آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد منبع AC متغیر

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
با سلام به همه اساتید گرامی.

دنبال یه منبع متغیر AC هستم که از 0 تا 250 ولت یا بیشتر، 300 ولت باشه. (ورودی از برق شهر بگیره) آمپرشم حدود 1 آمپر یا کمترم بود مشکلی نیست تا 800-700 میلی.
دوستان من تو طراحی مبتدی هستم و علاقه مند به منابع تغذیه. اگه کسی مداری داره یا راهنمایی میتونه بکنه که کارم راه بیفته ممنون میشم.
---------------------------------------------------------------------------------------​
توی این پست یه منبع معرفی شده که 0 تا 300 DC هست:

تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

اما رو عکسش توی خروجی نوشته "فاز" و "نول" :nightmare:
یعنی خروجی AC هم میده به ما؟؟؟؟
دوستان واقــــــــــعا ممنون میشم اگه کمک کنید :|

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
پست این بود لینک نکرده بودم:

http : // www .irantk .ir/irantk42242/

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: d.rmardin

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,164
تهران- تهران پارس
با سلام به همه اساتید گرامی.

دنبال یه منبع متغیر AC هستم که از 0 تا 250 ولت یا بیشتر، 300 ولت باشه. (ورودی از برق شهر بگیره) آمپرشم حدود 1 آمپر یا کمترم بود مشکلی نیست تا 800-700 میلی.
دوستان من تو طراحی مبتدی هستم و علاقه مند به منابع تغذیه. اگه کسی مداری داره یا راهنمایی میتونه بکنه که کارم راه بیفته ممنون میشم.
---------------------------------------------------------------------------------------​
توی این پست یه منبع معرفی شده که 0 تا 300 DC هست:

تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

اما رو عکسش توی خروجی نوشته "فاز" و "نول" :nightmare:
یعنی خروجی AC هم میده به ما؟؟؟؟
دوستان واقــــــــــعا ممنون میشم اگه کمک کنید :|

باسلام خدمت شما کاربر گرامی:
ساده ترین و راحت ترین راه استفاده از وریک می باشد. وریک ماننده یک پتانسیومتر سه سر است که به جای ذغال از سیم پیچ لاکی استفاده می کند، و با چرخاندن آن مقاومت سیمی که دو سر ثابتش ولتاژ 220 ولت وصل و سر لغزنده آن با یکی از پایه ها می تواند ولتاژی از 0 الی 220 ولت با توجه به توان وریک، از 1 الی 5 آمپر استفاده شود. محل فروش تهران، میدان امام خمینی، ابتدای خیابان لاله زار جنوبی آ اکثر فروشندگان لوازم برق صنعتی.

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
آقای تحیری ممنون از راهنماییتون.
اما این مدار دیگه به جز وریک هیچ قطعه دیگه ای میخواد؟ من از این ولتاژهای AC میخوام برا تحریک رله های مختلف استفاده کنم، بحث ایزوله بودن از برق شهر چی؟( استفاده از ترانسفورماتور)؟

• Like

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,164
تهران- تهران پارس
آقای تحیری ممنون از راهنماییتون.
اما این مدار دیگه به جز وریک هیچ قطعه دیگه ای میخواد؟ من از این ولتاژهای AC میخوام برا تحریک رله های مختلف استفاده کنم، بحث ایزوله بودن از برق شهر چی؟( استفاده از ترانسفورماتور)؟

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
این مدار بجز وریک، احتیاج به قطعه دیگری ندارد و از ولتاژ صفر الی 50 ولت متناوب مطابق شکل ترسیمی در صورت تماس با شخص بی خطر است.( به شرط استفاده از نول و سر وسط بعنوان ولتاژ خروجی صفر الی 50 ولت) و در صورت رعایت ایمنی می توانید از صفر الی 220 ولت را برای تحریک هر نوع رله متناوب استفاده کنید. اگر ایزوله بودن ولتاژ خروجی الزامی است، از یک ترانس ایزوله 220 ورودی و 220 ولت خروجی ایزوله با توان حداقل 250 وات استفاده کنید.

AC POWER.PNG

آخرین ویرایش:

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
این مدار بجز وریک، احتیاج به قطعه دیگری ندارد و از ولتاژ صفر الی 50 ولت متناوب مطابق شکل ترسیمی در صورت تماس با شخص بی خطر است.( به شرط استفاده از نول و سر وسط بعنوان ولتاژ خروجی صفر الی 50 ولت) و در صورت رعایت ایمنی می توانید از صفر الی 220 ولت را برای تحریک هر نوع رله متناوب استفاده کنید. اگر ایزوله بودن ولتاژ خروجی الزامی است، از یک ترانس ایزوله 220 ورودی و 220 ولت خروجی ایزوله با توان حداقل 250 وات استفاده کنید.

مشاهده فایل‌پیوست 112583

آقا ووووواقعا ممنون دست شما درد نکنه آقای تحیری، ممنون از این همه وقتی که گذاشتی....

• Like

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
یه سوال، اسم دیگه ای داره این "وریک"؟؟
با این اسم تو نت چیزی پیدا نمیکنم راجع بهش، تو بازارم معمولا نمیشناسن چی هست اصن

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با این اسم تو نت چیزی پیدا نمیکنم راجع بهش، تو بازارم معمولا نمیشناسن چی هست اصن

درود

واریاک درواقع اتو ترانس متغیره و در بازار هم موجوده .

سپاس

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,164
تهران- تهران پارس
با این اسم تو نت چیزی پیدا نمیکنم راجع بهش، تو بازارم معمولا نمیشناسن چی هست اصن[/QUOTE

وریک یا VARIAC در اینترنت موجود دارد، شما با کلمه لاتین جستجو کنید. چون نام معادلی در فارسی برایش، انتخاب نشده، اما ساده ترین نام طبق تعریف این قطعه با توجه به تعریف نام لاتین (VARIABLE TRANSFORMER) ترانس متغیر می باشد. البته ببخشید این نظر من است، چون نظر اصلی را باید موسسه ملی زبان کشور نظر دهد.این هم دو شکل مختلف از تعریف این قطعه یکی با تعریف این قطعه یکی هم شکل فیزیکی دستگاه

VARIAC 2.PNG
VARIAC.PNG

بالا