آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تولید بخار در بخار ساز ها

mmm200

کاربر vip
کاربر
2013-07-18
60
109
چند عدد دستگاه بخارساز دستم رسیده که برد هوشون مثل همه با مدلهلی متفاوت ترانزیستور bu406 سوخته بود عوض کردم ولی فقط یکیشون درست بود بقیه بخار کمی تولید میکنن!
اگه کسی تجربه تعمیر داره کمک کنه.
ممنون

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام

شما عکسهای باکیفیت و با قطعات خوانا از زیر و روی برد مدار چاپی آن قرار بده و عکسهای باکیفیت از خود لوله المنتدار تولید بخار و شیر برقی و ... قرار بده تا بهتر ارزیابی گردد

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,773
25,692
با درود //دوست گرامی در بعضی مدلهای بخار ساز خرابی کریستال راشل باعث خرابی میشود در این حالت بخار کننده که همان کریستال راشل پیزو هستش گرم میکند و بعضی از دوستان فکر میکنن که اگر گرم کند سالم هستش ولی گرم کردن دلیل به سلامت نیست خیلی جزئی باید گرم کند ولی ولتاز به صورت فرکانس بالا به پیزو اعمال میشود و در صورتی که مشکلی در ولتاز با فرکانس بالا و یا خود پیزو ایجاد شود علی رغم اینکه گرم میشود ولی بخاری ندارد

latifk200

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-09-28
591
5,959
بندرترکمن
سلام دوست محترم .
توصیه های همکارمون جناب بردیا کامل هستن با کسب اجازه از ایشان بنده قصد دارم براتون کامل تر عنوان کنم . معمولا علت اصلی خرابی بخار سازها مربوط به خرابی همون سنسور پیزو هستش که مهندس بردیا اونو کریستال راشل پیزو عنوان کردن و عملکرد اون ها به این صورت هستش که در یک فرکانس معین مولکول های آب رو میشکنن و نتیجه این عمل تولید بخار هستش و طبیعتا بدلیل دامنه فرکانسی که دارن دفعات قطع و وصل در اون سنسور بسیار زیاد هست که این موضوع باعث ایجاد حرارت و تشدید اون میشه که حرارت زیاد در نهایت منجر به خرابی سنسور میشه لذا برای جلوگیری از خرابی سنسور همانطور که بخار توسط آب ایجاد میشه همان محلول آب هم باعث خنک شدن سنسور میشه و معمولا علل اصلی خرابی این سنسورها زمانی هست که آب مخزن تموم میشه در نهایت حرارت مازاد سنسور افزایش و باعث خرابی اون میشه از اینرو سازندگان برای غلبه بر این کمیت اومدن از فلوتر استفاده کردن که یک سنسور مغناطیسی می باشد (فلوتر انواع مختلفی دارد و این یکی از کار آمدن ترین و ساده ترین برای مدار پیزو تبخیر آب سرد هست) بدین صورت وقتی آب مخزن تموم شد مدار رو قطع می کنه تا باعث خرابی سنسور نشه .
اما در مورد تراکم بخار همانطور که گفتم در یک فرکانس معین مولکول های اب شکسته شده در نهایت باعث ایجاد بخار میشه - اما برای کیفیت کار و تراکم حجم مناسب بخار، مداری که برای سنسور پیزوی ما طراحی شده باید توانایی ساخت فرکانس ورودی سنسور رو داشته باشه تا سنسور بتونه عملکرد مناسبی داشته باشه و وقتی سنسور عملکرد خوبی داشته باشه به واسطه فرکانس مناسبی که از ورودی دریافت میکنه باعث میشه کیفیت بخار دهی و تراکم اون به حد قابل قبولی برسه لذا فرکانس سویچ ترانزیستوری که شما انتخاب می کنید با مدار پیزو سازگار نباشه کیفیت بخار دهی پایین میاد و بنده بنا به تجربه چندین ترانزیستور مختلف را امتحان کردم و دیدم هر ترانزیستور یه نوع بخاری تولید میکنن و وقتی بصورت علمی دیتاشیت ترانزیستورهای فوق رو زیر سئوال بردم متوجه میشدم که دامنه فرکانسی ترانزیستورهایی که قرار دادم بسیار پایین تر از حد انتظار مدار پیزو هستش و دامنه فرکانسی BU406 که در دیتاشیت با FT مشخص میشود 10 مگاهرتز می باشد در آخر اگر نتوانستید نمونه مشابهی پیدا کنید در نهایت از همان نوع ترانزیستور استفاده نمایید.
نکته :
اولا : توضیحات بالا مربوط به عملکرد پیزوهای تبخیر آب سرد بود و در مورد پیزو تبخیر آب گرم که سنسور پیزو چگونه خنک می شود یا اینکه آیا سنسور پیزو تبخیر آب گرم متفاوت از آب سرد است اطلاعی ندارم لذا توضیحات اشاره شده در بالا مربوط به پیزو تبخیر آب سرد است .
ثانیا : تمامی توضیحات بالا دال بر علمی بودن یا مطلقا صحیح بودن آن نیست بلکه عصاره تحقیقات و اطلاعاتی است که بصورت شخصی کسب کردم و همانطور که بنده یک شخص هستم بنا بر آن نیست که تمام سخنانم علمی یا حتی مطلقا صحیح باشد .

امیدوارم توضیحات دوستان و حقیر خدمت شما مفید واقع شود .

اگر تمایل داشتید عکس دستگاه تبخیر آب سرد خود را قرار دهید تا تصویری نیز شما را راهنمایی کنم .
با احترام
لطیف
94.6.7

امیدوارم موفق باشید .

آخرین ویرایش:

mmm200

کاربر vip
کاربر
2013-07-18
60
109
اقا لطیف خیلی ممنون از راهنماییهاتون خیلی خیلی عالی و کامل بود.
ایا احتمال دلره که از تقلبی بودن ترانزیستور فرکانس ساز(bu406) باشه؟ چون کریستال راشل پیزو رو عوض کردم ولی تغییری نکرد.

mmm200

کاربر vip
کاربر
2013-07-18
60
109
مشکلو پیدا کردم مشکل از متمرکز نبودن فرکانس پیزو بود احتمالا اون هم از تقلبی بودن اونهاست که بها قرار دادن یک ورقه طلقی مخروطی روی پیزو درست شد حتی بهتر از ساخت کارخانه. اینطوری فرکانس متمرکز میشه روی یک نقطه.

latifk200

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-09-28
591
5,959
بندرترکمن
اقا لطیف خیلی ممنون از راهنماییهاتون خیلی خیلی عالی و کامل بود.
ایا احتمال دلره که از تقلبی بودن ترانزیستور فرکانس ساز(bu406) باشه؟ چون کریستال راشل پیزو رو عوض کردم ولی تغییری نکرد.

سلام خواهش میکنم .
این ترانزیستور تا جایی که اطلاع دارم یک ترانزیستور قدیمی است و احتمالش را کم می دهم تقلبی باشد . بنده قبلا bu406 را از پاساژ امجد تهیه کردم و تنها 2 عدد داشت شاید بازم آورده باشد شماره ش رو خدمتتون پیام خصوصی می کنم . لطفا عکس بخار ساز به همراه مدارات را قرار دهید تا بتوانم راهنمایی کنم .
بخار کم تولید کردن میتونه از سنسور پیزو هم باشه ممکنه سنسور کثیف یا جرم گرفته و یا اینکه خراب باشه. شما برای اطمینان و تسریع کار اگر تصور میکنید BU تقلبی می باشد bu مدار معیوب که کم بخار تولید می کند را بر روی کیت سالم بذارید و نتیجه کار را ببینید. اگر بخار دهی تغییری نکرد شما مجددا مشابه اینکار را برای سنسور پیزو انجام دهید و نتیجه کار را ببینید.
عکس فراموش نشود .
ممنون

آخرین ویرایش:

latifk200

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-09-28
591
5,959
بندرترکمن
مشکلو پیدا کردم مشکل از متمرکز نبودن فرکانس پیزو بود احتمالا اون هم از تقلبی بودن اونهاست که بها قرار دادن یک ورقه طلقی مخروطی روی پیزو درست شد حتی بهتر از ساخت کارخانه. اینطوری فرکانس متمرکز میشه روی یک نقطه.

خوشحالم که موفق شدید . لطفا اگر امکان دارد از ابتکارتان یک عکس قرار دهید . برای اطمینان لطفا ورق مخروطی شکل که بر روی پیزو تعبیه کردید را بردارید و دوباره نتیجه کار را مقایسه کنید و مطمئن شوید که دوباره بخار دهی ضعیف است یا خیر .
موفق باشید.

mmartin

کاربر vip
vip
کاربر
2015-02-15
111
101
مشهد
ای تو روحت که عکس نذاشتی

بالا