آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: داغ کردن چیپ جنوبی در مادر برد گیگا مدل M52L-S3 علیرغم بوت شدن و بالا آمدن...

omidm11

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-01-19
310
508
تهران
با عرض سلام خدمت اساتید عزیز
بنده تازه تعمیرات مادربرد شروع کردم با اجازتون.
یه مادربرد گیگا مدل M52L-S3 برام امروز اومده برای نصب ویندوز.
حین نصب ویندوز رنگ تصویرش عوض میشد و یه پرده سبز کم رنگ روش میومد مخصوصا موقعیکه موس رو تو دسکتاپ و بیشتر،موقع کشیدن یه پنجره ی دیگه مثل مای کامپیوتر اینور و اونور این تغییر رنگ ایجاد میشد که فک کردم از گرافیکه!!!ولی دست به گرافیک زدم دیدم خنکه و چیپ جنوبی انقد داغه که نمیشه دست روش نگه داشت،یه هیت سینک تقریبا 4*4 هم روش داره.
مشکل از کجا میتونه باشه؟

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
444
6,822
فارس
سلام
اول usb ها رو ولتاژگیری کنید و حتما اونا رو از نظر اتصالی چک کنید بعد مادربرد رو با گرافیک و رم و پاور دیگه ای تست کنید ببینید باز چیپ داغ میکنه یا نه همچنین چیپ شبکه و صدا رو هم از نظر حرارت چک کنید
از خازن های اطراف چیپ ولثاژگیری کنید و اونا رو ازنظر سلامت چک کنید
در اخر باید عرض کنم اگه با موارد بالا دمای چیپ تغییری نکرد احتمال خرابی خود چیپ بالای 90 درصده

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,202
تهران
حین نصب ویندوز رنگ تصویرش عوض میشد و یه پرده سبز کم رنگ روش میومد مخصوصا موقعیکه موس رو تو دسکتاپ و بیشتر،موقع کشیدن یه پنجره ی دیگه مثل مای کامپیوتر اینور و اونور این تغییر رنگ ایجاد میشد که فک کردم از گرافیکه!!!ولی دست به گرافیک زدم دیدم خنکه و چیپ جنوبی انقد داغه که نمیشه دست روش نگه داشت،یه هیت سینک تقریبا 4*4 هم روش داره.
مشکل از کجا میتونه باشه؟

روی چیپ مادربرد یک فن کوچیک متصل کنید . خمیر سیلکون روی چیپ هم جدید بزنید قبلی رو پاک کنید .این حرارت زیاد تو همه چیپ های nforce دیده میشه . باید قبل از خراب شدن خنک سازی بشن .

omidm11

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-01-19
310
508
تهران
ولتاژ گیری از خازن های اطراف چیپ رو بهم میگین چجوریه؟یعنی باید دو سر خازن ولتاژ یکسان نداشته باشن؟چجوری تو تست ولتاژ خازنٰٰٰ،در حال کار،بفهمم خازن :smilie_help:سالمه یا نه؟

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
مشکل از کجا میتونه باشه؟
دوست من سلام

وقتی چیپست ها شروع به داغ کردن بیش از اندازه میکنند مطمئن باشید دلیلی بر این قاعده هست برای مثال

گرافیک : اگه گرافیکی همسان با سایر قطعات نباشد این مشکل رو به وجود میاورد مثلا مین شما DDR2 باشد ولی در اسلات گرافیک 3

بندازید این مورد حتما بر روی یکی از چیپ ها فشار خواهد اورد شما این دو مورد رو به یاد داشته باشید :

1- داشتن هدسینگ روی چیپ که اگه اینتل باشه مطمئنن دچار دیسکانکتی شده یا اتصالی چون این هد سینگ نه تنها رفع حرارت بلکه حرارت رو روی
پل جنوبی نگه میداره و باعث ایجاد مشکل میشه

2- نداشتن تصویر درست که ناشی از کریستال هم میتونه باشه

دوست عزیز برای رفع عیب شما این کار رو انجام بده خازنها رو تعویض کن با سالم و هدسینگ روی پل جنوبی رو بردار سپس با یک گرافیک و رم دیگه تست بزن

و اگر مین دارای دو عد پل هست حتما روی پل شمالی سیلکون مناسب و به اندازه استفاده کن و خازنهای اطرافش رو نیز تعویض کن

موفق باشید و پایدار

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
در ادامه راهنمائی های دوستان ،بهتره با پاور دیگه ای که از سالم بودنش اطمینان دارید ،برد رو تست کنید .معمولا یکی از دلایل داغ کردن پل جنوبی معیوب بودن پاور هست .در صورت باقی بودن هیت سینک ها و خمیر سیلیکون رو بررسی کنید .مادربرد رو شستشو داده و بعد از خشک شدن کامل ( حداقل 4 الی 5 ساعت کنار منبع گرمایی ) مادربرد رو تست و اعلام نتیجه بفرمائید .
موفق باشید .

omidm11

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-01-19
310
508
تهران
آی سی مدار PWM سی پی یو هم داغ میشه!!
مشکل از کجا میتونه باشه؟
یعنی چیپ باید ریبال شه؟

آخرین ویرایش:

omidm11

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-01-19
310
508
تهران
سیستم بالا میاد و بوق سلامت میزنه.
یعنی بالا میومد ولی دیگه بعد از اینکه لوگوی ویندوز ایکس پی رو نشون میده و بعدش صفحه مشکی میشه دیگه هیچی...،فقط بعضا ریستارت میشه!!!:smilie_help:

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,202
تهران
دوست گرامی خمیر سیلیکون زیر چیپ رو عوض کنید و با گذاشتن فن نزدیکش خنکش کنید ببینید تغییری ایجاد میشه یا نه .

بالا