آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: شکسته شدن یک پین سوکت CPU و پیغام SYSTEM HEALTH مین برد ASUS P5KPL/1600

Mr.Zamani

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2013-05-25
266
1,009
Kerman
www.facebook.com
با سلام همهکاران گرامی
یه مین برد ایسوس مدل P5KPL/1600 هستش که یکی از پین های سوکت سی پی یو شکسته
وقتی مین رو روشن میکنم فن سی پی به سرعت خیلی بالا می چرخه و پیغام SYSTEM HEALTH میاد و صفحه ی بایوس گیر میکنه
بلیوس هم به FIRST REALASE برگردوندم ... مشکل برقراره
فکر میکنم این پین حالت سنسور برای حرارت سی پی یو داره که چون شکسته حرارت رو بالا میخونه و فن به این شکل میچرخه
من تاحالا تجربه ترمیم پین نداشتم BGA هم دارم یه فیلم آموزشی دیدم ولی دوس دارم از تجربیات شما عزیزان استفاده کنم
اصطلاحا Dead pin یا Kil Pin میگن تو لاتین که فیلم های آموزشی هم ازش تو یوتیوب هست ولی کسی اینجا از همکاران عزیز
با ترفندی تونسته یک پین سوکت رو عوض کنه ؟؟ که نیاز به تعویض سوکت نباشه ...
با تشکر .....
عکس هم ضمیمه شد ...
108.jpg

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
روشی که بنده استفاده میکنم اینه که با هویه نوک تیز ،قسمت باقیمانده پین شکسته رو به مقدار مناسب قلع اندود می کنم .از سوکت بردهای اوراقی هم مدل ،چند تا پین جدا می کنم و پینی که تقریبا سالم و از نظر اندازه مناسب هست رو انتخاب کرده و انتهای همون پین رو هم قلع اندود می کنم .سپس پین رو با زاویه مناسب به پین شکسته روی برد لحیم کاری میکنم .فقط اینکه نوک هویه باید تیز باشه تا ناخواسته به قسمتهای پلاستیکی آسیب نزنه و بشه به راحتی پین ها رو لحیم کاری کرد.مدت زمان لحیم کاری هم مهمه و نباید یکی دو ثانیه بیشتر طول بکشه .
البته موقعیت پین شکسته این سوکت جایی هست که ریسک کمتری داره .چه در انتهای ردیف هست و فضا به اندازه کافی برای لحیم کاری وجود داره.
موفق باشید .

آخرین ویرایش:

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,079
اهواز
به نام خدا
بنده نیز از روش جناب آبکه استفاده می نمایم و تا حالا مادربردهای زیادی را که مشکل شکسته شدن پین داشته اند تعمیر نموده ام .
و برای انجام نیز درجه حرارت هویه نوک تیز را روی 350 درجه گذاشته و روی هر دوپین را مقدار کمی خمیر فلکسی میزنم تا مدت زمان لحیم کاری و همچنین کیفیت لحیم کاری را بالا ببرم .
با تشکر .

بالا