آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: روشن و خاموش شدن اتومات اینورتر جوشکاری گام الکتریک هنگاه کار(جوشا)

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
دستگاه مربوطه جهت تعمیر با این عیب مراجعه شده که پس از اتصال به برق مدت 2 دقیقه کار میکند و اتومات خاموش میشود و بدون ری استارت پس از یک دقیقه اتومات روشن میشود و سپس بعد دو دقیقه کار مجددا خاموش و سیکل تکرار میشود
با شک به خرابی رله دو سر کنتاکت رله رو با سیم جمپر زدم که نتیجه ای نداشت پس ایراد از رله نیست
به اظهار مشتری این ایراد پس از اتصالی در سیم سیار تغذیه دستگاه و جرقه زدن سیم ها بوجود آمده است
دوستان و اساتید صاحب نظر راهنمائی بفرمایند.سپاس

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
دوستان گل انجمن نظری ندارن؟مورد مشابهی نداشتین تا بحال؟

ali 1111

کاربر
2015-08-25
22
26
سلام احتمالا از ترانزیستور 2n 5551 باشه بقل رله هستش برای من پیش اومده چند بار این مشکل با تعویضش درست شده.

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
با تشکر از دوستان.برا اینکه دو سر رله رو جمپر زدم و نهایتا ptc که رو دو سر رله هستش ازش جریانی نمیگذره تا داغ شه،باید به عرض برسونم تو این دستگاه برخلاف دستگاهای سه برده ماسفت ولتاژ یکسو شده توسط رله سوئیچ میشه یعنی رله مابین پل دیود ها و خازن های بزرگ قرار میگیره اما تو سه برده ها رله بین برق ورودی شهر و پل دیود ها قرار میگیره
اشکال از ترانزیستور یا رله یا ptc نیستش
اشکال از تغذیه سوئیچینگ دستگاه ست که 300 ولت رو به چند تا ولتاژ مختلف برا برد کنترل تبدیل میکنه،ابتدای کار چند تا ولتاژ خروجی تغذیه سوئیچنگ رو دارم ولی بعد دو دقیقه علی رغم موجود بودن ولتاژ 300ولت در ورودی ترانس سوئیچنگ،خروجی ها صفر میشن!و مادامی که ولتاژ ورودی ترانس که 300 ولت هستش به حدود 230ولت نرسه ولتاژ خروجی صفر میمونه و با گذر زمان و افت ولتاژ 300ولت در دو سر خازن های بزرگ پاور و رسیدن ولتاژ 300ولت به 230 ولت ولتاژ ها تو خروجی ترانس سوئیچنگ ایجاد میشه و به برد فرمان میرسه و فن دستگاه(24ولت) و پنل کنترل جریان و چراغ پاور روشن و ولتاژ رو انبر و اتصال میاد و دو دقیقه بعد دوباره ولتاژ خروجی رفته به برد کنترل صفر میشه و دستگاه خاموش و سیکل تکرار میشه
اوپتوکوپلر رو تست کردم سالمه،به آی سی سوئیچنگ top244مشکوکم(چه جور تستش کنم؟)
یدونه از زنر های smd که تو مسیر فرماندهی به اوپتوکوپلر قرار داره خارج برد از دو طرف راه میده و خرابه اما هیچ شماره و کد ای روش نیست،چطور جایگزین کنم؟
با سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
یدونه از زنر های smd که تو مسیر فرماندهی به اوپتوکوپلر قرار داره خارج برد از دو طرف راه میده و خرابه اما هیچ شماره و کد ای روش نیست،چطور جایگزین کنم؟
دوتا زینر داره یا یکی یعنی سری با هم هستن ؟
اگر اشتباه نکنم زینر فوق زینر 3.3 ولت ی هستش یکیشم 11.2 ولتی

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
با تشکر از توجه استاد bstar
دو تا زنر داره ولی نمیدونم کدوم 11 ولتی و کدوم 3 ولتی هستش؟یکیش از دو طرف هم راه میده و نشتی داره(خارج برد)اون یکی ولی سالمه
اگه از این مدل(جوشا)تو کارگاه دارین با رویت برد کنار اوپتوکوپلر دوتا زنر خواهید دید که با ZD1 و ZD2نامگذاری شده اند که زنر ZD1 نشتی نشون میده
مقدار زنرZD1چقد هستش؟
TOP244رو چه جوری میشه تست کرد؟
با سپاس

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
بهتره اون زینری که سالمه رو از مدار در بیاری و با یک مقاومت 1 کیلو سری نمایید ( ولتاژ مثبت 12 ولت را به سر ازاد مقاومت ولتاژ منفی به کاتد زینر سپس اندازه گیری ولتاژ مابین دوقطعه سری ) اگر ولتاژ 11.2 بود پس زینز 3.3 ولتی سوخته است ( بهتر است ابتدا با یک مقاومت سالم این روش را امتحان کنید سپس قطعه سالم را از مدار در بیاورید تا اشتباهی نکنید ) اما به احتمال زیاد زینر 1 3.3 ولتی میباشد

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
با تشکر از توجه استاد bstar
استاد طبق فرمایش شما تست رو با یه مقاومت 1 کیلو و زنر 5.2 ولت انجام دادم و قلق کار دستم اومد سپس

زنر ZD1 و ZD2 رو مورد تست قرار دادم.حدس شما درست بود
ZD1 3.3 ولتی هستش که مولتی متر تو تست 3 ولت نشون دادش
و زنر ZD2 11.2 ولتی هستش که مولتی متر 11 ولت نشون دادش
سوال بنده از شما استاد گرام اینه که با وجود اینکه زنر ZD1 نشتی داره و سالم نیست پس چرا توی تست مقدار 3 ولت رو نشون داد؟؟
آیا تثبیت و تبدیل ولتاژ 12 ولتی به 3 ولت توسط این زنر علی رغم نمایش حالت نشتی با اهم متر عقربه ای، بیانگر سالم بودن این زنر میتونه باشه؟
میشه در این باره توضیحی بدین؟
سپاس

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
زنر ها تهیه و تعویض شدن که علی رغم به ظاهر نشتی داشتن زنر 1 پس از تعویض با نمونه ی مشابه تغیری حاصل نشد و رفتار سابق دستگاه همچنان سر جاشه
مادامی که برق به دستگاه وصل میشه top244داغ میشه این داغ شدن غیر طبیعی هستش نه؟ تو یه مدار تغذیه سوئیچینگ این آی سی چه کاری انجام میده و چه جوری میشه تستش کرد؟
سپاس

بالا