آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: ایراد در جوش اینورتر گام الکتریک

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلامخدمت همه دوستان
یک دستگاه اینورتر گام الکتریک مدل جوشا برای تعمیر نزد من آورده شده است.
این دستگاه از یک بردعمودی و یکبرد افقی smd تشکیل شده که قبلا در چند تاپیک از این مورد برای تعمیر بحث کردیم.
یک ایراد این مدل عدم جوشکاری در تک اول است که خب به جایی هم نرسیدیم.
الان دستگاهی که برای تعمیر مراجعه کرده' جوشکار از کیفیت جوش آن ناراضی است.
بنا به گفته جوشکار در آمپرهای پایین جوش دستگاه خیلی قوی است که باعث عدم کارکرد در کارهای ضریف می گردد.
خودم هم که بادستگاه جوش زدم مشاهده کردم که پاشش جوش بسیار زیاد است و جوش در حد جوشکاری با ترانس جوش خشک و کیفیت جوش هم پایین است.
البته آمپر جوشکاری با ولوم به درستی کم و زیاد می شود و ایراد در کیفیت جوش است.
باجوشکاری با دستگاه دیگری از همین مدل را هم امتحان کردم تا از گفته جوشکار و همچنین تشخیص خودم در کیفیت پایین جوش در شرایط برابر با دستگاه سالم مطمعن شوم.
فردا تصویر از دستگاه هم قرار می دهم.
دوستان اگر موردی به ذهنشان می رسد ممنون می شوم راهنمایی فرمایند.
20150519228.jpg20150519229.jpg

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
من رو این دستگاه کلی کار کردم یعنی تو منطقه ما اکثرا از این مدل دارند .
خوب بهتره سوال بپرسیم تا به پاسخ برسیم !؟
به من هم چنتا جوشکار گفتن دستگاه شون پاشش داره اما تا حالا دستگاحه به دلیل پاشش جوش نزد من برا تعمیر نیاوردند که روش کار کنم .
سوال اصلی اینه که در چه نوع دستگاه های جوشی پاشش جوش داریم ؟

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
با سلام
من رو این دستگاه کلی کار کردم یعنی تو منطقه ما اکثرا از این مدل دارند .
خوب بهتره سوال بپرسیم تا به پاسخ برسیم !؟
به من هم چنتا جوشکار گفتن دستگاه شون پاشش داره اما تا حالا دستگاحه به دلیل پاشش جوش نزد من برا تعمیر نیاوردند که روش کار کنم .
سوال اصلی اینه که در چه نوع دستگاه های جوشی پاشش جوش داریم ؟
سلام با تشکر از توجه شما
فکر میکنم پاشش جوش در ترانس های جوش عادی باشد.
در اینورتر های جوشکاری هم دستگاه هایی که در خروجی سلف ندارند معمولا جوشی خشک تر'تک اول جوش آزار دهنده و پاشش بیشتری دارند.
در این مدل دستگاه هم سلف خروجی تنها پیچیده شدن مثبت خروجی در حد ۳ یا ۴ دور به دور یک حلقه فریت می باشد که فکر میکنم ناکافی باشد.
دلیل پر فروش بودن این مدل هم دوام بالای آن است و گرنه در خصوص کیفیت جوش چندان راضی کننده نمی باشد.
در مورد این دستگاهی که برای تعمیر نزد من آورده شده پاشش و نوسان آمپر حین جوش به شدت آزار دهنده است به نحوی که امکان کار دقیق با آن میسر نمی باشد.
متاسفانه الان دستگاهی از این مدل در دسترس ندارم تا بتوانم با تعویض برد کنترل آن حداقل حدود عیب را پیدا کنم که در برد کنترل باید کاوش کنم یا برد اصلی دستگاه.
شما جایی برای خرید این برد سراغ ندارید?
همچنین در تاپیکی جداگانه موضوع تامین قطعات یدکی را مطرح کرده ام که فکر می کنم در جهت کاهش مشکلات تامین قطعات سودمند باشد.
با تشکر فراوان

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
با سلام
اگر اشتباه نکنم در این مدل حالت استندبای غیر فعال شده است ایا این چنین است ؟
در ضمن خروجی انبر ها برابر با چند ولت میباشد ؟
نخیر متاسفانه خبر ندارم
سلام
بله حالت استندبای غیر فعال شده از کارخانه.
از کجا متوجه شدید؟ از دستکاری برد کنترل؟
خروجی دستگاه 57 ولت است.

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
در این مدل استندبای غیر فعال شده است . به هر حال
به نظر من این اشکال احتمالا از قسمت فیدبک باشد چون اگر قسمت فیدبک واکنش صحیحی نداشته باشد جوش دارای ایراد میشود

یعنی اگر جریان خروجی تثبیت شده نباشد و نوسان داشته باشد البته به صورت کم و جزئی به احتمال زیاد پاشش داشته باشد

edris.azize

کاربر
2015-04-16
35
56
سلام
ایا IGBT های دستگاه رو تست کردید کامل درشون بیارید و با یک IGBT نو مقایسه شون کن ببین نیم سوز نشدن

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
به نظر من ایراد نمیتونه از igbt ها باشه

بنا به گفته جوشکار در آمپرهای پایین جوش دستگاه خیلی قوی است که باعث عدم کارکرد در کارهای ضریف می گردد.
خوب همین امر حاکی از اینه که قسمت کنترل و فیدبک وظیفه خودشو به درستی انجام نمیده

جناب دارابی ایا در اولین ضربه برای جوشکاری جوش قوی است یا زمانی که نوک الکترود هم گرم باشه باز هم جوش قوی میشه ؟

بالا