آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل مونو بودن صدای خروجی مادربرد ASUS مدل P5KPL-SE

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان گرامی

مادربرد ASUS Model : P5KPL-SE هستش وقتی اسپیکر یا هدفون به خروجی صداش وصل میکنی صدای خروجی اون منو هستش ( فقط یکی از باند ها صدا میده)

در صورتی که باید استریو باشه و هر دو باند چپ و راست صدا بدهند . با اسپیکرهای مختلف تست کردم مشکل از اسپیکر نیست .

به نظرتون ایراد از آی سی کدک هستش یا از جک ورودی یا مدار Sound ایراد داره ؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
پاسخ : مشکل منو بودن صدای خروجی مادربرد ASUS مدل P5KPL-SE

دوست من سلام

آیا تنظیمات مربوط به صدا رو در ویندوز کنترل نموده اید در نوار وظیفه وقتی رو آیکون صدا کلیک چپ میکنید و گزینه هاش رو میزنید

براتون قسمتهای متفاوتی از یک پنجره باز میشه که میتونید اونجا کنترل کنید صدا از یک اسپیکر داشته باشید یا دو

البته به ویندوز هم بستگی داره چی باشه و همینطور به سیستم توجه کنید درایور صدا به درستی نصب شده باشد یعنی

به صورت استاندارد نباشد

بعد اگر مشکل مرتفع نشد اول ic کدک رو از نظر حرارت تست کنید

سپس زیر لوپ به مسیر ic و جک ورودی نگاه کنید تا مطمئن شوید خازن یا مقاومت smd کنده شده نباشد

سپس قطعات رو از نظر سالم بودن چک کنید منظورم قطعات smd میباشد

و در آخر جک ورودی و خروجی رو چک بفرمایید

نکته:

بودن ولتاژ در ic کدک دلیل بر سالم بودن آن نیست .

موفق باشید

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
ترجیحا از یک سی دی صوتی اورجینال استفاده کنید .چه اکثر آهنگ هایی که بصورت MP3 ذخیره شده اند ،استریو نیستند .می توانید از نرم افزار مربوط به کارت صوتی و تست حالت های 3 بعدی استفاده کنید یا با استفاده از یک رادیوی FM ،صدای ایستگاهی رو که بصورت استریو برنامه پخش می کنه ( هنگام پخش استریو علامت 2 تا دایره کنار هم ظاهر می شه ) رو از خروجی رادیو به ورودی Line وصل کرده و پس از Record تست کنید .مطمئن شوید که در تنظیمات کارت صوتی ،تعداد کانال های اسپیکر رو درست انتخاب کرده باشید .مثلا بجای اسپیکر 2 کانال ، 4 یا 6 کانال رو انتخاب نکرده باشید .
موفق باشید .

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849
با سلام

من بعد از به وجود اومدن این ایراد چندین بار ویندوز رو تعویض کردم . ایراد از تنظیمات ویندوز نیست . درایور کارت صدا رو هم هیچوقت نصب نمیکنم ویندوز 7 و 8.1 روی

سیستمم دارم . هر دو ویندوز بعد از نصب به صورت خودکار درایور کارت صدا رو شناسایی می کنه . آهنگ های مختلفی رو هم تست کردم . ایراد از استریو نبودن آهنگ

هم نیست . مطمئنم . سیستم مال خودم هستش . تابحال تعمیری هم روش انجام نشده . پس دلیلی هم نداره خازن یا قطعات SMD اطراف آی سی کدک کنده شده

باشند . چون اصلا مادربرد از روز اول گه بسته شده باز نشده از توی کیس . ضربه ای هم روی مادربرد وارد نشده که قطعه ای خود به خود کنده شود

با توجه به این توضیحات اکنون چه نظری دارید ؟ چی تشخیص میدید ؟

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
با سلام

من بعد از به وجود اومدن این ایراد چندین بار ویندوز رو تعویض کردم . ایراد از تنظیمات ویندوز نیست . درایور کارت صدا رو هم هیچوقت نصب نمیکنم ویندوز 7 و 8.1 روی

سیستمم دارم . هر دو ویندوز بعد از نصب به صورت خودکار درایور کارت صدا رو شناسایی می کنه . آهنگ های مختلفی رو هم تست کردم . ایراد از استریو نبودن آهنگ

هم نیست . مطمئنم . سیستم مال خودم هستش . تابحال تعمیری هم روش انجام نشده . پس دلیلی هم نداره خازن یا قطعات SMD اطراف آی سی کدک کنده شده

باشند . چون اصلا مادربرد از روز اول گه بسته شده باز نشده از توی کیس . ضربه ای هم روی مادربرد وارد نشده که قطعه ای خود به خود کنده شود

با توجه به این توضیحات اکنون چه نظری دارید ؟ چی تشخیص میدید ؟

با توجه به توضیحاتتون میمونه جک صدا و خود ای سی اونا رو تست کردین اگر مشکل نرم افزاری نیست و کلیه راهها رو

رفتید پس ایراد یا از جک هست یا ای سی البته فراموش نشه کابل هم تعویض نموده اید یا نه فقط اسپیکر تعویض نموده اید ؟

ولی بازم میگم چون شما دسترسی دارید بهتر میتونید ایراد یابی کنید ما فقط از روی گفته های شما راهنمایی میکنیم

موفق باشید

آخرین ویرایش:

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
وقتی اسپیکر رو به front audio کیس وصل میکنید . باز هم صدا مونو هست ؟
اگر با وصل به front audio مونو هست . ایراد رو باید تو خود چیپ صدا بررسی کنید اگر صدا درست بود . از جک صدای پشت کیس هست .

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
با توجه به فرمایشات شما و تست های انجام شده ،فقط می مونه مورد چیپ و جک .البته نمی شه با قاطعیت گفت چون برد برای تعمیر باز نشده پس هیچ اتفاقی نمی تونه براش بیفته یا قطعه ای جدا بشه .اگه ممکنه بفرمائید چه اتفاقی باعث شد تا این ایراد بوجود بیاد ؟
موفق باشید .

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849
وقتی اسپیکر رو به front audio کیس وصل میکنید . باز هم صدا مونو هست ؟
اگر با وصل به front audio مونو هست . ایراد رو باید تو خود چیپ صدا بررسی کنید اگر صدا درست بود . از جک صدای پشت کیس هست .

بررسی میکنم . خبر میدم . front Audio وصل نیست

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849
دوست خوبم
با توجه به فرمایشات شما و تست های انجام شده ،فقط می مونه مورد چیپ و جک .البته نمی شه با قاطعیت گفت چون برد برای تعمیر باز نشده پس هیچ اتفاقی نمی تونه براش بیفته یا قطعه ای جدا بشه .اگه ممکنه بفرمائید چه اتفاقی باعث شد تا این ایراد بوجود بیاد ؟
موفق باشید .

اصلا اتفاق خاصی نیوفتاد . یه روز روشن کردم سیستم رو دیدم اینطوریه صدا . باز هم بررسی میکنم مادرربرد رو نتیجه رو اعلام میکنم

با تشکر

بالا