آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تاپيك سؤالات وپاسخها

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,544
با سلام :
كاربران عزيز در اين تاپيك مقالات اموزشي و مدارات همراه با نقشه هاي مربوط به منابع تغذيه سيستم هاي الكترونيكي اپلود مي شود لطفا هر گونه سؤال يا مشگلي داريد فقط در همين تاپيك مطرح و پاسخ را دريافت داريد به سؤالات و پرسش هايي كه در لابلاي پست هاي تاپيك مطرح شود پاسخي داده نخواهد شد و حذف ميشه .
با تشكر از همكاري هاي شما دوستان در رعايت هر بيشتر و بهترنظم و مقررات سايت .
موفق باشيد .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,544

elnino909

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-12-03
960
4,808
با سلام خدمت استاد gadrag من یک منبع تغذیه صاایران عقربه ای دارم که برای تست پخشها و...ازش استفاده میکنم الان مدتی هست که قدرتش(امپرش)کم شده و وقتی صدای دستگاه (بیشترسی دی ها) را کمی زیاد میکنم دستگاه خاموش میشود بازشم کردم اما چیزی دستگیرم نشد

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,544
با سلام :
دوست عزيزاگر در قسمت خروجي پاور شما از ترانزيستورهاي قابلمه اي معمولا 2n3055 استفاده شده احتمال دارد كه از اين ها سوخته باشد ترانزستورهاي خروجي را تست كنيد .
با تشكر .
موفق باشيد .

ghazall

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-01-04
385
2,366
یـــــزد
در خواست نقشه و طراحي مدار چاپي منبع تغذيه 0 ت 30 ولت 6 آمپر با نمايشگر

با سلام خدمت استاد گرامي آقاي gadrag
نياز به نقشه و طراحي مدار چاپي منبع تغذيه 0 تا 30 ولت 6 آمپر با نمايشگر را دارم كه قابليت نمايش ولتاژ و آمپر خروجي را داشته باشد . با تشكر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,544
اقای gadragسلام خسته نباشید ترانزیستورها را چک کردم سالم بودند
با سلام :
دوست عزيز در اين صورت بايد نقشه و يا حداقل از قطعاتي كه استفاده شده را ليست كرده و اپلود كنيد تا بيشتر در خدمتون باشيم .
با تشكر.
موفق باشيد .

rad

کاربر
2007-06-11
3
8
درخواست نرم افزار يا راهنمايي

با سلام خدمت استاد محترم آقاي gadrag :

من به دنبال نرم افزار محاسبه و رسم يا طراحي منابع تغذيه power supply ( البته بدون ترانس ) منظورم منابع تغذيه با ورودي برق شبكه در ايران 220V بدون استفاده از ترانس و با استفاده از خازن ( راكتانس خازني ) هستم در اينترنت هم خيلي جستجو كردم كه براي خيلي از كاربردهاي الكترونيك چنين نرم افزارهايي را يافتم ولي براي طراحي تغذيه با استفاده از خازنها چيزي پيدا نكردم . از استاد گرامي آقاي gadrag يا ديگر دوستان عزيز درخواست ميكنم اگر در درجه اول نرم افزاري را در اين ضمينه ميشناسند آپلود يا اسم آنرا به بنده بفرماييد يا در غير اينصورت
روش دقيق و علمي محاسبه خازنها و كل مدار تغذيه ( مقاومتهاي مورد استفاده و ......... ) براي طراحي منابع تغذيه رآكتانس خازني را آموزش دهند. البته ميدانم كه چنين تغذيه ايي ( بدون ترانس ) فقط براي بارهاي كم مصرف استفاده دارد و جريان زيادي از خروجي آنها نميتوان كشيد . من بيشتر به عنوان Led Driver ميخواهم استفاده كنم . كاري كه در لامپهاي كم مصرف با LED استفاده ميشود.

با سپاس و تشكر قبلي

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,544
با سلام خدمت استاد محترم آقاي gadrag :

من به دنبال نرم افزار محاسبه و رسم يا طراحي منابع تغذيه power supply ( البته بدون ترانس ) منظورم منابع تغذيه با ورودي برق شبكه در ايران 220v بدون استفاده از ترانس و با استفاده از خازن ( راكتانس خازني ) هستم در اينترنت هم خيلي جستجو كردم كه براي خيلي از كاربردهاي الكترونيك چنين نرم افزارهايي را يافتم ولي براي طراحي تغذيه با استفاده از خازنها چيزي پيدا نكردم . از استاد گرامي آقاي gadrag يا ديگر دوستان عزيز درخواست ميكنم اگر در درجه اول نرم افزاري را در اين ضمينه ميشناسند آپلود يا اسم آنرا به بنده بفرماييد يا در غير اينصورت
روش دقيق و علمي محاسبه خازنها و كل مدار تغذيه ( مقاومتهاي مورد استفاده و ......... ) براي طراحي منابع تغذيه رآكتانس خازني را آموزش دهند. البته ميدانم كه چنين تغذيه ايي ( بدون ترانس ) فقط براي بارهاي كم مصرف استفاده دارد و جريان زيادي از خروجي آنها نميتوان كشيد . من بيشتر به عنوان led driver ميخواهم استفاده كنم . كاري كه در لامپهاي كم مصرف با led استفاده ميشود.

با سپاس و تشكر قبلي

با سلام :
دوست عزيز در يكي از تاپيك هاي اموزشي به اين مطلب درخواستي شما اشاره كرده ام با اين وجود اينجا تكميلش ميكنم :
فرض كنيد شما به يك ولتاژ 20 ولتي با جريان حدود 100 ميلي امپر نياز داريد كلا با اين مثال محاسبات را براتون شروع ميكنم :
براي درك بهتر موضوع شما ميتوانيد يك مقاومتي را در نظر بگيريد كه اگر ولتاژ 220 ولت برق شهر را ازش بگذرانيم بايد بتواند اين ولتاژ و جريان مورد نياز شما را تامين كند شروع ميكنيم اول مقدار اهمي مقاومت را محاسبه ميكنيم و از همون فرمولهاي مشهور قانون اهم بهره ميگيريم لذا ولتاژي كه مقاومت بايد تحمل كند عبارت خواهد بود از :
220 ولت برق شهر – (منهاي ) ولتاژ مورد نياز (20) = (مساوي با 180 ولت ) پس vr = 180 با توجه به اينكه جريان در تمام نقاط يك مدار سري (گره ها ) با هم مساوي هستند پس جريان مقاومت هم 100 ميلي در نتيجه ir = 0/1 امپر و توانش هم ديگه مشخصه 180 * 1/0 = 18 وات ~ 20 وات wr = 20
حالا برگريدم به اصل مطلب يعني جايگزيني يك خازن به جاي مقاومت فوق :
ميدانيم كه خازن ها در برابر جريان ac از خود نسبت به فركانس منبع اعمالي مقاومتي نشان ميدهند كه به راكتانس خازن معروف است در اينجا با جايگزيني مقدار اهمي راكتانس خازن ميتوان به راحتي مقدار ظرفيت خازن مجهول را بدست اورد فرمول راكتانس خازن عبارت از‌} ) ظرفيت خازن c )( فركانس برق شهر 50 ) ( 2پي )

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا