آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: علت کم دور شدن موتور کولر آبی 4000

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
با سلام خدمت اساتید محترم:
در یک کولر آبی 4000 دور موتور کم تر از حد نرمال شده، تسمه کولر از نظر سفتی در حد معمول، موتور با دور کند و تند بصورت جداگانه براحتی کار می کند، حلزونی کولر هم براحتی با دست می چرخد ولی موتور داغ نمی کند، لطفا راهنمایی فرمائید.

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
حلزونی کولر هم براحتی با دست می چرخد ولی موتور داغ نمی کند.[/QUOTE]
با سلام
دوست عزیز موتور باید داغ کنه!!!؟

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329
با سلام
جناب تحیری چون فکر میکنم مشکل من هم به نوعی به این مساله مربوط است از ایجاد ناپیک جاگانه خودداری کردم.
اصولا موتور کولر آبی چقدر باید داغ کند؟
یک کول آبی آبسال 4000 دارم که 8 سال است کار میکند.امسال پس از مدتی کارکرد وقتی دست روی بدنه موتور میگذاشتم دست را میسوزاند و نمیتوان دست را 2 ثانیه روی آن نگه داشت.
موتور 1/3 موتوژن بود.با این فرض که موتور نیمسوز شده یک موتور موتوژن نو 1/2 گرفتم (فروشنده بیشعور با وجود دیدن عکس از پلاک کولر با این استدلال که کولر 4000 است و موتور 1/2 میخورد آنرا به من داد)
موتور نو هم لااقل به همان اندازه داغ میکند.در حالی که کولر کناری همسایه که نه مثل من رسیدگی و نظافت و روغنکاری میکند اصلا در این حد داغ نمیکند.
تسمه در حد متوسط است.یاتاقانها تازه عوض شده و پروانه به راحتی میچرخد.همواره روغنکاری میشود.خازن موازی با پمپ را هم عوض کردم (گرچه فکر نکنم مربوط باشد)
این مساله در مورد یک کولر آبسال مشابه هم با همبن قدمت وجود دارد.
در صورت امکان راهنمایی فرمایید.

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
جناب تحیری چون فکر میکنم مشکل من هم به نوعی به این مساله مربوط است از ایجاد ناپیک جاگانه خودداری کردم.
یک کول آبی آبسال 4000 دارم که 8 سال است کار میکند.امسال پس از مدتی کارکرد وقتی دست روی بدنه موتور میگذاشتم دست را میسوزاند و نمیتوان دست را 2 ثانیه روی آن نگه داشت.
موتور 1/3 موتوژن بود.با این فرض که موتور نیمسوز شده یک موتور موتوژن نو 1/2 گرفتم (فروشنده بیشعور با وجود دیدن عکس از پلاک کولر با این استدلال که کولر 4000 است و موتور 1/2 میخورد آنرا به من داد)
موتور نو هم لااقل به همان اندازه داغ میکند.در حالی که کولر کناری همسایه که نه مثل من رسیدگی و نظافت و روغنکاری میکند اصلا در این حد داغ نمیکند.
تسمه در حد متوسط است.یاتاقانها تازه عوض شده و پروانه به راحتی میچرخد.همواره روغنکاری میشود.خازن موازی با پمپ را هم عوض کردم (گرچه فکر نکنم مربوط باشد)
با سلام
دوست عزیز داغ شدن الکتروموتور یا از عیب الکتریکی هستش یا مکانیکی،قابل حل بود ،نباید تعویضش میکردی اما حال که کردی
اول از عیب الکتریکی مطمئن شو اگه مقدوره تسمه رو در بیار،اگه کلمپ داری به موتور استارت بزن جریانش رو مشاهده کن(حدودا یک سوم اون جریان که رو پلاک نوشته باید باشه)،ولتاژ دو سیمی که تا سر موتور اومده در بی باری (وقتی که به موتور وصل نیست) و زیر بار(وقتی که به موتور وصل است )رو بگیر،تغیرات باید نا چیز باشد
اگه موتور تو حالت بی باری(بدون تسمه) جریانش و ولتاژش اوکی بود،عیب داغ شدنش صد در صد مربوط به قسمت گردنده هستش
سلامت و پیروز باشین

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329
با تشکر از پاسخ شما

تسمه را در آوردم-موتور را با دور کند راه انداختم-جریان مصرفی 2.1A و ولتاژ 228v
تسمه را جا انداختم-موتور را با دور کند راه انداختم-جریان مصرفی 2.1A (هیچ تفاوتی ندارد) و ولتاژ 227v
موتور را جدا کردم - با دور کند ولتاژ دو سیمی که به موتور وصل میشود را اندازه گرفتم 229v
در ضمن جنابعالی این مطلب "(حدودا یک سوم اون جریان که رو پلاک نوشته باید باشه)" را بر چه اساس بیان فرمودید؟
موتور فعلی اینجانب :
موتوژن SP 56 416 EAO1 HP 1/2 1/6
در ضمن روی پلاک موتور نوشته A 4.5/2.5 4/2.3
قاعدتا عدد کمتر مربوط به دور کند و بیشتر مربوط به دور تند است.
ممکن است بفرمایید چرا 2 سری عدد نوشته شده؟
با تشکر

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
حلزونی کولر هم براحتی با دست می چرخد ولی موتور داغ نمی کند.
با سلام
دوست عزیز موتور باید داغ کنه!!!؟[/QUOTE]

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:

گرم کردن هر موتور در حین کارعادی می باشد ولی داغ کردن موتور ( گرمایی که با لمس انگشتان به موتور قابل تحمل نباشد) می توان مکانیکی ( سفت بودن تسمه، خرابی یاتاقان ها یا سفت بودن چرخیدن حلزونی و سفت چرخیدن موتور (بدون بار) و عیوب الکتریکی اتصال کوتاه چند لایه سیم پیچ به هم و جریانی بالاتر از حد تعین شده درج شده در پلاک مشخصات موتور می باشد اما موتور یاد شده در حین کار گرم می شود ولی با لمس انگشتان دست، دست را نمی سوزاند. فقط دور موتور در حالت کند و تند کم تر از حد نرمال است.

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
با سلام
با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
کولر یاد شده اینجانب هم آبسال 4000 است با حدود بیشتر از 10 سال کار کرد. همه چیز و هر جور عیبی دیدم ، اما دور موتور در دو حالت تند و کند کم شود باید این موتور را به یک مرکز تحقیقاتی بدم تا روی آن تحقیق کنند چون کنجکاوی اصول دانشمندی است.

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
آقا اسماعیل از شما پوزش می طلبم بابت دیر شدن زمان پاسخگوئی،اصلا یادم نبود تو همچین تاپیکی مشارکت کرده ام!
دوست عزیز صد در صد این دو عدد جریانی که شما میفرمائین رو پلاک نوشته تحت شرایط خاصی(فرکانس و ولتاژ یا نحوه اتصال و ....) الکتروموتور از شبکه میکشه،باید سایر اطلاعات پلاک رو قرار بدین تا اظهار نظر کنم،برای مثال اگه رو موتور سه فازی دو آمپر جدا نوشته شده باشه یکی مربوط به اتصال ستاره و یکی مربوط به اتصال مثلث هستش مثلا برای یه الکتروموتور 15 کیلو وات در اتصال مثلث حدود 30 آمپر و در اتصال ستاره حدود 10 آمپر خواهد کشید
جریانی که رو پلاک قید شده جریانی است که موتور در زیر بار کامل از شبکه خواهد کشید،بیشتر موارد قدرت موتور بیش از بار در نظر گرفته میشود در این صورت با رها کردن بار جریان مصرفی موتور تغیر محسوس و زیادی نخواهد کرد چونکه بار متصل شده بسیار کمتر از توان موتور هستش و زیر بار بودن یانبودن موتور زیاد در امپر قرائت شده توفیقی حاصل نمیکند،اگر موتور شما آمپرش زیر بار و بی باری برابر میباشد یعنی دقیقا مورد بالا اتفاق افتاده
سلامت و پیروز باشی

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: smaeel

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام خدمت اساتید محترم:
در یک کولر آبی 4000 دور موتور کم تر از حد نرمال شده، تسمه کولر از نظر سفتی در حد معمول، موتور با دور کند و تند بصورت جداگانه براحتی کار می کند، حلزونی کولر هم براحتی با دست می چرخد ولی موتور داغ نمی کند، لطفا راهنمایی فرمائید.

درود

موتور آسنکرون داغ میکنه و موتور کولر آبی زیاد داغ میکنه و طبیغی است بطوریکه اگه به هر دلیلی آب روی پوشال نریزه که موتور را هم خنک کنه دراینصورت بعد از یکی دو ساعت موتور میسوزه .

اگه دور موتور کمتر از معمول باشه دراینصورت سیم پیچ صدمه دیده و موتور خیلی زود از کار می افته
اگه فقط داخل حلزونی ( اسمشو نمیدونم ) با سرعت کمتری میچرخه که اشکال کولر شما هم همینه دراینصورت یکی از دو مورد زیره

1- اگه قبلا تعداد دور یا سرعتش بیشتر بوده و حالا کم شده ببین اگه داخل حلزونی یا پولی بزرگ راحت با دست میچرخه دراینصورت تسمه شله
2- اگه قبلا هم سرعتش کم بوده دراینصورت با یکی از دو روش زیر درست میشه
الف - پولی کوچیک ( پولی موتور ) را عوض کن و پولی بزرگتر جایگزینش کن ( هرچقدر پولی موتور بزرگتر بشه سرعت باد هم بیشتر میشه )
ب - و یا پولی بزرگ (مربوط به حلزونی ) را کوچکتر کن که سرعت باد بیشتر بشه

البته هرچقدر سرعت را اضافه کنی جریان بیشتری میکشه ولی اگه سیستم آبرسانی کولر درست باشه موجب صدمه موتور نمیشه ( دراینصورت هرچقدر دوست داری سرعتش را زیاد کن )

بهترین شیوه اینه که پولی بزرگ را تعویض کنی و پولی کوچکتری جایگزینش کنی .
و اگه میخوای خارجی بشه باید زمانیکه روشنه و پولی بزرگ میچرخه با گوشه سوهان محل تسمه را تراشکاری کنی که لنگی پولی رفع بشه چون تمام پولی های بزرگ لنگ هستند و خیلی زود موجب صدمه تسمه میشن

سپاس

آخرین ویرایش:

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329
با سلام
جناب بهبود 68 با تشکر از شما امیدوارم جسارت من را به بزرگی خود ببخشید.
موتور موبوطه کلافه ام کرده است.
همانطور که عرض شد موتور یک موتوژن 1/2 میباشد که غیر از موارد ذکر شده چیز زیادی روی پلاک جز ولتاژ و فرکانس (برق خانگی) و توان در دور کند و تند ، نمیباشد و فکر کنم این موتور معرف حضور همگان باشد.
مساله این است که هم این موتور هم موتور فبلی که 1/3 بود و بی جهت تعویض شد و هم موتور کولر کناری که 1/3 است همگی داغ میکند بصورتی که نمیتوان دست را روی آن نگه داشت و پس از یک ثانیه دست را میسوزاند.
ولی من موتور کولر از همین نوع دیده ام که در حدی بسیار کمتر و فقط گرم میشود و گرمای آن هم قابل تحمل با دست است.
به گفته جناب غزال (ضمن تشکر از ایشان) سیستم آبرسانی بدون اشکال است و احتمالا این گرما باعث سوختن موتور نمیشود.تسمه و سایر موارد نیز مشکلی ندارد و مطمئنا ایراد از جانب آنها نمیباشد.
من موتور بدون بار را هم که روشن میکنم فرایند گرم شدن بعد از چند دقیقه شروع میشود و معلوم است در صورت ادامه به همان دما میرسد.ولی مانده ام چرا اینطور است.من ولتاژ و جریان را هم اندازه گیری و قید کردم.
اگر موردی را با اندازه گیری و مقایسه میتوانم کنترل کنم بفرمایید ، انجام میدهم.
معیار اکثر سیم پیچی های محترم هم راه افتادن و چرخیدن موتور است و فراتر از آن نمیدانند که البته نمیتوان از ایشان خرده گرفت.

بالا