آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: ساختن نوک هویه ولر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
چرا این همه زحمت و رد کردن سوزن شما کل هویه را باز کنید همون ورقه که حکم هسته باشه هم باز کنید و از سیم 0.25 به تعداد 600 دور بپیچید و ورقه فلزی رو دوباره بپیچونید

درود

اگه یه دونه طبق روشی که فرمودید بسازید و تصویر ارسال کنید اونموقع متوجه میشی چرا باید با اینهمه زحمت سوزنی رد کنی ، نه الان که بدون تردید دور گود نشستی و تماشاچی مسابقه هستی و داد میزنی بابا کاری نداره لِنگِش کن .

لذا حالا شما کشتی بگیر و ما تماشاچی ، با اینحال ما توصیه نمیکنیم و طبق روش بی زحمت خودت لِنگِش کن
ببینم چکار میکنی .

سپاس

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
با سلام ، این هویه گرچه مزایای دارن ولی سنگین وزنند! بنده بجای آن از یک مدار سویچینگ بهمراه یه هسته فریت گرد استفاده کردم که علاوه بر سبکی جریان خوبی داره و ترانسش هم گرم نمیکنه !

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام ، این هویه گرچه مزایای دارن ولی سنگین وزنند! بنده بجای آن از یک مدار سویچینگ بهمراه یه هسته فریت گرد استفاده کردم که علاوه بر سبکی جریان خوبی داره و ترانسش هم گرم نمیکنه !

درود

عالیه
در صورت امکان تصویر از سوئیچینگ ارسال فرمایید.
ضمنا سوئیچینگ آماده تهیه یا از نقشه ای استفاده فرمودید و توضیح مفصلی محبت فرمایید .

سپاس

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
با سلام، شماتیک مدار سویچینگ بصورت نقشه ذیل می باشد. طرز کار مدارو اساتید واردن ، محض درس پس دادن محضر اساتید معزز ، نقشه مدار شبیه مدارای است که در لامپ های کم مصرف به فراوانی به کار رفته است . POWER1.jpg

ترانس L1 از نوع فریت حلقوی کوچک داخل لامپ می باشد که سیم پیچ های آن L1_A و L1_B شامل 7 دور سیم روکش دار سیم تلفن می باشد ، برای قسمت L1_C تعداد 1 دور کافی است !

ترانس T1 از نوع حلقوی فریت با مشخصات ذیل می باشد:
فریت حلقوی.jpg

سیم پیچ اولیه 118 دور با قطر 0.3 میلی متر و به طول 3 متر، پس از عایق بندی سیم پیچ ثانویه 3 دور با سیمی به قطر 1.5 میلی متر و با طول تقریبی 5 الی 10 سانتی متر! (بجای سیمی با این قطر می توانید از سیمی به قطر 0.75 بصورت 4 لایه استفاده کنید که البته پیچیدن آن کمی مشکل خواهد مخصوصا اگر مشکل پسند باشید) بقیه مدار نیاز به توضیح ندارد، فقط در رابطه با ترانزیستور 2N5551 که در شکل ذیل با مستطیل آبی مشخص شده مدار محافظ از اتصال کوتاه و سوختن ترانزیستورهای قدرت جلوگیری میکند که برای را اندازی مجدد دستگاه دستگاه باید یکبار خاموش و سپس روش گردد.
POWER3.jpg
کل مدار در جعبه ای به ابعاد 3 در 4 سانتی مربع به ارتفاع 3 سانتی متر جاساز می گردد!!!

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام، شماتیک مدار سویچینگ بصورت نقشه ذیل می باشد. طرز کار مدارو اساتید واردن ، محض درس پس دادن محضر اساتید معزز ، نقشه مدار شبیه مدارای است که در لامپ های کم مصرف به فراوانی به کار رفته است .مشاهده فایل‌پیوست 162743

ترانس L1 از نوع فریت حلقوی کوچک داخل لامپ می باشد که سیم پیچ های آن L1_A و L1_B شامل 7 دور سیم روکش دار سیم تلفن می باشد ، برای قسمت L1_C تعداد 1 دور کافی است !

ترانس T1 از نوع حلقوی فریت با مشخصات ذیل می باشد:
مشاهده فایل‌پیوست 162744

سیم پیچ اولیه 118 دور با قطر 0.3 میلی متر و به طول 3 متر، پس از عایق بندی سیم پیچ ثانویه 3 دور با سیمی به قطر 1.5 میلی متر و با طول تقریبی 5 الی 10 سانتی متر! (بجای سیمی با این قطر می توانید از سیمی به قطر 0.75 بصورت 4 لایه استفاده کنید که البته پیچیدن آن کمی مشکل خواهد مخصوصا اگر مشکل پسند باشید) بقیه مدار نیاز به توضیح ندارد، فقط در رابطه با ترانزیستور 2N5551 که در شکل ذیل با مستطیل آبی مشخص شده مدار محافظ از اتصال کوتاه و سوختن ترانزیستورهای قدرت جلوگیری میکند که برای را اندازی مجدد دستگاه دستگاه باید یکبار خاموش و سپس روش گردد.
مشاهده فایل‌پیوست 162745
کل مدار در جعبه ای به ابعاد 3 در 4 سانتی مربع به ارتفاع 3 سانتی متر جاساز می گردد!!!

درود بر شما
محبت فرمودید
دو ترانزیستور قدرت چه شماره ای است ؟
آیا خودتون ساختید ؟
اگر ساختید درصورت امکان تصویری از هویه نیز ارسال فرمایید.

سپاس

آخرین ویرایش:

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
با سلام ، ببخشید جواب یک دیرشد، بهمراه هنرجویان هنرستان مسافرت علمی بودم . نمونه شم چشم باید یه کم سلیقه به خرج بدم کاربر پسند باشد پست میزارم. ترانزیستورهای قدرت از نوع MJE13005 دقیقا از همانهایست که در پاورهای کامپیوتر بکار رفته ! در این مدار احتیاج به گرماگیر HeatSink ندارند چرا که قدرت خروجی مدار 70 وات است. تمام سری ترانزیستورهای 13005 و 13006 و 13007 و 13008 و 13009 در این مدار جواب میدن

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام ، ببخشید جواب یک دیرشد، بهمراه هنرجویان هنرستان مسافرت علمی بودم . نمونه شم چشم باید یه کم سلیقه به خرج بدم کاربر پسند باشد پست میزارم. ترانزیستورهای قدرت از نوع MJE13005 دقیقا از همانهایست که در پاورهای کامپیوتر بکار رفته ! در این مدار احتیاج به گرماگیر HeatSink ندارند چرا که قدرت خروجی مدار 70 وات است. تمام سری ترانزیستورهای 13005 و 13006 و 13007 و 13008 و 13009 در این مدار جواب میدن

درود

ظاهر آن اصلا مهم نیست فقط کارآیی داشته باشه کافیه
آیا تابحال نمونه ای ساختید یا قصد دارید بسازید؟

سپاس

آخرین ویرایش:

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
با سلام، یه نمونه رو هوا سرکردم ، آخه طراحی مدار و فیبر و اسید و لحیمکاری کلی زمانبر و درد سر سازه ، منتها در خروجیش به جای المنت هویه از لامپ استفاده کردم که 12 ولت 60 وات بود ، روشنایی و درخشندگی بسیار عالی داشت . ترانزیستورهای قدرت آخ هم نمی گفتن چه برسد به گرماگیر، برام بسیار جالب بود . طرح های زیادی دارم فقط حیف اوقاتم حضور در هنرستان پر کرده ، خرداد ماه بازنشست میشم اگه قسمتی و فرصتی بود میخوام یکی یکی این پروژه ها را رو تکمیل کنم!!!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام، یه نمونه رو هوا سرکردم ، آخه طراحی مدار و فیبر و اسید و لحیمکاری کلی زمانبر و درد سر سازه ، منتها در خروجیش به جای المنت هویه از لامپ استفاده کردم که 12 ولت 60 وات بود ، روشنایی و درخشندگی بسیار عالی داشت . ترانزیستورهای قدرت آخ هم نمی گفتن چه برسد به گرماگیر، برام بسیار جالب بود . طرح های زیادی دارم فقط حیف اوقاتم حضور در هنرستان پر کرده ، خرداد ماه بازنشست میشم اگه قسمتی و فرصتی بود میخوام یکی یکی این پروژه ها را رو تکمیل کنم!!!

درود

بسیار عالی
.
استفاده از سوئیچینگ برای گرم کردن المنت ، توجیه منطقی نداره و با برق شهر هم گرم میشه .
قرار بود ثانویه را به نوک هویه مانند هویه ولر متصل فرمایید تا عبور جریان حدود ۶۰ آمپر از نوک مفتولی هویه موجب گرم شدن آن بشه.

اما لامپ و نوک هویه که اتصال کوتاه محسوب میشه فوق العاده متفاوتند و در صورت امکان با نوک هویه تست و نتیجه را اعلام فرمایید .
مطمئنم همین بخش از آزمایش بیش از کل مونتاژ ، زحمت و دردسر داره ، چون خودم با تغذیه سوئیچینگ تلویزیون تجربه کردم و بسادگی حاصل نمیشه .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا