آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: عدم تصویر و ندادن کد درمادربورد گیگا مدل ga-8I915P

mista

کاربر vip
کاربر
2009-07-10
32
76
سلام خدمت اساتید محترم
یک مدل مادربورد گیگا بایت ga-8I915P dual graphic به دستم رسیده که تصویر نمی دهد ولی راحت سوئیچ می شه،
رم و cpu رو تعویض و از سلامتشون مطمئنم و پاوری هم که استفاده می کنم ،گرین 330می باشد که از سلامت اون هم مطمئنم،
با روشن شدن مادربورد دیباگر هیچ کدی نمی دهد ولی تمام چراغ های ولتاژ نظیر 5و 12 و3.3و -12 روشن اند و clock ،frame، irdy هم روشن می باشند و reset خاموش می باشد ،چراغ های دیباگر همه در حالت نرمال می باشند .(reset چشمکهم نمی زند ثابت خاموش است)جهت که گفته باشم.
cpu گرم می شود .(گرمایش منطقی است حتی اگر بدون هیت سینک و فن مادربورد رو روشن کنم ،به علت گرم شدن cpu مادربورد خاموش می شود ،که بازم نشان از سلامت مادربورد است )
چیپ شمالی گرم می شود .
چیپ جنوبی سرد می باشد.
ولتاژ vcor 1.3 هست و لتاژ روی فت ها ی مدار pwm به صورت زوجی موجود می باشد(12 ولت و 1.3)
ولتاژ روی اسلات رم ها موجود می باشد
قبل از روشن شدن فقط ولتاژی روی بایوس نداریم اما بعد از روشن شدن روی پایه های بایوس 3.3 ولت داریم
ولتاژ 3.3 آی سی i/o هم اوکی هست و فرونت پنل هم ولتاژ های مناسب رو در حالت خاموشی و روشنی دارد.
فقط آی سی که فک کنم آی سی lan باشد خیلی کم داغ می کند(چون کریستال 25 مگاهرتزی کنارشه و پشت پورت lan)
حالا کارهایی که من کردم:
1- چون دو بایوسه هست هر دو بایوس رو به نسخه راه انداز پروکرم کردم.
2- هر دو چیپ رو که اینتل می باشند ریسولد کردم.
3-خازن هاو فت های مدار pwm رو چک کردم (یعنی در آوردم و چک کردم)
4- رگولاتورهای نزدیک رم و گرافیک رو هم درآوردم و چک کردم .
ولی هنوز مادربورد تصویر نمی دهد و دیباگر هیچ کدی نمی دهد و بوق بایوس هم نداریم حتی در صورت نبودن قطعات مثل رم ،کلا مثل روز اوله
لطفا راهنمایی نمایید.

bh06

کاربر vip
vip
کاربر
2012-10-25
45
81
کردستان
پاسخ : مادربورد گیگا تصویر نمی دهد و دیباگر no code است

دوست عزیز لطف کنید ای سی Lanرا که می فرمایید داغ می کند از مدار خارج کنید و ببینید بدون ای سی Lanتصویر دارید یا نه چون در بعضی از مواقع مشکل ای سی Lan ویا ای سی Sound باعث عدم تصویر می شود

mista

کاربر vip
کاربر
2009-07-10
32
76
Re: پاسخ : مادربورد گیگا تصویر نمی دهد و دیباگر no code است

آی سی lan رو که کمی گرم هم می کردم برداشتم و اتصالی بین پایه ها ی روی برد رو هم گرفتم ولی بازم مشکل مثل روز اول است.
تازه یادم رفت بگم هر دو چیپ مدار رو تست سلامت گرفتم هر دو کاملا سالم هستند(لبته با روش بوق بازر و بدنه و خازن های دور چیپ)

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
پاسخ : مادربورد گیگا تصویر نمی دهد و دیباگر no code است

دوست خوبم
با تشکر از توضیحات کاملی که در مورد مشکل و کارهای انجام شده نوشتید ،یه خواهش کوچیک هم دارم و اون ویرایش عنوان و اضافه کردن مدل مادربرد هست .در ادامه با توجه به توضیحات شما و وضعیت چراغ ها مادربر د شما نرمال هست .با توجه به نداشتن هیچ گونه بوقی حین استارت مادربرد ،از پایه های رگولاتور آی سی صدا ولتاژگیری کنید ( مقادیر 5 و 12 ولت باید موجود باشد )،در غیر اینصورت آی سی صدا رو هم از برد خارج کنید .البته قبلش حتما وضعیت جامپرها رو بررسی کنید .داخل پورت های USB و کیبورد و ماوس رو با دقت بررسی کنید .به نظر بنده نیازی به ریسولد پل ها نبود چه وضعیت ثابت چراغ ها بعد از ریسولد هم گویای این مطلب هست .اعلام نتیجه بفرمائید .
موفق باشید .

آخرین ویرایش:

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,420
ایران
جنابmista
با درود
همانطور که مهندس بزرگوارمان
جناب
cybernova هم فرمودند
در عنوان باید برند و مدل را هم قید کنید
عنوان را براتون اصلاح کردم
منبعد رعایت کنید

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
اگه مقدور هست با چند تا CPU و رم دیگه تست کنید .هر چند از سلامت رم و CPU قبلی هم اطمینان داشته باشید ولی احتمال سازگار نبودن رم با مادربرد هست .با شرایطی که شما فرمودید ،مادربرد سالم به نظر می رسه .بدون دیباگر هم تست کنید .باتری بکاپ و همچنین وضعیت جامپرها رو هم بررسی کنید.
موفق باشید .

mista

کاربر vip
کاربر
2009-07-10
32
76
Re: پاسخ : عدم تصویر و ندادن کد درمادربورد گیگا مدل ga-8I915P

ممنون از نظرات خوب شما اساتید محترم
اگر به نتیجه ای رسیدم اعلام می کنم

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
پاسخ : Re: پاسخ : عدم تصویر و ندادن کد درمادربورد گیگا مدل ga-8I915P

دوست من سلام

ایا از سالم بودن خازنها مطمئن هستی خازنهای cpu ایراد در این خازنها هم میتونه ای سی لن رو گرم کنه و گاهی دماشون رو بیش از
حد بالا ببره

mista

کاربر vip
کاربر
2009-07-10
32
76
Re: پاسخ : Re: پاسخ : عدم تصویر و ندادن کد درمادربورد گیگا مدل ga-8I915P

بله خازن های دور و بر cpu رو کامل چک کردم فقط می تونم بگم esr meter ندارم تا مقاومت سری شون رو چک کنم ،
البته اینو بگم که خازن ها رو عوض کردم (البته اگر اشتباه نکرده باشم و عوض کرده باشم،الان دیگه اصلا یادم نمی یاد،پیر شدم)
ممنون از نظرتون ،بازم چک می کنم

بالا