آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: ولتاژac ورودی در پل دیود

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
درود
یه سوالی هست که ذهنم رو مشغول کرده
با توجه به عکس زیر
1.gif

چرا ولتاژ سینوسی سیم های زرد جا به جا می شود،مگر پیک مثبت در ولتاژ سینوسی (به اصطلاح)از فاز گرفته نمی شود؟؟؟
اگر اینطور باشد هر کدام از سیم های ولتاژ متناوب در یک سیکل مثبت می شود؟؟
و در ولتاژ 220شهر هر کدام از سیم ها رو که بگیرم باید برق بگیرد که اینطور نیست!؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود
یه سوالی هست که ذهنم رو مشغول کرده
با توجه به عکس زیر
1.gif

چرا ولتاژ سینوسی سیم های زرد جا به جا می شود،مگر پیک مثبت در ولتاژ سینوسی (به اصطلاح)از فاز گرفته نمی شود؟؟؟
اگر اینطور باشد هر کدام از سیم های ولتاژ متناوب در یک سیکل مثبت می شود؟؟
و در ولتاژ 220شهر هر کدام از سیم ها رو که بگیرم باید برق بگیرد که اینطور نیست!؟

درود

این موضوع به تفصیل بحث شده اما با توجه به پیام خصوصی مجددا تکرار میکنم

فعلا بحث برق شهر را ولش کن

اولا باید بدونی تمام حرکت های دنیا بواسطه اختلافه یعنی اگه دیدی در محیطی همه هم عقیده هستند اون محیط 2 ذار نمی ارزه و مدام درجا میزنه چون دعوایی اتفاق نمی افته که موجب جنب و جوش و توطئه و تک و پاتک بشه

لذا باید اختلاف باشه تا حرکت حاصل بشه
مثلا اگه دو بشکه آب داری که هر دو بشکه دارای یک متر آب در یک سطح هستند اگه با شلنگی این دو بشکه را مرتبط کنی آب از آب تکون نمیخوره چون اختلافی ندارند
اما اگه یکی از آنها نیم متر آب داشته باشه دراینصورت از بشکه ای که آب با ارتفاع بیشتر داره آنقدر بسمت بشکه دیگر سرازیر میشه که هر دو هم سطح بشن و سکون حاصل بشه

در برق و الکترونیک هم همینه یعنی اگه لامپی را به دو نقطه هم پتانسیل متصل کنی حتی یک الکترون حرکت نمیکنه و لذا لامپ روشن نمیشه ( مثلا هر دو سر لامپ را به منفی باطری متصل کنی و یا هر دو سر لامپ را به مثبت باطری متصل کنی هیچ اتفاقی نمی افته چون هر دو هم عقیده و همفکر هستند و دعوایی اتفاق نمی افته )

پس تا اینجا فهمیدیم زمانی جریان عبور میکنه که اختلاف ولتاژ بین دو نقطه مورد نظر باشه

یعنی اگه دو سر یک لامپ و یا دو نقطه از بدن شما به مثبت 1000 ولت هم متصل بشه (و یا دو نقطه از بدن به منفی 1000 ولت متصل بشه ) هیچ اتفاقی نمی افته و خطری نداره ولی اگه یک نقطه از بدن به منفی یا صفر ولت و دیگری به مثبت 200 ولت متصل بشه
و یا اینکه یک نقطه از بدن به مثبت 1000 ولت و دیگری به مثبت 1200 ولت متصل بشه در هر دو صورت به یک اندازه موجب برق گرفتگی میشه چون اختلاف در هر دو حالت 200 ولته

حالا فرض کن یک باطری 200 ولت داری که اگه فقط به مثبتش دست بزنی و یا تمام نقط بدنت به مثبت این باطری متصل بشه هیچ اشکالی نداره چون همه باهم مساوی هستند
و یا اگه فقط به منفی این باطری هم دست بزنی هیچ خطری نداره
اما اگه یک دست را به منفی و دست دیگر را به مثبت بزنی دراینصورت چند دقیقه چهچه میزنی چون 200 ولت اختلاف دارند و به جون هم می افتند و مارو زیر پا له میکنن

حالا منفی را به سماور متصل کن دراینصورت اگه یکدست را به مثبت و دست دیگر را به سماور هم بزنی چهچه میزنی لذا باوجودیکه مستقیما به منفی دست نزدی ولی از طریق سماور به منفی هم متصل شدی و دعوا شروع میشه و منفی و مثبت از طریق بدن شما همدیگر را پیدا میکنن و غوغا میشه ( اما اگه یکدست به منفی و دیگری را به سماور بزنی هیچ خطری نداره چون هر دو دست به منفی متصل شده و اختلافی ندارند و جریانی عبور نمیکنه )

حالا اگه مثبت باطری را به سماور متصل کنی دراینصورت اگه یکدست را به منفی و دست دیگر را به سماور بزنی چهچه میزنی لذا باوجودیکه مستقیما به مثبت دست نزدی ولی از طریق سماور به منفی هم متصل شدی و دوباره دعوا شروع میشه.

حالا سماور همون زمین است
لذا اگه مثلا منفی باطری را به زمین ( سماور متصل کنیم ) ازآنجاکه همیشه روی زمین هستیم لذا ناخواسته همیشه یک نقطه از بدن ما به منفی این باطری متصله
حالا اگه این باطری در اداره برق باشه و دوسیم آنرا به منزل شما منتقل کنه درواقع سیم مثبت بعنوان فاز محسوب میشه و لذا اگه شما به سیم منفی دست بزنی هیچ اتفاقی نمی افته چون پای شما از طریق زمین (سماور ) ناخواسته به منفی باطری و دست شما هم به همین منفی متصله و لذا اختلافی ندارن که بابای مارو دربیارن

اما اگه اشتباها به سیم مثبت یا فاز دست بزنی دراینصورت باوجودیکه به سیم منفی دست نزدی ولی پای شما ناخواسته و برای همیشه به منفی باطری متصله و لذا با اختلاف 200 ولت برق گرفتگی ایجاد میشه .

اگه اداره برق ، مثبت باطری را به زمین متصل کنه دراینصورت سیم منفی فاز محسوب میشه و منفی این باطری (فاز ) موجب برق گرفتگی میشه .

بهمین خاطر اگه میخوای به سیم های برق شهر دست بزنی باید تخته خشکی زیر پای خود بگذاری تا ارتباط الکتریکی شما با نول قطع بشه و حالا اگه به هر تک سیمی دست بزنی خطر نداره

البته اگه به هایولتاژ دست بزنی باید فاصله شما از زمین زیاد باشه چون ولتاژ بالا از طریق فاصله نزدیک جهش میکنه و لذا به ازای هر 1000 ولت باید فاصله 1 سانتیمتر را منظور کنی و مثلا برای دست زدن به 5000 ولت باید 5 سانتیمتر با زمین فاصله داشته باشی

لذا برق شهر شبیه باطری است که مثبت و منفی آن مدام عوض و جابجا میشه و لذا سیم فاز گاهی مثبت و گاهی منفی است که تاثیری در تحلیل فوق نداره

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
استاد پیک منفی در پل دیود چطور بالا میره؟؟؟

درود
مقصود شما را متوجه نشدم
اگه میخوای با طرز کار پل دیود آشنا بشی بجای برق شهر از باطری استفاده کن بطوریکه اگه جای مثبت و منفی باطری را عوض کنی همیشه مثبت خروجی همون خط قرمز و منفی خروجی خط سیز است

یعنی تغییر جهت ولتاژ ورودی تاثیری در جهت ولتاژ خروجی نداره

سپاس

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
استاد خودمم گیج شدم،الان مشکل من ولتاژ سینوسی هستش،سیم نول یا منفی 0هستش که به همون زمین وصله و ما از فاز مثبت منفی 220دریافت می کنیم،حالا سوال من این است در عکس تاپیک شماره1 چرا مثبت منفی 220در پل دیود جا به جا میشد؟؟؟
در ضمن چطور پیک منفی 220در خروجی پل دیود بالا میره؟؟؟

aslani_k

کاربر
2014-01-27
53
92
چون سیمهای زرد مربوط به ولتاژ ACمیباشد که قطب ندارد وهربار بصورت نیم سیکل بالا وپایین عبور میکند.چون ولتاژACدرپل دیود به سمت یکسو شدن وتشکیل قطبیت میخاد بده و همچنین زیر بار میرود برق نمیگیره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
استاد خودمم گیج شدم،الان مشکل من ولتاژ سینوسی هستش،سیم نول یا منفی 0هستش که به همون زمین وصله و ما از فاز مثبت منفی 220دریافت می کنیم،حالا سوال من این است در عکس تاپیک شماره1 چرا مثبت منفی 220در پل دیود جا به جا میشد؟؟؟
در ضمن چطور پیک منفی 220در خروجی پل دیود بالا میره؟؟؟

درود

عزیزم اگه گیج شدی به این خاطره که پست منو بدرستی مطالعه نکردی
صفر ولت چیه کی میگه نول یعنی صفر ولت

عرض کردم فرض کن شرکت برق بجای ولتاژ سینوسی یک باطری 220 ولت داره که مثلا مثبت باطری را به زمین متصل کرده
و یکساعت بعد منفی این باطری را به زمین متصل میکنه و به همین ترتیب هر یکساعت جای مثبت و منفی باطری را عوض میکنه
دراینصورت زمین همون نول است که گاهی منفی و گاهی مثبته

لذا اگه حال نداشتی پست مفصل منو مطالعه کنی جملات فوق ، خلاصه پست 2 است
اگه پست منو با حوصله مطالعه میکردی دیگه نمیگفتی نول یعنی صفر ولت
حالا حرف شما چیه ؟

باطری مفروض فوق از حیث جابجایی مثبت و منفی هیچ تفاوتی با برق شهر نداره ( فقط برق شهر ولتاژش سینوسی است ولی باطری فوق ولتاژ مربعی میده )

عزیزم موضوع را با ساده ترین شکل و به تفصیل در پست 2 تشریح کردم که بچه های دبستانی هم متوجه بشن ولی شما به اندازه زمان تایپ من هم مطالعه نکردی و بهمین دلیل سوالات آتی شما هم گویای همین واقعیته بطوریکه گویی تابحال چنین پستی و چنین مثالی ( باطری ) را هم ندیدی

پست 2 را مطالعه کن اگه متوجه نشدی 10 بار دیگه با دقت مطالعه کن و بگو کجاش نامفهومه و سوال خود را با توجه به پست من مطرح کن
من برای حضرتعالی ارزش قائل شدم که اینهمه تشریح کردم و تایپ کنم و لذا منصفانه نیست که بدون مطالعه سوال مشابه مطرح کنی

من همیشه با این شیوه موضوع نول و از را توجیه میکنم و تابحال تمام مخاطبانم بشکلی تفهیم شدند که حیرت خود را ابراز کردند ولی شما اولین مخاطبی هستی که نه تنهاا درک نکردی بلکه گیج هم شدی .( چون قسم میخورم پست 2 را مطالعه عمقی نکردی و بهمین دلیل هم اساسا زحمت تجسم این باطری را به خود ندادی و فقط بصورت سطحی پست 2 را نگاه کردی .)
اگر تصور میکنی پست 2 را مطالعه کردی حاضرم بهت ثابت کنم مطالعه نکردی بطوریکه خودت بگی مطالعه عمقی نکرده بودی)

بجای برق شهر از باطری استفاده کن که هر یکساعت یکبار جای مثبت و نفی باطری عوض میشه و لذا گاهی مثبت به زمین متصله و گاهی منفی
حالا مشکل شما با این باطری چیه ؟
ابتدا باید موضوع را با این باطری درک کنی و سپس براحتی می بینی قضیه چیه و اگه خودت ندیدی من براحتی تفهیم میکنم

سپاس

آخرین ویرایش:

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
استاد غزال عذر میخوام ببخشید
استاد اون ذهنیتی که من از ولتاژ سینوسی دارم اینطور هستش که میگم
سیم نول 0هستش
و سیم فاز در یک پیک مثبت ودر پیک دیگر منفی می شود،و این مثبت منفی با 0ولت ،220ولت اختلاف پتانسیل دارند.
شما اینو رد کردید،
آیا اینطور است که پیک منفی از نول و پیک مثبت از فاز می آید؟؟؟
باور کنید چندین بار پستتون رو مطالعه کردم اما هنوز متوجه نشدم.
انشالله بتونم یه روز محبتتون رو جبران کنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
استاد غزال عذر میخوام ببخشید
استاد اون ذهنیتی که من از ولتاژ سینوسی دارم اینطور هستش که میگم
سیم نول 0هستش
و سیم فاز در یک پیک مثبت ودر پیک دیگر منفی می شود،و این مثبت منفی با 0ولت ،220ولت اختلاف پتانسیل دارند.
شما اینو رد کردید،
آیا اینطور است که پیک منفی از نول و پیک مثبت از فاز می آید؟؟؟
باور کنید چندین بار پستتون رو مطالعه کردم اما هنوز متوجه نشدم.
انشالله بتونم یه روز محبتتون رو جبران کنم

درود

عزیزم برای اینکه موضوعی را درک کنی باید توصیه مدرس را اجرا کنی و من مدام در تمام پست ها خواهش کردم سینوسی را ولش کن تا تفهیم کنم و بعدا سینوسی را هم متوجه میشی ولی شما مدام میگی سینوسی و ورد زبانت سینوسی است و حاضر نیستی به توصیه های اکید من توجه کنی و میگی پست های منو مطالعه هم کردی اونم چندین بار

عزیزم چطور پست های منو مطالعه کردی که ندیدی مدام خواهش و التماس میکنم فعلا سینوسی را ولش کن و باطری تجسم کن
دلایل دیگری هم دارم که پست های منو مطالعه نکردی ( بعدا بیشتر بهت ثابت میکنم البته پست ها را خوندی ولی مطالعه نکردی یعنی فقط نگاه کردی ببینی لغت دلخواهت توی پست من هست یا نه و لذا متوجه نشدی که چی میگم و چه خواهشی کردم ، با این نحوه نگاه کردن به مطالب ، چیزی یاد نمیگیری چون مطالعه نمیکنی)

بازم خواهش میکنم برق شهر و سینوسی را ولش کن و با باطری 220 ولت تجسم کن بطوریکه ساعتی یکبار جای مثبت و منفی عوض میشه یعنی یک ساعت منفی به زمین یا نول متصله و یکساعت مثبت به زمین یا نول متصله

بازم تاکید میکنم برق شهر را ولش کن حالا بگو در این ولتاژ باطری چی را متوجه نمیشی
مثبت باطری به زمین متصل باشه درواقع ولتاژ نول نسبت به فاز مقدار مثبت 220 ولت است این چه اشکالی داره (می بینی که نول دراینحالت صفر ولت نیست و 220+ ولت است)

یکساعت بعد منفی باطری را به نول متصل میکنیم و لذا حالا نول نسبت به فاز منفی 220 ولت ( 220-) میشه این یکی چه اشکالی داره و کجاش نامفهومه
بنابرین یکساعت نول نسبت به فاز 220+ و یکساعت 220 - است و مدام تکرار میشه و لذا نول هیچوقت صفر ولت نیست.

چرا این باطری را نمیخوای تجسم کنه که بفهمی و لذا کوچکترین اشاره ای به این باطری نمیکنی (چون نمیخوای پست 2 را عمقی مطالعه کنی و بفکر لغت دلخواه خودت هستس و تصور میکنی این باطری کمکت نمیکنه و لذا این باطری را تجسم نمیکنی )

پاسخ این سوال را بده

اگر مثبت باطری 220 ولتی را به زمین (نول) متصل کنیم
دراینصورت ولتاژ نول نسبت به فاز ( سیم منفی باطری ) چند ولته ؟

آخرین ویرایش:
بالا