آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تلفظ کدام واژه درست است دیود یا دایود زینر یا زنر

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
با سلام خدمت کاربران محترم:
امروزه در رشته الکترونیک از دو واژه دیود یا دایود زینر یا زنر استفاده می شود. اما تلفظ کدام واژه درست است؟ کسانی که تحصیلات الکترونیک را در کشور آمریکا گذرانده اند، به جای کلمه دیود از دایود و به جای زنر از کلمه زینر استفاده می کنند. دیود یک لفظ فرانسوی است دی به معنی دو و یود به معنی المنت یا تکه، یا قطعه دو تکه و دو المنتی( P و N) و زنر لغت انگلیسی انگلستان و زینر لغت انگلیسی آمریکایی می باشد. چون در زمان های بسیار دور زبان فرانسوی زبان بین المللی بود بسیار از لغت های فرانسوی در زبان های دیگر ملل وارد گشته است.

asadi1356

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-12-14
362
3,451
زیر آسمان شهر
درود
دوست عزیز ایران وایرانی خودمونو بچسب
والا تا زمانی که ما درس میخوندیم وحالا هم که داریم کار میکنیم وخاک این کاررو میخوریم میگفتن دیود زینر . اصلا تلفظ دایود به نظر بنده بسیار مشکل است و خنده دار.
این نظر بنده است
جالبه که نظر بقیه دوستان را هم بدانیم

vafajoo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2015-01-21
705
4,725
قزوین
دوست عزیز سلام من از این فرصت استفاده میکنم وسال نو رو به تمامی دوستان تبریک عرض میکنم

دوست عزیز هر چه دل تنگت میخواهد بگو به قول قدیمی ها چه حسن کچل چه کچل حسن

آخرین ویرایش:

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
به نام خدا
توگوگل سرچ کن diode
با این اسم میشناسنش
حالا انگلیسی رو خودتون تلفظ کنید

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
از نظر لغتی (دیود و دایود) هر دو به یک شکل نوشته می شوند (DIODE). اما از نظر تلفظی در کشور آمریکا دایود و فرانسه دیود تلفظ می شود.

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
دوست عزیز سلام من از این فرصت استفاده میکنم وسال نو رو به تمامی دوستان تبریک عرض میکنم

دوست عزیز هر چه دل تنگت میخواهد بگو به قول قدیمی ها چه حسن کچل چه کچل حسن

با سلام خدمت شما دوست عزیز، من هم به نوبه خود سال نو را به شما تبریک عرض می کنم. هدف از نگارش این تاپیک، آشنایی با واژه شناسی، و تلفظ صحیح لغت می باشد. چون خیلی از کلماتی وجود دارند که حتی بعضی از فروشنگان قطعات الکترونیک هم برایشان تازگی دارد، وقتی به یک فروشنده قطعات الکترونیکی می گوئیم زینر 6.8 ولت می خواهم، می گوید منظورتان همان زنر!!! است. یا وقتی از بعضی فروشندگان S.C.R می خواهید می گویند ما نداریم. وقتی S.C.R با شماره موجود در فروشگاه را می بینید و می گوئید شما که این جنس را دارید با کمال تعجب می گوید آن ها تریستور هستند. در صوریتی که S.C.R یا ( SILICON CONTROL RECTIFIER) در کشور آمریکا و کتاب های دانشگاهی آن ها با این نام تدیریس یا فروخته می شود، اما در کشور های اروپایی با نام تریستور تدریس یا فروخته می شود. ( THYRISTOR) پس این نشانه عدم آگاهی و واژه شناسی درست در این رشته می باشد.

آخرین ویرایش:

mmelecom

کاربر
2014-11-07
153
435
اراک
سلام.دیود اصطلاح بهتریه!چون بغیرازمتخصصین الکترونیک,عامه تفهیمی دارن.زنر هم تلفظ راحته!باتشکر[emoji93]

mmelecom

کاربر
2014-11-07
153
435
اراک
با سلام خدمت شما دوست عزیز، من هم به نوبه خود سال نو را به شما تبریک عرض می کنم. هدف از نگارش این تاپیک، آشنایی با واژه شناسی، و تلفظ صحیح لغت می باشد. چون خیلی از کلماتی وجود دارند که حتی بعضی از فروشنگان قطعات الکترونیک هم برایشان تازگی دارد، وقتی به یک فروشنده قطعات الکترونیکی می گوئیم زینر 6.8 ولت می خواهم، می گوید منظورتان همان زنر!!! است. یا وقتی از بعضی فروشندگان S.C.R می خواهید می گویند ما نداریم. وقتی S.C.R با شماره موجود در فروشگاه را می بینید و می گوئید شما که این جنس را دارید با کمال تعجب می گوید آن ها تریستور هستند. در صوریتی که S.C.R یا ( SILICON CONTROL RECTIFIER) در کشور آمریکا و کتاب های دانشگاهی آن ها با این نام تدیریس یا فروخته می شود، اما در کشور های اروپایی با نام تریستور تدریس یا فروخته می شود. ( THYRISTOR) پس این نشانه عدم آگاهی و واژه شناسی درست در این رشته می باشد.
درود.این مباحث خیلی برای پروسه وآشنایی بااصول علم الکترونیک وریشه یابی قطعات عالیه.تشکرازمطرح کردن این موضوع

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
درود.این مباحث خیلی برای پروسه وآشنایی بااصول علم الکترونیک وریشه یابی قطعات عالیه.تشکرازمطرح کردن این موضوع

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
ضمن تشکر و قدر دانی از الطاف جنابعالی، در صورت برخورد با موارد یاد شده، حتما، این نوع اصطلاحات را در این تاپیک قرار می دهم. و نام علمی بعضی از قطعات الکترونیک که هنوز معادلی در فارسی برایش جایگزین نشده نیز معرفی می گردد.

بالا