آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تفاوت های CPU های AMD وIntel

sam_electronic

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2007-08-30
500
4,134
میناب
www.irantk.ir

1-AMD براساس معماری اجرایی 9 مرحله ای ساخته شده است اما معماری پردازنده های Intel شش مرحله ای می باشد.بدین معنا که AMDدر هر چرخه کاری 9عملیات را انجام میدهد در حالی که Intel فقط 6 عمل را می تواند انجام دهد.

2-AMD از640Kb Cache برخوردار است در حالی که Intel ، از 532Kb بر خوردار است هر چقدر که میزان Cache پردازنده بیشتر باشد ، پردازنده کارایی بیشتری خواهد داشت اطلاعات بیشتری میتواند ذخیره کند ودیگر لازم نیست پردازنده برای بدست آوردن اطلاعات یا دستور ها مدت زمان بیشتری را رفت و برگشت به حافظه برد اصلی برای جذب اطلاعات یا دستور العمل ها صرف کند.

3- AMD از مس برای اتصال ترانزیستور های بکار رفته در پردازنده ها استفاده میکند در صورتی که در ساختمان پردازنده های Intel آلومینیوم بکار رفته است.مس هادی الکترسیته بهتری است ، ازاین رو پهنای اتصالهای بین ترانزیستورها را به میزان چشمگیری کاهش می یابد .که این امر باعث مصرف کمتر مواد اولیه و در نتیجه منجر به کاهش هزینه می شود این دلیل ارزان تر بودن AMD نسبت به P4 است.

4- از دیگر تفاوت های میان AMD وIntel میتوان به راندمان Cache بروی چیپ اشاره کرد ، AMD از معماری انحصاری استفاده میکند که راندمان بیشتری نسبت بیشتری نسبت به طراحی معماری غیر انحصاری Intel دارد.

5-AMD از تکنولوژی پردازش موازی در مقایسه با Hyper -Threading اینتل استفاده میکند ، در بسیاری از کاربردهای امروزی فعال بودن Hyper -Threading کارائی پائین تری ارائه میدهد ، نتایج تحقیقات بیشمار منتشر شده در نشریات رایانه ای و پایگاهای اطلاعاتی معتبر بیانگوی این پدیده هستند.

6-یکی دیگر از مهمترین نکات برتر پردازنده های AMD واحد ممیز شناور آن است که از FPU اینتل بسیار قویتر میباشد که این امر باعث اجرای سریع تر برنامه های چند منظوره( MultiMedia) میشود.

7- زمانی که اینتل P4 را طراحی کرد طول PIPELINE را از 10 مرحله در P3 به 20 مرحله افزایش داد Intel همین تغیر توانست که تعداد عملیاتی که در چرخه عملیاتی انجام می شود بصورت قابل ملاحظه ای کاسته میشود و از طرف دیگر افزایش طول PIPELINE نیازمند افزایش تعداد ترانزیستور ها برای انجام همان تعداد عملیات میباشد که این امر باعث افزایش اندازه هسته و بالا رفتن قیمت تولید میشود . در حالی که AMD با وجود افزایش فرکانس پردازنده های خود طول pipeline را به همان اندازه p3 یا k6 ثابت نگهدارد .

#$V686​

ghazall

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-01-04
385
2,367
یـــــزد

1-AMD براساس معماری اجرایی 9 مرحله ای ساخته شده است اما معماری پردازنده های Intel شش مرحله ای می باشد.بدین معنا که AMDدر هر چرخه کاری 9عملیات را انجام میدهد در حالی که Intel فقط 6 عمل را می تواند انجام دهد.

2-AMD از640Kb Cache برخوردار است در حالی که Intel ، از 532Kb بر خوردار است هر چقدر که میزان Cache پردازنده بیشتر باشد ، پردازنده کارایی بیشتری خواهد داشت اطلاعات بیشتری میتواند ذخیره کند ودیگر لازم نیست پردازنده برای بدست آوردن اطلاعات یا دستور ها مدت زمان بیشتری را رفت و برگشت به حافظه برد اصلی برای جذب اطلاعات یا دستور العمل ها صرف کند.

3- AMD از مس برای اتصال ترانزیستور های بکار رفته در پردازنده ها استفاده میکند در صورتی که در ساختمان پردازنده های Intel آلومینیوم بکار رفته است.مس هادی الکترسیته بهتری است ، ازاین رو پهنای اتصالهای بین ترانزیستورها را به میزان چشمگیری کاهش می یابد .که این امر باعث مصرف کمتر مواد اولیه و در نتیجه منجر به کاهش هزینه می شود این دلیل ارزان تر بودن AMD نسبت به P4 است.

4- از دیگر تفاوت های میان AMD وIntel میتوان به راندمان Cache بروی چیپ اشاره کرد ، AMD از معماری انحصاری استفاده میکند که راندمان بیشتری نسبت بیشتری نسبت به طراحی معماری غیر انحصاری Intel دارد.

5-AMD از تکنولوژی پردازش موازی در مقایسه با Hyper -Threading اینتل استفاده میکند ، در بسیاری از کاربردهای امروزی فعال بودن Hyper -Threading کارائی پائین تری ارائه میدهد ، نتایج تحقیقات بیشمار منتشر شده در نشریات رایانه ای و پایگاهای اطلاعاتی معتبر بیانگوی این پدیده هستند.

6-یکی دیگر از مهمترین نکات برتر پردازنده های AMD واحد ممیز شناور آن است که از FPU اینتل بسیار قویتر میباشد که این امر باعث اجرای سریع تر برنامه های چند منظوره( MultiMedia) میشود.

7- زمانی که اینتل P4 را طراحی کرد طول PIPELINE را از 10 مرحله در P3 به 20 مرحله افزایش داد Intel همین تغیر توانست که تعداد عملیاتی که در چرخه عملیاتی انجام می شود بصورت قابل ملاحظه ای کاسته میشود و از طرف دیگر افزایش طول PIPELINE نیازمند افزایش تعداد ترانزیستور ها برای انجام همان تعداد عملیات میباشد که این امر باعث افزایش اندازه هسته و بالا رفتن قیمت تولید میشود . در حالی که AMD با وجود افزایش فرکانس پردازنده های خود طول pipeline را به همان اندازه p3 یا k6 ثابت نگهدارد .

#$V686​
با تشکر از دوست گرامي
شما نتيجه نهايي و نتيجه گيري از اين مباحث را نفرموديد؟
سئوال: در نهايت کدام cpu از لحاظ قدرت و سرعت بالاتر وبهتر است و در رندر و کارهاي سنگين و دراز مدت کدام بهتر جواب مي دهد زيرا بنده شنيدم که AMD در سرعت اوليه بسيار عالي جواب مي دهد ولي در زمانهاي طولاني کم مي آورد در حالي که اينتل سرعتي تغريبا ثابت دارد آيا اين مورد صحت دارد يا خير و توان مصرفي برق در کدام مورد بيشتر است که به تبه آن پاور وات بالاتري نياز دارد ؟ با تشکر

nader333es

کاربر
2009-06-28
66
165
اصفهان
با تشکر از دوست گرامي
سئوال: در نهايت کدام cpu از لحاظ قدرت و سرعت بالاتر وبهتر است و در رندر و کارهاي سنگين و دراز مدت کدام بهتر جواب مي دهد زيرا بنده شنيدم که AMD در سرعت اوليه بسيار عالي جواب مي دهد ولي در زمانهاي طولاني کم مي آورد در حالي که اينتل سرعتي تغريبا ثابت دارد آيا اين مورد صحت دارد يا خير و توان مصرفي برق در کدام مورد بيشتر است که به تبه آن پاور وات بالاتري نياز دارد ؟ با تشکر
از نظر من amd بهتره
هم ارزون تره
هم مصرف برق کمتره
هم درجه حرارت اون پایین تره
تازه اگه بد بود چرا گارانتی داره ولی اینتل نه
خرابیه کمتری داره
از نظر سرعت amd در همه مواقع با تمام سرعت
پردازش میکنه ولی اینتل این طوری نیست
خدمونی بگم اینتل ****** گشاد

kami_in2000

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-02-04
558
2,880
QOM
با تشکر از دوست گرامي

با سلام دوست عزیز سی پی یوها چه AMD چه INTEL در ظرفیت های مختلف نیز عملکرد مختلف دارند .

یه توصیه به شما دوست عزیز میکنم ، اگر هدف شما از کار با کامپیوتر فقط رندرگیری است یا فقط بازی بهتره از پردازنده های AMD استفاده کنید (منظورم اینه که اگه قراره فقط یک کار بصورت طولانی با کامپیوتر انجام شود ، AMD بهتره ، همانطور که در گیم نت ها و کافی نت ها مشاهده میکنیم .

ولی اگر قراره با کامپیوتر هم بازی انجام شود هم طراحی هم اینترنت و ... intel خیلی بهتره .

در کل محصولات amd برای کارهای تک منظره و intel برای کارهای چند منظوره بهتر است .(ضمن اینکه در هر دو حالت ست کردن بقیه قطعات هم نقش خیلی مهمی دارد در عملکرد سیستم ).

راستی نسبت به کل قطعات کیس باید پاور انتخاب شود .

آرمین

کاربر
2009-01-29
1
9
با سلام خدمت همه ی دوستان و اساتید گرامی
من تازه واردم تو این سایت ولی خوب با اجازه اساتید بنابه تجربه ی شخصی خودم نکاتی چند درمورد سی پی یوها براتون بگم.
در مورد فاکتور اول یعنی سرعت،اصلی ترین معیار ،مقدار cache سی پی یو هست.هرچه cache سی پی یو بالا باشه و سرعت bus مادربردتون بالاتر و اسمبل دقیق قطعات و همخوانیشان با همدیگر: سرعت فوق العاده بالا و مصرف پایین
درضمن بد نیست قبل از انتخاب پردازنده سری به نقد ها یا review هایی که در سطح نت هستند بزنید و خوبیها و بدیهای سی پی یو موردنظرتون رو که در آزمایشات یا به اصطلاح benchmark هایی که توسط لابراتوریهای مخصوص و پیشرفته مثل pcworld و غیره انجام میشود رو بررسی کنید و خودتون انتخاب کنید.
سایتی که من خودم شخصا استفاده میکنم (البته برای شناسایی تخصصی پردازنده ها و سوکت های آنها برای تعمیرات): http://www.cpu-world.com هست.
درضمن نمیشه گفت که کلا intel برای فلان کار خوب هست و amd برای فلان کار. آزمایشاتی نشون دادند که در "بعضی" موارد "بعضی" پردازنده از هردو شرکت حرفهایی برای گفتن داشتند که تنها این نتیجه رو آزمایشات لابراتوریهای پیشرفته مشخص میکند و برنامه های خاص خودش رو میطلبه.
بهرحال شما سیستمی که قصد جمع کردنش رو دارید کامل اینجا مشخصاتش رو بنویسید و بودجه ای که برای پردازنده کنار گذاشته اید تا به شما در این زمینه کمک کنیم :)
موفق باشید
آرمین

samin64

کاربر
2011-08-06
1
4
سلام من خودم از اینتل فول کش استفاده می کردم خیلی راضی بودم برا همین سیستم جدیدمو اینتل گذاشتم تا جایی هم یادم هست فن AMD نسبت به INTEL بزرگتر و قوی تر است بیشتر و برا کار گرافیکی کار برد داره!البته این نظر من است موفق باشید

Ya Xun

کاربر
2010-07-19
96
189
دوستان این 2تا شرکت از خیلی سال پیش باهم درگیرن
واین مقاله مال چند سال پیش بود که اینتل p4 رو تازه شروع کرده بود و باورتون نمیشه که داشت سر این کار ورشکست میشد ( همونطوری که الانم نوکیا بخاطر سیمبین داره ورشکست میشه مگه اینکه قراردادش با ماکروسافت کمکش کنه ورگرنه یکی دوسال بشتر از عمرش نمونده ) یادتون میاد اون p4 قدیمیا رو که فن بزرگی داشتن و خیلی هم داغ میکردن ؟ از اون موقع amd جلو افتاده تا الان که می خواد cpu , gpu رو با هم ادغام کنه که اگه جواب بده اینتل چند ماهی زیر سوال میره البته اینتلم راجع به این قضیه داره یه کارایی میکنه ولی . . .

ولی در کل همون اینتل بهتره چون اگه مینبرد ایرادی پیدا کنه ؛ پیدا کردن نمونش خیلی سخت نیست ولی amd نه ؛ مخصوصا که تو شهرستان باشی

amd بیشتر واسه لپتاب خوبه که باریو کمتر خالی میکنه و معمولا ارتقا هم نمیدم و سر 2 سال یکی دیگه میخرن و این یکیو میفروشن

Santasolo

کاربر
2011-08-05
2
7
البته دو شرکت حرف های زیادی برای گفتن دارن.
در حال حاضر قویترین CPU اینتل i7 2600 است که خیلی قیمتش بالا ست. در مورد خرید همیشه برای یک هزینه مشخص AMD سیستم قویتری را در اختیار میذاره چون هزینه پردازنده کمتر و امکان ارتقا بیشتری رو داره مثلا برای ارتقا C2D به i7 شما باید حتما مادربورد رو هم عوض کنید اما برای Athlon به Phenom X6 که 6 هسته ای است فقط کافیه بایوس رو آپدیت کنید . اگه قصد هزینه خیلی زیاد دارید از اینتل استفاده کنید اما برای هزینه متعارف و استفاده طولانی AMD رو پیشنهاد می کنم.

بالا