آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن نشدن و سوت کشیدن پاور TVM P4 ATX400 150W

hosjalali

کاربر
2015-08-03
9
3
بوشهر-تهران
با سلام خدمت دوستان عزیز و محترم

من یک پاور قدیمی به دستم رسیده که با وصل کردن به برق و اتصال کوتاه کردن سیم های مشکی و سبز پاور روشن نمیشه و سوت میشکه. با گرفتن ولتاژهای سیم های سبز و بنفش هر دو مقدار دقیق 5 ولت رو داشتند و بقیه سیم ها هم طبیعتا صفر ولت بودند. با استفاده از یک کاغذ لول شده و گوش دادن به بخش های مختلف روی برد سعی کردم قطعه ای که صدای سوت از اون میاد رو پیدا کنم. از بین 3 ترانسی که بین هیت سینک های اول و دوم وجود داره، متوجه شدم صدای سوت از ترانس نزدیک به اپتوکوپلر هست. از طرفی خیلی از دوستان نوشته بودن که ایراد از خازن های 50 ولتی اطراف اپتوکوپلر و بین دو هیت سینک هست که این خازن ها در این پاور باد کردگی ندارند. میشه یه راهنمایی بفرمایید؟

آخرین ویرایش:

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
خازن های 10 میکرو 50 ولت باد نمیکنند . باید چشم بسته عوض بشند .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hosjalali

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
خازن ها قیمتی ندارند . برای تعمیرات باید قدم به قدم جلو رفت .

• Like

hosjalali

کاربر
2015-08-03
9
3
بوشهر-تهران
خازن ها قیمتی ندارند . برای تعمیرات باید قدم به قدم جلو رفت .

با سلام.
همه ی خازن های مدار به جز دو خازن بزرگ ورودی تعویض شدند. خازن های ورودی 200 ولتی هستند و تا 150 ولت شارژ می شوند. سوت کشیدن پاور کلا قطع شد ولی همچنان پاور روشن نمیشه.

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
با سلام.
همه ی خازن های مدار به جز دو خازن بزرگ ورودی تعویض شدند. خازن های ورودی 200 ولتی هستند و تا 150 ولت شارژ می شوند. سوت کشیدن پاور کلا قطع شد ولی همچنان پاور روشن نمیشه.

خازنهای ورودی باید ظرفیت کامل شارژ بشند . سینک اول رو باز کرده و ماسفت های را تست کنید .

• Like

hosjalali

کاربر
2015-08-03
9
3
بوشهر-تهران
خازنهای ورودی باید ظرفیت کامل شارژ بشند . سینک اول رو باز کرده و ماسفت های را تست کنید .

با سلام

هیت سینک اول رو باز کردم و طبق دستورالعملی که توی اینترنت در مورد تست ماسفت با مولتی متر دیجیتال پیدا کرده بودم اقدام به تست اون ها کردم که فقط یکی از اون ها از این تست سربلند بیرون آمد! با توجه به جستجوی نام اون دو تای دیگه در اینترنت متوجه شدم که اون دو تا که تست رو رد شدند انگاری اصلا ماسفت نیستند و ترایاک هستند. فعلا فقط مشکل قبلی که صدای سوت کشیدن پاور بود با تعویض خازن ها حل شده و هنوز پاور روشن نمیشه. مورد مهم اینکه با اتصال کوتاه نمودن سیم های مشکی و سبز و تکرار مکرر این عمل هیت سینک اول گرم شده و در هر بار قطع و اتصال این دو سیم به هم، صدای "جیر جیر" از بزرگترین ترانس پاور که بین دو هیت سینک و در کنار دو ترانس کوچک تر قرار گرفته میاد.

کارهای زیر را انجام بده و اگر تا حالا تعمیر پاور انجام ندادی خیلی احتیاط کنید که دچار برق گرفتگی نشوید و از لامپ سری استفاده شود
1- تست فت های طبقه اول
2-تست ترانزیستورها بین طبقه اول ودوم
3-تست دیودها و زنرها در طبقه اول و دوم
4- تست مقاومت ها بین طبقه اول و دوم
5- تست دیود شاتکی های طبقه دوم
به ترتیب این کارها را انجام بده تا به المان سوخته برسی

بالا