آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: خاموش شدن مادربرد Asrock مدل +P4V88 بعد از چند ثانیه

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
سلام

اون خازنی که توی تغذیه NB تعویض کرده بودم رو بررسی کردم . خازن اولیه 3300 / 16 ولت بوده . خازنی که خودم به جاش گذاشته بودم هم دقیقا 3300 / 16 ولت بود

خازن اولیه باد کرده بود که تعویض کردم

به نظرتون خازنی که عوض کردم رو دوباره ذربیارم و به جاش 6.3 ولت بذارم ؟

خازن های منطقه PWM CPU هم به نظر سالم میرسند و ضایعه فیریکی ندارند . ممکنه ایراد داشته باشند ؟ عوض کنم ؟

سلام دوست گرامی
اولا خدمتتون عرض کنم به هیچ وجه نباید خازنی رو با خازن دیگه که از نظر مشخصات متفاوت هستند جابجا کرد .وقتی که خازن روی خود مادربرد 16ولتی هست یعنی توی لایه powering یا همون تغذیه اصلی قرار داره و از ولتاژ 12ولت تغذیه می شه ، حالا اگه شما یه خازن 6.3 ولتی به جای اون قرار بدی عملا باعث داغ شدن و ترکیدن خازن به دلیل عدم تحمل ولتاژ بالاتر و مسایل بعدی از جمله خرابی مادربرد بعلت اتصال کوتاه در مسیر همون خازن می شه. البته این رو هم به عرضتون برسونم برعکس این قضیه تاحدودی قابل اجراست مثلا اگه یه خازنی ولتاژ روش 5 ولتی باشه شما میتونی 6.3 ولتی جاش بذاری (یک قانون کلی هست که میگه ولتاژ نامی خازن<<ولتاژی که روی خازن نوشته شده >> میتونه یک سوم بیش از ولتاژی باشه که بهش می رسه )
پس تا اینجا این رو متوجه شدید که چرا نباید قطعه رو بی دلیل با یک قطعه با مشخصات دیگه جابجا کرد
مورد بعدی این که در بعضی از مادربردها شکل قرار گیری پایه های خازن برعکس کشیده شده بطوریکه اکثرا هنگام جاگذاری خازن جدید دچار اشتباه می شن (مثل مادربرد های ایسوس ) برای پی بردن به شکل صحیح پایه های خازن به نحوه قرارگیری سایر خازن های مادربردتون نگاه کنید
و نکته آخری که فعلا به ذهن بنده میرسه اینه که با توجه به این که خازن برای تامین ولتاژ یک قطعه مصرف کننده در مدار قرار میگیره و به احتال زیاد با یک قطعه مثل فت بطور مستقیم در ارتباط هست ؛ بررسی فت مربوطه میتونه راهگشا باشه

بالا