولتاژ با ولتاز بین 70 الی 100 کیلوولت هستش و گرنه وقتی این قسمت آماده بشه بقیه کار چیزی نیست!
چون من خودم فقط توی این قسمت گیر کردم!
البته باید یکسری مقدمات بگم تا بدونید این نوع رنگپاشی چیه و چطور کار میکنه و مراحل کار چیه که توی تایپک بعدی به زودی میگم براتون
پس منتظر باشین لطفا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
بنام خدا
سلاااام به مهندسین و نخبگان باهوش و با استعداد کشورم ایران
خووووبید؟؟؟؟
قصد دارم توی این تایپک نحوه ساخت یک پیستوله رنگ پودری الکترواستاتیکی به ساده ترین شکل ممکن با وسائل خونه رو تا جایی که اطلاعاتم میکشه براتون تقدیم بکنم شاید به دردتون بخوره

حالا چرا میخوام یاد بدم بخاطره اینکه اماده اش تو بازار خیلی گرونه و جوانی مثله من که سرمایه ی اولیه اش بسیار کمه و میخواد کار رو از اول شروع بکنه براش خرج کردن 4 یا 5 میلیون خیلی سنگینه بخاطره همین تصمیم گرفتم خودم بسازمش با کمک شما دوستان و توی این راه شمام یاد بگیرین شاید بعدنا شمام بدردتون بخوره!

از اول بگم که خیلی خیلی خیلی ساده است حتی آسونتر از آب خوردنه!!!!!

سخت ترین قسمتش ساختش؛ ساخت مدار های ولتاژ با ولتاز بین 70 الی 100 کیلوولت هستش و گرنه وقتی این قسمت آماده بشه بقیه کار چیزی نیست!
چون من خودم فقط توی این قسمت گیر کردم!
البته باید یکسری مقدمات بگم تا بدونید این نوع رنگپاشی چیه و چطور کار میکنه و مراحل کار چیه که توی تایپک بعدی به زودی میگم براتون
پس منتظر باشین لطفا

درود

تهیه هایولتاژ بسیار ارزون و ساده

البته نظر شما که هایولتاژ دستگاه بین 70 الی 100 کیلو ولته نادرسته و خیلی کمتر از این حرفهاست
چون بارها ایندستگاه را تعمیر کردم و اگرچه ولتاژ مربوطه را اندازه گیری نکردم اما با توجه به مدار و قطعاتش مطمئنم ولتاژش اینقدر بالا نیست

اما بهترین و ارزونترین راه اینه که یک تلویزیون سیاه و سفید 12 یا 14 اینچ تهیه کنی که فقط بخش هایولتاژش سالم باشه
حالا سیم هایولتاژ تلویزیون که توسط پستونک به لامپ تصویر متصل شده به قطعه فلزی مورد نظر متصل کن
سپس سیم گراند یا سیم بدنه یا سیمی که به منفی خازن بزرگ تغذیه متصل کرده اید به پیستوله متصل و استفاده کن .

توضیح اینکه هایولتاژ دارای جریان ضعیفی است و خطرناک نیست اما اگه بهش دست بزنی یا دست را بهش نزدیک کنی خواننده میشی و چهچه میزنی ولی خطری نداره

برای آزاد کردن پستونک هایولتاژ باید سیمی را به گراند متصل کنی و انتهای سیم را به پیچ گوشتی متصل و پیچ گوشتی را زیر پستونک بفرستی که به نوک فلزی پستونک متصل بشه که اگر ولتاژ ذخیره شده در لامپ تصویر وجود داشته باشه تخلیه بشه و البته اگه پستونک را بدون عملیات فوق هم از لامپ تصوصر جدا کنی و دستت به مغزی پستونک بخوره خطری نداره و فقط تکون کوچیکی میده
این هایولتاژ حدود 10 کیلو ولته که تصور میکنم بالاتر از ولتاژ مورد نیاز هم هست اما اشکالی نداره و در هر صورت تست کن تا هرگونه نقص احتمالی را رفع کنم.

اگر با مشکلی مواجه شدی اعلام کن تا رفع کنم

بخشی که فرمودی مشکلترین بخش ایندستگاه است بهمین سادگی تهیه میشه و بقیه اش بعهده شما

من پودر را در ظرفی که به گراند متصله میریزم و قطعه را به هایولتاژ متصل میکنم و پودر را بصورت الک کردن روی قطعه میپاشم بطوریکه شبیه گرد و خاک در فضا منتشر بشه تا هایولتاژ جذبش کنه
و پس از پاشیدن پودر با هیتری که دور موتور آنرا خیلی کم کردم حرارتش میدم و بهمین روش برام راضی کننده بوده و با پیستوله کار نکردم و نمیدونم با پیستوله رنگ مایع میشه یا نه ؟ پیستوله رنگ مایع دارم .

سپاس

آخرین ویرایش:

پنام

کاربر
2014-08-30
8
56
درود متقابل به شما دوست عزیزم جناب غزال
خب مسافرین عزیز برای تیکاف به مقصد ساخت یک پیستوله رنگپاش الکترو استاتیکی آماده بشید و کمربندهاتون رو محکم ببندید
همونطور که عرض کردم ساختش خیلی خیلی خیلی ارزون و هزار مرتبه ساده است!اونقدری که اگه بگم میگید اینبود!!!!!!

جالبه امروز رفتم بازار که قیمتش رو بپرسم خیلی از مغازه دارهایی که پیستوله میفروختن که اصلا نمیدونستند که این نوع رنگپاشی و پیستوله چیه !!!
فقط دوجا فهمیدن که یکی قیمتش رو داد که ساخت وطنی دو میلیون و چهارصد نمونه چینی دو میلیون و نهصد و نمونه ترکیه 5 میلیون تومن بود و منم توی دلم داشتم از خنده رودل میشدم!
نکته ای که برام جالب اومد اینبود که اونقدر که پیستوله های اماده توی بازار پیچیده بود که پیستوله ای که قراره ما بسازیم خیلی راحت و کوچیک و جمع و جوووور!

اول باید درمورد خوده اصول کار پیستوله یه توضیح کوچیک و مقدماتی و نحوه کار اینطور پیستوله ها براتون عرض یکنم تا بدونید قراره چطور طراحی و ساخته بشه!

اما در مورد راهنمایی شما توی قسمت های ولتاژ که خیلی عالی بود اتفاقا منم به این نتیجه رسیدم که نباید اینقدرهام ولتاژ بالا باشه و همین 20 کیلوولت هم کافی میتونه باشه برامون!
البته بنده یه مداری پیدا کردم که خیلی ساده است و اگه بتونیم این مدار رو کاملش بکنیم و اشکالاتش رو برطرف بکنیم میشه خیلی ساده یه ترانس های ولتاژ تلوزیون سیاه سفید رو به بالای 20 کیلوولت برسونیم!و احتماالا 40 کیلوولت!
درمورد مقدار چون بنده توی مقاالات خوندم بین 40 الی 100 کیلوولت و عموما بین 70 الی 100 کیلوولت میشن ولتاژشون و بنده هم بر این اساس این رو عرض کردم!
ولی با توجه به تجربه تعمیراتی شما و توی قسمت های ولتاژ حرف شما مستندتر هست و اینکه اینقدر خوب جرقه یا به قول معروف ارک میزنه خوب واتاژش معلومه که میتونه ذرات رو باردار بکنه و کار ما را راه بندازه!

من ایشالله مراحل ساخت قسمت پیستوله را بصورت مرحله به مرحله با عکس براتون اینجا میذارم تا یه خدمت کوچیکی به جوانان نخبه کشورم که احتمالا به این وسیله نیاز پیدا بکنن ولی مثله من پول خریدش رو ندارن کرده باشم!

از جناب غزال هم بخاطره پیشنهاد ساخت این تایپک تشکر میکنم
همچنین از ایشون میخوام تا مرحله ساخت یک های ولتاژ خوب و بدرد بخور و ارزون از همین ترانس های ولتاژ تلوزیون سیاه سفید 12 یا 14 اینچ تا آخر کمکمون بکنند!

آخرین ویرایش:

پنام

کاربر
2014-08-30
8
56
اصول کار پیستوله های پودری الکترو استاتیکی
پایه اساس کارکرد این نوع پیستوله ها بر اساس باردار کردن گرد های بسیار ریز رنگ که توسط یک جریان ولتاژ بسیار بالا بین 20 کیلو ولت تا 100 کیلوولت و پخش کردن پودر رنگ باردارشده بوسیله اغتشاش جریان هوا است!
اگه توی علوم تجربی دوره راهنمایی یادتون باشه که یه مبحثی بنام رسانا ها و نارساناها و الکتریسیته داشتیم!توی یکی از اون آزمایشات اگه بازهم یادتون باشه ما باکشیدن یک میله ی پلاستیکی به پارچه پشمی موجب باردار شدن میله پلاستیکی میشدیم که به اون الکتریسیته ساکن میگفتیم !و اگه بازهم خاطره شریفتون مونده باشه توی یکی از آزمایشاهای همون درس نوشه بود که یک توپ پینگ پونگ رو روی آب قرار بدین و وقتی میله پلاستیکی باردار شده توسط پارچه پشمی رو به توپ پینگ پونگ نزدیک میکردین ؛توپ به سمت میله حرکت میکرد و جذب میله میشد!یا وقتی شانه رو به موهای خشکتون میکشیدین و نزدیک تکه های پاره پاره شده کاغذ میکردین شانه که توسط موهای شما بار الکتریسیته شارژ شده بود کاغذ ها رو جذب میکرد و به شانه میچسبید!
خب اصول کار پیستوله ها هم دقیقا مشابه همینه فقط با این تفاوقت که در اینجا ذران پودر رنگ همون توپ پینگ پونگ ما هست که اینبار توسط یه ولتاژ بالا بار الکتریسیته ساکن جذب میکنه و بادار میشه!
یه قانون رو هم یادآوری بکنم که اگه ما از اتمی یک الکترون جدا بکنیم بار اون اتم مثبت میشه و اگه بهش الکترون بدیم بارش منفی میشه!و اینکه بارهای هم نام همدیگر رو دفع و بارهای ناهم نام همدیگر رو جذب میکنن!
یکی از مهمترین خاصیت ولتاژهای بالا اینه که میتونن براحتی دی الکتریک های قوی را هم شکسته و الکترون ان ها را گرفته یا الکترون تزریق بکند و به این ترتیب باعث باردار شدن بسیاری از اتم ها حتی اتمهای نارساناها هم می شود!چون تقریبا همه ی اتمهای پایدار تعداد الکترونهاشون با تعداد پروتونهای هستشون برابره که بهشون میگیم پایدارن و اگه توسط هر عاملی این تعداد برابر بهم بخوره؛ اون اتم در واقع باردار یا یونیزه میشه که اگه الکترون ازش کم بشه میگیم بار مثبت پیدا کرده یا به یون مثبت تبدیل شده یا اگه الکترون اضافی بگیره یون منفی یا بار منفی تبدیل شده!

توی پیستوله های الکترو استاتیکی همونطور که از اسمش معلومه توسط یک نیروی الکتریکی بسیار قوی پودر های رنگ رو با گرفتن الکترون بار مثبت تبدیل میکنن یعنی بار الکتریکی ساکن(استاتیک)!

در این پیستوله ها هوا با وارد شدن به مخزن پودر باعث ایجاد اغتشاش هوایی در داخل مخزن پودر میشود و باعث میشود که پودر های ریز با هوا مخلوط شده و از سوراخ دیگه بالای مخزن پودر وارد لوله پیستوله میشود چون فقط یک طرف این لوله و ان هم قسمت جولوی لوله باز است به ناچار این مخلوط پودر و هوا از سمت جلوی لوله به بیرون پخش میشود !
دقیقا در قسمت خروجی همین لوله یک سیم نازک سوزنی شکل که به سیم مثبت دستگاه های ولتاژ وصل هست تعبیه شده که وقتی پودر های رنگ از مجاور این سیم رد میشوند با دادن الکترون خودشون بار مثبت میگیرن!

سیم یا قطب دیگر ترانس های ولتاژ به جسم هدف یا همون فلزی که قراره رنگ روی اون بشینه وصل شده که الکترون های گرفته شده از پودرها رو در اون جسم جمع کرده که بار منفی گرفته!
خب نتیجه مشخصه !بارهای غیرهم نام همدیگر رو جذب میکنن پس پودر های رنگی که بار مثبت دارن جذب صفحه فلزی منفی میشوند!به شکل پایین توجه بکنید!

بقیه ایشالله در قسمت بعدی

پنام

کاربر
2014-08-30
8
56
2.gif
il_prep_conventional.gif

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
درود

ضمن تشکر

نکته مهم
اتصال مثبت یا منفی هایولتاژ به پیستوله اهمیتی نداره زیرا صرفا جاذبه مثبت و منفی موجب جذب پودر میشه و لذا چه مثبت و چه منفی به پیستوله یا مخزن پودر متصل بشه تفاوتی نداره .
اما رعایت این نکته بسیار ضروری است که هر کدام از دو سیم مثبت یا منفی هایولتاژ که به گراند متصله باید به پیستوله متصل بشه و درغیراینصورت موجب برق گرفتگی میشه
یعنی اگه مثبت هایولتاژ به گراند متصل باشه باید مثبت به پیستوله متصل بشه و درغیراینصورت باید منفی به پیستوله متصل بشه .

لذا ازآنجاکه منفی هایولتاژ کلیه تلویزیون ها به گراند متصله لذا باید منفی یا گراند به پیستوله و مثبت هایولتاژ به فلز مورد نظر متصل بشه .

ضمنا باید فلز مورد نظر حتی المقدور نسبت به زمین ایزوله بشه زیرا درغیراینصورت :
اولا از طریق زمین برق دزدی حادث میشه
ثانیا موجب کاهش شدید هایولتاژ و لذا موجب کاهش کارآیی آن میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

پنام

کاربر
2014-08-30
8
56
برش مقطعی و ساختمان داخلی و اصول کار پیستوله های رنگپاش پودری الکترواستاتیکی

برای دیدن عکس در ابعاد بزرگ روی خوده عکس کلیک بکنید
توضیحات در پست پایینی

آخرین ویرایش:

پنام

کاربر
2014-08-30
8
56
خب سلام دوباره خدمت دوستان عزیزم که پیگیر این بحث هستن
اول از بابت تاخیری که در تکمیل این بحث بوجود اومده عذر میخوام البته تقصیر از بنده نبود چون من سه روز پیش این مطالب رو ارسال کردم ولی بعده ارسال نوشته شد که تا به تایید مدیریت نرسه نمایش داده نمیشه منم این مدت رو منتظر تایید مدیریت بودم که بعدا از خوده جناب غزال عزیز پرسیدم فهمیدیم که این یک خطای سیستمی بوده بنابراین مجبورم دوبار براتون بنویسم و ارسال بکنم ایشالله اینبار خطایی پیش نیاد

اما توضیح نقشه بالا و نحوه کارکرد اون بصورت مرحله به مرحله:
همونطوری که مشاهده میکنید بنده بخاطره اینکه خوب متوجه بشید که این نوع پیستوله ها چطور کار میکننو ساختمان داخلی و قطعاتشون چطوریه و اینکه ساختش چقدر راحته توی فتوشاپ این نقشه رو براتون کشیدم که امیدوارم براتون مفیدباشه
1-وقتی ماشه کلت هوا رو فشار میدیم هوا از طریق لوله ورود هوا وارد مخزن پودر میشه و چون ته این لوله زیر پودر ها قرار گرفته باعث میشه که زیر پودرهای رنگ یک اغتشاش هوا بوجود بیاد که درنهایت باعث میشه پودر با هوا مخلوط بشه!
2-وقتی هوا وارد مخزن شد و با پودر مخلوط شد چون هیچ راه خروج دیگری به بیرون نیست هوا محبورا از لوله خروجی که بالای مخزن قرار دارد و سره دیگر آن درست وسط لوله مقوایی یا لوله فاضلاب است خارج میشود!
3-خوده لوله مقوایی هم دو سر دارد که ته آن توسط لاستیک درزگیری بسته شده و در نتیجه مخلوط پودر و هوا فقط از قسمت جلو میتواند به بیرون تخلیه شود!
4-در قسمت جلوی لوله مقوایی یک جسم مخروطی مانند قرار دارد که باعث پخش شدن یکنواخت و در سطح وسیع پودر رنگ میشود!
5-در وسط همین جسم مخروطی یک میله فلزی نوک تیز قرار دارم که به سیم هایولتاز گراند ترانس هایولتاژ وصل شده است!
مخلوط پودر رنگ و هوا به هنگامی که از جلوی این میله نوک تیز عبور میکنند یونیزه شده باردار میشوند
6-چون سره دیگر سیم ترانس هایولتاژ به جسم مورد نظری که باید رنگ شود وصل شده است و بار مخالف باردار شده بنابراین پودرهای رنگ باردار شده جذب صفحه مورد نظر شده و بصورت یکنواخت روی جسم مورد نظر نشسته و پوشش میدهند!

این توضیح قسمتها و اصول کار این پیستوله هست!
در قسمتهای بعدی مرحله به مرحله ساختش رو بصورت تصویری براتون نشون میدم پس منتظر باشید

milmil

کاربر
2010-01-25
11
21
سلام
مهندس من این دستگاهو دارم دیجیتاله و عکسهایی از مدارشم براتون میفرستم فقط نمیدونم داخل دسته گان چنتا دیود و خازن های ولتاژ هست چون رزین ریختن داخلش

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
سلام
مهندس من این دستگاهو دارم دیجیتاله و عکسهایی از مدارشم براتون میفرستم فقط نمیدونم داخل دسته گان چنتا دیود و خازن های ولتاژ هست چون رزین ریختن داخلش

درود

نیاز به کپی نداره فقط ولتاژ بالا میخواد که بسادگی تهیه میشه

سپاس

بالا