آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: خرابی ولوم در مدار جاروبرقی و برداشتن ولوم

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
ولوم سرعت جاروبرقی خراب شده و میخوام ولوم را بردارم و تک سرعت باشه( به درخواست مشتری ). سوال اینه که به جای ولوم دو سر پایه ولوم را با سیم وصل کنم یا با یه مقاومت . اگه مقاومت بهتر است مقاومت چند بزارم که سرعتش هم کم نباشه ؟ عکس مدار رو میزارم . روی ولوم هم نوشته I3500KB با تشکر .

تصویر0254.jpgتصویر0255.jpg

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
سلام
ولوم سرعت جاروبرقی خراب شده و میخوام ولوم را بردارم و تک سرعت باشه( به درخواست مشتری ). سوال اینه که به جای ولوم دو سر پایه ولوم را با سیم وصل کنم یا با یه مقاومت . اگه مقاومت بهتر است مقاومت چند بزارم که سرعتش هم کم نباشه ؟ عکس مدار رو میزارم . روی ولوم هم نوشته I3500KB با تشکر .

مشاهده فایل‌پیوست 113830مشاهده فایل‌پیوست 113831

دوست عزیز بهتر هست از مقاومت استفاده کنید چون اگر یکسره کنید امکان کار با سرعت بالا و فشار امدن به موتور دستگاه وجود دارد بهتر هست از یک مقاومت 250 کیلو اهم استفاده کنید که تعادل رعایت شود در ضمن نتیجه را اعلام کنید

abbas136824

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2013-09-03
642
5,522
از مقاومت وات بالا استفاده کنید تا داغ نکنه خراب نشه

saeedsm

کاربر vip
کاربر
2010-03-15
188
1,412
لرستان/ خرم آباد
سلام :همکار محترم طبق فرمایش آقایabbas136824 عمل کنید . نیازی به استفاده از مقاومت نیست .در یک پتانسیومتر کشویی مثال آنچه در این مدار دیمر بکار برده شده وقتی دسته پتانسیومتر در قسمت تکی (پایه بالایی) قرار داده شود مقدار مقاومت بین پایه بالایی و پایه مشترک صفر میشود پس میشود پتانسومتر را برداشت و به جایش سیم گذاشت . در جارو برقی ها که از مدار دیمر برای کنترل سرعت موتور استفاده شده گاهی اوقاد ترایاک دستگاه نیز سوخته و قطع میشود یا قطعات دیگر دیمر معیوب میشود که باعث نرسیدن ولتاژ به موتور و کار نکردن دستگاه گردد میتوانید دیمر را از مدار خارج کرده و برق را بعد از کلید پاور مستقیمآ به موتور وصل کنید. اگر هم نمیخواهید سیم کشی را دست بزنید کافیست پایه های A1 , A2 ترایاک را به هم وصل کنید .

البته بایستی توجه داشته باشید
(در مواردی که ترایاک دستگاه سوخته و قطع شده شاید سیم پیچی موتور سوخته شده که اتصال در موتور باعث معیوب شدن برد دیمر و سوختن ترایاک گردیده باشد .در زمانهایی که میخواهید دیمر را از مدار حذف کنید قبل از اتصال مستقیم موتور به برق میتوانید آن را با یک اتو سری کرده به برق بزنید در این حالت بایستی موتور تقریبآ با بیش از دو سوم حالت حد اکثر دور بچرخد و اتو گرمای مختصری داشته باشد .اگر موتور نچرخید و اتو با حداکثر دما گرم شد موتور سوخته و دیگر نیازی به حذف دیمر نمیباشد ولی اگر موتور با سرعت مناسبی چرخید موتور سالم است و میتوان پایهای A1 و A2 ترایاک را اتصال کوتاه کرده و از جارو با حداکثر دور موتور بدون هیچ مشکلی استفاده کرد.)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

راه حلی که جملگی اساتید فرمودند جوابگو است اما بهترین راه حلی که فرمودند اتصال دو پایه ترایاک است که در دایره سفید مشخص کردم و باین ترتیب ترایاک بدون جهت در مدار قرار نمیگیره و لذا صدمه احتمالی ترایاک و خرابی جارو ناشی از صدمه ترایاک هم منتفی میشه .

سپاس

تصویر0255.jpg

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
موتور مشکلی نداشت . تریاک هم سالم است . به این خاطر پتانسیو متر را خارج کردم و بنا به گفته اساتید دو پایه بالایی و پایینی را با سیم وصل کردم . الان هم با سرعت بالا کار میکنه . مکش هم خوبه . با تشکر از همگی .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
موتور مشکلی نداشت . تریاک هم سالم است . به این خاطر پتانسیو متر را خارج کردم و بنا به گفته اساتید دو پایه بالایی و پایینی را با سیم وصل کردم . الان هم با سرعت بالا کار میکنه . مکش هم خوبه . با تشکر از همگی .

درود

خیلی کار خوبی کردی که به توصیه و استدلال فنی اساتید توجه نکردی و کار خودتو کردی

ولی اگه قرار بود توجهی نکنی چرا سوال کردی ؟
اولا حذف فیزیکی پتانسیومتر اثری نداره و فقط جای خالی آن موجب زشتی و بروز مشکلاتی میشه
ثانیا استفاده از ترایاک درحالیکه بلااستفاده است و حکم اتصال کوتاه را داره فقط عمر دستگاه را کم میکنه چون در اینصورت جریان از ترایاک عبور میکنه و ممکنه بسوزه و جارو هم از کار بیافته.
ولی اگه ترایاک را شورت میکردی همون کار انجام میشد ولی جریانی از ترایاک عبور نمیکرد و صدمه احتمالی ترایاک و خرابی ناشی از صدمه ترایاک هم اتفاق نمی افتاد .

درهرصورت کارت خیلی درسته بابا جان

سپاس

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
باسلام

ضمن اجرای فرمایشات استادگرامی غزال
ولوم یا یتانسیومتر شما 500 کیلو اهم 3 وات و خطی است
فیبر مدار چاپی را با تینر 10000 فوری بشور و خشک کن
یک ولوم 500 کیلو 3 وات محور وسط بگیر و با سلیقه با سیم مناسب جایگزین کن

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
درود

خیلی کار خوبی کردی که به توصیه و استدلال فنی اساتید توجه نکردی و کار خودتو کردی

ولی اگه قرار بود توجهی نکنی چرا سوال کردی ؟
اولا حذف فیزیکی پتانسیومتر اثری نداره و فقط جای خالی آن موجب زشتی و بروز مشکلاتی میشه
ثانیا استفاده از ترایاک درحالیکه بلااستفاده است و حکم اتصال کوتاه را داره فقط عمر دستگاه را کم میکنه چون در اینصورت جریان از ترایاک عبور میکنه و ممکنه بسوزه و جارو هم از کار بیافته.
ولی اگه ترایاک را شورت میکردی همون کار انجام میشد ولی جریانی از ترایاک عبور نمیکرد و صدمه احتمالی ترایاک و خرابی ناشی از صدمه ترایاک هم اتفاق نمی افتاد .

درهرصورت کارت خیلی درسته بابا جان

سپاس

سلام
توصیه اولین نفری که فرمودند (abbas136824را انجام دادم . چون از قبل ولوم خراب بود و کشوی بیرونی هم شکسته بود و با یک سرعت ثابت کار میکرد و تو شهرستان هم کشو پیدا نمیشه به این خاطر ولوم را جدا کردم . بنا به گفته همکار abbas136824 انجام دادم . الان هم طبق گفتهsaeedsm با بیشترین سرعت کار میکنه . با تشکر

آخرین ویرایش:
بالا