آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

درخواست: درخواست راهنمایی ترانس اتومات تقویت برق خانگی

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام خدمت دوستان و اساتید عزیز
یه ترانس افزاینده برق 6کیلو وات با مارک نوسان الکتریک دارم که آب داخل ترانس رفته و برد کنترل کاملا نابود شده است !! اما خود ترانسفورماتور کاملا سالمه و بی نقص هستش از دوستان و اساتید خواهش دارم راهنمائی بفرمایند چه جوری میشه این ترانس رو احیا کرد.در ضمن سیم هائی که تو تصویر علامت زده ام برای چی هستن؟؟با تشکر
http://uupload.ir/files/sz8_afsoongar_681446.jpg

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با سلام خدمت دوستان و اساتید عزیز
یه ترانس افزاینده برق 6کیلو وات با مارک نوسان الکتریک دارم که آب داخل ترانس رفته و برد کنترل کاملا نابود شده است !! اما خود ترانسفورماتور کاملا سالمه و بی نقص هستش از دوستان و اساتید خواهش دارم راهنمائی بفرمایند چه جوری میشه این ترانس رو احیا کرد.در ضمن سیم هائی که تو تصویر علامت زده ام برای چی هستن؟؟با تشکر
http://uupload.ir/files/sz8_afsoongar_681446.jpg
با سلام :
دوست عزیز عنوان شما متناسب با درخواست تان نبود اصلاح نمودم در انتخاب عنوان دقت نمایید تا مشمول اعمال قوانین نباشید .
به لینک زیر مراجعه و مقاله ها را دانلود و مطالعه کنید مشکلتون حل خواهد شد .
دو سیم هم رنگ قهو.ه ای ها معمولا مربوط به ولتاژ 32 ولت تغذیه برد میباشد {با ولت متر اندازه گیری کنید }و بقیه در همون لینک تشریح کامل شده است پس از وصل برق شهر به نول و فاز مشخص در ترانس .... سایر سیم ها با ولتاژ مشخصه خود مثل شکل و فایلهای توضیحی .....پس از دانلود متوجه خواهید شد.
[hide]
attachment.php
http://www.irantk.ir/irantk3507/[/hide]
موفق باشید .

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
باسلام

آن دو سیم قرمز رنگ با اهم متر چک کن ببین چند اهم است باحتمال زیاد 220 ولت ورودی برق شهر هستند

با سلام و تشکر از استادgadraj
گرامی و ممنون بابت تذکر

استاد فایل رو دانلود کردم اما پس ورد میخواد و اون پس ورد thanksکه فرمودین تو تاپیک ها اصلا تو این فایل نیستش!!بنده چیزی که دانلود کرده ام سه تا عکس هستش که باز شدنشون پس ورد میخواد. طبق عکس قرار داده شده در لینک زیر.با تشکر
http://uupload.ir/files/tr2_afsoongar_681451.jpg

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
باسلام

باکسب اجازه از استاد بزرگوار رجبی

در لینکی که استاد عزیز گذاشتند دو فایل بنامهای:

mine voltage stabliser
part2

وجود دارد که پسورد هر دو thanks است و بطور کامل توضیحاتش وجود دارد

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
"آن دو سیم قرمز رنگ با اهم متر چک کن ببین چند اهم است باحتمال زیاد 220 ولت ورودی برق شهر هستند"
"سلام آقا رضای گل.مقاومت مابین دو سیم قرمز 1.5اهم میباشد.با تشکر"
"سیمهای دیگر هم دوتا دوتا اهمشان را بنویس "
سلام آقا رضای گل.مقاومت مابین دو سیم قرمز 1.5اهم میباشد.با تشکر

با سلام مجدد و تشکر از اقا رضای گل بابت راهنماییها و درج پسورد thanks
البته به نظر میرسد منظور اقا رضا از درخواست اهم سیم ها !! هدف ایشون رسیدن به ولتاژ [hide]انهاست چون گرفتن مقدار اهمی دقیق سیم ها بخصوص انهایی که ضخیم تر هستند با اهممتر امکان پذیر نخواهد بود{ زیر یک اهم } اما چنانکه قبلا نیز اشاره شد با وصل دوسیم مشخص شده در شکل سیم نول و فاز ورودی ترانس به برق شهر و گرفتن ولتاژ سایر سرسیم ها قلق کار دست تون خواهد امد .
برای مزید اطلاع شما دوست عزیز - به عکسی که از ترانس اپلود کردید دقت کنید !!!
روی هر سرسیم ولتاژ های 220 و 240 و 260 ولت مشخص هستند و کافیست که این سرسیمها را به کنتاکت های رله مربوطه { با کمک گرفتن از شماتیکی که از پستهای بنده دانلود کردید } میتونید هر سر سیم را به محل خود وصل نموده و استفاده کنید البته قبلا باید از سالم بودن برد کنترل اطمینان کامل داشته باشید .
برای تست برد کنترلی بهتر است از یک منبع ولتاژ AC متغیر کمک بگیرید در این صورت کافیست فقط ولتاژ 32 ولت قهوه ای رنگها ی ترانس { و یا راحت تر اینکه از یک منبع متغیر جداگانه 20 الی حدود 40 ولتی AC } به محل خود در برد وصل و منتظر بمانید تا رله ها یک بار قطع وصل شده و نرمال شوند انگاه با کاهش ارام ولتاژ مرجع {برگرفته از فاز برق شهر } منتظر جذب یا دفع شدن رله یک باشید و با تکرار عمل فوق باید رله دوم نیز جذب شود و برای سومین بار با کاهش مجدد ولتاژ باید رله یک قطع شده و فقط رله دوم جذب بماند در این صورت برد شما نصف وظیفه کنترلی خود را انجام داده است حال با افزایش به ارامی ولتاژ فوق {مرجع } حالت برعکس مراحل قبلی را باید از رله ها مشاهده کنید تا هر دو رله قطع شوند در این صورت برد کنترلی شما سالم هست .
امپر مورد نیاز برای ولتاژ کنترلی حدودا باید 500 میلی امپر و دامنه تغییرات ولتاژ ان باید از 18 ولت کمتر{حداقل ولتاژ ورودی} و از 42 ولت { حداکثر ولتاژ ورودی} بیشتر نباشد .
مورد مهم و حساس دیگر اینکه بعضی از این بردهای کنترلی !!! ولتاژ سنسور شان { ولتاژ مرجع } از همون 220 ولت برق شهر به همراه یک یا چند مقاومت سری شده تامین میگردد که باید مهارت کافی جهت شناخت چنین برد ومدارات را داشته باشید در چنین بردهایی تغییر در ولتاژ 32 ولت تاثیری در کارکرد مدار کنترلی نخواهد داشت { مانند بردهای فاراتل } اما بعضی از این بردها - ولتاژ مرجع [/hide]
را نیز از همین 32 ولت میگیرند ....
موفق باشید .

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
باسلام

خدمت دوست گرامی و استاد بزگوار آقای رجبی

بله فرمایش تان درست است هدف من از بررسی اهم سیم پیچ و رسیدن به ولتاژ ورودی 220 ولت و نهایت کشف ولتاژهای خروجی آنهاست
ولی در عکس سیم مشکی را نول و سیم سبز کنار و چسبیده به سیم آبی را فاز علامتگذاری کرده که بنظر میرسد درست نباشد

sz8_afsoongar_681446.jpg

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
باسلام

خدمت دوست گرامی و استاد بزگوار آقای رجبی