آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

انتخاب موتور گیربکس برای تبدیل شیر دستی به شیر برقی

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
از بین دوستان گل انجمن کسی نحوه انتخاب یه موتور گیربکس برای تبدیل یه شیر دستی به شیر برقی رو میدونه؟
چطوری میشه نیروی لازم برای باز کردن یه شیر رو محاسبه کرد و با توجه به این نیرو یه موتور گیربکس برای باز و بسته کردنش انتخاب کرد؟
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام
از بین دوستان گل انجمن کسی نحوه انتخاب یه موتور گیربکس برای تبدیل یه شیر دستی به شیر برقی رو میدونه؟
چطوری میشه نیروی لازم برای باز کردن یه شیر رو محاسبه کرد و با توجه به این نیرو یه موتور گیربکس برای باز و بسته کردنش انتخاب کرد؟
با تشکر
با سلام :
شما میتونید از شیر برقی های موجود تجاری { پنوماتیک یا هیدرولیک برقی } که در انواع ولتاژ کارهای مختلف در بازار موجود هستند استفاده کنید با این وجود با توجه به تنوع شیر های مکانیکی دستی و تعدد دور انها { از نیم دور شروع میشه تا 10 الی 15دور } و همچنین غلظت و رقیقی مایع جاری در شیر باید پارامترهای بیشتری دست تون باشه تا بتونید محاسبات درخواستی را انجام دهید انواع موتور گیربکس دار { معمولی و سرو و... } هم با تنوع زیاد { مینیاتوری تا صنعنی }در بازار موجود میباشند که امروزه در ساخت پروژه های روباتیکی کار برد دارند .
موفق باشید .

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
از پاسخگوئی استاد رجبی گرامی کمال تشکر رو دارم سپاس
بنده به منظور اجرای طرحی نیازمند طراحی این شیر برقی هستم.طرح مربوطه در صورت توفیق و سربلندی از آزمایشات اولیه به صورت انبوه بکار گرفته خواهد شد،نوع بازاری این شیر برقی که باید به صورت آنالوگ یعنی صفر تا صد درصد کار کند و به صورت تکضرب نمیباشد،خیلی گران هستش و صرفه اقتصادی نداره،بنده فعلا به صورت آزمایشی یه موتور گیربکس 14وات که در دقیقه یک دور میزند و یک شیر فلکه سایز 1/2اینچ تهیه کرده ام که میخوام این دوتا رو بهم کوپل و تست کنم،اگه جواب بده هزینه تمام شده برای هر شیر حدود 70 تومن در میاد که در مقایسه با نوع صنعتی که قیمت میلیونی داره قیمتش خیلی خیلی پائین تر در میاد،اما نکته مهم دوام این موتورگیربکس روی شیر و دوام کل این مجموعه روی سیستم مذکور میباشد که خیلی مهمه
استاد رجبی عزیز یه راهنمائی که از شما میخوام اینه که چه استاندارد هائی رو باید در نظر بگیرم تا یه چیز خوب از آب در بیاد؟هر سوالی یا نکته ای راجع به طرح مربوطه یا ساخت همین شیر که بتونه شما رو برای تجسم بهتر کمک کنه بفرمایئن تا به اطلاع برسونم
بسیار ممنونم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام
از پاسخگوئی استاد رجبی گرامی کمال تشکر رو دارم سپاس
بنده به منظور اجرای طرحی نیازمند طراحی این شیر برقی هستم.طرح مربوطه در صورت توفیق و سربلندی از آزمایشات اولیه به صورت انبوه بکار گرفته خواهد شد،نوع بازاری این شیر برقی که باید به صورت آنالوگ یعنی صفر تا صد درصد کار کند و به صورت تکضرب نمیباشد،خیلی گران هستش و صرفه اقتصادی نداره،بنده فعلا به صورت آزمایشی یه موتور گیربکس 14وات که در دقیقه یک دور میزند و یک شیر فلکه سایز 1/2اینچ تهیه کرده ام که میخوام این دوتا رو بهم کوپل و تست کنم،اگه جواب بده هزینه تمام شده برای هر شیر حدود 70 تومن در میاد که در مقایسه با نوع صنعتی که قیمت میلیونی داره قیمتش خیلی خیلی پائین تر در میاد،اما نکته مهم دوام این موتورگیربکس روی شیر و دوام کل این مجموعه روی سیستم مذکور میباشد که خیلی مهمه
استاد رجبی عزیز یه راهنمائی که از شما میخوام اینه که چه استاندارد هائی رو باید در نظر بگیرم تا یه چیز خوب از آب در بیاد؟هر سوالی یا نکته ای راجع به طرح مربوطه یا ساخت همین شیر که بتونه شما رو برای تجسم بهتر کمک کنه بفرمایئن تا به اطلاع برسونم
بسیار ممنونم
با سلام :
از طرح سوالتون چنین استنباط میکنم که احتمالا در منطقه محرومی فعالیت میکنید زیرا : اولا اینکه فرمودید {نوع بازاری این شیر برقی که باید به صورت آنالوگ یعنی صفر تا صد درصد کار کند و به صورت تکضرب نمیباشد} اینطورها هم نیستند قبلا عرض کردم همون موتور سرو ها دقیق تر از انکه شما اشاره میکنید هستند و از صفر الی نهایت دقیقتر از انالوگ ها و همچنین قابل برنامه ریزی هم هستند و قیمت انها با توجه به توان مورد مثال کمتر از 70 تومن هستند مورد دوم اینکه شما هر چقدر هم بخواهید از حجم ان بکاهید باز هم نوع اماده ها کوچکتر و کم وزن و کم حجمتر از نوع شبیه سازی شما خواهد بود که در کاربرد این نوع شیر ها حجم انها خیلی مهم هستش اما از نظر اینکه میخواهید خودتون تجربه کنید ارزش وقت گذاری و هزینه کردن دارد که در نهایت به نتیجه نهایی و انکه اشاره شد برسید ..- قیمت میلونی که فرمودید این نوع ها همون پنوماتیک و میکروکنترلی هستند که در مقایسه با کارکرد و زمان عملکرد مکانیکی اصلا قابل قیاس نیستند و نمی تونه جایگزین انها باشه در نوع تجاری پنوماتیک فقط کافیست که یک شستی یا دگمه ای را فشار دهید تا بلا فاصله در همون میزان { در فاصله زمان فشار یک دگمه که معمولا حدود 5 الی 20 میلی ثانیه ... } اما نوع دستی شما شاید دقاقیقی طول بکشه تا به میزان مورد نظر برسه و.....
فقط و صرفا جهت کسب مهارت و تجربه ایده خوبی هستش و بس ... توصیه میکنم روی مباحث میکرو کنترلها تکیه کنید و ابزار الات موجود میکرو کنترلی را با ارایه طرح نوعی خود تکمیل یا مثمر الثمر قرار دهید .
موفق باشید .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: saroveh

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
استاد رجبی گرامی وقت بخیر و خسته نباشید
بله درست متوجه شدید اینجا وسط جنگل آمازون هستیم!!!مزاح کردم
استاد معادل چیزی که من میخوام بسازمش تو بازار هستش و تو زمینه ی ابزار دقیق استفاده میشه اما فوق العاده گران قیمت هستش،بنده امروز همون موتور گیربکسی که در بالا به اون اشاره کردم رو روی شیر معمولی کوپل کردم و تست کردم که خدا رو شکر نتیجه داد،توان موتور 14 وات خیلی فراتر از نیاز باز و بسته کردن شیر فلکه 1/2اینچ بودش و براحتی فلکه رو میبست و باز میکرد،بنده این شیر رو قراره تو محل مربوطه با PLCوسنسور PT100نصب کنم و شروع بکار کنم،این شیر وابسته به دو مولفه ی دما و زمان به یک میزان خاص طبق برنامه داده شده به PLCباز یا بسته خواهد شد،مدت زمان مورد نیاز برای بسته یا باز شدن اصلا مهم نیست
استاد قصد دارم سیستم جوری باشه که با فرمان چرخش به موتورگیربکس مربوطه فیدبکی از موتور به PLC ارسال بشه که از تغیر وضعیت شیر اطمینان حاصل شه و در صورت عدم دریافت فیدبک مربوطه از موتور سیستم به حالت هشدار و آژیر در بیاد،چه پیشنهادی واسه این کار دارید؟
با تشکر
با تشکر

بالا