آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: مشکل در خارج کردن ترانزیستورهای فت از مادربرد و کارت گرافیک با هیتر گرداک...

omidm11

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-01-19
310
508
تهران
سلام
من تازه کارم و با در آوردن ترانزیستور مشکل دارم.امروز هرچی حرارت روی یه ترانزیستور ماسفت روی یه مادربرد گیگا گرفتم نتونستم خارجش کنم!
هیتر گرداک و درجه حرارت رو اول روی 350 گذاشتم و بعد افزایش دادم تا 470 و درجه باد هم در کمترین حالت روی 3.5 و بیشترین حالت روی 5 قرار دادم ولی بعد از تقریبا 7-8 دقیقه فقط پایه گیت ترانزیستور معلوم بود که قلعش ذوب شده!!!(تو این مدتطولانی 7-8 دقیقه و با این درجه حرارت مطمئنا کار ترانزیستور تموم شده)
چندین نوع فلکسی هم استفاده کردم(Lot129و Lot190)
ایراد کار کجاست؟
چقد زمان لازمه تا ترانزیستور خارج بشه از برد و البته سالم؟
اگر از فلکسی خاصی استفاده میکنید که با 250 قلع ذوب میشه لطف میکنید بگید بنده هم تهیه کنم؟
ممنون

shahkoh

کاربر
2014-05-30
168
227
گرگان
ترس نداره کمی هم روغن فلکسی استفاده کن روی قطعه بریز هر قطعه ای مه باشه ..گرما رو بیشتر و باد رو ملایم کن یعنی کمی کمتر از گرما ...بعد روی قطعه نگه دار تا قلع ها آب بشه و با نوک پنس قطعه رو تکون بده میبینی که میتونی برش داری

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
در تاپیک قبلی به روش هیتر و هویه همزمان اشاره کردم .طبق راهنمائی دوستان اگه روی یک منبع گرمایی ( پری هیتر ) هم باشه که چه بهتر .در مورد درجه حرارت باید عرض کنم که بنده هم قبلا با این مشکل روبرو شدم و نهایتا با کمک یک هویه و با اضافه کردن مقداری لحیم به پایه ها و بدنه فلزی ،قطعه رو جدا می کنم .درجه حرارت رو هم روی 350 یا نهایتا روی 400 تنظیم می کنم .باد هیتر رو هم روی کمترین مقدار قرار می دم .از هیتر گرداک مدل 952 دیجیتال استفاده می کنم .در مورد فرمایش استاد عزیزمون آقای AMD POWER هم باید عرض کنم که فرمایششون درسته و در حالت استاندارد با این درجه حرارت لحیم ذوب می شه ولی از طرفی درجه حرارت و مدت زمان جدا شدن قطعه به جنس و کیفیت لحیم مورد استفاده هم بستگی دارد و همچنین اگه قطعه به مدت زیاد با حرارت بالا روی مدار کار کنه یعنی غیر طبیعی داغ بشه ،لحیم یه حالت خشک پیدا می کنه .اصطلاحشو نمی دونم ولی انگار که فاسد شده و خورد می شه و اصلا ذوب نمی شه .خمیر فلکس AMTECH ظرف سبز استفاده می کنم و ازش راضی هستم .
موفق باشید .

mmelecom

کاربر
2014-11-07
153
435
اراک
سلام.یک موضوعی که راحت نادیده گرفته میشه نوک هیترهست!!ازسه نوک هیتر استفاده کردم وجالب اینه زمان ذوب شدن قلع(دریک مدل پاور البته که احتمال آلیاژ قلع وسرب یکسان هست ) ب دو تایم مختلف!!!!از ۳مین تا۴....گاهی باکمی نکته سنجی درکار,چه چیزامتوجه میشیم والا

omidm11

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-01-19
310
508
تهران
سلام مجدد خدمت اساتید بزرگوار
دو سوال:
1-درجه حرارت و باد هیتر برای مادربردها و قطعاتی مثل مودم اینترنال برای جداکردن قطعات فرق میکنه؟(مثلا سه تا آی سی پایه ریز که هرکدوم نزدیک به بیست و بیشتر پایه داشتن با درجه حرارت 350 و درجه باد 3.5 براحتی جدا شدن در حالیکه از روی مادربرد گیگا ترانزیستورهای ماسفت با درجه حرارت470 و درجه باد 5 در عرض 40 ثانیه برداشته شدن که خودش برام رکوردیه البته :yahoo:!!!!آیا اینجور دراومدن ترانزیستور طبیعیه و با این حرارت و چهل ثانیه زمان آسیب به ترانزیستور وارد میشه؟
2-درجه حرارت قطعاتی که قبلا گرما داده بودم بااااااااید بالا می بردم تا از جا کنده بشن و با درجه حرارت قبلی خیلی سخت تر خارج میشن!یعنی اگه قطعه ای قبلا حرارت ببینه یا حتی تو مدار حرارت های خیلی زیادو تحمل کنه موقع درآوردن با هیتر درجه حرارت بالاتری میطلبه؟

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
دوست من سلام

با اجازه اساتید

وقتی میخوایم یک قطعه رو به سهولت از برد جدا کنیم چیکار باید کرد

این روش زیاد جواب داده اول یکم قلع اندود میکنیم یعنی با استفاده از هویه اکسیداسیون قلع روی قطعه رو میگیریم البته یکم هم

قلع تازه باید به قطعه و پایه هاش تزریق کنیم .

دومین نکته روش زدن فلکس هست که چجور باید زد بعضی از همکاران فلکس رو همون اول کار میمالن به قطعه و انتظار دارن جواب بگیرن

اول سعی کنید یکم قطعه رو و برد رو گرم کنید سپس با استفاده از پنس یکم خمیر فلکس اضافه کنید البته بعد قلع اندود کردن پایه ها

در ترانزیستور ها و فتها که پایه درین پهن و قلع در زیر قرار دارد سعی کنید قلع را بر روی همان تیکه فلزی مشخص هویه کاری کنید

اما دمای هیتر و سرعت باد معمولا بعد از مدتی کار روال به دست خواهد آمد بعضی از همکاران از دمای 250 درجه و استفاده میکنند و این

بستگی به نوع هیتر و پری آن دارد در ضمن نکته مهم در این امر این هست که تا زمانی که پری هیتر به دمای مطلوب نرسیده

آن را نباید روی برد گرفت چه بسا حرارت یکسان نبوده و همین هم یکی از عوامل اکسیداسیون قلع میباشد .

موفق باشید

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
در مورد تفاوت در میزان دمای بردهای مختلف ،بله دما ها متفاوت هستند .بعنوان مثال درجه حرارت مثلا 350 درجه رو بگیرید روی برد تغذیه LCD ،فورا ورم می کنه .بقول استاد عزیزمون آقا اسماعیل ،انتخاب دمای مناسب حالت تجربی داره .در مورد حرارت دیدن قطعه بیشتر به وجود اومدن حالت سولفاته هست و تغییر خاصیت قلع که بصورت ظاهری هم می شه این حالت رو تشخیص داد .
موفق باشید .

enzomartini

Banned
2014-02-24
556
2,769
آمل
دوست عزیز درخواست شما درمورد دمایی که باید به بورد داد و مدت زمانش یه چیز نسبیه ... چرا که همیشه وقتی شما روی نمایشگر هیتر یا هویه دما رو مثلا رو 350 تنظیم میکنی این دما دماییه که میخوای باشه اما نکته اینجاست که دمای واقعی کمتر ازاینه ...و همینطور با مرور زمان این تفاوت دما بیشتر میشه چون عمر دستگاهت داره زیاد میشه .. بنابراین سعی کن خودت با تجرببه وو کار کردن رو برد های مختلف قلق دستگاهتو بدست بیاری ... چیزی که میتونه کمکت کنه پری هیته ...

ایشالا موفق باشی

بالا